Branşı Bilgisayar Olanlar Eğitici Formatör Olsun!

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
2008 sınavından 50- 60 puanlar civarı alıp ftp ile bile dosya gönderemiyen işletim sistemi kurmada sıkıntı yaşayan eğiticileride tanıyoruz arkadaşlar ne yazık ki. 2008 sınavının donanım ağırlıklı olduğunu unutmayalım. O sınavdan 60 ın üzerinde alıp herhangi bir programlama dilinde en basit işlemlerinden biri olan basit bir bağlantı ifadesini yazamaz. Bu bu kişilerin yetersizliklerinden değil donanım alanındaki kendini geliştirmelerindedir. Kaldı ki farklı branşlardan olup bu eğiticiliği hakkıyla yapan pek çok kişi tanıdık evet. Şu bir gerçektir ki eğiticilik müessesi branşlaşmaya gitmeli bu bu kişilere kadro verilmeli ve okul formatörlüğü sadece ve sadece BT öğretmenlerine bırakılmalıdır.

omerbilgin' Alıntı:
Matematik öğretmeniyim; İdda ediyorum yeni mezun Bilgisayar öğretmenlerinin ve biçok eski bilgisayar öğretmeninin bilgisinden daha fazla bilgiye sahip olduğumu...

En azından ilgiye sahip olduğumu diyelim..

O yüzden mesleğe değil ilgiye, isteğe ve yeteneğe bakılmalı bencede.

Aynı zamanda formatörüm (gerçi şuan değilim ama olsun :) )

Bilgisayar öğretmenlerinin bir çoğu bezginliktenmidir nedir bilmem kendini geliştirmek bir yana bilgisayar görmek istemiyor.
Ayrıca bildiklerini paylaşmayı değil saklamayı tercih ediyorlar. Kısacası biraz bencil oluyorlar diyelim :)

Herkes üzerine alınmasın tabi ama istatistik yapılsın %50 si böyledir diye düşünüyorum. Ha neden böyle bir tartışma açılmış tabi yeterli olmayan kişiler eğitici formatör olmuş olabilir buna bende sizin gibi karşıyım ama bilgisayar öğretmenleri herşeyi biliyor havasına getirmenin bir anlamı yok :)

Format atmamış bilgsiayar öğretmenleri tanıdım.

Seni gibisini görünce bende arkadaşlara katılmaya başladım ne yalan söyleyeyim....
Format atmamış bilgisayar öğretmeni sanmıyorum olsun.... O Matematik bölümüne benzemez hakkaten çalışaray geçtik üniversiteyi....
İllahi ortalığı gaza verip ego tatmini gerekmez....
Soru soran arkadaşların mesajlarına (Xoops modüleri gibi değil kendi yazdığın PHP veya .Net gibi bişiler) veya Donamım problemlerine cevap yazarken görmek isteriz seni.... Ego tatmin ederken değil.

BT Okul Formatörlüğü bir ihtiyaçtan doğdu.Emek veren ,zaman ayıran insanlar bir belge aldılar.Şimdi de biliyor-bilmiyor az veya çok yapabiliyor - yapamıyor.Bunu sorgulamak hukuk devletinde bizlere düşmez.Bu ülkede bir zamanlar lise mezunları öğretmenlik yaptılar.Eğitim mezunu olmayan üniversite mezunları aslanlar gibi öğretmenlik yapıyorlar.İhtiyaç hasıl oldğunda neler yapılır onu şimdiden kestirmek mümkün değil.Memlekette bilgisayar öğretmeni yeteri kadar vardı da formatörlük ihdas mı edildi?üç beş tane optisyen mezun oldu diye fenni gözlükçüleri kapatalım mı?
Sağ duyulu düşünmeye çalışmalıyız hep beraber.

mcinal' Alıntı:
BT Okul Formatörlüğü bir ihtiyaçtan doğdu.Emek veren ,zaman ayıran insanlar bir belge aldılar.Şimdi de biliyor-bilmiyor az veya çok yapabiliyor - yapamıyor.Bunu sorgulamak hukuk devletinde bizlere düşmez.Bu ülkede bir zamanlar lise mezunları öğretmenlik yaptılar.Eğitim mezunu olmayan üniversite mezunları aslanlar gibi öğretmenlik yapıyorlar.İhtiyaç hasıl oldğunda neler yapılır onu şimdiden kestirmek mümkün değil.Memlekette bilgisayar öğretmeni yeteri kadar vardı da formatörlük ihdas mı edildi?üç beş tane optisyen mezun oldu diye fenni gözlükçüleri kapatalım mı?
Sağ duyulu düşünmeye çalışmalıyız hep beraber.

formatörlüklerde kadro olayı yok bunu da düşünmek gerek. herşey görevlendirme. kadrosu olsa tamam dersiniz ancak durum öyle değil ki. bilgisayarcılar varken öncelik onların olmalıdır. kalan yerlere farklı branşlar görevlendirilmelidir. bir şeyleri sorguladığımı(zı) düşünmüyorum. fikir belirtmek, öneride bulunmak. hakkı olana hakkını vermek.

