Başbakan: YGS Kalkacak Ve Dershaneler Lise Olacak...

Kodla Büyü
zilal' Alıntı:
fluent' Alıntı:
Tüm sınavlar dersaneler kaldırılsa, okul notuyla bir üst okula seçimler yapılsa keşke ne güzel olur... En azından öğrenci de not korkusu olur, derse karşı bir ilgi olur, öğretmenin itibari artar, velinin öğretmene bakış açısı artar, öğretmenin anlattığı ders değer kazanır...

aynı okulda bile 1 öğretmen basit sorar diğer öğretmen zor sorar o zaman haksızlık çıkar.veliler öğrenciler isayn eder.
2side aynı soruyu sorsa anlattığı dersin kalitesi aynı değildir, bu sefer böyle haksızlık olur.
kimi dikkat etmez kopya çektirir, kimide hiç çektirmez.
notla üniverste iyi değil bence
:+1: :+1: :+1:

Dershaneler kalkmamalıdır.
Yılda 5 milyar dolar dönüyor.
Ve atanamayan meslektaşlarımıza ekmek sağlıyor.

apartmanda özel hastaneler vardı şimdi liseler olcak, olur olur bu da olur.....................

Bizlere bir şey soran var mı ki.Adamlar bildiğini okuyor.Karar alan onlar.Zorla uygulaması gereken bizler.Eğitimde diktatörlük başladı.

dersaneler milleti soyup soğana çeviriyor kaliteli eğitim verilir maaşları iyleştirilirse öğretmenlerin dersaneler çok gereksiz ve yersiz yazık oluyor milletin parasına

DERSANELER kaldırılsın bu iyi bence.Bugün 10bin tl harcayanlar var.Devlet üniversitelerini de kapatın sadece kaliteli özel üniversite olsun.Hatta makul düzeyde paralı olsun bölümüne göre.Ama SINAVSIZ ve isteyen istediği bölüme kaydolsun.Adam astronot mu olacak olsun doktor mu olacak olsun bilgisayar mühendisi mi olacak girsin okusun ve olsun.Nasılsa şimdi bile herkes iş bulamıyor herkes bitirdiği bölümde çalışmıyor.Bırakın isteyen istediği gibi okusun ülkede iş yoksa gitsin avrupada çalışsın.
Benim kredi olmasa uçak mühendisi olmak isterdim

benim anladigim dershaner lise olacak sözünden
ortaögretim yani lise özellesecek parali olacak
bu kadar basit

önce dersaneler lise olsun sonra liseler de özelleşsin eğitim özel olsun hobaaaa :idea:
kafamız hayrolsun
ne içiliyorsa ben de isterim :D

Özel FEM liseleri.
Sadece zeki öğrenci kabul eden ve bunları ŞAKİRT olarak alan yegane eğitim kurumları olacaklar desene. Artık okul sıralaması

FEM LİSELERİ
-------------------------------------
FEN LİSELERİ
SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ
ANADOLU LİSELERİ
....

gibi olacak. Liselerde bulunan zeki öğrencilerin bir kısmı hala FEM'e gitmiyordu, böylece daha çok ŞAKİRT kanalize edilmiş olacak.

Son yıllardaki eğitim şuralarına katılan özel dershane temsilcileri mebdeki öğretmen maaşlarından ve kadrolu olmasından şikayetçi idi. 2023 e kadar eğitimi tamamen özelleştirmeyi planladıkları anlaşılıyor. Diğer memurlara çeşitli ek zamlar yapılırken öğretmen maaşlarına ilave yok . Bu hızla 2023 te asgari ücretli de bizi geçecek. Dershaneler şu an öğretmenleri hiç bir sosyal güvencesi olmadan çok düşük ücretlerle çalıştırıyor. Atanamayan Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenler haricinde çok sayıda da Fen-Edebiyat mezunu dershanelerde çalışıyor. İssizliği fırsat bilip sonuna kadar insanları sömürüyorlar. Mebi tamamen özelleştirince öğretmenlerin özlük hakları ve aldıkları ücret de dershane sahiplerinin insafına terkedilecek.

seneye kalkacakmış :)

