Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

bir dersinizi anlatir misiniz?

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında yesimk06 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. yesimk06

yesimk06 Süper Üye Süper Üye

Nasil ders isliyorsunuz arkadaslar mümkün olduğunca ayrıntılı anlatır misiniz? Ders bir saat olunca sanki kurs havasında geçiyor benimki. Hemen konuya giriyorum yetişsin diye. Öğrencileri de cok taniyamiyoruz haliyle.

Aslında derslerine rehberlik de katmak istiyorum motamot ders anlatıp çıkmak istemiyorum. Pek mümkün olmuyor.
    Sizin dersleriniz nasil geçiyor?
    Derslerimizi nasil daha verimli etkili geçirebiliriz?

2. kaybil

kaybil Süper Üye Süper Üye

ben müfredattan gitmiyorum word excel paint, program kurulumu kaldırma,donanım vs. işlerine yarayacak konuları uygulamalı olarak seneye yayıyorum.. bir konuyu 4-5 hafta yavaş yavaş sindire sindire anlatıyorum.. ayda bir sefer de hakeden sınıflara oyun oynatıyorum.. derslerim keyifli geçiyor

3. goodielife

goodielife Seçkin Üye Seçkin Üye

7 ve 8. sınıflara flash anlatıyorum 2 haftadır. Çizim kabiliyetini biraz geliştirdikten sonra animasyona, oradanda yıl sonuna doğru mini yazılımlar düşünüyorum. bakalım nasıl olacak. 7 ler iyide 8 ler sbs den dolayı sıkıntı.

4. keyloger

keyloger Seçkin Üye Seçkin Üye

45 kişi sınıf 19 pc durun susun yapmayın zil...

5. agd85

agd85 Süper Üye Süper Üye

hocam peki yıllık planınızda bu şekilde mi yazdınız

6. ahmetfx

ahmetfx Süper Üye Süper Üye

Aynen hocam, geçen sene benim de öyleydi. Bu sene LAB da yok :)

7. mustafa431

mustafa431 Seçkin Üye Seçkin Üye

şu anlattıklarını çok iyi biliyorum...bir pcde bir ara 7 kişi oturtuyordum

8. evrim0626

evrim0626 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

6-7- ve 8. basamakları işliyorum. plan ne diyorsa onu işliyorum ama süre yetmiyor çoğu zaman havada kalıyor bir sonraki haftada işlediğim konunun büyük kısmı unutuluyor:S

9. keyloger

keyloger Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam o zaman işleme bu basamaklar daha basit basamaklar sec, verdiğin emek sonuc versin...

10. kaybil

kaybil Süper Üye Süper Üye

hayır hocam yıllık planda bir basamak geriden geliyorum.. geçen sene müfettiş geldiğinde durumu izah etmiştim bişey demedi..

11. joomlaci

joomlaci Seçkin Üye Seçkin Üye

öğrenciler bilgisayar dersini hep boş ders gibi görmüşler şimdiye kadar. oyun oynatılmış serbest bırakılmış vs.vs.
    ben bu sene geldim ve 2 saat derste bilgisayarın çalışma mantığından başlayıp donanım konularını işlemeye başladım.
    bilgisayarlar sıkıntılı olduğu için bilgisayara oturtmuyorum.
    hep eleştiri alıyorum.
    öğrenciler diyo ki hocam bilgisayarı seçtiğimize pişman olduk.
    ne yapacağımı şaşırdım.
    geçen yıl meslek lisesinde ne güzel uygulamalı derslerim vardı.
    bu yıl anadolu lisesindeyim.
    çok şükür rahat ama öğrencilerin bilgisayar dersi anlayışlarını değiştirmek çok zor olacak gibi görünüyo...

12. ahmetfx

Bu forumdaki mesajların çoğu bana uyuyor nedense. Aynen benim de 1 saatte genelde yetişmiyor ve sonraki saatte hemen herşey unutuluyor. Biraz tekrar etsen bu sefer yeni konu yarım kalıyor ve bu döngü devam ediyor.