:idea: ben bilgisayar öğretmeniyim
matematikle çok uğraştım kendimi geliştirdim
bende matematik öğretmeni olmak istiyorum
haftada 1 saat le uğraşıp ek ders problemi yaşycama yada formatör olup 8 5 okulda çakılı kalıcama matematik öğretmeni olup
ek dersimi doldururum yarım günde okulda bulunurum
ne dersiniz diğer branştan devşirme arkadaşlar güzel olmaz mı

bende matemetikte çok iyiyim matematik formatörlüğü var mı oraya geçiş yapsam :?: bence hem formatörlüğe hemde eğitici formatörlüğe farklı branşlardan ALMAMALARI gerekiyor. ilk yıllarda bilgisayar öğretmeni olmadığı için farklı branşlardan alım yaptılar fakat artık gerek kalmadı mezun çok fazla bilgisayarcı o arkadaşları almalılar

omerbilgin' Alıntı:
Hocam bende uzatmak istemiyorum. Bu konu burada tartışmakla çözülmez. Kimse alınmasın darılmasın. Herkes kendi görevini yeteri kadar yerine getiriyorsa sorun yok. Ben bilgisayarı seviyorum birşeyler üretmeyi birşeyler paylaşmayı seviyorum. Bilgisayarbilişime pek takılmıyordum. Sizide kırdıysam özürdiliyorum.

Uzaya mekik gönderemesekde orada anlatılmak istenen farklı bir olaydır hocam. Okul hizmetlisinin bile yapmadığı işleri severek yaptığımı anlatmak istedim.

Estagfirullah sayın hocam. Ben de kimseyi kırmak istemem. Ama bilişimcilerin sıkıntıları gün geçtikçe artıyor. Ne olduğumuz, ne olacağımız belli değil.
Arada derede kalan bir durumdayız çoğumuz. Nispeten yeni bir branş olduğumuzdan hergün yeni bir çile ekleniyor. İnsanların bakış açıları da cabası
Keşke tam görevimiz ifade edilse de bizde durumu anlasak.

Sizin ekstradan yaptığınız işler içinse saygı duyuyorum.

Saygılar hürmetler

Arkadaşlar bize fırsat vermedilerde eğitici olamadık mı yoksa. Madem bilgisayar öğretmeniyiz donanım sorularını da cevaplamalıydık. Sorulara baktım hani öyle abartılacaktan cinsten sorlur da değil. Şu bir gerçek kaç bilgisayar öğretmeni kendini geliştiriyor. Bizim eğitici edebiyatçı, adamın .net le yazdığı siteleri beş kişilk ekip kursanız yazamazsınız. Yanlış hatırlamıyorsam tüm okullarla ilçe mem i birbirine bağlayıp gelen giden evrak gibi işleri online yapacak bir sistemi de bitirmek üzere. Uzunun lafın kısası kimse elimize vurmadı siz eğitici olmayın diye. Birdaha sınav yapılırsa sonuçları çok merak ediyorum acaba kaç bilişimci sınavı geçebilecek.

mukankaan kardeş sanki türkiyede ki diğer tüm branşlar 4 dörtlükte laf yapılıyor burada. Sanki Tek sorun bt cilerde. Arkadaşlar o zaman her branşı sınava tabi tutalım hiç lisanslara bakmayalım. Memleketteki tüm öğretmenler sınava girsin başvuraları alalım yüksek puandan düşüğe doğru sıralama yapalım. Kendi alanında inanın bana diğer branşlarda barajı geçemeyecek öğretmen sayıları daha fazladır. Örnek işlem programlamaysa bize 5 kişinin işini yapan değil OOP bilen adamlar lazım. Yoksa o 5 kişilik işi yapanın hazırladığı spagetti kodları 50 kişi ayıklayamaz. Herkes işini yapacak.

togius bu kadar onur meselesi yapma inan bana imrenilecek bir pozisyon değil eğiticilik. Şahsen altı ay ağiricilik yapmış birisi olarak söylüyorum, şimdi okul müdürünün müdür yardımcısının davranışlarından dem vuruyoruz ya; eğitici olursan başında bunlardan onlarcası olacak ( milli eğitim müdürü, şube müdürleri, kaymakam vs) çıldıracaksın daha ilk ayında. Birkere ne iş yapcağınız tam olarak belli değil görev tanımında ve amirinin verdiği diğer işleri yapar yazıyor. Arık Allah ne verdiyse. Anlatabiliyor muyum? Hiç canınızı sıkmayın, dersimize girip çıkıp dalgamıza bakalım. Haksız mıyım eğitici arkadaşlar.

