BÖTE Mezunlarının Meslek Lisesine Atanması...

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar daha önceleri bu konuda BAŞLIKLAR açılmış olabilir...

Alan değişikliği ile sınıf öğretmenleri bile BT Öğretmeni olarak Meslek Lisesine atanmışken bizler neden atanamıyoruz hala???
Lütfen bu konu üzerinde duralım. Birçok BÖTE mezunu ve hala okuyan arkadaşlarımız var...

Az önce twitterda İnsan Kaynakları Genel Müdürü V. Hamza Aydoğdu'ya (@hmzaydg) bu konuyu yazdım. ilgileneceğini söyledi...Bir yerden başlamak lazım..

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM...EN AZINDAN AŞAĞIDAKİ ADRESLERE BİR KAÇ TWİT ATALIM...

@hmzaydg, @Yusuf__Tekin, @MAKSUTBALMUK

muhalif33' Alıntı:
Arkadaşlar daha önceleri bu konuda BAŞLIKLAR açılmış olabilir...

Alan değişikliği ile sınıf öğretmenleri bile BT Öğretmeni olarak Meslek Lisesine atanmışken bizler neden atanamıyoruz hala???
Lütfen bu konu üzerinde duralım. Birçok BÖTE mezunu ve hala okuyan arkadaşlarımız var...

Az önce twitterda İnsan Kaynakları Genel Müdürü V. Hamza Aydoğdu'ya (@hmzaydg) bu konuyu yazdım. ilgileneceğini söyledi...Bir yerden başlamak lazım..

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM...
:+1:

Sınıf öğretmenleri, Elektronik öğretmenleri, elektrik öğretmenleri ve adında bilgisayar geçen bütün bölümler bizden daha çok biliyor ondan.

Vallahi bizim okulda bir arkadaş vardı. Elektronikden anlamıyor donanımdan yarım yamalak anlıyordu. Atanmasına atansın da hoca kendi kendine rezil oluyor derste bence o yüzden ne sınıf öğretmeni meslek lisesine atansın ne de böteciler.

tturkmen' Alıntı:
Vallahi bizim okulda bir arkadaş vardı. Elektronikden anlamıyor donanımdan yarım yamalak anlıyordu. Atanmasına atansın da hoca kendi kendine rezil oluyor derste bence o yüzden ne sınıf öğretmeni meslek lisesine atansın ne de böteciler.
Elektronikten anlamiyorsa yazilima girer hocam meslek bilgisayar sadece donanim dersleri vermiyor. Ozaman donanim yada atölye derslerine giremez yazsinlsr neden atanamaz yaziyolar ki

bence matematikçilerde meslek liselerine bilgisayarcı olarak atanabilmeli onlarda anlıyor hatta 2 senelik programcılarda onlarda çakıyor bu işlerden...

meslek liselerine atanmak isteyen artık mühendislik okuyacak arkadaşlar...hatta ilerde inşallah sektör tecrübesi zorunlu tutulacak diğer gelişmiş ülkelerde oldugu gibi....zira bilişim için bir network yada yazılım firmasında çalışan yetkin birisi sektörün ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini çok daha iyi öğrencilerine aktarır....

Aga duyan da bu tefliler Microsoft - Cisco işbirliğiyle yetiştirilip, çok üstün vasıflarla meslek liselerine atandığını zanneder. Açıyosunuz modülleri ezberden yaz oğlum, yap kızım. Ondan sonra yan gel Osman 2 dönüm bostan :) Kavgaysa kavga arkadaş. Adamın biri vakti zamanında yönetmeliğe koymuş bi madde. Senelerdir devam edip gidiyor. Hakkını arayan da olmayınca Tef mezunu erkadaşlarımız kendilerini malesef üstün zümre, kalifiye öğretmen olarak görmeye başlıyor.

fatherboard' Alıntı:
bence matematikçilerde meslek liselerine bilgisayarcı olarak atanabilmeli onlarda anlıyor hatta 2 senelik programcılarda onlarda çakıyor bu işlerden...

meslek liselerine atanmak isteyen artık mühendislik okuyacak arkadaşlar...hatta ilerde inşallah sektör tecrübesi zorunlu tutulacak diğer gelişmiş ülkelerde oldugu gibi....zira bilişim için bir network yada yazılım firmasında çalışan yetkin birisi sektörün ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini çok daha iyi öğrencilerine aktarır....

senin mantığınla teknik eğitimciler, BT rehberlikten ne anlayacak...onlarda ortaokullara, düz liselere atanmasın o zaman...

