Artık öğretmenin resmi dahi yayınlanmayacak..

Kodla Büyü
Ben de az önce gördüm haberi. Tüm öğretmen fotoğraflarını kaldırdım.

Bende yeni atamalarla birlikte fotoğrafları güncelleyecektim.. Haberi görünce iyiki başlamamışım dedim :++:

hocam burada resmi kaldırın demiyor ki...
Bakanlığımız merkez teşkilatı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ve bu müdürlüklere bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarınca kişisel verilerin korunmasına yönelik, ivedi önlem alınması gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kurum internet sayfalarında:

- İdareci, öğretmen, öğrenci, veli vb. kişilerin üçüncü taraflarca görülmemesi gereken kişisel verilerinin (T.C. kimlik numarası, anne-baba adı, iletişim bilgileri vb.) yayımlanmaması,
- Öğretmen-yönetici atama, yer değiştirme gibi sonuçların toplu listelerde yayımlanmaması; yayımlanması zorunluysa üçüncü taraflarca görülmemesi gereken kişisel verilere (T.C. kimlik numarası, anne-baba adı, iletişim bilgileri vb.) yer verilmemesi,

buradan da anlaşılacağı üzere sitede yayınlanmaması gerekenler sıralanmış...siz üst paragraftaki resim kelimesine takıldınız...orada da kişisel verilere nelerin girdiğini yazıyor ve korunması gerektiğini söylüyor...bu bağlamda kurum sitelerinde yapılacaklar ise alıntıyla verdiğim yer...yani direkt olarak resim diye bir ibare yok. tabii vb. demesi işi bozuyor...siz de haklısınız.....yorum sizin....

bu gerçek mi şimdi kadromuz bölümünü komple kaldırmak lazım o zaman... Ya o zaman etkinlik resimlerinde görünen öğretmen fotolarınıda kaldıralım. Orda da kişi verileri güvende değil. Yav ne saçma sapan iş varsa uğraşıyorlar. :-1: Offf!!!!

Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiyle ilgili her türlü veri olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bireyin sadece kimliğini ortaya koyan bilgiler değil; telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş,resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri, genetik bilgiler, IP adresi, e-posta adresi, cihaz kimlikleri, hobiler, tercihler, aile bilgileri gibi kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak belirlenebilir kılan tüm veriler kişisel veri kapsamındadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte veri toplama ve bunların otomatik olarak işlenme kapasitesi artmış, bu artışa dayalı olarak kişisel bilgiler, daha korunmaya mecbur hale gelmiştir. Kişisel verilerin korunması hakkı, temel insan hak ve özgürlükleri arasında yer almakta olup, insanın şahsiyetinin korunması açısından hayati öneme sahiptir.

Fotoğrafı kişisel veri olarak tanımlanmış hocam ve ''Kişisel verilerin korunması hakkı, temel insan hak ve özgürlükleri arasında yer almakta olup, insanın şahsiyetinin korunması açısından hayati öneme sahiptir'' denmiş.

Zaten normalde de eğer kişi resminin yayınlanmasını istemiyorsa yayinlayamiyorduk. Burada dikkat çekilen konu bence kimlik no dur, çünkü toplu listelerde kimlik no yayinlanabiliyor bazen.

Zaten kimisi getiriyor kimisi getirmiyor resimleri.
Makinayla çekeyim diyorum, saçım başım bozuk diyordu.
Yarın gidince okula kaldırayım bende :)

Bence de çok iyi oldu.fotograf işi çok uğraştırıyodu zaten. biz de bide gidenlerin fotosu olsun istiyodu idare. :++:

kaldırmak mantıklı bence de. Ama etkinliklerde çekilen fotoğrafları da yayınlamayacak mıyız??

bizim için iyi oldu.erkek öğretmenler bile resim çektirirken bugün modumda değilim diyebiliyordu.arkadaşlar güvenlik boyutu ilede evet heryerde face tfitter vs.. resmimiz olsada aslında okul sitesinde olması da çok güvenli değil.kaldırsınlar kaybımız olmaz.eski öğretmenlerimize yada arkadaşlarımıza ulaşabiliyorduk bazen.onların olduğunu teyit açısından lazım olabiliyordu napalım artık

iyide arkadaşlar orada daha vahim bir durum var. nesi iy olmuş diyosunuz anlamadım
öğretmen-yönetici atamaları toplı olarak yayımlanmasın diyor. eee bu ne anlama geliyor sizce?

elrond' Alıntı:
hocam burada resmi kaldırın demiyor ki...
Bakanlığımız merkez teşkilatı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ve bu müdürlüklere bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarınca kişisel verilerin korunmasına yönelik, ivedi önlem alınması gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kurum internet sayfalarında:

- İdareci, öğretmen, öğrenci, veli vb. kişilerin üçüncü taraflarca görülmemesi gereken kişisel verilerinin (T.C. kimlik numarası, anne-baba adı, iletişim bilgileri vb.) yayımlanmaması,
- Öğretmen-yönetici atama, yer değiştirme gibi sonuçların toplu listelerde yayımlanmaması; yayımlanması zorunluysa üçüncü taraflarca görülmemesi gereken kişisel verilere (T.C. kimlik numarası, anne-baba adı, iletişim bilgileri vb.) yer verilmemesi,

buradan da anlaşılacağı üzere sitede yayınlanmaması gerekenler sıralanmış...siz üst paragraftaki resim kelimesine takıldınız...orada da kişisel verilere nelerin girdiğini yazıyor ve korunması gerektiğini söylüyor...bu bağlamda kurum sitelerinde yapılacaklar ise alıntıyla verdiğim yer...yani direkt olarak resim diye bir ibare yok. tabii vb. demesi işi bozuyor...siz de haklısınız.....yorum sizin....
..
hocam girişi iyi yapmışsınız da bağlama yanlış yere olmuş. evet herkes üstteki paragrafta takılı almış. asıl önemli olan ayrıntı gözden kaçıyor.
- Öğretmen-yönetici atama, yer değiştirme gibi sonuçların toplu listelerde yayımlanmaması;

daha önce de ÖSYM sınav sorularını yayınlamayacağını duyurmuştu.
yani siz bir sınavı kazandınız mı, acaba gerçekten hak ettiğiniz sıralamadamısınız yoksa sıralamalar değiştirildimi. kim nerden bilecek.
durmak yok yola devam...

Re: Ynt: Artık öğretmenin resmi dahi yayınlanmayacak..

Sinav atama kurs vb sonuclar tc sorgulatilarak yapilsin mebbis uzerinden o zaman

BTR görevlendirme listeleri her okula gönderiliyordu ve tc kimlik no hatta bazen tel no lar bile vardı listelerde

Etkinlik fotoğraflarında öğretmen ve öğrencilerin resimleri oluyor bu durumda etkinlik fotoğrafları da kişisel veri olur. Düşünülmeden verilmiş bir karar zaten fotoğrafının sitede olmasını istemeyen öğretmenin resmini almıyorduk.

Okullara yazı da geldi. Herkes siteleri boşalttı mı şimdi? Törenlerde de mi fotoğraflar olmayacak?

önce kendileri kişisel verileri korusunlar. telefon numaralarımız heryere veriyorlar. adaylardan marketlerden mesaj geliyor nasıl geliyor.

Geri