BİLİŞİM TEKNOLOJİLEİRNDE YENİ DÜZENLEME

Kodla Büyü
mahmutkars' Alıntı:
Bakınız diğer derslerden Bilişim Teknoloji dersi kadar bahsedilmedi.Bilişim Teknoloji dersini ayr olarak değerlendirerek bahsetti ve yukarıda bahsettiğim vurgulamaları yaptı.Bence bu gelişme olumlu.Bende sizler gibi karamsar ve branşın gidişatı açısından olumsuz düşünüyordum.Fakat bu yıl Müfredatın hazırlanmasınınTübitaka verilmesi, içerik hakkında önemle vurgulanması, beni umutlandırdı.Ben Düz lisede 30 saat dersim olmasına rağmen Formatörlüğü reddettiğim için 2,5 yıldır idarecilik yapıyorum.Formatörlüğün F'sini yapmadığım halde.Benim işim Derstir ve öğretmenliktir diye o dönemde okul idaresine fikrimi söyledim.Hiç bir şekilde dersimden çağrılmadım.Yinede Formatörlük raporu v.b şeyler beni rahatsız ediyordu.Karar verdim idareci oldum.Okulumuzda Bilişim Teknoloji Öğretmenine de hertürlü kolaylığı ve desteği sağlıyorum.Öğretmenlerimize de sürekli vurguluyorum.Bilişim Teknoloji Öğretmenini dersinden çağırmayacaksınız diye.Öğretmen arkadaşlarda bu konuda duyarlı davranıyorlar.Bütün Bilişim Teknoloji Öğretmenleride reddetsin ve derslerinden ayrılmasınlar.Bizim işimiz Öğretmenlik arkadaşlar.
helal olsun. çeken bilir formatör derdini :alkis:

mahmutkars' Alıntı:
Müdür yardımcısıyım branşım Bilişim Teknolojileri.Evet Arkdaşlarlar bende Avcılardan Konferansa katıldım.Talim Terbiye Kurulu Başkanı Özellikle Bilişim Teknolojieri Dersinden bahsetti ve içeriğin tasarım ağırlıklı olacağı ile ilgili bilgi verdi.Zaten Müfredatın Tübütak tarafından bu yıl hazırlanması dersin öneminin artacağı anlamına geliyor.Süreç Meslek Liselerinin Orta kısmı açıldığında da Bilişim Teknolojileri bölümünün seçileceği kaçınılmaz olacak.Normal (düz) Ortaokullada ise Tasarım içerikli Bilişim Teknolojileri dersi önem kazanaktır.
bu yıla yetiştirseler tasarım içerikli bilişim tekn. dersini de, normlar açılsa (teknoloji tasarım olmaz umarım :) ), bizde memleketlerimize gidebilsek tayin döneminde. çok mu ütopik oldu, olabilse keşke :cry:

ertugcum' Alıntı:
sadece müdürler soru sorabiliyor birini ikna edemiyorum soru sormaları için...
hocam sende bir mikrofonu kap sallama ilköğretim okulu müdürüyüm de kim bilecek ceza bile vermezler o zaman
sorunuda sormuş cevabınıda almış olursun.

cagdas' Alıntı:
mahmutkars' Alıntı:
Bakınız diğer derslerden Bilişim Teknoloji dersi kadar bahsedilmedi.Bilişim Teknoloji dersini ayr olarak değerlendirerek bahsetti ve yukarıda bahsettiğim vurgulamaları yaptı.Bence bu gelişme olumlu.Bende sizler gibi karamsar ve branşın gidişatı açısından olumsuz düşünüyordum.Fakat bu yıl Müfredatın hazırlanmasınınTübitaka verilmesi, içerik hakkında önemle vurgulanması, beni umutlandırdı.Ben Düz lisede 30 saat dersim olmasına rağmen Formatörlüğü reddettiğim için 2,5 yıldır idarecilik yapıyorum.Formatörlüğün F'sini yapmadığım halde.Benim işim Derstir ve öğretmenliktir diye o dönemde okul idaresine fikrimi söyledim.Hiç bir şekilde dersimden çağrılmadım.Yinede Formatörlük raporu v.b şeyler beni rahatsız ediyordu.Karar verdim idareci oldum.Okulumuzda Bilişim Teknoloji Öğretmenine de hertürlü kolaylığı ve desteği sağlıyorum.Öğretmenlerimize de sürekli vurguluyorum.Bilişim Teknoloji Öğretmenini dersinden çağırmayacaksınız diye.Öğretmen arkadaşlarda bu konuda duyarlı davranıyorlar.Bütün Bilişim Teknoloji Öğretmenleride reddetsin ve derslerinden ayrılmasınlar.Bizim işimiz Öğretmenlik arkadaşlar.
helal olsun. çeken bilir formatör derdini :alkis:

katılıyorum... helal olsun...

iyide yapmak zorunda imiş yapmıyorlar ki günlerdir herkes aynı söylüyor arada bir şey yok

inşallah bu sefer sözler boş çıkmaz derslerimizi verirler formatörlük belasından kölelikten kurtuluruz...

arkadaşlar ben umutluyum durumumuz düzelecek mesleki ortaokullar açılacak ve dersimiz hakettiği gibi işlenecek

ben bu sabah müdüre sordum hocam bizimle ilgili birşeyler geçtimi konuşmadan diye bişey geçmedi dedi. yoksa müdür dinlemedimi?

mahmutkars' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis:
formatör olarak kaldığımız sürece hiç bir şeye karışma yetkimiz olmadığı gibi; yapmadığımız her şey den de sorumlu oluyoruz;;; bundan kurtulmak için birlik olmalıyız...

mesleki ortaokul falan açılmayacak denildi arkadaşlar sadece imam hatip ortaokulu açılacak. Seçmeli ders sayısı artacak denildi bakalım yaa çocukların hayal gücünü mü artıracaklar adobe programlarını müfredata koysunlar yeterli yoksa yanlışmıyım

önemli olan dersin saatinden çok norm olayıdır arkadaşlar bizim en önemli sorunumuz bu

Merhaba arkadaşlar

TTK Başkanının yaptığı açıklamadan benim anladığım kadarıyla bu yıl da bizim dersimizle ilgili bir değişiklik yok. Hatta "seçmeli ders blokları" arasında bilişimle alakalı bir blok da bulunmuyor.
Son slaytta
5. Sınıf için yeni düzenlemeler başlığı altında şu seçmeli ders blokları bulunuyordu.
1) Din Ahlak ve Değerler
2) Okuma Yazma ve İletişim
3) Yabancı Dil
4) Fen Bilimleri ve Matematik
5) Sanat ve Spor
6) Sosyal Bilimler

Tamam konu içerisinde bilişim teknolojileri değişmeli hazır içerikleri kullanmayı öğretmekten çok içerik geliştirmeye önem verilmesi gerektiğinden bahsetti ama bunun Avrupa ülkelerinde böyle olduğunu söyledi. Öte yandan 5. Sınıf için yeni düzenlemelere baktığımızda bizde bu yıl böyle bir değişimin olacağını düşünmüyorum.

just imagine' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

TTK Başkanının yaptığı açıklamadan benim anladığım kadarıyla bu yıl da bizim dersimizle ilgili bir değişiklik yok. Hatta "seçmeli ders blokları" arasında bilişimle alakalı bir blok da bulunmuyor.
Son slaytta
5. Sınıf için yeni düzenlemeler başlığı altında şu seçmeli ders blokları bulunuyordu.
1) Din Ahlak ve Değerler
3) Yabancı Dil
5) Sanat ve Spor
6) Sosyal Bilimler

Tamam konu içerisinde bilişim teknolojileri değişmeli hazır içerikleri kullanmayı öğretmekten çok içerik geliştirmeye önem verilmesi gerektiğinden bahsetti ama bunun Avrupa ülkelerinde böyle olduğunu söyledi. Öte yandan 5. Sınıf için yeni düzenlemelere baktığımızda bizde bu yıl böyle bir değişimin olacağını düşünmüyorum.

bizim müdür le konuştum az önce.. talim terbiye biraz bahsetti ama sizin dersle ilgili bir şey göremedim ders paketleri içersinde dedi. seneye okulumuz ihl ve benim dersin seçilip seçilmeyeceği belli değil. seçilmeyecek heralde :S
ihl oluncada deilekçeyle geçicez düz ortaokuldan imam hatip ortaokuluna..