akrenon' Alıntı:
togius bu kadar onur meselesi yapma inan bana imrenilecek bir pozisyon değil eğiticilik. Şahsen altı ay ağiricilik yapmış birisi olarak söylüyorum, şimdi okul müdürünün müdür yardımcısının davranışlarından dem vuruyoruz ya; eğitici olursan başında bunlardan onlarcası olacak ( milli eğitim müdürü, şube müdürleri, kaymakam vs) çıldıracaksın daha ilk ayında. Birkere ne iş yapcağınız tam olarak belli değil görev tanımında ve amirinin verdiği diğer işleri yapar yazıyor. Arık Allah ne verdiyse. Anlatabiliyor muyum? Hiç canınızı sıkmayın, dersimize girip çıkıp dalgamıza bakalım. Haksız mıyım eğitici arkadaşlar.

bu ayrı konu. önemli olan eğiticilerin ve formatörlerin hangi branşlardan seçildiği hocam.

1. Eğiticilerin görevi bilgisayar formatlama, program yazma, donanım veya yazılımcılık değildir.
2. Eğitici olmak için temel bilgisayar kullanım bilgisinden biraz fazlasını bilmesi yeterlidir.
3. Eğiticinin temel görevi çalıştığı il veya ilçede eğitimde teknoloji kullanımı yaygınlaştırıp her öğretmenin derslerde teknoloji kullanımı sağlamak için bakanlığın uyguladığı projeleri bakanlık adına yürütmektir.
4. Bakanlıktakiler sizin kadar düşünemiyormu, sanıyorsunuzki eğiticilik sadece format atma virüs temizleme donanım arızalarını tamir etmedir. Öyle olsaydı emin olun sadece bilgisayar öğretmenlerini alırdı bakanlık. Şimdi bir yandan her branştan öğretmenlerin eğitimde teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak isteyeceksin diğer taraftanda bu işin başına sadece bilgisayarcıları getireceksin. Daha baştan bu işi bilgisayarcılardan başkası başaramaz diceksin. Laboratuarların adı neden bilgisayar laboratuarı değilde bilişim teknolojileri laboratuarı olarak değişti sanıyorsun. Bakanlık artık buraların sadece bilgisayarcıların kullanması için değil her branştan öğretmenin kullanmasını istiyor. Bilgisayar derslerinin sayısıda azaltılıyor veya fazla seçilmiyor çünkü laboratuarlar sadece bilgisayar dersleri için değil her derste kullanılmasına vakit kalsın diye.
5. Bu iş bizim işimiz diyen bilgisayarcılar o zaman matematik öğretmeni dersinde laboratuarı kullanıcaksa matematik öğretmeni değil siz gidin girin derse çünkü bilgisayar onun işi değil, projeksiyonda sunu yapacaksa tarih öğretmeni onuda siz yapın gidin sunuyu hazırlayın ve sunu o tarih öğretmenin işi değil.

sonuç olarak eğitimde teknoloji kullanımının yaygınlaşması lazım, bence bilgisayar öğretmenine hiç ihtiyaç bile yok okullarda artık öğrencilerinde çoğu az çok bilgisayar kullanmasını biliyor. Bunun yerine eğitimde teknoloji kullanımını artıracak mevcut projelerin desteğe ve yeni projelere ihtiyaç var.

Ebfo45 Hocamı şahsen tanımıyorum, ama yaptığı çalışmaları verdiği emeği şahsen biliyorum ve takip ediyorum, çoğu kişininde takdirini almış bir eğitici. O branş bu branş hiç önemli değil. gerçekten samimi olarak söylüyorum Ebfo45 hocam gibi eğiticilere ihtiyaç var.

Not: Amacım mevcut eğiticileri savunmak değil, bilgisayar öğretmenleri küçümsemek değil,(biraz onlara yüklenmiş gibi oldum ama bazıları anlamıyor hala bu eğiticilik veya formatörlük işi format atma işi değil) başka branştakileride savunmak değil, veya bakanlığı savunmak değil bakanlığında yanlışları var memlerinde, sadece bu işin felsefesini az bişi anlamış Ebfo45 hocam gerçekten emek verecek kişilerin bu işin başına gelmesidir.

Eğitici Bilgisayar Öğretmenliğini bilgisayar öğretmenliği ile karıştıranlar , aynı zannedenler var sanırım . Değil. Verdikleri örneklerden böyle bir fikir oluştu bende. Tamamen faklı işlerle meşgullerdir.
Görevlendirme yazısında EBİTEFO ların görevleri yazılı . Bu görevleri yapmak için belli bir fakülte mezunu olmaya gerek yok. Buna anlayış gösterin.

