bir dersinizi anlatir misiniz?

Kodla Büyü

yesimk06

Süper Üye
Süper Üye
Nasil ders isliyorsunuz arkadaslar mümkün olduğunca ayrıntılı anlatır misiniz? Ders bir saat olunca sanki kurs havasında geçiyor benimki. Hemen konuya giriyorum yetişsin diye. Öğrencileri de cok taniyamiyoruz haliyle.

Aslında derslerine rehberlik de katmak istiyorum motamot ders anlatıp çıkmak istemiyorum. Pek mümkün olmuyor.
Sizin dersleriniz nasil geçiyor?
Derslerimizi nasil daha verimli etkili geçirebiliriz?

ben müfredattan gitmiyorum word excel paint, program kurulumu kaldırma,donanım vs. işlerine yarayacak konuları uygulamalı olarak seneye yayıyorum.. bir konuyu 4-5 hafta yavaş yavaş sindire sindire anlatıyorum.. ayda bir sefer de hakeden sınıflara oyun oynatıyorum.. derslerim keyifli geçiyor

7 ve 8. sınıflara flash anlatıyorum 2 haftadır. Çizim kabiliyetini biraz geliştirdikten sonra animasyona, oradanda yıl sonuna doğru mini yazılımlar düşünüyorum. bakalım nasıl olacak. 7 ler iyide 8 ler sbs den dolayı sıkıntı.

kaybil' Alıntı:
ben müfredattan gitmiyorum word excel paint, program kurulumu kaldırma,donanım vs. işlerine yarayacak konuları uygulamalı olarak seneye yayıyorum.. bir konuyu 4-5 hafta yavaş yavaş sindire sindire anlatıyorum.. ayda bir sefer de hakeden sınıflara oyun oynatıyorum.. derslerim keyifli geçiyor
hocam peki yıllık planınızda bu şekilde mi yazdınız

6-7- ve 8. basamakları işliyorum. plan ne diyorsa onu işliyorum ama süre yetmiyor çoğu zaman havada kalıyor bir sonraki haftada işlediğim konunun büyük kısmı unutuluyor:S

evrim0626' Alıntı:
6-7- ve 8. basamakları işliyorum. plan ne diyorsa onu işliyorum ama süre yetmiyor çoğu zaman havada kalıyor bir sonraki haftada işlediğim konunun büyük kısmı unutuluyor:S
hocam o zaman işleme bu basamaklar daha basit basamaklar sec, verdiğin emek sonuc versin...

agd85' Alıntı:
kaybil' Alıntı:
hocam peki yıllık planınızda bu şekilde mi yazdınız

hayır hocam yıllık planda bir basamak geriden geliyorum.. geçen sene müfettiş geldiğinde durumu izah etmiştim bişey demedi..

öğrenciler bilgisayar dersini hep boş ders gibi görmüşler şimdiye kadar. oyun oynatılmış serbest bırakılmış vs.vs.
ben bu sene geldim ve 2 saat derste bilgisayarın çalışma mantığından başlayıp donanım konularını işlemeye başladım.
bilgisayarlar sıkıntılı olduğu için bilgisayara oturtmuyorum.
hep eleştiri alıyorum.
öğrenciler diyo ki hocam bilgisayarı seçtiğimize pişman olduk.
ne yapacağımı şaşırdım.
geçen yıl meslek lisesinde ne güzel uygulamalı derslerim vardı.
bu yıl anadolu lisesindeyim.
çok şükür rahat ama öğrencilerin bilgisayar dersi anlayışlarını değiştirmek çok zor olacak gibi görünüyo...

evrim0626' Alıntı:
Bu forumdaki mesajların çoğu bana uyuyor nedense. Aynen benim de 1 saatte genelde yetişmiyor ve sonraki saatte hemen herşey unutuluyor. Biraz tekrar etsen bu sefer yeni konu yarım kalıyor ve bu döngü devam ediyor.

ilk 5-10 dk. konu anlat. sonra 2 dk hızlıca tekrar. son iki dakkaya kadar öğrenci uygulaması. son 2 dk. değerlendirme ve BT yi tertipli bırakma. defter yazma, yoklama tabiki teneffüste. koştura koştura dersi işle, zil çalsın bir simit bile yiyeme. hemen diğer sınıf zaten kapıda, bir gün kapıyı kıracaklar diye korkuyorum.

