Arduino ya hakim olanlar

Kodla Büyü
burhaneren' Alıntı:
Arkadaşlar normalde arduinoyu ya usb den yada 9 voltluk pille besliyoruz. 11.1 voltluk lipo pillerden alsak zarar verirmi ? Ya da kendi içinde düşürürmü 9 civarına. 7.4 voltluk lipolardan alsak azmı gelir? kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Pil olayı baya pahalıya patlıyo yoksa

bende arabaya takmak için test ettim. malum akü hep 12 volt vermiyor, benim araçta çalışan cihazlara ve motor devrine göre 10 ile 14.4 arası değerler ölçtüm. aküden arduinonun DC girişini beslediğinizde çalışıyor ama uzun vadede zararı olurmu bilmem.
çakma arduino uno yu ayarlı güç kaynağı ile test ettim, 16 volttan sonra güç entegresi yandı.

normalde taşınabilir 3 lü 18650 şarjlı pil kutusu kullanıyorum (3,7 volt X 3=11.1volt) çok uzun süre dayanıyor, ayrıca motor beslemek gerektiğinde amper yüksek olduğu için(2800mah) arduino resete düşmüyor.

küçük projeler için powerbank ile direk arduinonun usb girişindende besleyebilirsiniz ama motor beslemek istediğinizde powerbankın çıkış amperi yetmeyebiliyor.

hgx2' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:
Arkadaşlar normalde arduinoyu ya usb den yada 9 voltluk pille besliyoruz. 11.1 voltluk lipo pillerden alsak zarar verirmi ? Ya da kendi içinde düşürürmü 9 civarına. 7.4 voltluk lipolardan alsak azmı gelir? kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Pil olayı baya pahalıya patlıyo yoksa

bende arabaya takmak için test ettim. malum akü hep 12 volt vermiyor, benim araçta çalışan cihazlara ve motor devrine göre 10 ile 14.4 arası değerler ölçtüm. aküden arduinonun DC girişini beslediğinizde çalışıyor ama uzun vadede zararı olurmu bilmem.
çakma arduino uno yu ayarlı güç kaynağı ile test ettim, 16 volttan sonra güç entegresi yandı.

normalde taşınabilir 3 lü 18650 şarjlı pil kutusu kullanıyorum (3,7 volt X 3=11.1volt) çok uzun süre dayanıyor, ayrıca motor beslemek gerektiğinde amper yüksek olduğu için(2800mah) arduino resete düşmüyor.

küçük projeler için powerbank ile direk arduinonun usb girişindende besleyebilirsiniz ama motor beslemek istediğinizde powerbankın çıkış amperi yetmeyebiliyor.

5600mah power bankla 2 motor 15 dakika kesintisiz çalıştı. sıkıldım bıraktım sonra daha da çalışacaktı :) baya gidecek gibi duruyor bakalım

burhaneren' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, 12 V'ye kadar besleme yapılabilir. Kendi içerisinde 5 Volta regüle ediyor. Bu nedenle voltajdan çok akım değeri daha önemli diye düşünüyorum, uzun süre besleyebilme açısından.
O yüzden 7.4 Voltluk lipolardan almanız iyi olur. Hatta şu yüksek amperli powerbank'lardan almak daha mantıklı gibi. USB portu üzerinden arduino'yu besleyebileceğiniz gibi, telefon, tabletinizde de kullanabilirsiniz. Bunların içerisinde de bir çeşit pil kullanılıyor, belki fiyat avantajı olabilir. Tabi dediğim deneme yaparken geçerli, projeleriniz için lipo pil uygun olabilir.

Sağolasın hocam. Bugün 9 voltluk pille 2 tane dc motoru 5 dakika idare edemeyince çare bulmam gerektiğini farkettim. Dediğiniz gibi eğer 5volta regüle ediyosa yüksek amperli lipo çok mantıklı. Powerbank var onla da denerim. Güzel fikir :) Joyistik kontrollü park sensörlü araba hazır bu arada.
Sayin hocam
Projeniz asamalarindan bahsedebilir misiniz
Malzeme temini kod yazimi vb..

malzeme olarak elimdekileri kullandım hocam. arduino mega 2560, 2 tane dc motor(tekerleriyle birlikte),1 tane sarhoş teker,L9110 motor sürücü,mesafe için hcsr-04 mesafe sensörü,mesafeyi yazdırmak için tm1637 display,mesafeye göre yanıp sönmeleri için 3 renkli led ve buzzer,motorları hareket ettirmek içinde joyistik.

kodlar basit hocam. öncelikle mesafe sensörünü kodladım trigger ve echo pinlerinden gelen değerleri okuyup bu değerlere göre if kullanarak ledlerin ve buzzerın durumlarını ayarladım. örneğin 50 cm ise mavi led,30 cm ise sarı led,10 cm ise kırmızı led yanacak. yanıp sönme sıklıkları ve buzzerin ses verme sıklığıda mesafeye göre değişiyo tabi. Sonrasında mesafeyi displaye yazdırıyorum. Sonraki aşamada jojistiği bağladım ve joyistiğin x,y konumlarını analog girişlerden okudum. Okuduğum bu değerlere görede motorlara sinyal gönderdim. Genelde motor kullananlar PWM çıkışları kullanıyolar ancak ben digital çıkışlara bağladım motorları,aslında joyistikten okuduğum değerleri 0-255 arasına çevirip motorları pwm çıkışlara bağlayıp joyistiğin konumuna göre motor hızını da ayarlayabilirdim. Gövde içinde plexiglass levhalar pahalı olduğundan ucuzlukçularda satılan basit çay tepsilerini kullandım. Joyistik yerine TV kumandasıyla kontrol edilse belki daha ilgi çekici bir çalışma çıkabilir ortaya.

burhaneren' Alıntı:
hgx2' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

5600mah power bankla 2 motor 15 dakika kesintisiz çalıştı. sıkıldım bıraktım sonra daha da çalışacaktı :) baya gidecek gibi duruyor bakalım

motor boşta iken rahat çalışır hocam, yüke bindiğinde ilk çalışmada neredeyse kısa devre yapacak kadar akım çekiyor. devre kurulup sürekli dur kalk, zorlamalar yaptığında problem oluyor.

Arkadaslar geri dönüşüm kutusu kapaklarını kopukten yapıcaz. Kapaklara servo motor bagliycaz. Bunu icin is görebilecek servo motor tavsiye edeblrmsnz

nefes23' Alıntı:
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=arduino+renk+sens%C3%B6r%C3%BC

hangi sensörü tavsiye ediyorsunuz?
Aralarında ufak tasarım farklılıkları dışında bir fark yok sanırım.

Geri