EBİTEFO hakkı/sınavı herkese açık olursa daha bilgili bir ekip seçilmezmi ? Neden kapsamı daraltalımki?
Tekrar ediyorum EBİTEFO ile bilgisayar öğretmenliği aynı değil, aynı işi yapmaz.

Öncelikle bu süreci iyi düşünmek gerekiyor. ülkemizde malesef labaruvar sayısı kadar bilgisayra öğretmeni yok bunun için bakanlık bu işte ehil olan kişilere görevlendirme vermeye çalıştı. Milli eğitim müdürlüklerinde istatistik bölümü var aceba kaçtane matematik mezunu bu bölümde % 10 bile değil hiç bir matematik çi sizin kadar yaygarayı koparmıyor. siz diyorsunzu ki bizden başkası formatör olmasın eğitici olmasın hatta hiç kimse bilgisayarın başına geçmesin bu tekkeleşme nedendir bilinmez. görevlendirme ayrı birşeydir ders hakkı ayrı birşeydir. bir bilgisayarcı varken sizin branşınıza başkası dersinize giremez ama görevlendirmleride siz belirleyemessiniz.
şimdiye kadar hangi haklarınız aldınız nerdeyse hiç niye? herkafadan bir ses herkezi suçluyorsunuz birlik olacağınıza suçlamdan ileriye gitmeyen laflar. 5 yılıdr formatörüm bırakıyorum buyrun istediğiniz gibi kullanın

akrenon' Alıntı:

akrenon dostum olayı onur meselesi yapmıyorum sen 6 ay eğiticilik yapıp yılmışsın ben 3 yıldır eğiticiyim. 1 Temmuz itibariyle de görevi bırakıyorum. akrenon eğiticilik için bahsettiklerinin tamamı doğru angarya ancak şu var ki mevcut sıkıntıların tamamına yakını Personel Genel Müdürlüğünün tavırlarından kaynaklanıyor. Personel Genel Müdürlüğü ne diyor "Adamı hangi branşta atadıysam o işi yapsın normunu doldurup başka yeri işgal etmesin." ve gerek Personel Genel Müdürlüğü olsun, gerek Eğitim Tek.Genel Müd. olsun genel kanı giderek bu işi BTcilerin yapması zaten adam okulda kendi BT dersine girip laboratuarada sahip çıkabilir diyor. Bu arada ne kötü BT öğretmenleri gördük muhabbeti çeviriyorlar. Yahu bu diğer branşlar 4 - 4 lükte onun için mi Liseye gelen öğrenciler 1 paragrafı okuyamıyor, biyolojiden veya matematikten ÖSS de binlercesi 0 çekiyor. Veya 1071 de ne oldu diye sorulduğunda Çanakkale Savaşı oldu cevabını veriyorlar ... Bir branşı eleştirirken herkes kendi branşındaki meslektaşlarına baksın. BTciler bunların arasında en elit olanlarından.

sonuç olarak eğitimde teknoloji kullanımının yaygınlaşması lazım, bence bilgisayar öğretmenine hiç ihtiyaç bile yok okullarda artık öğrencilerinde çoğu az çok bilgisayar kullanmasını biliyor.

Zaten asıl zihniyet bu. Kapayın Eğitim Fak. ve Tek. Eğitimde BT bölümlerini sınıfta derse girmek istemeyen, ekdersi dolayan ilgili ne kadar kişi varsa gerek meslek lisesi, gerek okul formatörlüğü, gerek eğiticilik hepsini yaparlar. Hem memleketimin parasıda çöpe gitmez. Zaten en gereksiz öğretmenlik BT öğretmenliği. ne ala memleket.

boşuna tartışıyorsunuz ilk önce eğitici formatörlük nedir?, Bilgisayar öğretmenliği nedir?, Bunlar hangi işi yapar bunu öğrenin. ikisinin aynı şey olduğunu düşünüyorsanız; biraz daha araştırıp aradaki farkı öğrenin derim. TEK ORTAK YÖN İKİSİDE ÖĞRETMEN

oldu olcak Sadece BİLGİSAYAR ÖĞRRETMENLERİ bilgisayar kullansın deyined bu iş bitsin ya
bir insan kendini her alanda geliştirebilir. bu sizi neden telaşlandırıyorki?
zaten formatörlükte öncelik bilişim teknolojileri öğretmeninin.
eğitici formatörlükte de sınav var kazanan olur.
bu neyin telaşı anlamadım

serkanozen1' Alıntı:
oldu olcak Sadece BİLGİSAYAR ÖĞRRETMENLERİ bilgisayar kullansın deyined bu iş bitsin ya

olayın özü budur.hazımsızlık ya da fesatlığa gerek yok.