keyloger' Alıntı:
evrim0626' Alıntı:
hocam o zaman işleme bu basamaklar daha basit basamaklar sec, verdiğin emek sonuc versin...
hocam bu ders 2 saat ve notla değerlendirilmediği sürece bu böyle devam edecekti. daha öncelerde alt basamaklarda işledim ama bir sonraki hafta unutulduğunu maalesef yine görüyordum

müfredata göre gidiyorum. önce anlatıyorum sonra yapıyorlar.rehberlik hiç yapamıyorum. konular yetişmiyo zaten.
6 larda bu ara e posta hesabı aldırmaya çalışıyorum internet zaten yavaş bir de çocuklar hiç bilmediği için 35 kişilik sınıflarda yoruluyorum.

aslında bu sene sınıfım var ve rehberlik adına bir şeyler yapmak istiyorum fakat vakit kalmıyor.

zambak06' Alıntı:
ilk 5-10 dk. konu anlat. sonra 2 dk hızlıca tekrar. son iki dakkaya kadar öğrenci uygulaması. son 2 dk. değerlendirme ve BT yi tertipli bırakma. defter yazma, yoklama tabiki teneffüste. koştura koştura dersi işle, zil çalsın bir simit bile yiyeme. hemen diğer sınıf zaten kapıda, bir gün kapıyı kıracaklar diye korkuyorum.

ben kapıda bekletmiyorum. sınıflarında beni bekliyorlar ve defteri imzalayıp yoklama aldıktan ve bt sınıfnda ne yapacağımızı kısaca anlattıktan sonra numara sırasına göre sıra yapıp götürüyorum sınıfa. sınıfa da sırayla girip kendi yerlerine oturuyorlar. ( senenin başında zor olsa da öğrenciler bu sisteme alışınca kapıya kimse gelmiyor, rahat oluyor tavsiye ederim)sonra projeksiyonla anlatacaksam anlatıyorum onların bilgisayarları açılana kadar. ekranları bu arada kapalı duruyor tabi ki.
bir de bilgisayarlar biraz hızlı olsa çok iyi olacak :?

kaybil' Alıntı:

Aynen bende böyle yapıyorum, bugün 7. sınıflara word de tablo işlemlerini anlattım, istediğim düzeyde olduğuna inandığım an ders bitmiştir deyip internet kullanmalarına izin veriyorum... bazen anlattıklarım planlarda hiç olmuyor, ama planı yazıyorum... 1-2 haftamı da bütün etkinilikleri yaptırırım dersler işlenmiş olur, amacım en çok ihtiyaçları olan şeyleri iyi öğrenmeleri. mesela yarın üst simge alt simge olayını anlatırım(derse girer girmez h2o veya x üzeri 2 yazan serbest derim kimse yapamaz :( ) ... bazı sınıflarda çok güzel eğlenceli oluyor ama özellikle 7. sınıfların 1-2 şubesinde sıkıntım var, bağrış çağrış gidiyor dersler olayı daha 7. sınıfta bitirmişler.. Halbuki ne hayallerim vardı, bilgisayar konusunda yeterli öğrencilere photoshop anlatırı diyordum, bana o günler hayal gibi geliyor artık...

zilal' Alıntı:
zambak06' Alıntı:

ben kapıda bekletmiyorum. sınıflarında beni bekliyorlar ve defteri imzalayıp yoklama aldıktan ve bt sınıfnda ne yapacağımızı kısaca anlattıktan sonra numara sırasına göre sıra yapıp götürüyorum sınıfa. sınıfa da sırayla girip kendi yerlerine oturuyorlar. ( senenin başında zor olsa da öğrenciler bu sisteme alışınca kapıya kimse gelmiyor, rahat oluyor tavsiye ederim)sonra projeksiyonla anlatacaksam anlatıyorum onların bilgisayarları açılana kadar. ekranları bu arada kapalı duruyor tabi ki.

