bir dersinizi anlatir misiniz?

Kodla Büyü
ysartemur' Alıntı:
yesimk06' Alıntı:
ben her dersten sonra sarteli kapatıyorum. söylemem gereken seyleri söyledikten sonra bilgisayarı actırıyorum çünkü pc açık olunda dinlemiyorlar dikkatleri dagılıyor.

hocam her ders şalteri kapatmak sıkıntı oluşturmuyor mu bilgisayarlarda. aynı işi nss ile yapabilirisniz. hem ders içerisinde de ekranları kilipleyip müdahale edbilirsiniz
zaten kapattırıyorum zil çalınca tabi arada kapanmayanlarda oluyor. pek içime sinmese de dersi böyle işlemek daha verimli oluyor. net supportta var biliyorum. eski okulumda emek vermiş kurmuştum her pc ye. bu okulumda formatör degilim ikiz bebeklerim de var ekstra kalamam.
Net monitor diye bir program var ama onda bu işi yapamıyorsun.
bir de çocuklar öğrenmişler reset atınca programdan düşüyorlar.

22 bilgisayar ve sınıflar genelde 25-30 kişi, ben dersimde ilk başka ekranları kapatıyorum :) bir önceki hafta işlediğimiz konuya değiniyorum, sonra yeni işleyeceğim konuya ipuçlar vererek öğrencilerden günlük yaşamdan örnekler almaya çalışıyorum . daha sonra kendi bilgisayarımdan öğrenci bilgisayarlarına bağlanarak dersi anlatıp kendim uygulama yapıyorum. ve son olarak öğrenciler yapıyor ödevini, yapan öğrenciyi serbest bırakıyorum. genelde derslerim yetişiyor.

1) Şuan 7. sınıf dersindeyim ve hemen ne yaptığımı anlatayım. Hotkey (on parmak klavye programı) programında on parmak klavye çalışması yaptırıyorum. Klavyeye bakmadan yazmaya çalışıyorlar öğrenciler. Arada bir kalkıp tek tek kontrol ediyorum klavyeye bakarak mı yoksa bakmadan mı yazdıklarına.
2) 5. ve 6. sınıflar için de söyleyeceklerim var. Bahsettiğim sınıflar oldukça geri. Şöyle ki; mouse tutmasını dahi bilmiyorlar. Dolayısıyla bir iki ders mouse kullanmayı, klavyenin önemli tuşlarını ve paint'te bir kaç çizim yaptırdım. Böylece şuan geldiğimiz noktada hemen hemen her öğrenci en azından tıklama, çift tıklama, sürükle bırak, veya enter tuşu, geri silme tuşu, vb., ve Başlat menüsünden donatılara oradan da painti açmaya varana kadar epeyce bir şey öğrendi.
3) Sonuç olarak hayatında ilk kez bilgisayar gören çocuklar var ve bunlara bilgisayarı kısmende olsa öğretmek mümkün ancak şu var ki programın asıl hedeflerine ulaşmak oldukça zor görünüyor. Yine de elimden geldiğince boş ders geçirmemeye özen gösteriyorum ve zamanı verimli kullanmaya çalışarak kısa zamanda kalıcı şeyler vermeye özen gösteriyorum.

Ben yoklamayı zaman kaybı olarak görmüyorum çünkü ismen yoklama yaparak ogrencileri tanımaya çalışıyorum.

yazdıklarınıza bende şaşırdım.hepiniz ucundan kıyısından düzeninizi oturtmuş; diğer öğretmenler gibi ders anlattığınızı söylüyorsunuz.arkadaşlar benim kırık dökük bir labım var; 10 tane bile çalışan yok.belki sekizdir.kiminin cd romu çalışmıyor; kimi flaş açmıyor.otuz beş kırka yakın kişilik sınıflara; öğretmenliğimin ilk yıllarında hevesle şevkle; boğazımı parçalaya parçalaya o labaratuarda susturup ders anlatıp etkinlik yaptırdım.yaklaşık 3 senenin sonunda,artık gücümün tükendiğini ve öğretmencilik oynadığımı farkettim.beni idarecisinden öğrencisine kimse öğretmen olarak görmüyorki! en acısı şöyle dışardan kendimi izlediğimde bende kendimi öğretmen olarak görmüyorum.arkadaşlar ben mesleğimin daha başından inancımı yitirdim.benim için ders kelimesi anlam ifade etmiyor.yapabilen dersi ders gibi işleyen arkadaşlarımı kutluyorum başarılar diliyorum.ama ben yapamıyorum.bt rehber öğrt olduk bakalım.şimdi ne olacak...

yeni uygulamamı yazayım size. önce sınıfı susturuyorum. yoklama alıyorum. dik oturun diyorum. bana bakın diyorum. o gün ne yapacaksak anlatıyorum. uygulamayı gösteriyorum. uygulamayı bitiren ilk üçe artı var diyorum. bitirenler serbest calışabilir diyorum. işe yarıyor. artı almak ve serbest kalmak için bir an önce bitirmeye çalışıyorlar.

Geri