empati52' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:

olayın özü budur.hazımsızlık ya da fesatlığa gerek yok.

hazımsızlık veya fesatlık çıkaran veya sadece bilgisayar öğretmenleri bilgisayar kullansın diyen yok hocam. sonuçta herkes bilgisayarla içli dışlı ve her öğretmen bilgisayar kullanıyor gerek ders için gerek başka amaçla. bir çok okulda laboratuar dışında sınıflara bilgisayr - projeksiyon konuldu. her öğretmen kurs aldı vs. herkes zaten belirli bir alanda kendini geliştiriyor. kimsenin telaşlandığı falan yok. olmasını gerekenleri tartışıyoruz.

formatörlük ve eğiticilikte haklısınız. ancak önceleri formatörlüğün çıktığı yıllarda yeterli bilg. öğretmeni yoktu doğal olarak ve başka branştan arkadaşlar bu konuda eğitim aldılar. 1993 vs. böteciler ise 2002 yıllarında mezun vermeye başladılar. böteciler adı üzerinde amacı bu. (bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği). bunun hakkında bir çok yerden bilgi edinebilirsiniz. örn: http://www.bote.odtu.edu.tr/genelbilgi.aspx

eğiticilik sınavla doğru. onlara önceleri sadece bilg. öğrt ve formatörler giriyordu . ihtiyaç fazla olduğu için bu da kalktı.

şimdileri ise bilgisayar öğretmenlerinin sayıları arttı doğal olarak. olumsuz durumlar ortaya çıkıyor. öncelik bilg. öğretmenin olmasına rağmen başka okuldan başka branştan arkadaşlar geliyor. ders saatinin azalması, norm vs cabası ve pgm'nin haklı tutumu ve içler acısı durum:::

mobile' Alıntı:
sonuç olarak eğitimde teknoloji kullanımının yaygınlaşması lazım, bence bilgisayar öğretmenine hiç ihtiyaç bile yok okullarda artık öğrencilerinde çoğu az çok bilgisayar kullanmasını biliyor.

Hocam bilmeden konuşuyorsun labtop söküp takan biriyim ben eski labtobumu ayda bir söker içini ter temiz eder takardım. Donanımmış :) gülerim sadece. Bu foruma takılmıyor olmam veya yeni takılmış olmam sol tarafta acemi yazdığına mı bakıyorsun? İstediğin arızalı pc yi adresime yolla arızasını bulup sana göndereyim :) kafana takılan soru olursa cep telefonumdan da ulaşabilirsin. Bukadar iddalıyım. Ağ sorunu , kablosuz ağ, access point vs.. neyse çok abartmaya luzum yok. Kablo bağlamayı bilmeyen bilgisayar öğretmenleri olmadığını mı idda ediyorsun hocam? Kaç bilgisayar öğretmeninin kendine ait kablo makası var? Kaçında test aleti var? :)

Onu boşver bilgisayarı olmayan bilgisayar öğretmeni gördüm ben bunları uydurmuyorm.. nasılsa okulda var niye para vereyim diyen öğretmen gördüm.

İddalıyım Pc sorunlarını eposta bile atabilirisniz. omerbilgin [at] hotmail.com kaçtane bilgisayracıyı cebimden çıkaracağımı ozaman görürsünüz ..

Polemiğe gerek yok diyordum ama ortalık fena kızışmış :)

Bir soru madem donanımınız okadar iyi:

bilgisayarın kasasının ışıkları yanıyor monitörün ışıkları yanıyor ancak monitöre görüntü gitmiyorsa sebepleri neler olabilir?
2- ekran kartı yerinden oynamış olabilir
3- Ekran kartı arızalanmış olabilir
4-rem yerinden oynamış olabilir vs..

Yukarıdakiler kontrol edildi ve çözüm bulunamadıysa sorun ne olabilir? Not: anakart da sağlam

bu problemi sadece 2 dakikada çözdum

Ayrıca o küçümsediğin xoopsla neler yapılabileceğini çok yakında göreceksin inşallah :)

Aşağıdkai mesaja cevap verilmiştir:
Seni gibisini görünce bende arkadaşlara katılmaya başladım ne yalan söyleyeyim....
Format atmamış bilgisayar öğretmeni sanmıyorum olsun.... O Matematik bölümüne benzemez hakkaten çalışaray geçtik üniversiteyi....
İllahi ortalığı gaza verip ego tatmini gerekmez....
Soru soran arkadaşların mesajlarına (Xoops modüleri gibi değil kendi yazdığın PHP veya .Net gibi bişiler) veya Donamım problemlerine cevap yazarken görmek isteriz seni.... Ego tatmin ederken değil.[/quote]

Ha unutuyordum 2005 yılında erzurum karayazı ilçe milli eğitim sitesini online yönetilebiir PHP sitesi ile hazırladım ancak daha fazla geliştirme fırsatı olmadan xoops ile tanıştım. Şuan da xoopsu geliştirmek için uğraşıyoruz. www.xoops-tr.com adresine girip hacamat nickini aratırsan konuyla nekadar içli dışlı olduğumu ozaman daha iyi anlarsın sayın hocam.