Hocam derse vakit kalıyor mu böyle? Yoklama alıp öğrencileri sınıfa götürüp yerleştirmek güzel ama haftada 1 saatlik bir ders için sanki çok vakit kaybı gibi..

ahmetfx' Alıntı:
zilal' Alıntı:
zambak06' Alıntı:

Hocam derse vakit kalıyor mu böyle? Yoklama alıp öğrencileri sınıfa götürüp yerleştirmek güzel ama haftada 1 saatlik bir ders için sanki çok vakit kaybı gibi..
serileştim artık:D yoklamayı tek tek değil sınıfı hemen sayıp gelmeyenler aynı kişi mi bakıyorum. sınıfı götürmek biraz vakit kaybı oluyor en fazla 5 dk. ama dersi daha çok önemsediklerini hissediyorum en azından. hiç oyun oynatmıyorum sene sonunda müfredat bitmiş oluyor. geçen sene de böyle yapmıştım. aynı devam ediyorum.

Yoklama, sınıf defterini doldurma gibi işlerle vakit kaybetmemek için öğrenci zili çalar çalmaz derse gidiyorum. Bende öğrencilere sınıfta beklemelerini söylüyorum, daha sonra bt sınıfına alıyorum. Daha disiplinli oluyor. Diğer türlüde denedim ama öğrencileri toparlamak daha zor oluyor.. Müfradata uymaya çalışıyorum ama pek te başarılı olduğum söylenmez, konular yetişmiyor. Bende yetişsin diye çabalamıyorum artık...

Bilmiyor olmam anormal gelebilir size ama bir şey sorucam. Öğretmen ogrenci zili çaldığında öğretmenler odasından çıkıp öğretmen zilinde de derse mı başlamalı?

Tenefüste geliyorlar 1-2 dk yoklama defter
geçen sene word excel powerpoint ne varsa hepsini anlattım.
basamaklara hiç uymuyorum.
5-6 lara aynı konular donanım-yazılım word excel...
7-8 lere photoshop anlatıyorum. 15 dk ben gösteriyorum.
Kalan sürede onlar yapıyor. Her ders bir yada 2 araç anlatıyorum.
Dönem sonu photoshop afiş sergisi açıcaz.Ders çok keyifli en azından ben sıkılmıyorum. Çocuklarda photoshop konusunda çok hevesli. Kaptırıp gidiyorlar.
24+1 lab keysmart okula atandığımda dökülüyordu hepsi. cs2 portable kurdum 512 ram var pclerde kasmıyor.
bu hafta clone stampla rütuş yapıyoruz.

defteri yazmayı hep unuttuğumdan ilk deftere sarılıyorum bu yıl :D imzalayıp bırakıyorum içini çocuklar etkinlikleri yaparken dolduruyorum ilk olarak derste ne yapacaklarımızı anlatıyorum beni dikkatli dinleyin sonra pc leri açınca öğretmenim ne yapacaktık gibi sorular sormayın diye de telkinde bulunuyorum hemen hemen hepsi bunu üzerine alınıyor :D (neden acaba) sonra da dersi anlatıp pc leri açabileceklerini söylüyorum derste her zaman yeni bişey öğrenebilmelerini sağlamaya çalışıyorum dersle konuyla alakalı alakasız hatta oyun yasak olmasına rağmen meb filtresi ve benim engellemelerime rağmen aradan oyun sitelerini bulmalarına bile izin veriyorum bulduklarında onu da engelliyorum tabi bu yıl biraz esnek davranıyorum etkinliğini bitirip oyun oynayabilirmiyiz diye soran öğrencilere evet diyorum zaten ders süresi yetmiyor çocukların heveslerini hiç değilse ben değil ders süresi kırıyor ;)

öğrenci zili çaldığında öğrenciler sınıfa geliyor bilgisayarı açıp kullanıyorlar. sınıfa geldiğimde etkinliği ayarlayıp tüm nss ile bilgisayrları kilitleyip tüm sınıfı ayağa kaldırp iyi dersler dedikten sonra başlıyorum. (iyi dersler dedikten sonra sınıftan az ses çıkarsa olmadı bir daha deyip tekrarlıyoruz sınıf sağolla yıkılıyor) öğrenciler az buçuk ders havasına giriyorlar.
projeksiyonum bozuk olduğu için nss ile dersleri işliyorum. ancak şu an projeksiyonum olsada artık projeksiyon ile ders işlemem nss daha iyi oluyor.
sıkıntılara gelince ortak problemler.

ben her dersten sonra sarteli kapatıyorum. söylemem gereken seyleri söyledikten sonra bilgisayarı actırıyorum çünkü pc açık olunda dinlemiyorlar dikkatleri dagılıyor.

