BÖTE - Teknik Öğretmenlik İlk Dava

Kodla Büyü
BaRBaRYaN' Alıntı:
Alanın adından da anlaşılacağı üzere bölüm ÖĞRETMENLİK DEĞİL Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri EĞİTİMİ dir.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bizim zamanımızda bazıları böyle bazıları aşağıdaki gibi isme sahipti. Şimdi ise hepsi aşağıdaki isme sahip.
Türkçe dil kuralları gereği, Bilgisayar Eğitimi ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi gibi düşünülebileceği aşikardır. Anlayacağınız, hem bilgisayar eğiticileri hem de öğretim teknolojileri uzmanlarıyla karşı karşıyasınız.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
-Abant İzzet Baysal
-Adnan Menderes
-Afyon Kocatepe
-Hacettepe
-ODTÜ
v.s........ bkz.:http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/OSYS/TABLO-415072015.xls

Bize zamanında böyle bir hak verilmiş size verilmemiş dersiniz, kenara çekilirsiniz anlaşılır... Ama tutupta mantığa vurmaya çalışırsanız size kırktane karşı mantıklı sav üretilebilir. O yüzden brakalım dava sonuçlansın.

zulfikar1985' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Alanın adından da anlaşılacağı üzere bölüm ÖĞRETMENLİK DEĞİL Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri EĞİTİMİ dir.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bizim zamanımızda bazıları böyle bazıları aşağıdaki gibi isme sahipti. Şimdi ise hepsi aşağıdaki isme sahip.
Türkçe dil kuralları gereği, Bilgisayar Eğitimi ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi gibi düşünülebileceği aşikardır. Anlayacağınız, hem bilgisayar eğiticileri hem de öğretim teknolojileri uzmanlarıyla karşı karşıyasınız.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
-Abant İzzet Baysal
-Adnan Menderes
-Afyon Kocatepe
-Hacettepe
-ODTÜ
v.s........ bkz.:http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/OSYS/TABLO-415072015.xls

Bize zamanında böyle bir hak verilmiş size verilmemiş dersiniz, kenara çekilirsiniz anlaşılır... Ama tutupta mantığa vurmaya çalışırsanız size kırktane karşı mantıklı sav üretilebilir. O yüzden brakalım dava sonuçlansın.
..
hocam ben dava sonuçlanmasın demiyorum. Dikkat ederseniz paylaştığınız bilgileri yazdığım arkadaş BÖTE mezunu ve BÖTE yi bize anlatmaya çalışan ama bu anlatımı da mezun olduğu okulun HAKKIMIZDA sayfasından copy paste ederek yapmaya çalışan bir arkadaş.

TEF mezunlarına diyorsunuz ki SİZE BU HAK VERİLMİŞ DEYİP KENARA ÇEKİLİN. Peki aynı şekilde ben de size söyleyebilirmiyim SİZE BU HAK VERİLMEMİŞ KABULLENİP KENARA ÇEKİLİN !!!

Siz size göre HAKLARINIZI ALMAK bize göre BİZİM HAKLARIMIZI GASP ETMEK için uğraşıyorsunuz. Bizde buna tepki göstermekte son derece haklıyız. Olaya birde bu taraftan bak.

BaRBaRYaN' Alıntı:
..
hocam ben dava sonuçlanmasın demiyorum. Dikkat ederseniz paylaştığınız bilgileri yazdığım arkadaş BÖTE mezunu ve BÖTE yi bize anlatmaya çalışan ama bu anlatımı da mezun olduğu okulun HAKKIMIZDA sayfasından copy paste ederek yapmaya çalışan bir arkadaş.

TEF mezunlarına diyorsunuz ki SİZE BU HAK VERİLMİŞ DEYİP KENARA ÇEKİLİN. Peki aynı şekilde ben de size söyleyebilirmiyim SİZE BU HAK VERİLMEMİŞ KABULLENİP KENARA ÇEKİLİN !!!

Siz size göre HAKLARINIZI ALMAK bize göre BİZİM HAKLARIMIZI GASP ETMEK için uğraşıyorsunuz. Bizde buna tepki göstermekte son derece haklıyız. Olaya birde bu taraftan bak.
Hocam, ilk olarak sürekli niye bağırdığınızı anlayabilmiş değilim... Öyle bir hale gelmişsizniz ki kenara çekilin ifadesini bile yanlış algılıyorsunuz. Kenara çekilin ifadesi zaten sonsuz döngüye girmiş olan tartışmaların gereği olmadığındandır. Gelelim hak gaspı mevzuna... Sabit bir mihenk noktası bulamayacağımız için size göre gasp bize göre hak... çünkü; TTKB çizelgesindeki bir not ile size bu hak verilmiş... Bana göre hak, çünkü; siz BÖTE mezunlarının atanabileceği okullara atanabiliyorken onların kısıtlanması doğru bir uygulama değil. Ve Mihenk noktası sabit olmadığı için; mihenk noktası olarak tuttuğunuz çizelge ve karar değiştiği an bizimde hakkımız... Neden kenara çekilin ifadesini kullandığımıda anlatabildim umarım...
Ki buyrun siz daha önce ne güzel yazmışsınız... Kanunlarla belirtilmiş BÖTE mezunlarının atanamayacağı... Bırakın o zaman mahkeme versin ağzımızın payını değil mi? Bu kadar yaygaraya forumdaki mesaj kalabalığına ne gerek var? Kendinizi bu kadar bize anlatmaya ihtiyacınız neden? Biz nasıl olsa kendi kendisini kandıran bir grubuz bırakın oylanalım, sevinelim, 1-2 sene avutalım kendimizi.... Nasıl olsa sizin ortada bir "HAKKINIZ VAR..." Ki kanunlarlada sabit... Kimse sizden alamaz. En kötü ihtimal siz davaya mahkemeler yoluyla itiraz eder, olaki "SİZİN HAKKINIZ" olduğunu ifade eden kanunlara aykırı bir karar olduğu için biz yine kaybederiz. O yüzden bu kadar yazmanızada biz BÖTE'lileri muhatab almanızada gerek yok... Yani çekilin kenara kısır tartışmalarda yaşanmasın. Diyeceksiniz ki sataşma var... Kusura bakmayın bu güne kadar benim gözlemlediğim bütün başlıklarda TEF mezunları gelipte siz anlatamazsınız, beceremezsiniz, dersleri almadınız gibi söylemler içerisine girmeden başlıklar s... yarışına dönmedi.
BaRBaRYaN' Alıntı:
Hocam BÖTE mezunu arkadaşların anlamadığı ya da anlamak istemediği bir mevzu var. Kimse BÖTE mezunu bu işi yapamaz, BÖTE mezunu becereksizdir DEMİYOR

bizim söylediğimiz KURULUŞ AMACI FARKLI OLAN ve KANUNLARLA MESLEK LİSESİNDE ÇALIŞAMAYACAĞI BELİRTİLEN bir alandan mezunsunuz. o yüzden meslek liselerinde çalışamazsınız diyoruz

zulfikar1985' Alıntı:
Ki buyrun siz daha önce ne güzel yazmışsınız... Kanunlarla belirtilmiş BÖTE mezunlarının atanamayacağı... Bırakın o zaman mahkeme versin ağzımızın payını değil mi? Bu kadar yaygaraya forumdaki mesaj kalabalığına ne gerek var?

hocam bak ne güzel demişsiniz. Forumdaki BÖTE - TEF tartışma konularını açanların %90 ı BÖTE mezunu arkadaşlar. Son zamanlarda özellikle belirli kişiler. Bizim yaptığımız sadece bu başlıklara tepki vermek.

Ne güzel bak dava yı açmışsınız. Bırakın dava bitsin. Kazanın ve deyinki BİZ BU HAKKI KAZANDIK. ya da KAYBETTİK. Ama o zamana kadar BİR TARAFA SUS diğer tarafa (Bilgilendirme adı altında) YAYGARA SERBEST demek sizce ne kadar doğru?
zulfikar1985' Alıntı:
TTKB çizelgesindeki bir not ile size bu hak verilmiş... Bana göre hak, çünkü; siz BÖTE mezunlarının atanabileceği okullara atanabiliyorken onların kısıtlanması doğru bir uygulama değil
Hocam siz üniversite sınavına girdiğinzde bölüm tercih yaptığınız bölümleri araştırdınız mı? Bölüm mezunları nerelere atanabiliyor baktınız mı? Çünkü BÖTE ler açıldığından beri RESMİ OLARAK MESLEK LİSELERİNE ATANAMIYOR. Buna göre siz nasıl HAK tır diyebiliyorsunuz onu anlamıyorum.

Gelelim bana. Ben üniversite sınavına gireceğim sene nerdeyse her gün bir tercih listesi karalıyordum. O zaman interneti bırak elimde bilgisayar bile yoktu. Etrafımda pek fazla üniversite okuyan kişi de. Ama buna rağmen HANGİ BÖLÜM MEZUNU NE İŞ YAPAR bunu kendi imkanlarım dahilinde araştırdım. Tercihlerimi de buna göre yaptım. ve ben tercih yaptığımda TEF MEZUNLARI HEM İLKÖĞRETİME HEM DÜZ LİSEYE HEM MESLEK LİSESİNE ATANABİLİYORDU. Yani ben TEF okuyarak BU HAK kı elde ettim. Dolayısı ile asıl bana HAK.