Ekli dosyalar

• 1962denberi_1.jpg
    1962denberi_1.jpg
    110.4 KB · Görüntüleme: 641
Üniversitelere merkezi sistemle yapılacak olan yazılı sınavlarla girilecekmiş.
1-Yazılı sınav soruları en ufak ve en uzak ilçelere hatta yolları kapalı köy okullarına bile birkaçgün önceden gitmek zorunda ,soruların güvenliğini nasıl sağlayacak ve kısmi kopya olayını nasıl engelleyeceksiniz?
2-Eskiden sadece tek sınav vardı sonra 2 ve sonra 4-5 oldu .Şimdi ise hayati önemi olan bir yazılılar silsilesi var.Sizce dersaneler kalkarmı?
3-Anadolu liselerine dahi sınavla öğremen seçmeleri yapanlar, Anadolu lisesine öğrenci sınavında ( SBS ) 3. sınıftan dersanelere yazdıran velileri nasıl tutacaklar.

haber çıkar: Dershaneler kalkacak
yorum yapılır: Cemaatin önü açılıyor herkesi cemaatci yapacaklar.

haber çıkar: DErshanelerin önü açılacak dershane sayısı artacak.
Yorum yapılır: Cemaatin önü açılıyor herkesi cemaatci yapacaklar.

haber çıkar: Okullar özelleşecek

haber çıkar: Bütün okullar devlet okulu yapılacak.

haber çıkar: ilerden sağa dönülecek

haber çıkar: ilerden sola dönülecek

Allah akıl fikir versin.

Peki size sınavların ve dersanelerin kalkacağı inandırıcımı?
Kara kaşına bakarakmı.... öğrenci seçilecek?

*cem62*' Alıntı:
usta üke gerçeklerinden habersiz...yine çılgınca atıp tutuyor....15 milyon öğrencinin olduğu bir ülkede eleme olmadan nasıl üniversiteye yerleştirecek..

bi çıngıl proce daha :)

ya bu başbakan hiç dersane görmemiş galiba. apartman dairesine lise mi kuracaklar? müstakil olarak okul olabilecek kaç dersane var acaba? Ankara'da da mı hiç görmedi bir aprtamanda kaç tane dersane var?

Dersanelerin kalkması ve üniversitelerin herkesi alması bence güzel bir uygulama olur ama hemen olmaz.

Dersanelere verilen paralar ünv. harcı olarak alınırsa 2 senesi oryantasyon gibi mesela millet temel dersler alır sonrasında bölümler hakkında kesin bilgi almış olarak bölümlerini seçer 1 sene başarılı olamayanlar başka bölüm seçer ve devam ederler.

Tabii burada da mantık hataları olabilir ama en azından ünv. hazılık ve tek sınavda başarı ölçme kalkmış olur.

Nice başarılı olabilceğimiz alanı es geçip sınavda kazandığımız bölümlerde okumak zorunda kalıyoruz değil mi?

craxx' Alıntı:
Dersanelerin kalkması ve üniversitelerin herkesi alması bence güzel bir uygulama olur ama hemen olmaz.

Dersanelere verilen paralar ünv. harcı olarak alınırsa 2 senesi oryantasyon gibi mesela millet temel dersler alır sonrasında bölümler hakkında kesin bilgi almış olarak bölümlerini seçer 1 sene başarılı olamayanlar başka bölüm seçer ve devam ederler.

Tabii burada da mantık hataları olabilir ama en azından ünv. hazılık ve tek sınavda başarı ölçme kalkmış olur.

Nice başarılı olabilceğimiz alanı es geçip sınavda kazandığımız bölümlerde okumak zorunda kalıyoruz değil mi?

Tıp fakültesine nasıl öğrenci alacaksın...

6 adımda dershanecilik bitirilecek

* 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da Fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için Fen, Sosyal Bilimler, Matematik, Spor ve Müzik gibi ağırlıklı eğitim için paket dersler bulunacak. Her lise bir Fen Lisesi ya da Anadolu Lisesi seviyesinde olacak.

* Liseye başlamak için SBS yerine lise bittiğinde öğrencilere Olgunluk Sınavı gelecek. Ancak bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak. Bu şekilde, bir sınav da kitlesel olarak öğrencileri özel ders ya da dershaneye yönetmeyecek. Ortaöğretim Başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanlarıyla birlikte öğrenciler üniversiteye başvurmaya hak kazanacak.

* Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler lisede öğrencileri mesleki ve teknik eğitime yöneltebilecek. Bu kapsamda öğrenci başına teşviklerle özellikle meslek teknik eğitimleri iş sektörünün taleplerini karşılayacak. Meslek ve Meslek Teknik eğitimden mezun olan öğrenciler, akademik bir üniversite eğitimi yerine iş hayatına başlayabilecek ve aynı zamanda sınavsız önlisans eğitimi alabilecek. Mesleki eğitim mezunlarıyla, üniversite mezunlarının iş fırsatları ve iş bulduktan sonraki ücret farklılıkları arasındaki makas daraltılacak. Mühendis ile tekniker maaşları arasında uçurum olmayacak.

