Bilişim Dersinde Bu Sene Sınavlar Klasik mi Olacak?

Kodla Büyü
Burda 30 büyük şehir + Zonguldaktaki Zonguldak gibi hissettim kendimi:). Kitabı yok bize dokunmazlar didimdi

Ekli dosyalar

• IMG_20231017_210807.jpg
    IMG_20231017_210807.jpg
    124.3 KB · Görüntüleme: 141
İnternette bulduğum bir yazılıyı biraz editleyerek bir sınav oluşturdum
böyle karma bir sınav yapmayı düşünüyorum

Ekli dosyalar

• 5. SINIF BİLİŞİM 1. DÖNEM 1. YAZILI 2. ÖRNEK 2024.rar
    309 KB · Görüntüleme: 299
Valla bende test yapacam dedim. Arkadaşlar hayret dolu gözlerle baktı. Ne yapacaklar soruşturma mı açacaklar sınavı test yaptım diye. Testi bile yapamıyorlar doğru dürüst klasik veya açık uçlu yaptığımda nasıl akıllarına getiripte yazacaklar
Danıştay, görevi gereği bilmesi gereken mevzuatı hükmüne açıkça aykırı davranana aylıktan kesme cezası verilebileceğine karar verdi. Veli şikayet eder ya da idare hakkınızda soruşturma başlatırsa bu cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ölçme değerlendirme yönetmeliği çok açık şekilde sınavların şeklini belirtmiş.

İnternette bulduğum bir yazılıyı biraz editleyerek bir sınav oluşturdum
böyle karma bir sınav yapmayı düşünüyorum
volkan hocam bu sınav yönetmeliğe göre geçerli değil sadece açık uçlu sorulardan oluşması gerekiyor.Bize söylenen şikayet vs durumunda örnek danıştay kararı ve aylıktan kesme cezası verileceği söylendi

etik konusuna kadar bir şeyler hazırladım

Soru 1- Bilişim Teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yanlarından birer tane yazınız.

Soru 2- Bilişim Teknolojilerinin Eğitim alanında kullanımına örnek veriniz.

Soru 3- Bilgisayar kasasının içinde bulunan donanımlara iç donanım, dışındaki donanımlara ise dış donanım denir. Buna göre, iç donanım ve dış donanıma birer örnek veriniz.

İç donanım: …………………………………

Dış donanım: …………………………………

Soru 4- Bilgisayara veri girişi yaptığımız donanımlara giriş birimi, bilgisayardan veri çıkışı yaptığımız donanımlara çıkış birimi denir. Buna göre giriş ve çıkış birimlerine birer örnek veriniz.

Giriş Birimi: …………………………………

Çıkış Birimi: …………………………………

Soru 5- Ali’nin bilgisayarında çok sayıda dosya vardır. Bu dosyaların hepsi aynı yerde karışık bir şekilde durduğu için Ali aradığı dosyayı bulmakta çok zorlanmaktadır. Ali’nin dosyalarını daha düzenli tutması için ona ne kullanmasını önerirsiniz?

Soru 6- Evinizdeki bilgisayarda hazırladığınız bir ödev dosyasını okuldaki bilgisayarda açmanız gerekirse nasıl bir yol izlersiniz yazınız.

Soru 7- 300 MB’lık bir dosya 700 MB kapasiteli CD’ye sığar mı? Açıklayınız.

--------------------------

Soru 1- Bilişim Teknolojilerinin sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu etkilere bir örnek vererek açıklayınız.

Soru 2- Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlarımızda kullandığımız işletim sistemlerine bir örnek veriniz.

Soru 3- Bilgisayarlarımıza ücretsiz olarak yükleyebileceğimiz işletim sistemlerinden bir tanesini yazınız.

Soru 4- İki tane dosya uzantısı yazınız ve karşısına hangi tür dosyalarda kullanıldığını yazınız.

Soru 5- Ali’nin bilgisayarında çok sayıda dosya vardır. Bu dosyaların hepsi aynı yerde karışık bir şekilde durduğu için Ali dosyayı bulmakta çok zorlanmaktadır. Ali’nin dosyalarını daha düzenli tutması için ona ne kullanmasını önerirsiniz?

Soru 6- Evinizdeki bilgisayarda hazırladığınız bir ödev dosyasını okuldaki bilgisayarda açmanız gerekirse nasıl bir yol izlersiniz yazınız.

Soru 7- Sosyal medya üzerinden birisi size hakaret ederse ne yapmalısınız yazınız.

Geri