sanırım yine dersiz bir şekilde acı çekmeye devam :cry:

"Seçmeli ders" sistemini SABAH'a anlatan Millli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer "5 ana başlık altındaki 20 ders arasında çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar var" dedi
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, veliler ve öğrencilerin merakla beklediği seçmeli derslere ilişkin detayları anlattı. Dinçer'in verdiği bilgiye göre aralarında çevre, bilim, astronominin de bulunduğu 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler bu derslerden diğerleri gibi not olacak. Özel ilgi alanlarına göre öğrenciler ayrıca gitar, tenis, yüzme gibi programlara de devam edebilecek. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 4+4+4'e göre yeni eğitim sisteminin nasıl işleyeceğini paylaştı. SABAH'a konuşan Dinçer yeni sistemi şöyle anlattı:
* 5 BÖLÜMDE 20 DERS: Sosyal bilimler, fen, güzel sanatlar, spor ve din başlıklarının altında 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler, belirlenen ders saatini doldurmak kaydıyla istedikleri dersi seçebilecek.
* HAFTADA TOPLAM 30 SAAT DERS: Eğitim programında bir çekirdek müfredat, bir de temel müfredat olacak. Çekirdek programda tüm dünyada verilen Türkçe, fen, sosyal, matematik, yabancı dil ve din dersleri temel dersler yer alacak. Bu dersler haftada 22-24 saat olacak. Haftada toplam ders saati 30'a tamamlanacak. Öğrenciler geri kalan 6-8 saati belirlenen seçmeli derslerden dolduracaklar.

Seçmeli derslerden geçmek zorunlu olacak
* SEÇMELİ DERSLER SINAVLI: Seçmeli derslerin sınavı olacak ve öğrenci bunu geçmek zorunlu olacak. Haftalık ders saatinin hangi derslerle dolduracağına öğrenci kendi karar verecek.
* ASTRONOMİ, ÇEVRE: 5 ana başlık altında yer alan 20'ye yakın seçmeli ders içinde çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar, kuran öğrenme ve peygamberin hayati gibi dersler bulunacak.
* ÖZEL İLGİ ALANI DERSLERİ: Çekirdek müfredat ve seçmeli dersler dışında "özel ilgi alanlarına" yönelik programların uygulanması tartışılıyor. Bu kapsamda müzik, spor, sanat gibi konularda ilin alt yapı olanaklarından da yararlanarak bu programlara devam edecek. Çocuklar bu kapsamda gitar, tiyatro, saz, dans, yüzme, tenis, futbol gibi alanlarda yeteneklerine uygun programa devam edebilecek.

İLKÖĞRETİMDE DİN DERSİ ZORUNLU
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zorunlu din dersinin ilk 4 yılda kalması, ortaokul ve lisede ise seçmeli ders olarak verilmesi konusunun tartışıldığını bildirdi. Dinçer, yabancı dil eğitiminin ilk 4 yılda başlamasıyla ilgili de alt yapı çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.
http://www.personelmeb.net/egitim/ogrenciye-20-secmeli-h58528.html

just imagine' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Son slaytta
1) Din Ahlak ve Değerler
3) Yabancı Dil
5) Sanat ve Spor
6) Sosyal Bilimler

biz birlik olup şu formatorlukten kurtulmadıktan sonra bunlara mahkumuz sunun adını adam gıb ıkosunlar 9 3 rehberlıkcıler gıbı yoksa mılletın kahrını cekıom ya aynı sekılde egıtım fakultesı okudum kaderım bu mu bnm ya neden ezılen bız oluyoruz dıger branscılar kıs kıs guluyor

formatör öğretmenin görevleri bir teknik servis elemanı ve meslek liselerinin bilgisayar bölümlerinden çıkışlı herhangi biri tarafından rahatlıkla yapılabilinirken neden üniversite mezunu öğretmenler bu görevi yapmak zorunda bırakılıyor???? :verymad: :verymad: :verymad:

just imagine' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Son slaytta
1) Din Ahlak ve Değerler
3) Yabancı Dil
5) Sanat ve Spor
6) Sosyal Bilimler

hevesleniyoruz dersler gelir mi diye ama diğer taraftan bakınca seçmeli kuran derslerini unuttuk. hangi dersi kaldırıp kuran dersini getirecekler tabiki bizim seçmelileri (haftada 1 saatten de olacağız). boşuna heveslendik yine.