* Bazı büyük dershane sahiplerinin özel okulla dönüşme taleplerini dile getiren Başbakan Erdoğan, özel okulların desteklenmesine de sıcak bakıyor. Özel okullarla, okul ihtiyacının azaltılmasını hedefleyen hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Devlet okullarına sunulan imkanlardan özel okulların da yararlanmasıyla, özel okul işletmeciliği öğrenci bulmakta zorlanan dershaneler için cazip hale gelecek.

* Üniversiteler arasında kalite farkı azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak. Her üniversitenin bir sonraki seviyeye çıkabilmesi için hedefler gösterilecek. Üniversiteler arası kalite farklılıkları azaltılacak önlemler alınacak.

* Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanının ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapılacak. Uluslararısı IB, SAT gibi sınavlarla üniversitelere öğrenci alınacak.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/03/ ... itirilecek

*cem62*' Alıntı:
craxx' Alıntı:

Tıp fakültesine nasıl öğrenci alacaksın...

Normal bir şekilde herkes alacağı dersleri alıp sonrasında tıp okumak istiyorum dese ve ünv. tanıtımlarında ne yapacakları ne dersler alacakları gösterilse tıp okuyacak olanlar belirlenemz mi?

Bence başka bölüm yazıpta sonrasında tıp okurdum diyen vardır.
Sizce?

mfk' Alıntı:
Biosoft' Alıntı:
sedasu' Alıntı:
Birde yanlış anlaşılmasın bende giriş sınavının kalkmasını herkesin üniversiteye girmesini isterim, dershaneye bağımlılığın azalmasını yada eğitimde fırsat eşitliğini isterim ancak bunu yapmak demek ciddi anlamda istihdam açığı demektir. Sen hadi gülüm dershaneleri kaldırıyorum diyemezsin, bu ülkede ciddi anlamda bir sektör olmuş durumda dershanecilik, birçok kişi bu işten ekmek yiyor.

Sınavın kalkması ise tamamen hayali neye göre seçilecek o kadar kişi en fazla yine ismi değişir. öys öss ygs sonu yine "S" ile biten.

Böyle bişey yapacaklarsa bunları düşünmüşlerdir hocam

Vay arkadaş hakkaten körü körüne bağlı olmak diye bişey varmış. Çok düşünüyorlar o kadr çok düşüüyorlar ki yeni okulların projelerinde bile kütüphanler ile bt sınıfları aynı katta değil. Hani okullar hayat bulacaktı. Siz okullar hayat bulsun ile ilgili ne düşünüyorsunuz onu da merak ettim.

Özel okullardan hizmet satın alacakmış. Tamam da kim gidecek bu okullara? Birisi devletin okuluna gidecek, birisi de özel okula devletin parasıyla?

Başbakan düşünmeden konuşmaya başladı. Ustalık çok yorucu geldi. Projeler havada uçuşuyor, reklam şahane ama ortaya konan birşey yok.

Yahu bu adamlar marsta mı yaşıyorlar?

Dersaneler lise olacakmış? Peh, peh, peh...

Dersaneleri kaldırmak hangi liberal ekonomik anlayışa sığar. Dersanelerle alıp veremediğiniz nedir onu bir türlü anlamadım.

Biri cemaatçi dersaneler diye istemez, biri bilmem ne der, yahu isteyen göndersin, size, bize ne?

eskisehir' Alıntı:
DERSHANELER LİSE OLACAK MI DEMİŞ ARKADAŞIM, LİSEYE DÖNECEKLER DEMİŞ...

NE DEMEK BU? SADECE LİSE ÖĞRENCİLERİ DERSHANEYE GİDECEK DEMEKTİR... BUNU NASIL YORUMLAMIŞSINIZ HAYRET ETTİM...

böyle büyük ve koyu font kullanınca yazdığın doğru mu oluyor? yönelecek demiyor, dönecek diyor. kıvırmak için çok zorlamışsın, bide büyük harfle yazmış, tövbe tövbe.