Başka bir başlıkta Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ekteki yazıyı göndermiş.

TTKB 2007 eylül ayında BÖTE mezunlarının Meslek liselerine atanabileceğine dair karar yayınlamış.

mevzuat-yonetmelik-f25/mujdem-var-bote-mezunlari-meslek-liselerinde-calisabilecek-t3798.html

Bu durumda o kararın yürürlükte olduğu dönemlerde( Eylül 2007 - Mayıs 2008) öğretmen olan veya üniversitede okuyan BÖTEciler Mesleki ve Teknik liselere atanabilecek gibi bir durum oluşmaz mı?

Ekli dosyalar

• 10383109_10201814271310907_1927536312153758242_n.jpg
    10383109_10201814271310907_1927536312153758242_n.jpg
    55.8 KB · Görüntüleme: 4,828
muhalif33' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

senin mantığınla teknik eğitimciler, BT rehberlikten ne anlayacak...onlarda ortaokullara, düz liselere atanmasın o zaman...

Benim mantığıma göre değil de Milli Eğitimin bu mantığına göre atanmaması lazım hocam :) Benim kızdığım nokta, Böte mezunları ne zaman meslek liseleri noktasında hak aramaya girişse çok bilgili ve liyakatlı bazı tef mezunları köstek olmaya, abuk subuk konuşmaya başlıyor. Bu kadar da bencil olmayalım arkadaşlar. Kimse sizden destek olmanızı beklemiyor. Ama işi bel altına vurup siz Böteliler şöylesiniz böylesiniz, haketmezsiniz lakırdılarını kendinize saklayın.

suatozt' Alıntı:
Aga duyan da bu tefliler Microsoft - Cisco işbirliğiyle yetiştirilip, çok üstün vasıflarla meslek liselerine atandığını zanneder. Açıyosunuz modülleri ezberden yaz oğlum, yap kızım. Ondan sonra yan gel Osman 2 dönüm bostan :) Kavgaysa kavga arkadaş. Adamın biri vakti zamanında yönetmeliğe koymuş bi madde. Senelerdir devam edip gidiyor. Hakkını arayan da olmayınca Tef mezunu erkadaşlarımız kendilerini malesef üstün zümre, kalifiye öğretmen olarak görmeye başlıyor.
Diyecek laf yok adam haklı beyler. ben bote den 6 yıl önce mezun oldum stajımı medlek lisesinde yaptim. Ynlış anlamayın ama ordaki staj hocalarımı cebimden çikartırdım. Yani üst düzeu bi yer degil eml ler öğrenci seviyesi ve egitimi belli olan okullar

muhalif33' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

Aklı başında TEF'linin ortaokulda, düz lisede işi olmaz zaten...

Allah şükür benim olmadı, olmayacak da...

DaMieN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

Nokta :alkis: :alkis:

AlimertX' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

Nokta :alkis: :alkis:

ders sayıları azaldığında tayin istemek için tutuştuğunuz günleri unuttunuz mu??? Açık meslek lisesi kalmayınca sırf tayin çıksın diye ortaokulları yazanları biliyoruz...

DaMieN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

bugün ortaokullara, düz liselere atanma hakkınız olmasa %90'nınız atama bekliyordunuz hala...

Arkadaşlar bilgisayarcıların, bilgisayarcıdan başka düşmanı yok... Hamza beye twit yazdıktan sonra buraya başlık açtım. Başlıktan kısa bir süre sonra Bilgisayarcı bir arkadaş Hamza beye, zıt yönde bir twit yazmış...

Hamza bey etkili birisi, lütfen BÖTEci arkadaşlar destek verelim. En azından birkaç cümle twitterdan yazalım..(@hmzaydg)
Ayrıca Müsteşar Yusuf Tekinde twitterdan yazılanları önemsiyor...Ona da yazalım lütfen..(@Yusuf__Tekin)

suatozt' Alıntı:

Sayın hocam gerçekten yazdıkların ayıp...

TEF'LI ler herşeyi bilseler Meslek lisesinde çalısmazlardı.Ozel sektör ne güne duruyor. Tefliler herseyden az birsey bilir belki ama TEORIK bilgiyi uygulamaya nasıl aktaracağını inan daha iyi bilir. 2 tane böte mezunu zümrem ile çalıstım. Görevlendirme idiler Ogrencilerin dediği tek şey hoca birsey bilmiyor kitabı yazdırıyor sorularımıza cevap bulamıyoruz. Böteli zümrelerim dediği "biz ilkogretimde yatıyorduk burada otur ders çalış zorlanıyoruz"

"Açıyosunuz modülleri ezberden yaz oğlum, yap kızım." modüllere hic bakmadıgın o kadar belli ki en basitinden GRAFIK ANIMASYON dersi modülüne bak ondan sonra gel konusalım ve bana modülden nasıl yazdıracagımı ögretiver hocam(ben yazdırmayı bilmiyorum da)

yazacak çok şey var daha... Ben BöTE liler atanması demiyorum. ATANSIN ama oyun kuralına göre oynanır. Kural hocam sen veya ben üniversiteyi daha kazanmadan belliydi. KURALLAR değissin atansın hocam.

darkprog' Alıntı:
suatozt' Alıntı:

Sayın hocam gerçekten yazdıkların ayıp...

TEF'LI ler herşeyi bilseler Meslek lisesinde çalısmazlardı.Ozel sektör ne güne duruyor. Tefliler herseyden az birsey bilir belki ama TEORIK bilgiyi uygulamaya nasıl aktaracağını inan daha iyi bilir. 2 tane böte mezunu zümrem ile çalıstım. Görevlendirme idiler Ogrencilerin dediği tek şey hoca birsey bilmiyor kitabı yazdırıyor sorularımıza cevap bulamıyoruz. Böteli zümrelerim dediği "biz ilkogretimde yatıyorduk burada otur ders çalış zorlanıyoruz"

"Açıyosunuz modülleri ezberden yaz oğlum, yap kızım." modüllere hic bakmadıgın o kadar belli ki en basitinden GRAFIK ANIMASYON dersi modülüne bak ondan sonra gel konusalım ve bana modülden nasıl yazdıracagımı ögretiver hocam(ben yazdırmayı bilmiyorum da)

yazacak çok şey var daha... Ben BöTE liler atanması demiyorum. ATANSIN ama oyun kuralına göre oynanır. Kural hocam sen veya ben üniversiteyi daha kazanmadan belliydi. KURALLAR değissin atansın hocam.

Arkadaşlar burada kim kimden daha bilgili, daha iyi öğretmen konularını geçelim. Önümüzde bir sorun var...nasıl ki TEF mezunları ortaokullara, liselere atanabiliyorsa, BÖTE mezunları da Meslek liselerine atanabilmeli... Bir çok branştaki öğretmenler, zamanında diplomasında yan alan yazdığı için farklı alanlara atanıp öğretmenlik yapılabiliyorsa, BÖTElilerde istedikten sonra hayli hayli Meslek Liselerinde öğretmenlik yapabilir...

suatozt' Alıntı:

Yazdıklarınla teflileri sevmediğin belli ama.Bu iş öle değil hocam.Ha yatanlar yok mu illaki vardır.Ama bunu tüm teflilere atfedemezsin.Böteciler yatmıyor mu.Fare ile nasıl dans edilir onu öğretiyor bazı böteciler ona bakarsan.Burda sorun sistemden kaynaklanıyor.Siz teflilere laf atacağınıza gerekli mercilere derdinizi yazın daha rahat edersiniz.

http://www.haberzoom.com/d/news/2871.jpg

her sene bu konu hortlar.
merak ediyorum hiç dava açan var mı?
açan varsa da kazananı olmadığı belli yoksa örnek gösterir herkes geçerdi. burda çığırtkanlık yapmazdı. demek ki yasal dayanağı da var olmadığını düşünen dava açsın. yada dernek sendika kanalıyla bu işin üstüne gitsin.