zech' Alıntı:
"Seçmeli ders" sistemini SABAH'a anlatan Millli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer "5 ana başlık altındaki 20 ders arasında çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar var" dedi
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, veliler ve öğrencilerin merakla beklediği seçmeli derslere ilişkin detayları anlattı. Dinçer'in verdiği bilgiye göre aralarında çevre, bilim, astronominin de bulunduğu 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler bu derslerden diğerleri gibi not olacak. Özel ilgi alanlarına göre öğrenciler ayrıca gitar, tenis, yüzme gibi programlara de devam edebilecek. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 4+4+4'e göre yeni eğitim sisteminin nasıl işleyeceğini paylaştı. SABAH'a konuşan Dinçer yeni sistemi şöyle anlattı:
* 5 BÖLÜMDE 20 DERS: Sosyal bilimler, fen, güzel sanatlar, spor ve din başlıklarının altında 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler, belirlenen ders saatini doldurmak kaydıyla istedikleri dersi seçebilecek.
* HAFTADA TOPLAM 30 SAAT DERS: Eğitim programında bir çekirdek müfredat, bir de temel müfredat olacak. Çekirdek programda tüm dünyada verilen Türkçe, fen, sosyal, matematik, yabancı dil ve din dersleri temel dersler yer alacak. Bu dersler haftada 22-24 saat olacak. Haftada toplam ders saati 30'a tamamlanacak. Öğrenciler geri kalan 6-8 saati belirlenen seçmeli derslerden dolduracaklar.

Seçmeli derslerden geçmek zorunlu olacak
* SEÇMELİ DERSLER SINAVLI: Seçmeli derslerin sınavı olacak ve öğrenci bunu geçmek zorunlu olacak. Haftalık ders saatinin hangi derslerle dolduracağına öğrenci kendi karar verecek.
* ASTRONOMİ, ÇEVRE: 5 ana başlık altında yer alan 20'ye yakın seçmeli ders içinde çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar, kuran öğrenme ve peygamberin hayati gibi dersler bulunacak.
* ÖZEL İLGİ ALANI DERSLERİ: Çekirdek müfredat ve seçmeli dersler dışında "özel ilgi alanlarına" yönelik programların uygulanması tartışılıyor. Bu kapsamda müzik, spor, sanat gibi konularda ilin alt yapı olanaklarından da yararlanarak bu programlara devam edecek. Çocuklar bu kapsamda gitar, tiyatro, saz, dans, yüzme, tenis, futbol gibi alanlarda yeteneklerine uygun programa devam edebilecek.

İLKÖĞRETİMDE DİN DERSİ ZORUNLU
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zorunlu din dersinin ilk 4 yılda kalması, ortaokul ve lisede ise seçmeli ders olarak verilmesi konusunun tartışıldığını bildirdi. Dinçer, yabancı dil eğitiminin ilk 4 yılda başlamasıyla ilgili de alt yapı çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.
http://www.personelmeb.net/egitim/ogrenciye-20-secmeli-h58528.html

resim müzik seçmeli, ee bizim ders hiç yok heralde ya da ben mi göremiyorum

Bugün toplantıdaydım. Kesin olan bir şey varsa bugünkü anlamıyla bilişim teknolojileri diye bir dersin olmayacağı içine tasarım öğreleri katılacağı ve bilgisayar kullanımı ile ilgili olmayacağıdır. Toplantıda personel başkanının konuşmasında soru sormak için başvuru yaptım ama sıra gelmedi. Ayrıntıları kaç saat olacağı konusunda bilgi verilmedi üzerinde çalışıldığı söylendi. Seçmeli dersleri sayarken en sonda bilişim teknolojileri de söylendi. Ders seçmeli olacak.

Geri