Sizi tanımıyorum ancak sizin projelerinizide görmek isterim. Ben bir matematik öğretmeni olarak bukadar donanıma sahipken siz bilgisayar öğretmeni olarak beni 10 a katlamanız gerekmez mi?

Soru soran arkadaşların mesajlarına (Xoops modüleri gibi değil kendi yazdığın PHP veya .Net gibi bişiler) veya Donamım problemlerine cevap yazarken görmek isteriz seni.... Ego tatmin ederken değil.

Donanım alanında eyvallah kardeş ama kendi stored procedure ünü yazamanayan kendi class larını tanımlayamayanlara programla alanında dilediğin örneği ver farketmez. xoops dediğin geliştirilebilir nesne yönelimli portal olsa ne olacak. Birşey %100 senin olmalı cmslerle programcı olunmaz.

Kendi test aleti olmayan pek çok bt ciler var diyorsun ama alan karmaşasına düşmüşsün. Bilgisayarın sadece fiziksel boyutu yok. Yazılımsal boyuttada kendini geliştirmiş Nesne Yönelimli çalışan ne baba yiğit btciler var. Bu adamın tabiki ağ için test aleti olmaz.

Tekrar ediyorum son kez yazıyorum.

Eğiticiler arasında gerek gittiğim toplantılarda gerekse merkezi kurslarda tanıştığım 10 numara arkadaşlar var (bu arkadaşlarda farklı branştan). Eğiticilik branşlaştırılmalı kadro verilmeli. (en az 2006 da göreve başlayanlar bilirler yapılmak istenen bu).

Okul formatörlüğü sadece btcilere bırakılmalı. (Şu anda okulunda btci veya formatör yoksa laboraturarlar hiç kurs almamış istekli ve dersi az bir öğretmene formatörlük görevi veriliyor.) Mantık güzel olabilir. Uygulamada gördük ki vasıfsız kişiler ve bu iş ile 1,5 ay ilgilenmiş kişiler yüzünden formatörlük diğer öğretmenler tarafından ön yargı ile karşılanıyor. Siz çalışkan olup bu ön yargıyı silebilirsiniz. Ama diğer okullarda bu giderek yayılıyor. Okulunda bt derslerine girmeyen okul formatörleride var. Bunlar tamam idari meseleler. Ama aşağıda yazacağım gibi durumların önüne geçmek gerek. Bu forumda da olan bir bt öğretmeni arkadaşım var. Bu dönem için bilmiyorum ama bundan önceki son 2 formatör öğretmen görevlendirmesinde kendi okuluna kendisi btci olmasına rağmen okul formatör öğretmeni görevlendirilmesi yapıldı. Tepkisini il koordinatörüne iletmesine rağmen sonuç değişmedi. Pek çok örnek var böyle ama çoğu kişi mahkemeye gidin diyecek hikaye. Getirilen kişinin branşı a olur b olur ama bu formatörde yarın bu tepkiler yüzünden mağdur olur. Btcilerin formatör olmadığını düşünelim. Bt derslerinde öncelik kimindir? Diyelim ki a okulunda bir bt öğretmeni var formatör değil 16 saat derse giriyor. b okulunda da formatör öğretmen var branşı bt değil 12 saat bilgisayar dersi var. a okulundaki bt öğretmeni b okulundaki 12 saat derse girebilmeli. En azından diğer branşlarda böyle oluyor. Dediğim gibi ben 3 yıldır eğiticiyim. Kendimizi kanıtlamaya çalışmıyoruz. Mevcut durum bilgisayar normlarının ve ders saatlerinin düşüklüğü bizi tepkiye götürüyor. Kaldı ki btcileri eleştiriyorsunuz tekrarlıyorum herkes 4-4 lük işini yapsa biyoloji ve matematikten 10 binler sıfır çeker mi? 1071 dediğinizde Çanakkale Savaşı diyen bir nesil yetişirmi? Lise son sınıf öğrencileri doğru düzgün 1 paragrafı okuyamazken burada bt öğretmenlerinin çoğu sınav kötü laflarını atanlar ilk önce kendi branşlarına baksınlar.

Hocam bilgisayar teknolojisini biliyorsunuz herkes herşeyi zaten bilemez. Biri programcıdır biri yazılımcıdır biri donanımcıdır vs.. BEn herşeyi biliyorum diyen olabilirmi?

