Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Arduino ya hakim olanlar

Konu, 'Python Programlama' kısmında nefes23 tarafından paylaşıldı.

1. nefes23

nefes23 Seçkin Üye Seçkin Üye

Merhaba. Bilim fuarımiz için bir proje hayal ediyoruz. Elektronik geri donusum kutusu projesi. Barkod okuyucu ile geri donusum kutusu üstündeki barkodlari okutup ilgili kapağın açılmasını sağlayacağız. Bunu arduino ile nasıl yaparız. Ben ve ogrencilerim yardımlarınızı bekliyoruz.

2. nefes23

Gncllll

3. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Sayın hocam, yazdığınız proje açıklamasından nasıl bir proje yapmayı düşündüğünüzü anlayamadım.
    Geri dönüşüm kutuları üzerindeki barkodları okutup, neyin kapağını açmak istiyorsunuz?

Benim anladığım, siz geri dönüşüm firmasısınız; insanlar üzerinde belli barkodların olduğu kutulara koydukları atıkları size getiriyorlar, kutuyu barkod okuyucuya okuttuğunuzda sizin depolama alanınızdaki ilgili yerin kapısı/kapağı açılacak.

Arduino ile barkod okutmayla ilgili https://www.youtube.com/watch?v=t5gkg645xGE adresinde bir video var. Gayet güzel bir uygulama sunulmuş. Benzerlerine "arduino barcode reader" ifadesini aratarak ulaşabilirsiniz. Kapak açma mevzusu da arduino ile motor kontrolü konusunu araştırarak çözülebilir.

4. aydınDr

aydınDr Süper Üye Süper Üye

Aciklama için teşekkürler

5. nefes23

hocam doğru anlamışsınız. aynen böyle bir projenin peşindeyiz. açıklamanız için teşekkürler.

6. burhaneren

burhaneren Seçkin Üye Seçkin Üye

http://www.robimek.com/arduino-ile-bark ... ygulamasi/ hocam buradan bakmışsınız muhtemelen. 120 lira civarı barkod okuyucu,80 lira Arduino USB Host Shield,25tl lcd, 80 lira arduino, konteyner kapaklarınıda kaliteli servo motorlar 30tl den,başka da masraf çıkmaz. Barkodu okutmanın kodu linkte var. Okuduğunuz barkoda göre ilgili servoya HIGH verilecek.

7. mfacil

mfacil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

klon ları 20 tl yı gecmıyor arduıno nun okulda oldugunuzu ve elınızde cok sayıda cd rom oldugunu farz edersek kapaklar ıcın kullanacagınız duzenegıde hazırlarsınız
    motor surucusude 15 ıle 25 arasında degısıyor cok para harcamadan ve cocuklarında yardımı olacak sekılde yapmayı planladıgınız ıcın tamamını almak yerıne oradan buradan sokmeyı deneyın cocuklar hem cd rom ıcını gorur hemde kurcalarlar

cnc tıpını bende yapmayı dusunuyorum ama yaz olmasını beklıyorum

8. yakuphan

9. burhaneren

Evet aslında eldeki malzemelerden kullanmak daha mantıklı,hazırdan daha ilgi çekici oluyor. Yaptığımız projelerde gövde malzemesi olarak 1 milyoncularda satılan ucuz çay tepsilerini kullanıyoruz. kesiyoruz,ısıtıp büküyoruz :) bazı klonlarda sıkıntı yaşadığım için arduino'nun orjinal olması taraftarıyım.

10. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

klon arduino yerine 10-15 liraya devre elemanlarını alıp kendi arduino'nuzu oluşturabilirsiniz.

11. aydınDr

Biraz daha aciklayabilir misiniz
    Bununla ilgili b
    Daha once bir çalışmanız oldu mu

12. teknogenclik

teknogenclik Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu yıl bilim fuarlarına arduino damgasını vuracak anlaşılan :D

13. teknogenclik

teknogenclik Seçkin Üye Seçkin Üye

klon zaten 20 TL usb kablosu da içinde. Bence yeniyseniz klon alın bende dünya kadar klon var hiç problem olmadı.