KIVIRMAK SENİN GİBİ GEVŞEKLERİN İŞİDİR... EDEPLİ OL HADDİNİ BİL... LAFI Bİ TARAFINDAN YORUMLUYORSUN SONRADA ZORUNA GİDİYOR YANLIŞ YAPTIĞINI ANLAYINCA... ADAM OL LAFLARINA DİKKAT ET...

KIVIRMAK SENİN GİBİ GEVŞEKLERİN İŞİDİR... EDEPLİ OL HADDİNİ BİL... LAFI Bİ TARAFINDAN YORUMLUYORSUN SONRADA ZORUNA GİDİYOR YANLIŞ YAPTIĞINI ANLAYINCA... ADAM OL LAFLARINA DİKKAT ET...

düzeltme: koyu ve büyük harflere çevirdim.

:) SONÇ NE OLDU ONU SÖYLE AKIL VERENE KADAR GÜZEL KARDEŞİM. KİM DOĞRU ANLAMIŞ.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/7 ... -kapanacak
http://www.egitimhane.com/basbakan-ygs- ... h1504.html
http://www.dipnot.tv/26503/Egitimde-dev ... LACAK.aspx
http://www.gazeteport.com.tr/haber/8637 ... anacakquot

daha da vereyim mi kaynak. pes mi :) lafı evirip çevirip yorumlayan kim, edepsiz kim çıktı ortaya zaten. neyse kişisel tartışmaya dönemsin. seni konu hakkında aydınlatabildiysem ne mutlu bana.

sayfalarca yorum yapılmış...arkadaşlar biz eğitimciler dahi bu balon habere inandıysa sokaktaki vatandaş ne yapmasın...
başbakan seula giderken 4+4+4 sisteminin gündemden kaldırmak ve sessizce meclisten geçirmek için ortaya bu haberi attı ...herkes şimdi gündem değişikliğiyle diğer haberi unuttu..taktik hep aynı :++:

eskisehir' Alıntı:

düzeltme: koyu ve büyük harflere çevirdim.

:) SONÇ NE OLDU ONU SÖYLE AKIL VERENE KADAR GÜZEL KARDEŞİM. KİM DOĞRU ANLAMIŞ.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/7 ... -kapanacak
http://www.egitimhane.com/basbakan-ygs- ... h1504.html
http://www.dipnot.tv/26503/Egitimde-dev ... LACAK.aspx
http://www.gazeteport.com.tr/haber/8637 ... anacakquot

daha da vereyim mi kaynak. pes mi :) lafı evirip çevirip yorumlayan kim, edepsiz kim çıktı ortaya zaten. neyse kişisel tartışmaya dönemsin. seni konu hakkında aydınlatabildiysem ne mutlu bana.

EDEBİN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN SALLA EDEPSİZ... KIVIRMAK LAFINI KİM SÖYLEMİŞSE İŞTE EDEPSİZ ODUR SENDE BENİ ANLADIYSAN NE MUTLU BANA... 4 TANE SİTE İSMİ VERMİŞSİN HEPSİ AYNI YERDEN ALINTI OLAN...

SABIR YOK LAFLARI ÇEKİP SÜNDÜRMEK ÇOK... AZ BEKLEYİN ADAM Bİ GELSİN BAKALIM NE DEMİŞ GÖRELİM... EĞER O KONUŞMANIN VİDEOSU VARSA ŞURAYA BİRİ EKLESİNDE İZLEYİM... (BİR DAHA ŞAHSIMA KARŞI EDEPSİZCE LAF EDEN ÇIKARSA GEREĞİNİ YAPACAĞIM...)

EDEBİN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN SALLA EDEPSİZ... KIVIRMAK LAFINI KİM SÖYLEMİŞSE İŞTE EDEPSİZ ODUR SENDE BENİ ANLADIYSAN NE MUTLU BANA... 4 TANE SİTE İSMİ VERMİŞSİN HEPSİ AYNI YERDEN ALINTI OLAN...

SABIR YOK LAFLARI ÇEKİP SÜNDÜRMEK ÇOK... AZ BEKLEYİN ADAM Bİ GELSİN BAKALIM NE DEMİŞ GÖRELİM... EĞER O KONUŞMANIN VİDEOSU VARSA ŞURAYA BİRİ EKLESİNDE İZLEYİM... (BİR DAHA ŞAHSIMA KARŞI EDEPSİZCE LAF EDEN ÇIKARSA GEREĞİNİ YAPACAĞIM...)

tuşlara basarken harcağımın enerjiye yazık oldu. Allah zamanımı boşa harcadığım için günah yazmaz inşallah. neyse....

Geri