13. zambak06

zambak06 Aktif Üye

ilk 5-10 dk. konu anlat. sonra 2 dk hızlıca tekrar. son iki dakkaya kadar öğrenci uygulaması. son 2 dk. değerlendirme ve BT yi tertipli bırakma. defter yazma, yoklama tabiki teneffüste. koştura koştura dersi işle, zil çalsın bir simit bile yiyeme. hemen diğer sınıf zaten kapıda, bir gün kapıyı kıracaklar diye korkuyorum.

14. evrim0626

evrim0626 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam bu ders 2 saat ve notla değerlendirilmediği sürece bu böyle devam edecekti. daha öncelerde alt basamaklarda işledim ama bir sonraki hafta unutulduğunu maalesef yine görüyordum

15. zilal

zilal Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

müfredata göre gidiyorum. önce anlatıyorum sonra yapıyorlar.rehberlik hiç yapamıyorum. konular yetişmiyo zaten.
    6 larda bu ara e posta hesabı aldırmaya çalışıyorum internet zaten yavaş bir de çocuklar hiç bilmediği için 35 kişilik sınıflarda yoruluyorum.

aslında bu sene sınıfım var ve rehberlik adına bir şeyler yapmak istiyorum fakat vakit kalmıyor.

16. zilal

ben kapıda bekletmiyorum. sınıflarında beni bekliyorlar ve defteri imzalayıp yoklama aldıktan ve bt sınıfnda ne yapacağımızı kısaca anlattıktan sonra numara sırasına göre sıra yapıp götürüyorum sınıfa. sınıfa da sırayla girip kendi yerlerine oturuyorlar. ( senenin başında zor olsa da öğrenciler bu sisteme alışınca kapıya kimse gelmiyor, rahat oluyor tavsiye ederim)sonra projeksiyonla anlatacaksam anlatıyorum onların bilgisayarları açılana kadar. ekranları bu arada kapalı duruyor tabi ki.
    bir de bilgisayarlar biraz hızlı olsa çok iyi olacak :?

17. patari

patari Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynen bende böyle yapıyorum, bugün 7. sınıflara word de tablo işlemlerini anlattım, istediğim düzeyde olduğuna inandığım an ders bitmiştir deyip internet kullanmalarına izin veriyorum... bazen anlattıklarım planlarda hiç olmuyor, ama planı yazıyorum... 1-2 haftamı da bütün etkinilikleri yaptırırım dersler işlenmiş olur, amacım en çok ihtiyaçları olan şeyleri iyi öğrenmeleri. mesela yarın üst simge alt simge olayını anlatırım(derse girer girmez h2o veya x üzeri 2 yazan serbest derim kimse yapamaz :( ) ... bazı sınıflarda çok güzel eğlenceli oluyor ama özellikle 7. sınıfların 1-2 şubesinde sıkıntım var, bağrış çağrış gidiyor dersler olayı daha 7. sınıfta bitirmişler.. Halbuki ne hayallerim vardı, bilgisayar konusunda yeterli öğrencilere photoshop anlatırı diyordum, bana o günler hayal gibi geliyor artık...

18. ahmetfx

Hocam derse vakit kalıyor mu böyle? Yoklama alıp öğrencileri sınıfa götürüp yerleştirmek güzel ama haftada 1 saatlik bir ders için sanki çok vakit kaybı gibi..

19. zilal

serileştim artık:D yoklamayı tek tek değil sınıfı hemen sayıp gelmeyenler aynı kişi mi bakıyorum. sınıfı götürmek biraz vakit kaybı oluyor en fazla 5 dk. ama dersi daha çok önemsediklerini hissediyorum en azından. hiç oyun oynatmıyorum sene sonunda müfredat bitmiş oluyor. geçen sene de böyle yapmıştım. aynı devam ediyorum.

20. RaHaB

RaHaB Aktif Üye

Yoklama, sınıf defterini doldurma gibi işlerle vakit kaybetmemek için öğrenci zili çalar çalmaz derse gidiyorum. Bende öğrencilere sınıfta beklemelerini söylüyorum, daha sonra bt sınıfına alıyorum. Daha disiplinli oluyor. Diğer türlüde denedim ama öğrencileri toparlamak daha zor oluyor.. Müfradata uymaya çalışıyorum ama pek te başarılı olduğum söylenmez, konular yetişmiyor. Bende yetişsin diye çabalamıyorum artık...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal