BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ REHBER ÖĞRETMEN KADROSU

Kodla Büyü
Bakın ben mesajları genel olarak okudum ve kimseye direk şahsına cvp yazmadım genel olarak değerlendirdim lütfen bu konuyu bu kadar uzatmayalım.
Olması gerekenleri ve olabilecekleri konuşalım...

zulfikar1985' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
hala akıllanmadık. şöyle foruma bir göz gezdirin. her gün bir arkadaşımız norm fazlası oluyor. siz zanediyor musunuz derslerimizin sayısı arttırılacak. aksine derslerimiz elimizden alınacak. btr bu kapsamda bizim bütün sorunlarımızı çözen bir çözüm gibi geliyor. tabiki biz öğretmeniz öğretmen olarak yetiştik ama artık şunu unutmayın zihniyet değişmedikçe bize öğretmenlik yaptırmazlar. bt sınıfı olmayan bir okulda bt öğretmeni olsanız ne getirir ki?
2 hafta ders işlersiniz 3. hafta hem öğrenciler hem de sizde bıkkınlık başlar. dolayısı ile en azından btr gibi bir kadro gelirse hem norm durumu çözülür hem de diğer sıkıntılar bir nebze bertaraf edilir.
bizim şimdiki durumumuz var olma çabası. önce bir kadro sorunumuz çözülsün diğerleri için de çalışmalara devam edilir. tabi bazı arkadaşlara bu yazdıklarım yavan gelir. kendisi hiç norm fazlası olmamış, isteği dışında bir okula gönderilmemiş, elinin altında bt sınıfı olan vatandaş tabiki btr gibi kadroyu istemez. ama mevcut şartlarda btr kadrosu bizim için hayati önem taşıyor. özellikle bizim bötelilere sesleniyorum. tef için kopardığınız kıyametin birazını da btr kadrosu için koparın. artık kendi aramızda didişmektense birlik olup bazı şeyleri değiştirelim.
Haklısınız akıllanamadık. "Taviz tavizi getirir." İlk dersler azalmaya başlayıp, formatörlük saçmalığı çıktığı zamanları hatırlayınız... Kimimiz ekdersi üç-beş kuruş fazla alacağız, kimimiz nasıl olsa okula gidip geliyoruz birde bilmeyen başka biri formatrö olmasın diye v.s. tepkisiz kaldık geldiğimiz durum ortada... Siz sanıyormusunuz BTR'ye fit olduğumuzda bu işin devamı gelmeyeceksiniz. Eğer öyleyse çok naif düşünüyorsunuz hemde çok....
peki hocam siz düşünüyor musunuz derslerin geri geleceğini, tekrardan bt lablarının kurulacağını. şahsen ben düşünmüyorum. bu herşeyden önce toplum olarak bt nin önemini kavramayla alakalı. baksanıza etrafınıza. eli klavyeye değen, facebook kullanan herkes bilgisayarı yalamış yutmuş sayılıyor. doğal olarak kimsenin umrunda değil bt dersi. bundan dolayıdır ki bizim için en kestirme yol bt rehberlik kadrosudur. şahsen ben derslerimizin sayısının arttırılmasını istiyorum ama elimizde yetki, arkamıda bir bt sınıfı bulunması şartı ile.

Akyıldız41 hocama katılıyorum. Şimdi öğretmeniz öğretmenlik kutsaldır ama. Siz norm sıkıntısı yaşamaya, hiç ekders almadan 3 okul gezeceksin demeye yada 30 saate lab olmadan girmeye başlayınca işler değişiyor. Kutsallık tamamda bu sorunlarla mücadele etmek kolay değil

Değerli Hocam, ben de gerçekçi düşümekten yanayım sadece şu anki şartlarla kabul edelim deyişinize kızgınlığım, kırgınlığım ve tepkim... ( BTR'ye karşı oluşumun sebebide temelde şartlardır. Yoksa isim olarak BTR, BÖTE mezunu herhangi bir arkadaşın mezuniyet amacıyla çoğunlukla örtüşür. Ancak, uygulamada ve görev tanımlarında büyük sıkıntılar mevcut. Konuşalım, tartışalım derseniz onuda ayrıca masaya yatırırız. BTR adıyla olmasada özel okullarda farklı uygulamaları yerinde görmüşlüğüm var. )
Teşbihte hata olmaz; Siz, branşdaşlarımın yazdıklarını okuyunca bize ölümü gösterip işkenceye razı etmişler gibi bir his taşıyorum. Öyleki; öğrenilmiş çaresizlik modundayız artık... Ve bu doğrultuda inanıyormusunuz sorusuna gelince; BT grubu dersleri eninde sonunda geri gelecek... Hemde müfredatı kaliteli halde... İçeriği paket programlarla gereksiz yere doldurulmuş halde değil... Çünkü; BT'nin bir çok branşa özelliklede matematiğe direk katkısı olduğunun farkına varacaklar. Daha öncede yazdım. "Taviz tavizi getirir" 8 yıl önce göreve ilk başladığım zaman foratörlüğe de aynı tepkiyle yaklaşmış ve gidişatın iyi olmadığını yazmıştım... Kabullenmememiz gerektiğini yazmıştım. Geçen sürede 30 saat derse girdiğim günlerden bu gün 6 - 8 saatlere girdiğimiz günlere geldik... Benden daha kıdemli arkadaşlarım sürecin analizini daha iyi yapacaklardır. Yalnız bu sürecin sorumlusu BT dersi değil, müfredat konusunda, dersimiz konusunda gerekli mücadeleyi veremeyen, taviz veren, günü kurtarmayı düşünen bizleriz. Burdan yola çıkarak diyorum ki yine günün peşinde değil, geleceğin peşinde olmalıyız, hem öğrencilerimiz hem bizler adına.

Birlik olalım. Daha kötü olacak diye çekinmeden, hakkımız neyse onu isteyelim. Konuşalım, fikirlerimizi ortaya koyalım. Biz, gerekeni isteyelim verilmez diye düşünmeyelim. Vermezlersede öncedende belirttiğim gibi sonradan bir şey olduğunda bütün isteklerinizi yerine getirdik diyemesinler. Ama dediğim gibi sesimiz gür çıksın istiyorsak birlik olalım. Ancak, şunuda belirtmek isterim. Birlik olmak içinde artık yazım üslubumuza dikkat edelim. 2 sayfadır emir kipinde cevap yazan arkadaşlara aynı şekilde cevap yazmamak için akla karayı seçiyorum. Sanmıyorum ama bazen o anki hiddetle benimde kırıcı, emir kipinde yazılarımda varsa muhataplarından özür dilerim...
NOT: Bu güne kadar kadrom hep lisede olduğu için ilk öğretimde son 5 yıldır görevlendirmeyle bile olsa derse girmediğim için örnekler lise üzerindendir. O kadar yazmak istediğim var ki. Bazı bölümler, damdan kapıdan gibi anlamsız durmuş olabilir.

zulfikar1985' Alıntı:
Değerli Hocam, ben de gerçekçi düşümekten yanayım sadece şu anki şartlarla kabul edelim deyişinize kızgınlığım, kırgınlığım ve tepkim... ( BTR'ye karşı oluşumun sebebide temelde şartlardır. Yoksa isim olarak BTR, BÖTE mezunu herhangi bir arkadaşın mezuniyet amacıyla çoğunlukla örtüşür. Ancak, uygulamada ve görev tanımlarında büyük sıkıntılar mevcut. Konuşalım, tartışalım derseniz onuda ayrıca masaya yatırırız. BTR adıyla olmasada özel okullarda farklı uygulamaları yerinde görmüşlüğüm var. )
Teşbihte hata olmaz; Siz, branşdaşlarımın yazdıklarını okuyunca bize ölümü gösterip işkenceye razı etmişler gibi bir his taşıyorum. Öyleki; öğrenilmiş çaresizlik modundayız artık... Ve bu doğrultuda inanıyormusunuz sorusuna gelince; BT grubu dersleri eninde sonunda geri gelecek... Hemde müfredatı kaliteli halde... İçeriği paket programlarla gereksiz yere doldurulmuş halde değil... Çünkü; BT'nin bir çok branşa özelliklede matematiğe direk katkısı olduğunun farkına varacaklar. Daha öncede yazdım. "Taviz tavizi getirir" 8 yıl önce göreve ilk başladığım zaman foratörlüğe de aynı tepkiyle yaklaşmış ve gidişatın iyi olmadığını yazmıştım... Kabullenmememiz gerektiğini yazmıştım. Geçen sürede 30 saat derse girdiğim günlerden bu gün 6 - 8 saatlere girdiğimiz günlere geldik... Benden daha kıdemli arkadaşlarım sürecin analizini daha iyi yapacaklardır. Yalnız bu sürecin sorumlusu BT dersi değil, müfredat konusunda, dersimiz konusunda gerekli mücadeleyi veremeyen, taviz veren, günü kurtarmayı düşünen bizleriz. Burdan yola çıkarak diyorum ki yine günün peşinde değil, geleceğin peşinde olmalıyız, hem öğrencilerimiz hem bizler adına.

Birlik olalım. Daha kötü olacak diye çekinmeden, hakkımız neyse onu isteyelim. Konuşalım, fikirlerimizi ortaya koyalım. Biz, gerekeni isteyelim verilmez diye düşünmeyelim. Vermezlersede öncedende belirttiğim gibi sonradan bir şey olduğunda bütün isteklerinizi yerine getirdik diyemesinler. Ama dediğim gibi sesimiz gür çıksın istiyorsak birlik olalım. Ancak, şunuda belirtmek isterim. Birlik olmak içinde artık yazım üslubumuza dikkat edelim. 2 sayfadır emir kipinde cevap yazan arkadaşlara aynı şekilde cevap yazmamak için akla karayı seçiyorum. Sanmıyorum ama bazen o anki hiddetle benimde kırıcı, emir kipinde yazılarımda varsa muhataplarından özür dilerim...
NOT: Bu güne kadar kadrom hep lisede olduğu için ilk öğretimde son 5 yıldır görevlendirmeyle bile olsa derse girmediğim için örnekler lise üzerindendir. O kadar yazmak istediğim var ki. Bazı bölümler, damdan kapıdan gibi anlamsız durmuş olabilir.
:alkis: :alkis: :alkis:

zulfikar1985' Alıntı:

Hocam önümüzde bir Fatih Projesi var BTR olmazsa okullar teknoloji çöplüğüne dönecek yazıktır bu milletin parasına, Birsürü norm fazlası arkadaş var sizinde bildiğiniz gibi şuan ortaokulda 5. ve 6. sınıfta 2 saat dersimiz zorunlu, 7. ve seneyede 8. sınıfta 2 saat seçmeli olarak dersimiz okutulacak. Liselerde seçmeli hep ordada bir zorunlu dersler içine alınması gerekiyor. Bir sürü bilişim mezunu açıkta kaldı teknoloji çağında bu fırsatın değerlendirilmesi gerek bence...

Değerli hocam, BTR'yi Fatih projesinden dolayı değerli buluyorsanız, bence zaten yanlıştasınız.
Fatih projesinde fikir olarak etk. tahta fikri iyi olmasına karşın yerleştirilen tahtalar, pratikte beş para etmez... Biz yıllarca çocuklara, gençlere 45-75'cm mesafeden PC ekranına bakılmalıdır, tavsiye olarak kişisel kullanım için 14-17 inç arası bir ekran kullanılmalıdır, diye anlatırken şu an sınıflarda bilmem kaç inçlik tahtaları gençler ve öğretmenlerimiz bazen 45-50 cm bile mesafe olmadan kullanmak zorundalar. Bildiğimiz gibi sınıflarda çokta gelişmiş olmayan ekranların modifiye edilmiş halleri mevcut. Tabletleri ve ağ alt yapısının durumunu hiç gündeme bile getirmiyorum. Geçen gün ilden gelen branşdaşımız eğitici arkadaşın eba tanıtımında beş sözünden ikisi ilerde daha iyi olacaktı. İşin ilginç yanı projenin ilk başlangıcında yapılan sunumdada başka arkadaşlar aynı sözleri söylüyordu. Bana göre(başka başlıklardada yazdım) proje şu haliyle son demlerini yaşıyor. Belki ara verilip güncelleme yoluna gidilebilir. Yada tamamen sonlandırılabilir. Güncellensede sonlandırılsada BTR'ye ihtiyaç kalmadı dediklerinde ne yaparsınız bilemiyorum. Belkide birçok arkadaşın hatasıda budur kanımca... Biz şunu savunmak mecburiyetindeyiz, FATİH olsun yada olmasın. BTR veya BT öğretmeni okulların en büyük ihtiyacıdır( ders saati sayısından bağımsızokulun durumuna göre artan norm kadro sayısıyla birlikte) Adı önemli değil. Meb bilmiyor olsada bizim bildiğimiz ve savunmamız gereken gerçek budur.

zülfikar hocam ben btr ye ek iş gözü ile bakıyorum, ana işimiz dersimiz elbet, ama ek olarak iş yapmaktada bir sıkıntı görmüyorum ikisinede sahip çıkalım, ekrana yakından bakma işine gelince o anlattıklarınız crt monitörler içindi, led ekranlarda radyasyon sıfıra yakın.

Burdan aldığım yorumlarla isteklerimizi Türk Eğitim Sen'e bildireceğim
Her ne kadar bazı arkadaşlar BTR kadrosuna karşı çıksa da çoğunluk savunuyor. önceki mesajlarımda da söylediğim gibi;

Okulların teknoloji çöplüğüne dönüşmemesi, bilinçli ellerin yönlendirmesi ve kontrolünde teknolojinin kullanımı
Norm fazlası olan arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi
Atama bekleyen binlerce bilişimcinin kurtarılması adına başvurumuzun takibini yapacağım.

Saygılar...

@pool hocam derste bizim btr de bizim, ders öncelidir elbet ama ikisi içinde kimin elinden ne geliyorsa yapsın, senin elinden birşey geliyorsa esirgeme allah razı olsun.

hastasıyız dede' Alıntı:
@pool hocam derste bizim btr de bizim, ders öncelidir elbet ama ikisi içinde kimin elinden ne geliyorsa yapsın, senin elinden birşey geliyorsa esirgeme allah razı olsun.
:+1:
aLLAH SİZDEN DE RAZI OLSUN...

bence de hem derslere hemde btr ye sahip çıkmalıyız. Siz yapmazsanız da yapacak birini bulurlar. Sonra itiraz etmeyin. Başka branşlar veya sözleşmeli bilişimcilere 1000 tl ye birkaç okula görevlendirebilirler. Biz yaptık oldu mantığıyla. Bu fatih sürecini iyi değerlendirip. Bundan faydalanmalıyız. İlgilenen arkadaşlardan Allah razı olsun.

satrun_ogr' Alıntı:
bence de hem derslere hemde btr ye sahip çıkmalıyız. Siz yapmazsanız da yapacak birini bulurlar. Sonra itiraz etmeyin. Başka branşlar veya sözleşmeli bilişimcilere 1000 tl ye birkaç okula görevlendirebilirler. Biz yaptık oldu mantığıyla. Bu fatih sürecini iyi değerlendirip. Bundan faydalanmalıyız. İlgilenen arkadaşlardan Allah razı olsun.
:+1:

Okuldaki rehber öğretmen öğrencilere rehberse, hem öğrenci hemde öğretmenler için bir teknoloji rehberi şarttır. Bunu nasıl görülmez yada farkına varılmaz.

En iyisi mevcut bir branş varsa bu branşa ait derslerin varlığını koruması. Tüm enerjinin buna yonelik sarfedilmesi

Poll' Alıntı:
computing' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
Geçen hafta Antalya'da yapılan çalıştaya BTR olarak bakanlık beni gönderdi.
Ben de bizim komisyonun hazırladığı rapora, her okula BTR kadrosu verilmesi; kadro verilirken atanamayan veya norm fazlası BT öğretmenlerine öncelik tanınması; BTR derse girme zorunluğunun kaldırılması, BTR eğitiminin niteliğinin arttırılması; yalnızca sınıflar boşaldıktan sonra tahtalarda işlem yapılabildiği için, BTR çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi gibi maddeler eklettirdim.
Umarım tüm bunlardan sonuç alınır.

Teşekkür ederiz hocam.

Mesasi saatleri ile ilgili olarak eskiden müdür yrd. uyar deniliyordu yani 8-5, sonra o konuda bir kazanım oldu okul kapanana kadar dendi şimdi siz bir saat erken gelip bir saat geç çıkalım diyorsunuz yaparlarsa 8-5 yaparlar ki bu mesai saati bir 8-5 oldu mu bir daha da iflah olmayız her ne kadar BT kadrosu verileceğine inanmasamda herkes bu konuda konuşmadan önce birkez daha düşünsün.

Şuan zaten çalışma saatleri 8-5 değil ders saatlerinde başlar ders bitiminde biter..İkili öğretim yapan okullarda ise sabahçı - öğlenci diye 2 BTR görevlendirilebiliyor.. Normal olanıda bu bence biz başvurumuzu yapalım desteğimizi verelim yapılıp yapılmayacağını görürüz...
bende 8-5 demedim okulda ders bitince görev bitiyor ama eskiden müdür yrd. sının çalışma saatlerine uyar deniyordu eğer bir daha öyle olursa daha da düzeltmezler demek istedim.

Geri