Başbakan: YGS Kalkacak Ve Dershaneler Lise Olacak...

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Seul'e giderken Almatı Havalimanı'ndaki yakıt ikmali sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, eğitim sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda da bulundu.

Üniversite giriş sınavını ve üniversite hazırlık kurslarını ortadan kaldırmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Erdoğan, "Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar" dedi.

Yeni binalara ihtiyaç var

Özel okullar, ders kitapları ve bedava tablet uygulamalarının dışında bırakılmaktan şikâyetçi. Onları da kapsayacak bir uygulama mümkün mü?

Değerlendirebiliriz. Ancak özel okullara yeni imkânlar doğacak. 4+4+4 sistemi nedeniyle yeni binalara ihtiyaç olacak. Okul yapma konusunda büyük bir fatura var. Özel okullardan hizmet alma noktasındayız. Danıştay bozmuştu. Yeniden çalışma yürütüyoruz. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Üniversite giriş sınavlarını da, üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Çünkü insanların ellerindeki son imkânları bu alanda kullanmalarını istemiyoruz. Ben bazı büyük dershanelerle konuştum. Kendileri “Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz” dediler.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20199519.asp

Re: :::Başbakan: Üniversite Giriş Sınavı Kaldırılacak::::

Boş konuşuyor diyorum sadece eğer haber doğruysa tabi.

Bize de ikinci üniversite için bir kolaylık sağlasalar da şu aptal formatörlük belasından sonsuza dek kurtulsak.

usta üke gerçeklerinden habersiz...yine çılgınca atıp tutuyor....15 milyon öğrencinin olduğu bir ülkede eleme olmadan nasıl üniversiteye yerleştirecek..

Birde yanlış anlaşılmasın bende giriş sınavının kalkmasını herkesin üniversiteye girmesini isterim, dershaneye bağımlılığın azalmasını yada eğitimde fırsat eşitliğini isterim ancak bunu yapmak demek ciddi anlamda istihdam açığı demektir. Sen hadi gülüm dershaneleri kaldırıyorum diyemezsin, bu ülkede ciddi anlamda bir sektör olmuş durumda dershanecilik, birçok kişi bu işten ekmek yiyor.

Sınavın kalkması ise tamamen hayali neye göre seçilecek o kadar kişi en fazla yine ismi değişir. öys öss ygs sonu yine "S" ile biten.

sedasu' Alıntı:
Birde yanlış anlaşılmasın bende giriş sınavının kalkmasını herkesin üniversiteye girmesini isterim, dershaneye bağımlılığın azalmasını yada eğitimde fırsat eşitliğini isterim ancak bunu yapmak demek ciddi anlamda istihdam açığı demektir. Sen hadi gülüm dershaneleri kaldırıyorum diyemezsin, bu ülkede ciddi anlamda bir sektör olmuş durumda dershanecilik, birçok kişi bu işten ekmek yiyor.

Sınavın kalkması ise tamamen hayali neye göre seçilecek o kadar kişi en fazla yine ismi değişir. öys öss ygs sonu yine "S" ile biten.

Böyle bişey yapacaklarsa bunları düşünmüşlerdir hocam

Biosoft' Alıntı:
sedasu' Alıntı:

Böyle bişey yapacaklarsa bunları düşünmüşlerdir hocam

Vay arkadaş hakkaten körü körüne bağlı olmak diye bişey varmış. Çok düşünüyorlar o kadr çok düşüüyorlar ki yeni okulların projelerinde bile kütüphanler ile bt sınıfları aynı katta değil. Hani okullar hayat bulacaktı. Siz okullar hayat bulsun ile ilgili ne düşünüyorsunuz onu da merak ettim.

Sınav kalkarsa kaos oluşur. Bütün okullarda da savaş çıkar.

"Yalandan kim ölmüş ki" diye bir şarkı vardı ya kim söylüyordu merak ettim şimdi .... :)

dershaneleri kaldırmazlar. neden mi çünki malüm şahıslar en fazla buralardan halkı sömürüyorlar. sanırım özel okullar ön plana çıkacak , eğitimin temel fırsat ve eşitlik ilkesi tamamen ortadan kalkacak. adamlar nede olsa işletmecilik mantğıyla bakıyor her işe :-1:

Çok duyduk bu lafları kendisinden ve bakanlarından . :(
Artık sadece üzülüyorum bu haberlere, çünkü insanlar inanıyor ve takdir ediyorlar böyle vaatleri.
Haaa bir de cemaat dershaneleri de buna dahil mi diye sormak gerek majestelerine

Sınav kalkar dershaneler kalkmaz

Hiçbir ülkede kalkmadı ki’

- Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı Enver Yücel: “TÖDER olarak Başbakan’ın bu demecini, Türkiye’de eğitimin daha iyi, daha mükemmel hale dönüşebileceği ve bunlar yapıldığı taktirde sınavlara gereksinim kalmayacağını anlatan bir beyanat olarak algıladık. Sayın Başbakan gelecekte üniversitelerimizin sayısının artacağı, herkesin üniversiteye rahatlıkla girebileceğini düşündüğü bir ülke hayal ederek söylüyor. Biz dershane yöneticileri de böyle bir Türkiye’yi isteriz ve arzularız.

Üniversite sınavı kalkabilir, üniversiteler öğrencilerini kendileri seçebilir. Sınavlar bu şekliyle kalkabilir ancak dershaneler kalkmaz. İşlevi değişir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kalkmadı ki bizde kalksın. Çünkü insanlar okul dışında bale müzik, resim, İngilizce dersleri alıyor. Eksiklerini tamamlamak için matematik, sosyal dersi alıyor. Bunun adı bir yerde kurs bir yerde dershane. Dershanelerin fiziksel anlamda okula dönüşmesi de mümkün değil. Dershane işletmecileri okullarını da açıyorlar. Ancak mevcut dershaneyi okula dönüştüren olacağını düşünmüyorum.”

‘Yarış varsa sınav da olur’

- Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi sahibi Nazmi Arıkan: “Dershaneler diploma vermiyor. İhtiyaç kalmadığı taktirde kendiliğinden kapanır. Konu ihtiyaç meselesi. ‘Sınavı kaldırdım, dershaneleri kaldırdım’ dersiniz ama seçim için ne yapacağınız önemli. Gençler 2 profesörü olan, imkanları olmayan üniversitelere gitmek istemiyor. Tüm üniversiteleri Boğaziçi yapabilirseniz tamam. Ama farklılık olduğu sürece yarış olacaktır. Yarışın olduğu yerde de sınav var. Bu yarışta dershaneleri kapatırsınız insanlar gizli gizli özel ders alır.”

- Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve TÖDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel: “Dünyanın her yerinde okul dışı eğitime destek veren kuruluşlar var. Dershaneler bazı ülkelerde benimseniyor, doğru çalışmalar yaptığı ve eğitime ciddi katkılar sağladığı kabul ediliyor. Bazı ülkelerde ise tartışma konusu oluyor. Eğitimle ilgili bir sorun yaşandığında ilk suçlanan dershaneler oluyor. Oysa Türkiye’de öğrencilerin sadece yüzde 8’i dershanelere gidiyor. Başka ülkelerde ise bu oran yüzde 70’leri buluyor.”
http://www.milliyet.com.tr/2012/03/25/index.html

Çorbaya dönen eğitim sistemi içerisine ne eklesek uyuyor, çorbadan tek farkı -karıştırmayı- eklemeden önce yapıyoruz..... kafayı

her ilde üniversite var, yakında her köye açarlar, Zorunlu eğitim 4+4+4+4 olur. Bunlar olursa siz şaşırır mısınız???

Zorunlu eğitimi 16 yıla çıkartırlar. 4+4+4 ve +4 olur. Liseden sonra 4 yıllık bir üniversiteyi de bitirmeyen kimseye diploma vermezler. Her ile üniversite açarak bu süreci başlattılar. Dershane, özel okul, boş kamu binaları ne bulurlarsa dersliğe çevirirler. Herkes kendi ilçesindeki üniversiteye gideceği için sınava da gerek kalmaz. İşsiz sayısında bir kaç yıl için büyük düşüş olur. :puhaha:

üniversiteler 5 yıla çıkacak...2 yılda özel ders ...eğitim 20 yıla çıkacak..6-7yaşında başlayacak askerlik derken 30 yaşında mezun...işsizlik yok denilecek :puhaha:

demekki dersaneler daha da yaygınlaşacak hatta belki eğitim özelleşecek,

DERSHANELER LİSE OLACAK MI DEMİŞ ARKADAŞIM, LİSEYE DÖNECEKLER DEMİŞ...

NE DEMEK BU? SADECE LİSE ÖĞRENCİLERİ DERSHANEYE GİDECEK DEMEKTİR... BUNU NASIL YORUMLAMIŞSINIZ HAYRET ETTİM...

okullardaki kursları bitiren dershaneler zaten.
Bu kadar büyük bir yapıyı, nasıl kaldıracak?
Sınav sistemlerini, okulları bile yönlendiriyor şu anki dershaneler.

Tabi ne gibi vaatleri olacak bunları da bilmek lazım.

O vakit, AKP-Cemaat arasında sorun yoksa da olur artık diye düşünüyorum.

DERSHANELER LİSE OLACAK MI DEMİŞ ARKADAŞIM, LİSEYE DÖNECEKLER DEMİŞ...

NE DEMEK BU? SADECE LİSE ÖĞRENCİLERİ DERSHANEYE GİDECEK DEMEKTİR... BUNU NASIL YORUMLAMIŞSINIZ HAYRET ETTİM...

böyle büyük ve koyu font kullanınca yazdığın doğru mu oluyor? yönelecek demiyor, dönecek diyor. kıvırmak için çok zorlamışsın, bide büyük harfle yazmış, tövbe tövbe.

Tüm sınavlar dersaneler kaldırılsa, okul notuyla bir üst okula seçimler yapılsa keşke ne güzel olur... En azından öğrenci de not korkusu olur, derse karşı bir ilgi olur, öğretmenin itibari artar, velinin öğretmene bakış açısı artar, öğretmenin anlattığı ders değer kazanır...

cemaat dersanelerindeki vasıfsız ve kopya eline ulaşamayanları kopyasız drekt meb kadrosuna alma yolumu bu acaba.
yada onlara daha fazla ve zorunlu daimi müşteri kazandırmak için bir adım mı bu
yani cemaat liselerini yaygınlaştırıp devlet eliyle tarikatçılığın teşvik edilmesi projesi mi hangesi...

fluent' Alıntı:
Tüm sınavlar dersaneler kaldırılsa, okul notuyla bir üst okula seçimler yapılsa keşke ne güzel olur... En azından öğrenci de not korkusu olur, derse karşı bir ilgi olur, öğretmenin itibari artar, velinin öğretmene bakış açısı artar, öğretmenin anlattığı ders değer kazanır...

aynı okulda bile 1 öğretmen basit sorar diğer öğretmen zor sorar o zaman haksızlık çıkar.veliler öğrenciler isayn eder.
2side aynı soruyu sorsa anlattığı dersin kalitesi aynı değildir, bu sefer böyle haksızlık olur.
kimi dikkat etmez kopya çektirir, kimide hiç çektirmez.
notla üniverste iyi değil bence

Cemaat dersaneleri imam-hatip lisesi olsun.(Yoksa tamam demezler!)
Ülkeye yayılmış dersaneler üniversite
Yerel dershanelerde düz yada meslek lisesi olsun.
Dershane öğretmenleri de itfaiyeci-zabıta-formatör falan olsun.
Ne yapacaklarını şaşırdılar artık sonunda herşey çok kötü olucak.

fluent' Alıntı:

bu hiç objektif olmaz çünkü eğitimde standart yok malesef a hocası zor sorar b hocası kolay.
Sonra veli okulu basar sen bizim çocuğa neden düşük verdin diye(hoş şimdide oluyor bu)
Bu yapıda her yazılının merkezi sınavla olması gerekir bunuda yapamazlar

Geri