Teneffüs zili çaldığında bir sonraki dersin öğrencilerini BT sınıfına alıyorum, öğretmen ziline kadar(hatta ben defteri imzalayana kadar) sınırsız kullanabilirsiniz diyorum. Ayrıca bu teneffüste alma işini dersin işlenme kalitesine göre koz olarak kullanıyorum. (Derste olumlu bulmadığım sınıfı öğretmen ziliyle içeri alıyorum mesela, tenneffüste kullanmalarına izin vermiyorum, bunun için de her dersin sonunda sınıf için telefonuma not alıyorum, olumlu yada olumsuz diye)

Defteri imzaladıktan sonra, Netsupport ile akranımı öğrencilere dağıtıp, o günkü örneği uygulamalı olarak anlatıyorum.(Kitaba bağlı kalmadan, ya da kitaptaki konuyu kendim ce uyarlayarak). Daha sonra NSS Send/Collect özelliği ile ihtiyacları olan dosyaları yolluyorum. Son 5 dk ya kadar, tamamlayın, D sürücüsünde sınıfınızın klasörüne kendi isim soyisminizle kaydedin diyorum(Bilgisayarların C ve D'si güvenlik kartı ile korumalaıdır. Son 5 dk 'D:\Sınıfın Klasörü' den topluyorum. O günkü konu word ise, "*.doc" şeklinde kendi bilgisayarıma konu başlığı ile topluyorum. Ve tekrar ekranları kontrol altına alıp, bakın bu kişilerden ödev geri dönmüş diyorum. Notumuz olmamasına rağmen, öğrenciler ödevin öğretmene dönmüş olmasını çok umursuyorlar. Ayrıca ödevini erken bitirenin serbest kalmasına izin veriyorum.

yesimk06' Alıntı:
Bilmiyor olmam anormal gelebilir size ama bir şey sorucam. Öğretmen ogrenci zili çaldığında öğretmenler odasından çıkıp öğretmen zilinde de derse mı başlamalı?
böyle yapan kimseye rastlamadım, öyle olması da çok mantıklı gelmiyor.2 dk erken çelıyor zaten öğrenci zili. öğretmen ziliyle hemen kalkılır.

yesimk06' Alıntı:
ben her dersten sonra sarteli kapatıyorum. söylemem gereken seyleri söyledikten sonra bilgisayarı actırıyorum çünkü pc açık olunda dinlemiyorlar dikkatleri dagılıyor.

hocam her ders şalteri kapatmak sıkıntı oluşturmuyor mu bilgisayarlarda. aynı işi nss ile yapabilirisniz. hem ders içerisinde de ekranları kilipleyip müdahale edbilirsiniz

yesimk06' Alıntı:
uygulama güzel başka şekilde olacağı yok zaten.
bu benim 3. okulum. İlk ikisi çok kalabalık sınıflardan oluşuyordu ve ben hep 30 saat derse giriyordum. dolayısıyla çok seri ve disiplinli hareket etmem gerekiyordu. Öğrencileri sınıftan almak çok rahat bir uygulama. yoklamayı bt de aldığım da oluyordu. şimdiki okulumda toplam 15 saatim var, 3 sınıfın 10 ar kişilik:) diğerleri 20-30 arası. BT sınıfı aynı zamanda sınıf:S kapıyı katmam mümkün olmuyor ama ilk hafta her sınıfta bt dersine özel başkan seçtik. bu kişi kapıda durup dersi olmayanı içeri almıyor. Bizim sınıfta ders işleyen hoca da her ders bir yerde :( Sınıflara göre basamak seçtim 2ye 2; 3e 3 gibi.. Konular hemen derse geçip konuları yetiştirme derdinde oluyorum.. Öğrenci isimleri filan hayal zaten :shock:

sevgili öğretmenlerim dersleriniz mükemmmel geçiyo anladığım kadarıyla
sanırım problem yaşayan tek benim:(((( ders işlemek istemeyen bir öğrenci kitlem var. zaten 1 ders hocam bırakında internete girelim diyorlar.... anlattınızda noldu unutttuk gitti diyorlar. sınıfın karmaşalığı kargaşalığı gürültüsü öğrencilerin özellikle 8.sınıfların terbiyesizliği bıktırdı. artık bende eskisi kadar zorlamıyorum bunaldımmm.

Geri