Ben de bu konunun sürekli açıldığını görüyorum. Bu Konuyu SINIFÇILAR MESLEK LİSESİNE branş değişikliği ile ATANABİLİYOR yazısıyla açan arkadaş acaba somut bir örnek gösterebilir mi? Ben hiç bir meslek lisesinde bunu görmedim. Merak da ettim işin gerçeği böyle bir şey varsa ilk biz karşı çıkalım hep beraber...
Böte mezunu arkadaşlar belki kendisini iyi yetiştirmiş olabilir fakat aldıkları ders yükleri ve çeşitleri itibari ile meslek liselerindeki derslere yönelik pek fazla birikimleri yok. Bu durumda aynı matıkla web tasarımı yapan İngilizce öğretmeni de atansın, İngilizce bilen matematikçi İngilizce branşına, matematik bilen bilgisayarcı matematik branşına atansın, bu durumda branşların dağılımı neden var ki? Bence bu ve buna benzer şu şuna da atansın mantığı tamamen yanlış. Felsefecinin rehberlik branşıyla atanması kadar yanlış.
BİZİM NE SİSTEMİMİZ DÜZELİR NE DE İNSANLARIMIZ, HERKES KENDİ ÇIKARI İÇİN BİR ŞEYLERİM MÜCADELESİNİ VERİYOR DOĞRULAR İÇİN DEĞİL...

Her tür kurumun kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Meslek liselerinde çalışmanın maddi bakımdan avantajı olsa da, yeri geldiğinde kemeri çıkarıp kavga ayırmak gibi olayları da var. Buna karşın ortaokulda veya düz lisede çalışanların aynı dersi tüm sınıflara tekrar ettiklerinden derse hazırlık açısından kazandıkları zaman avantajı var.

Bir BT Öğretmeni olarak, son derece hızlı değişen BT sektöründe, okullarda anlattıklarımızın üniversitede öğrendiklerimizde çok da alakalı olmadığını söylemek gerek. Bilgisayar konusunda lisans eğitimi almış birisi çaba göstererek meslek lisesindeki dersleri de anlatabilir bence. Ancak şunu da unutmamak gerek. Meslek liselerinde ders saatlerinin azaltılması nedeni ile TEF mezunları bile meslek lisesine atanamayabiliyor. Maddi avantajı nedeniyle meslek lisesine atanan öğretmenler kolay kolay bu okullardan ayrılmıyor. TEF'in BÖTE'den önce kurulduğunu göz önüne alırsak, BÖTE'liler meslek lisesine atanabilse bile, kıdemden dolayı meslek lisesine atanabilen BÖTE mezunu sayısı çok az olacaktır.

Bu tip bir iş için çaba harcamak yerine, tüm okullarda programlama anlatılması için çaba harcamak bence çok daha mantıklı olacaktır.

Burada yazılanlara göre ne TEF mezunları ne de BÖTE mezunları bir halt bilmiyor. Yapmayın arkadaşlar aynı şeyleri tartışıyoruz. Ben meslek lisesinde çalışıyorum ve BÖTE mezunları da meslek lisesine atansın isterim. Böyle birbirine laf atarak onlar "zaten şunu yapıyor... bunlardan bir halt olmaz" söylemleri ile kimse hak ettiğini alamaz.

Bana hemen hemen hepiniz kızacaksınız.Teardrops hocam ben o somut örneklerden biriyim.Hatta şu anda alan şefiyim.
Küçük bir meslek lisesindeyim.Şimdiye kadar 4 tefliyle çalıştım aralarında format atmayı 2 satır kod yazmayı bilmeyende vardı.Bu işi çok iyi bilip hakkıyla yapanda var.Ben atanabiliyorsam boteliler hayli hayli atanabilmeli bence.Bu ayrım tefli boteli diye değilde bir sınavla yapılmalı bence.

Geri