BaRBaRYaN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
Ki buyrun siz daha önce ne güzel yazmışsınız... Kanunlarla belirtilmiş BÖTE mezunlarının atanamayacağı... Bırakın o zaman mahkeme versin ağzımızın payını değil mi? Bu kadar yaygaraya forumdaki mesaj kalabalığına ne gerek var?

hocam bak ne güzel demişsiniz. Forumdaki BÖTE - TEF tartışma konularını açanların %90 ı BÖTE mezunu arkadaşlar. Son zamanlarda özellikle belirli kişiler. Bizim yaptığımız sadece bu başlıklara tepki vermek.

Ne güzel bak dava yı açmışsınız. Bırakın dava bitsin. Kazanın ve deyinki BİZ BU HAKKI KAZANDIK. ya da KAYBETTİK. Ama o zamana kadar BİR TARAFA SUS diğer tarafa (Bilgilendirme adı altında) YAYGARA SERBEST demek sizce ne kadar doğru?
zulfikar1985' Alıntı:
TTKB çizelgesindeki bir not ile size bu hak verilmiş... Bana göre hak, çünkü; siz BÖTE mezunlarının atanabileceği okullara atanabiliyorken onların kısıtlanması doğru bir uygulama değil
Hocam siz üniversite sınavına girdiğinzde bölüm tercih yaptığınız bölümleri araştırdınız mı? Bölüm mezunları nerelere atanabiliyor baktınız mı? Çünkü BÖTE ler açıldığından beri RESMİ OLARAK MESLEK LİSELERİNE ATANAMIYOR. Buna göre siz nasıl HAK tır diyebiliyorsunuz onu anlamıyorum.

Gelelim bana. Ben üniversite sınavına gireceğim sene nerdeyse her gün bir tercih listesi karalıyordum. O zaman interneti bırak elimde bilgisayar bile yoktu. Etrafımda pek fazla üniversite okuyan kişi de. Ama buna rağmen HANGİ BÖLÜM MEZUNU NE İŞ YAPAR bunu kendi imkanlarım dahilinde araştırdım. Tercihlerimi de buna göre yaptım. ve ben tercih yaptığımda TEF MEZUNLARI HEM İLKÖĞRETİME HEM DÜZ LİSEYE HEM MESLEK LİSESİNE ATANABİLİYORDU. Yani ben TEF okuyarak BU HAK kı elde ettim. Dolayısı ile asıl bana HAK.
Hala benim s... daha uzağa gidiyor diyorsunuz. O yüzden birşeyler yazmama gerek yok... Çünkü; yukarıdaki yazdıklarımı zaten anlamak veya idrak etmek istemediğinizi düşünüyorum. Size kısır ve sonsuz döngülerinizde hayırlı günler diliyorum...

.
.
.
Asıl sorun zamanın dersane öğretmenleri böte ymiş tefmiş farkı bilmiyordu.. hepsi bilgisyar öğretmeni sanıryordu.!!!

Ben başladığımda (2002) daha atanmış BÖTE mezunu yoktu. Herkes BÖTE'yi bi .ok sanıyordu. Ta ki ilk mezunlar atanana kadar. Ben de o ara girdim zaten dershanede ki rehbeelikci hiyarin tavsiyesiyle. Ona da, ... bana da. Bogazici'nde İlk Mat okumak varken, Selcuk'ta Bilgisayar Sistemleri, İnşaat, Mahine muhendisligi yazdık dandik BÖTE'yi. İki isimli ya...

21 öğretmenlik bölümünde, kaynak bölümler
değişti Talim ve Terbiye Kurulu, öğretmen atamalarına
esas bölümleri belirleyen çizelgede değişikliğe
gitti.
www.memurlar.net/haber/535701/
Böte ile ilgili değişiklik yine yok...

Böte tef tartışması sıktı artık. Böteyi adam yerine koyan yok. Tefli ortaokulla başlayıp teknik liseye geçiyor. Biz enayi miyiz! Ayırın artık şu iki branşı. Türkçe öğretmenliği edebiyat öğretmenliği gibi ayırın. Yüzüne bakarsam teflinin namerdim! Sen yoluna ben yoluma arkadaş. Teknik liselerde gezinin istediğiniz kadar sizin olsun hepsi. Yeter artık ya! Ne bu arkadaş! Bu böte niye var! Teknikçisi gelir bizim işi yapar! Bedencisi gelir yapar! Türkçecisi gelir yapar! Bi ne olduğumuzu anlayamadık ya!

Bulunduğum ilde ortaokullarda siftinen tefliler yüzünden yer değişikliği yapacak okul bulamıyorum! Bu sene il içinde her okulu aradım. Adam tefliyim hocam diyo teknik lisede açık okursa gidecem diyo. O süreçte o ortaokulu işgal ediyo. Hadi ben atanmışım. Dışarda birsürü böteli var! Madem öyle atanmasın ortaokula tefli. Bir elleri yağda bir elleri balda. Ortaokulda zaman öldür teknik liseye geçene kadar. Orada zaman öldürmeyeceksin kardeşim. Dışarda siftinerek teknik liseye atama bekleyeceksin! Bak edebiyatçılara! Adamlar dışarda ortaokula da gidemiyo!

Tefli ve böteli ayrımı atanacağı okullar anlamında da yapılmalıdır! Bu işin doğrusu budur! Buna karşı çıkan olursa açık konuşacağım karaktersizdir, bencildir! Sizi sadece teknik liselere atasınlar da bi göreyim ne oluyo haliniz!

Adam burda 3-5 yıl ortaokullarda çalıştı. Teknik lise kovaladı. En sonunda teknik liseye geçti. Oh ne güzel valla. 5 sene boyunca iyi kötü para kazandı. Peki madde deseydi ki tef mezunu SADECE teknik liselere atanır! Ne yapacaktı bu arkadaş soruyorum size!

Bu noktada bakanlık hangi branş teknik sınıftadır hangi branş ortaokula yöneliktir bunun ayrımın yapamıyor. Aslında matematik-ilköğretim matematik, fizik-kimya-biyoloji-fen ve teknoloji, türkçe-edebiyat, sosyal bilgiler-tarih-felsefe gibi çok güzel ayırmış bazı branşları. Herkesi ona göre yönlendiriyor. Gel gör ki biz de mantık hatası yapıyor. Böte var tef var. Bu iki bölümün eğitim vereceği kurumları bir türlü belirleyemedi. Aslında böteyi amacına uygun yerleştiriyor. Fakat tef'de kafası karışık. Teknik liseye gider artı ortaokula da atanır diyor. Yanlışı burada. Adı teknik olan bir bölümün eğitim vereceği okullarda açıktır aslında. Ancak mezun çok teknik lise az. Sanırım çok kişi açıkta kalıyor.

Merhaba arkadaşlar
Ali Bey'in davasının sonuçlandığı ile bilgi dolaşıyor ortalıkta. Bu konuda bilgisi olan Ali Bey ile iletişimi olan var mı? Olumlu sonuçlandığı düşünülürse Ali Bey'in dava açtığı tarihte YÖK'ün 13.05.2015 tarihli kararının üstüne bir de iptal niteliğinde 15.10.2015 tarihinde bir karar aldı. Bu sefer bu tarihli karar için ayrıca dava mı açmak gerekecek ki kaldı ki bu sebeple idare temyize gidecektir. Aslında http://www.yenimemurlar.com/guncel-habe ... comment-30 ilgili habere bakarsak bu davaya ulaşmak daha garanti olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Anladığım kadarıyla dava sonucunda yök bilişim teknolojileri alanı olan herkes eşit atanma hakkına sahiptir alınan derslerin çoğu ortaktır demiş doğru mu arkadaşlar? Ben bir böte mezunu olarak buna katılmıyorum. Burada böte tef ayrımının yapılması gerekir. Böte teknik liselere atanamaz ibaresi doğrudur. Tefe de sadece mesleki ve teknik liselere atanbilir ibaresi getirilmelidir. Böte atamasında sıkıntı yoktur.

ben esefli olarak alamiyorum 1 dereceyi, dava dilekcesinin sonundaki o talep bu durumdan dolayi komigime gitti acikcasi.

Yök müfredat farklıdır diyor zaten kaldıki müfredatı gören orta zekalı birisi bile bu farkı anlar...bir yanda mühendislik ayarında bir eğitim diğer yanda daha sığ bir eğitim..Tefin eğitimi tüm eğitim gruplarını kapsar fakat böteninki kapsamaz kaldiki yetkili idare de bunu görmüş ve atamaları buna göre yapmıştır..Siz atanırken de bu böyleydi şimdi de böyle.Yani idare daha önce tefleri ilkokula atamazken şimdi atıyor değil..Mahkeme idarenin kararındaki nedensellik bağını görür kaldıki görmese bile idarenin eylemlerini düzneleyici bir karar veremez sadece aykırılık varsa bunu tespit eder..Kaldiki mahkeme bu uygulamanın evveliyatını görecektir kaç senesinden beri uygulandığınıda..

pisagorean' Alıntı:
Tefli ve böteli ayrımı atanacağı okullar anlamında da yapılmalıdır! Bu işin doğrusu budur! Buna karşı çıkan olursa açık konuşacağım karaktersizdir, bencildir! Sizi sadece teknik liselere atasınlar da bi göreyim ne oluyo haliniz!
çok haklısınız hocam. bence de bizi sadece mesleki ve teknik eğitim veren kurumlara atasınlar. ilköğretim ve diğer ortaöğretim kurumları alın sizin olsun.

fatherboard' Alıntı:
Yök müfredat farklıdır diyor zaten kaldıki müfredatı gören orta zekalı birisi bile bu farkı anlar...bir yanda mühendislik ayarında bir eğitim diğer yanda daha sığ bir eğitim..Tefin eğitimi tüm eğitim gruplarını kapsar fakat böteninki kapsamaz kaldiki yetkili idare de bunu görmüş ve atamaları buna göre yapmıştır..Siz atanırken de bu böyleydi şimdi de böyle.Yani idare daha önce tefleri ilkokula atamazken şimdi atıyor değil..Mahkeme idarenin kararındaki nedensellik bağını görür kaldıki görmese bile idarenin eylemlerini düzneleyici bir karar veremez sadece aykırılık varsa bunu tespit eder..Kaldiki mahkeme bu uygulamanın evveliyatını görecektir kaç senesinden beri uygulandığınıda..
Sen anca konuş. Siz her b... biliyorsunuz Bote hiçbirşey bilmiyor zaten. İnşallah tef teknik lise gibi okullara bote ortaokul ve liseye atanır sadece. Keşke keskin çizgilerle ayrılsak. Adam saçma sapan miladı dolmuş derslerle bana üstünlük taslıyor işe bak.

leventgenc' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
çok haklısınız hocam. bence de bizi sadece mesleki ve teknik eğitim veren kurumlara atasınlar. ilköğretim ve diğer ortaöğretim kurumları alın sizin olsun.
Malesef öyle olmuyor. Sen belki hiç ortaokulda çalışmadın ama mezun olan arkadaşlarını bi araştır çoğu ortaokulda muhakkak çalışmıştır teknik liseye geçene kadar. Ve eminim ki evine barkına yakın bir ortaokul boş olsa aklının ucundan acaba gelsem mi diye geçirmişsindir. Hiç boşa burada biz istemiyoruz ayağı bacağı yapmayın!

pisagorean' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
Malesef öyle olmuyor. Sen belki hiç ortaokulda çalışmadın ama mezun olan arkadaşlarını bi araştır çoğu ortaokulda muhakkak çalışmıştır teknik liseye geçene kadar. Ve eminim ki evine barkına yakın bir ortaokul boş olsa aklının ucundan acaba gelsem mi diye geçirmişsindir. Hiç boşa burada biz istemiyoruz ayağı bacağı yapmayın!
...
üniversiteye girişte yaptığınız TERCİH HATASInın acısını TEF mezunlarından çıkarmaya çalışmayın. Siz üniversiteye girerken kanunlar neyse hala o. Yani kimse sizin hakkınızı gasp etmiyor. Ama siz meslek liselerine atanmayı istemekle, tef mezunlarının meslek liseleri haricinde kurumlara atanmasını istememekle TEF mezunlarının haklarını gasp etmey çalışıyorsunuz.

İşin mesleki eğitim kısmına gelecek olursak; bu forumda meslek lisesinde görev yapan arkadaşlarımızın açtığı konuları okuyacak olursanız bir çoğunda bilişim alanının küçülmeye gittiğini hatta bazı kurumlarda tamamen kapandığını da göreceksiniz. Yani dava açsanız bile kazandığınızda savaş verdiğiniz, atanmaya çalıştığınız kurumlar belkide ortadan kalkacak.

TEF - BÖTE kavgası yapacağınıza KODLAMA dersi için hep birlikte çalışma yapsak, şimdi atama / tayin sorunu yaşamıyor olurduk. İl dışında bu sene İZMİR için sadece 7 tane açık ilan edildi. TEF - BÖTE ayrımı yapmadan toplam 7. Hepsi BÖTE li ya da hepsi TEF li olsa ne fark eder. İzmiri isteyen sadece bu forumda 20 den fazla kişi vardı. Tercih eden nerden bakarsanız 100 den fazladır. Kalan 93 kişi belkide eşinden - ailesinden ayrı kaldı. Bu diğer iller içinde geçerli.

Geri