İnsan kendini yetiştirdiği doğrultuda gelişir. Benim ilgi alanım varklı ben yazılımla uğraşmadım. ama diğer başka alanlarda oldukça yeterliyimdir. YAzılım yazamayan formatör olmasın böyle bir mantık varmı?

Ozaman Türkiyenin yazılım devi olması lazım bukadar bilgisayar öğretmeni varken neden yazılıma dışarı bağımlıyız? Bi antivirüs yazsınlarda kullanalım. KAspere neden para veriyoruz? yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı deriz tabiki kasperden daha iyi olabilirse.

Pardusu bana örnek vermeyin de.. Ubuntunun yanında sönük kalan bir işletim sistemi bikere kurdum sonra yüzüne bakmadım.

togius' Alıntı:
Donanım alanında eyvallah kardeş ama kendi stored procedure ünü yazamanayan kendi class larını tanımlayamayanlara programla alanında saygı duyulmaz.
Arkadaşlar ne kadar boş tartışmalar yaptığımızın farkında mıyız? Hadi o zaman tartışmaya bir başka açıdan da ben bakayım.

Sonuçta eğitici formatörlük denilen kavramın ortaya çıkma amacı nedir? Kurs vermek yani öğretmenlik yapmak. O zaman teknik bilgi yeterli değil, onu öğrencilere/kursiyerlere aktarabilmek önemli. Belki ben teknik bilgi olarak çok iyi değilim, ama bildiğim 2 satırlık birşey de olsa onu 20 kişinin 18'ine öğretebilirim. Teknik bilgisi birinin çok iyidir, öğretmenlik yeteneği yoktur şahısta, bildiği 20 satırlık şeyin 2 satırını ancak 10 kişiye öğretebilir. Hangisini tercih edeceğiz bu durumda?

Sonuçta her alanda başkaları, o işin okulunu okuyanlardan iyi olabilir. Ama bu o işi yapma hakkını, okulu okumayanlara veremez. Bu işin çözümü budur.

omerbilgin' Alıntı:
Pardusu bana örnek vermeyin de.. Ubuntunun yanında sönük kalan bir işletim sistemi bikere kurdum sonra yüzüne bakmadım.

Konu dışı ama pardusun 2009.2 sini deneyin ondan sonra farkı göreceksiniz hocam. Pardus Milli bir projedir. Hataları ve günahlarıyla yaygınlaşacak ki artık yazılımsal boyutta dışa bağımlı olmayalım.

omerbilgin' Alıntı:
Hocam bilmeden konuşuyorsun labtop söküp takan biriyim ben eski labtobumu ayda bir söker içini ter temiz eder takardım. Donanımmış :) gülerim sadece. Bu foruma takılmıyor olmam veya yeni takılmış olmam sol tarafta acemi yazdığına mı bakıyorsun? İstediğin arızalı pc yi adresime yolla arızasını bulup sana göndereyim :) kafana takılan soru olursa cep telefonumdan da ulaşabilirsin. Bukadar iddalıyım. Ağ sorunu , kablosuz ağ, access point vs.. neyse çok abartmaya luzum yok. Kablo bağlamayı bilmeyen bilgisayar öğretmenleri olmadığını mı idda ediyorsun hocam? Kaç bilgisayar öğretmeninin kendine ait kablo makası var? Kaçında test aleti var? :)

Onu boşver bilgisayarı olmayan bilgisayar öğretmeni gördüm ben bunları uydurmuyorm.. nasılsa okulda var niye para vereyim diyen öğretmen gördüm.

İddalıyım Pc sorunlarını eposta bile atabilirisniz. omerbilgin [at] hotmail.com kaçtane bilgisayracıyı cebimden çıkaracağımı ozaman görürsünüz ..

Polemiğe gerek yok diyordum ama ortalık fena kızışmış :)

Bir soru madem donanımınız okadar iyi:

bilgisayarın kasasının ışıkları yanıyor monitörün ışıkları yanıyor ancak monitöre görüntü gitmiyorsa sebepleri neler olabilir?
2- ekran kartı yerinden oynamış olabilir
3- Ekran kartı arızalanmış olabilir
4-rem yerinden oynamış olabilir vs..

Yukarıdakiler kontrol edildi ve çözüm bulunamadıysa sorun ne olabilir? Not: anakart da sağlam

bu problemi sadece 2 dakikada çözdum

Ayrıca o küçümsediğin xoopsla neler yapılabileceğini çok yakında göreceksin inşallah :)

hocam konuyu farklı boyuta taşıyorsunuz. bilginiz bilgisayar öğretmenlerinden fazla olabilir. bir bilgisayar dükkanı bile açabilirsiniz. ama bu şu gerçeği değiştirmez:

kazuo' Alıntı:
Sonuçta her alanda başkaları, o işin okulunu okuyanlardan iyi olabilir. Ama bu o işi yapma hakkını, okulu okumayanlara veremez. Bu işin çözümü budur.

Nedir bu telaşınız anlamadım.
Ben "İngilizceyi iyi biliyorum niye ingilizce öğretmeni olmuyorum."
Ben "Matematiği iyi biliyorum niye matematik öğretmeni olmuyorum." gibi saçma sapan ifadelerden vazgeçin.
EĞİTEK in düzenlediği sınavla EBITEFO olarak görevlendirilen öğretmenler, bilgisayar öğretmenimi oluyor. Zaten olsa idi görevlendirme kabul etmezlerdi. EBITEFO ile Bilgisayar Öğretmenliğini aynı şey olarak görmekten vazgeçin artık. Öncelikle bu iki kavramın ne olduklarını iyice kavramaya çalışsanız daha doğru bir sonuca ulaşacaksınız.
Ayrıca başka branştan olupta EBITEFO görevini yürüten özellikle de sınav sonucuna göre görevlendirilen öğretmenlerimiz bilgisayar bilgisini ispatlamış olmasının yanında bilgisayar öğretmenlerinden fazla olarak kendi branşı ile ilgili bilgiye de sahiptir.
Örneğin;
Bir bilgisayar öğretmeni,
BT Destekli Fen Laboratuarı kursunu bir Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmeninden,
AutoCad ya da benzeri bir çizim kursunu bir Meslek lisesi öğretmeninden,
İntel vb. bir kursu bu alanda daha ağırlıklı eğitim almış başka branştaki bir öğretmenden,
daha iyi vereceğini düşünmüyorum.
Özetle: EBITEFO sadece Temel bilgisayar eğitimi vermek demek değildir. :)
Kalın sağlıcakla..

dostumali' Alıntı:
Nedir bu telaşınız anlamadım.
Ben "İngilizceyi iyi biliyorum niye ingilizce öğretmeni olmuyorum."
Ben "Matematiği iyi biliyorum niye matematik öğretmeni olmuyorum." gibi saçma sapan ifadelerden vazgeçin.
EĞİTEK in düzenlediği sınavla EBITEFO olarak görevlendirilen öğretmenler, bilgisayar öğretmenimi oluyor. Zaten olsa idi görevlendirme kabul etmezlerdi. EBITEFO ile Bilgisayar Öğretmenliğini aynı şey olarak görmekten vazgeçin artık. Öncelikle bu iki kavramın ne olduklarını iyice kavramaya çalışsanız daha doğru bir sonuca ulaşacaksınız.
Ayrıca başka branştan olupta EBITEFO görevini yürüten özellikle de sınav sonucuna göre görevlendirilen öğretmenlerimiz bilgisayar bilgisini ispatlamış olmasının yanında bilgisayar öğretmenlerinden fazla olarak kendi branşı ile ilgili bilgiye de sahiptir.
Örneğin;
Bir bilgisayar öğretmeni,
BT Destekli Fen Laboratuarı kursunu bir Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmeninden,
AutoCad ya da benzeri bir çizim kursunu bir Meslek lisesi öğretmeninden,
İntel vb. bir kursu bu alanda daha ağırlıklı eğitim almış başka branştaki bir öğretmenden,
daha iyi vereceğini düşünmüyorum.
Özetle: EBITEFO sadece Temel bilgisayar eğitimi vermek demek değildir. :)
Kalın sağlıcakla..

benim branşım din kültürü, sınıf öğretmeni, elektrik, motor, tesiat, fizik, felsefe vs. ek ders almak istiyorum. dersim yok. derse girmek yerine eigiticilik -- formatörlük daha iyi ??

Arkadaşlar konu giderek acayipleşiyor uzatmayalım. Bilgsiayar öğretmenleri başımın tacıdır bilgisayr bilen biri bilgisayar ilgi duyan birini herzamnan sevmişimdir :)

Formatörlüğe bakış açısı farklı indanlar var elbette. kimi ekders kaygısı, kimi bu işe olan ilgisinden becersinden dolayı..

Konu içinde bir arkadaşımız belirtmişti formatörlüğün çıkış nedeni bilgisayar öğretmeni olmayan okullarda lavbaratuarın bakımlı ve kullanılabilir hale getirilmesidir. Bence hiç formatör olmamasından sa bilgisayar labaratuarına sahip çıkacak bekçi pozisyonunda dahi bilgisi olmayan birinin orada bulunması labaratuarın kullanımı için çok faydalıdır. Sahipsiz bir mekan çöp olmaktan kurtuluyor.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri