BİMER'e ileti yağmuru... Sizde Katılın...

Kodla Büyü

baynadir

Seçkin Üye
Seçkin Üye
hakkımızı yazılı olarak ve konu hakkında bilgisi olmadığını düşündüğüm birimleri bilgilendirmek adına BİMER'e aşağıdaki yazıyı yazmış bulunuyorum... sizlerde aynısını kopyalayın ve değiştirerek gönderin...

Ben 2007 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Bu yıl itibari ile stajyer öğretmenlere Hoşgeldin Öğretmenim adlı bir kitap dağıtıldığını gördüm. biraz inceledik. hazırlayan şahıslara ve bunu inceleyenlere söyleyecek söz bulamıyorum...
65. sayfada Serbest Etkinlikler--Seçmeli Derslerin Belirlenmesi adlı başlığın ilk 3 paragrafında şöyle buyurmuşlar:

"Demokratik, modern toplumlarda eğitimin en önemli amaçlarından birisi, çocuğun içinde bulunduğu çağın koşullarına uyum sağlayacak akademik bilgi ve donanıma sahip olmasını sağlamanın yanında, sosyal olaylara karşı duyarlı, kendine güvenen, kendini ifade edebilen, yaratıcı düşünen, yaşadığı sorunlara çözümler üretebilen bireyler olmalarını da sağlamaktır.
Bu doğrultuda, çocukların okuldan en üst düzeyde yararlanmalarına, kendilerini ifade edebilmelerine ve bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak fırsatlar yaratarak, okulda olmaktan mutluluk duyacakları sosyal ortamlar oluşturmak amacıyla serbest etkinlikler ve seçmeli dersler planlanır.

Amaç böyle olmasına karşın, uygulamada çocukların ilgi, istek ve beklentileri önemsenmeden, doküman ve kaynak bulma kolaycılığı tercih edilerek seçmeli derslerin belirlendiği görülebilmektedir.
Örneğin: Okulda bilişim tek-- nolojileri dersliği kurulalı 5--10 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu derslik var diye her yıl bilişim teknolojileri dersi seçmeli ders olarak seçiliyor.
Oysa değişimin çok hızlı olarak yaşandığı bilişim alanında bilgisayarların kısa zaman içerisinde demode olduğu ve çok da yaygınlaştığı da düşünülünce, belki kırsal alanda ve bazı köy okullarında bu ders etkili olabilir.
Ama özellikle kent merkezlerindeki okullarda bu dersin öğrencilerin ilgisini ne kadar çekeceği tartışılabilir.

Okuldaki öğretmenlerin branşları ya da bazı öğretmenlere ek ders görevi sağlamak gibi kaygılarla da öğrencilerin ilgi ve beklentileri önemsenmeden seçmeli dersler belirlenebilmektedir. Amacın çocukların okuldan en üst düzeyde yararlan-- malarını sağlamak, kendilerini ifade edebilmelerine ve bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak fırsatlar yaratmak ve onların okulda mutlu olmalarını sağlamak olduğuna göre, seçmeli dersler bu amaçlara hizmet edecek niteliklerde olmalıdır.
O halde bu dersleri belirlerken, öncelikle öğrencilerin ilgisini çekecek, istekli olarak katılacakları, güncel yaşam-- larıyla kolayca ilişki kurabilecekleri etkinlikleri içeren, sosyal duyarlılığı artırmada daha etkili olabilecek diğer seçmeli derslerin de düşünülmesine özen göstermek gerekir.
Örneğin halk kültürü dersiyle, çocuğun yaşadığı sosyal çevrenin--bölgenin sosyal değerleri tanınabilir (cenaze, düğün, dini bayram gibi zamanlardaki tutum ve davranışlar), batıl inançlarla oluşturulmuş yanlış anlayışlar değiştirilerek, çağdaş bir kültür ve anlayışın oluşturulmasına etki edilebilir. Ayrıca bu dersin işlenmesi sürecinde okul ile çevredeki sosyal yaşam arasında kurulacak olan somut ilişki öğrenme--öğretme sürecinin daha etkin ve verimli olmasını sağlayabilir.
Düşünce eğitimi ve medya okuryazarlığı dersleri ile sosyal bir varlık olan insanın, düşünce ve uygarlık tarihindeki yeri, bilginin toplumların yaşamına nasıl yön verdiği, bilgiyi üreten ve bilgiye sahip olan kişilerin toplumdaki konumları somut olaylardan yola çıkılarak gösterilebilir. Çağdaş ve demokratik toplumun bireylerinde olması gereken eleştirel düşünme, kendini ifade etme, demokratik tutum gibi beceriler bu dersler içerisinde rahatlıkla kazandırılabilir."

1. Bu yazıları yazanlar bunları okuyacak stajyer, sözleşmeli veya kadrolu bilişim teknolojileri öğretmenlerini yadırgamak veya yıldırmak için mi yazmışlar?
2. Bu kitap yayınlanmadan önce nasıl incelenmiş ki bu ifadelere izin verilmiş?
3. Neden branşımıza ve dersimize bu kadar ön yargılı yaklaşılıyor.

benim işim okuldn sonra bile bitmiyorken ve 8--5 çalışıyorken neden hala yerilenler bizler oluyoruz. sürekli ezilmekten aşağılanmaktan bıktık. bu tüm bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görüşüdür bundan emin olabilirsiniz. biz hakettiğimiz saygıyı görmek istiyoruz. fazlasını istemiyoruz. ama eksiğinide artık kaldıramıyoruz.

bu kitabın içeriğinin düzeltilmesi ve hazırlayanlar hakkında gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim...

başvuru yaptığınız yer doğru hocam... yazıyı gönderdikten sonra sayfanın en altında gönderi tarihi ve başvuru numarası yazacak. onları bir yere not edin yada direk sayfayı farklı kaydederek saklayın. sonrasında başvuru takibi yaparken gerekli olacak. olurda cevap gelmezse ikinci bir yazı ile bu tarih ve numarayı yazdığınızda tutuşuyor hepsi... benim yazım MEB'de şu an...

bende yaptım başvurumu hocam biraz kopyala yapıştır oldu ama olsun görüşlerinizi paylaşıyorum

baynadir' Alıntı:

Örneğin: Okulda bilişim tek-- nolojileri dersliği kurulalı 5--10 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu derslik var diye her yıl bilişim teknolojileri dersi seçmeli ders olarak seçiliyor.
Oysa değişimin çok hızlı olarak yaşandığı bilişim alanında bilgisayarların kısa zaman içerisinde demode olduğu ve çok da yaygınlaştığı da düşünülünce, belki kırsal alanda ve bazı köy okullarında bu ders etkili olabilir.
Ama özellikle kent merkezlerindeki okullarda bu dersin öğrencilerin ilgisini ne kadar çekeceği tartışılabilir.
b]
[/color]

Bu düşünceyi taşıyan mantıksız beyinliler nasıl MEB'de çalışır. O mantıkla her yerde spor, jimnastik salonları açıldı. Beden eğitimi dersi de demode olmalı ve bilişim tek. dersi gibi kaldırılmalı.

yollandı.
ilçede kaymakam bile bizi çağırıp sorununu dile getiriyorsa onlar istedikleri kadar istediklerini yazsınlar :))
okulda; ders programı, ek ders, nöbet, belleticilik, sınav işlemleri, koordinatorluk, e-okul,mebbis,tefbis, kbs gibi işlemler için hemen her gün müdür tatlı bir edayla yanımıza geliyorsa o kitaba onları yazan arkadaşların ya gerçeklerden haberi yok (ki yok: hizmet puanlarını ve zorunlu hizmet sürelerini haritadan uzaklığa bakıp belirliyorlar) ya da bize karşı garezi var :))

slmvrn' Alıntı:
yollandı.
ilçede kaymakam bile bizi çağırıp sorununu dile getiriyorsa onlar istedikleri kadar istediklerini yazsınlar :))
okulda; ders programı, ek ders, nöbet, belleticilik, sınav işlemleri, koordinatorluk, e-okul,mebbis,tefbis, kbs gibi işlemler için hemen her gün müdür tatlı bir edayla yanımıza geliyorsa o kitaba onları yazan arkadaşların ya gerçeklerden haberi yok (ki yok: hizmet puanlarını ve zorunlu hizmet sürelerini haritadan uzaklığa bakıp belirliyorlar) ya da bize karşı garezi var :))

gerçeğin bu olduğunudan bizden başka kimsenin niye haberi yok... O idareciler sizden gerektiğinde yardım istemesini iyi bilir ama ihtiyacı olmadığı zamanda bilgisayar gibi tırı vırı derslere ne gerek var demektende kendini alakoymaz nedense bunların örnekklerini çok duyduk bu forumda. Şahsen ben bu yazıyı hiç yadırgamadım çünkü benzer ifadeleri Bakanın kendisi kullanıyor, Meb yetkilileri kaç senedir bunu savunuyorlar zaten bu sebeple derslerimiz kaldırılmadımı? Gerçeği biz biliyoruz arkadaşlar ne yazıkki üstümüzdekilerin düşüncesi bu ve bu yazıyı yazanlar onların hislerine tercüman olmuş onlar bu kadar açıkca dile getiremiyorlar tabi.. Daha geçen gün bir TV programında bakanın kendisi de aynı şeyleri kibarca dile getirdi çok üzüldüm ama neyazık ki artık bizim talihsiz kaderimizin değişmeyeceğini anladım, zaten bu bölüme girdiğim gün anlamıştım da bile bile okumaya devam ettim bakmayın şimdi ancak kendime kızıyorum. Harcadılar bizi arkadaşlar gerçek bu canımızı sıkmayalım, gülüp geçelim bence. Mazallah hastalık sahibi olucaz..

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde şef ile görüşüyorduk sorunu kendisine ilettim ve dedim ki bimerede yazacağım. Yaa hocam kendinizi hiç yormayın dedi, o yazdıklarınız bize geliyor ve biz cevaplıyoruz. Başka yol arayın dedi. Bu yazılanlardan oldukça sıkıldık dedi.
Söylediklerini aynen aktardım. Sanırım doğruda söylüyor eğer bimer ile çözülseydi sanırım bu sorun milyon kere çözülürdü.

Ben 2 ay önce Bimere yazı yazdım benim yazımın gitmediği yer kalmadı personelden milli eğitim müdürlüğüne insan kaynaklarına vs. vs. sonra bir cevap geldi. Ulan bunlar nereleriyle okuyorlarda böyle saçma cevap veriyorlar diye düşünmeden edemedim. Benim yazdığımla zerre alakası olmayan bir cevap yazmışlardı. Kısaca kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz birileri ısrarla görmemeye çalışıyor bizi.

bu yazıma gelen cevapta sorunun talim terbiye kuruluna iletildiği yazıyordu.... artık onlar ne gibi bir işlem yaptılar bilmiyorum...

ayrıca hasari hocam, bir ilçe milli eğitimdeki kıytırık bir şefin lafına inanma... benim bir yazımda ilçede bir şefe ulaşmıştı ama ne yapacaklarını şaşırdılar ne cevap verelim diye soruşturdular ve sonra beni aradılar. yazımın onlara gittiğini öğrenince tabi hiç birşey yazmayın konu sizle alakalı değil dedim... çünkü yazımın en başında milli eğitim bakanı diye yazıyordu...

heralde senin konuştuğun şefte böyle bir yazı kendisine gelince kendini bakan sanmış :D...

Bu yazının sahibi BT öğretmeni olmayı çok istemiş ancak bir türlü başaramamış bir eziktir... 8)
Başka bir ihtimal olduğunu hiç sanmıyorum...

ya bu arada cidden böyle bir yazı var değil mi :) bizim okulda stajyer öğretmen yok o yüzden kitapçığa ulaşamam şu an.

baynadir' Alıntı:
bu yazıma gelen cevapta sorunun talim terbiye kuruluna iletildiği yazıyordu.... artık onlar ne gibi bir işlem yaptılar bilmiyorum...

ayrıca hasari hocam, bir ilçe milli eğitimdeki kıytırık bir şefin lafına inanma... benim bir yazımda ilçede bir şefe ulaşmıştı ama ne yapacaklarını şaşırdılar ne cevap verelim diye soruşturdular ve sonra beni aradılar. yazımın onlara gittiğini öğrenince tabi hiç birşey yazmayın konu sizle alakalı değil dedim... çünkü yazımın en başında milli eğitim bakanı diye yazıyordu...

heralde senin konuştuğun şefte böyle bir yazı kendisine gelince kendini bakan sanmış :D...
Onu bilemem ama bu yazılar bize geliyor dedi. Zaten bu yazıların bakan tarafından cevaplanmasını sende beklemiyorsundur. :)

e yani :D... ama soruyu bakana ithafen sorup bakanlığın cevaplaması gereken yazının ilçeye gelmeside ilginçti :D...

baynadir' Alıntı:
e yani :D... ama soruyu bakana ithafen sorup bakanlığın cevaplaması gereken yazının ilçeye gelmeside ilginçti :D...
Adamlar ne yapacak başlarından salıyorlar işte.

ARKADAŞLAR BİMER2E İLETİ YAĞMURU BİR İŞE YARAMAZ..

Niye ? bimerdeki operatör iletiyi MEB'e gönderiyor, orası da il MEM'e.

Oradaki zat-ı muhterem bir şube müdürü cevap olsun diye bişi sallıyor, geçiyor.. Dün bana hem BİMER'den, hem de AKİM'den tek cümlelik zırva bir cevap geldi. Birisi "norm kadro yönetmeliği illere gönderildi, bu uygulanıyor" gibi bişi yazmış, diğeri de "çalışma yapılırsa haberiniz olur, takip edin" diyor. Yani yukarıdakilere sesimiz ulaşmıyor...

Bana gelen yazı insan kaynaklarından gelmişti şube müdüründen yada il memden değil ama sonuç değişmiyor yine zırva bir cevaptı :) Bu alttaki gelen mesajın atanmamış bir öğretmene yazılması belki tatmin edici olabilirdi ama ben 5 yıldır zaten kadrolu olarak çalışan bir öğretmenim sorduğum soruda derslerin kaldırılması ve formatörlük çalışma saatiyle ilgiliydi :)

Başbakanlık İletişim Merkezine .... nolu yaptığınız başvurunuz Bakanlığımıza ulaşmış ve incelenmiştir. Bakanlığımız hangi branştan ne kadar öğretmen ihtiyacı bulunduğu ve ihtiyaç duyulan branşlara hangi yüksek öğretim programı mezunlarının hangi koşullarda başvuruda bulunabileceği kamuoyuna duyurulmakta olup, bu duyuruları izlemeniz ve yapılacak olan duyurularda aranan koşulları taşımanız halinde başvuruda bulunabilmeniz mümkün olabilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel MüdürlüğüÖğretmen Atama ve Yer Değiştirme Dairesi Başkanlığı

hasari' Alıntı:
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde şef ile görüşüyorduk sorunu kendisine ilettim ve dedim ki bimerede yazacağım. Yaa hocam kendinizi hiç yormayın dedi, o yazdıklarınız bize geliyor ve biz cevaplıyoruz. Başka yol arayın dedi. Bu yazılanlardan oldukça sıkıldık dedi.
Söylediklerini aynen aktardım. Sanırım doğruda söylüyor eğer bimer ile çözülseydi sanırım bu sorun milyon kere çözülürdü.

:+1:

Aynen. BİMER'de görevli vatandaş mail'inizi alır, ağzını büke büke "ulan şunlara bak işleri güçleri sızlanmak, 15 saat çalışırlar, sürekli sızlanırlar" der. Maaşını veren kişi böyle düşünmektedir. Ve hatta meslektaşları bile babalarının oğlu başbakanı kendilerinden çok düşünmektedir.

Sonra o yazı il MEM'e gider, MEB'e gider, oradaki bir MEMUR yazıyı okur, size cevabı yazar.

Tabi yazarken "ulan şunlara bak işleri güçleri sızlanmak, 15 saat çalışırlar, sürekli sızlanırlar" demekten kendini alı koymaz.

3-5 MEMURA MERAMINIZI ANLATMIŞSINIZDIR. Buralara yazılan yazılardan hiçbir sonuç çıkmayacağını ÖĞRENDİM.

3-5 memura ulaşmak sizin için çok önemli ise, devam arkadaşlar.

Arkadaşlar da BİMER'e gönderdikleri yazıları babalarının oğlu başbakanları okuyor zanneder.

Sonra ben bunları yazdım diye bana çemkirirler: "Bir tek bizim mi başbakanımız, ülkenin başbakanı o. Beğensen de beğenmesen de..." diyerek...

Başbakan babalarının oğlu. Kalkıp da beni mi savunacaklar.

Böyle romantik hareketleri daha önce de gördük. Hiçbir sonuç çıkmadı. Sonuç sandıktan çıkar. Oyları sarsılmadan

BU BEYFENDİLERİN CAKASI SARSILMAZ.

Adam 700 bin kişilik öğretmen camiası için "15 saat çalışıyorsun..." ifadesini kullanabildikten sonra, o cüreti kendinde bulabildikten sonra,

hala burada o adamı savunabilenler çıktıktan sonra...

Annene söyleyebilecek misin, babana, kardeşine, eşine "bu adam bana sövdü, benim hatrım için buna oy vermeyin önümüzdeki seçimde, ister verin, ister vermeyin, seçim sizin ama bu adam beni mağdur etti, rencide etti, benim kıymetim varsa, önümüzdeki seçimde vermemenizi istiyorum, benim isteğime ister uyun ister uymayın, hiç alınmam, sizin hakkınız ama bu benim isteğim" diyebilecek misin?

işte en etkilisi bu olur.

3 defa bu adama oy vermiş birisi olarak yazıyorum. 4. asla ve asla olmayacak. Sırf o sözlerinden ötürü.

hastasıyız dede' Alıntı:
nily nereden buldun bu konuyu hortlattın. :mrgreen:

Amanın :scared: neredeyse 1 sene öncesinin konusu.

Eh, bu da beni haklı çıkarıyor. Tatmin edici bir cevap gelse, herhalde konuyu açan arkadaş paylaşırdı.

hasari' Alıntı:

Aynen, bende bir konuda BİMER e başvuruda bulunmuştum. Şube müdürümüz kişisel e-postası ile cevapladı yazıyı :) Bimer Sorumlusu ünvanı ile...

ben bimere yazdım.. ilçe beni neden hiyerarşi atladın diye çağırdı fırça atmaya :) stajyerdim o zaman hem de bayan olduğum için pek bişey demediler, hatta iki kez üşenmeden şube müdürü aramış :) gittim ben de 2 kez yerinde bulamadım başka bir şube müdürüyle görüştüm.. devlet memurusun sen önce okuluna vereceksin dilekçeyi dedi adam :) diğerine de aman çok istiyorsa tekrar arayıversin dedim gitmedim daha da.. öyle geçti bitti.. adamlar içeriğiyle mi uğraşıyor ki yazdığımız yazıların... Bimere yazılan boş.. ilçeye gidiyor tekrar :S

Geri