14. yakuphan

Sayın hocam, arduino açık kaynak bir proje, devre şemalarına, proje dosyalarına ücretsiz olarak ulaşabilir, gerekli malzemeleri alarak kendi arduino'nuzu kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak bence bu daha çok elektronik konusunda daha fazla bilgisi olanların yapacağı türden bir şey ki bence klon'lardan daha ucuza maletmek bence çok zor. İşin en önemli kısmı malzemelerin temini değil, baskı devreyi çıkartmak. Çoğumuz küçük yerlerdeyiz ve baskı devreyi profesyonel şekilde elde edebileceğimiz yerler bulmak zor. Kendiniz yaparsanız da harcadığınız emeğe ve elde edeceğiniz sonuca değmeyecektir.
    Çinli sitelerde 5$'a almak mümkün, gittigidiyorda 20 TL'ye kargo dahil alınabiliyor.
    Kendiniz tasarlamak isteseniz, atmel 328p çipin fiyatı http://www.direnc.net/ATMEGA328P-PU-Ent ... 13981.html adresinde 10 TL'ye satılıyor, bunun kristalidir, usb kontrolcüsüdür falan derken fiyat alıp başını gidiyor.
    Sonuç olarak kendiniz yapıp da uğraşmak yerine (ki yeterli bilginiz yoksa yanına bile yaklaşmayın) klon almak daha avantajlı. Hiç değilse gayet küçük boyutlarda ve oldukça kullanışlı bir kontrol kartınız oluyor.
    Ben gearbest.com'dan başlangıç setini aldım, 3-4 gün önce geldi. Çok hoşuma gitti. Eğer kendim öğrenip, işi kotarırsam gelecek yıl, öğrencilerimle bir şeyler yapmayı planlıyorum. Üniversite yıllarında PIC'le uğraşmış biri olarak arduino kontrol sistemlerine müthiş bir yenilik getirmiş diye düşünüyorum.

15. mfacil

mfacil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

surucusu rahat bulunuyor aslında cok para orjınalı

16. aydınDr

Siparisiniz kac gunde geldi
    Link paylasiminda bulunabilir misiniz
    Teşekkürler

17. yakuphan

4 şubat gibi sipariş verdim. Ne yazık ki sipariş verdikten birkaç gün sonra Çin'de yılbaşı tatili başladı, bir haftadan fazla tatil araya girdi. Sonrasında da sanırım benim siparişi unuttular. Şubatın sonlarında siparişimi neden göndermediklerine dair mesaj gönderince siparişin kargoya hazır olduğu şeklinde mesaj geldi, 2 gün içerisinde de gönderildi. 25 şubatta kargoya verildi, 9 şubatta elime ulaştı. Anlayacağınız süreç biraz sancılı oldu.
    Ben http://www.gearbest.com/development-boa ... 11519.html adresindeki seti 19$'a almıştım. Türkiye'de benzerleri 100 TL gibi bir fiyata satılabiliyor.
    Zaman konusunda sıkıntınız varsa http://www.robotistan.com/arduino-baslangic-seti adresindeki set de bayağı işinizi görecektir. Açıkçası o zaman bu seti farketmedim, ya da o zamanlar set satışta yoktu, bilmiyorum. Farketseydim bu seti alırdım açıkçası. Setteki malzemelerin yaklaşık fiyatları
    Malzeme Adet
    Arduino UNO (CH340 Klon) 1 x 18 TL
    A'dan B'ye USB Kablo (30 cm) 1 yukarıdakine dahil
    Breadboard (Orta Boy) 1 x 5 TL
    40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek) 1 x 8 TL
    Arduino Kitapçık 1 x ? TL
    Buzzer (minik hoparlör) 1 x 1 TL
    Potansiyometre (10K) 3 x 1 TL
    Buton (4 pinli) 2 x 0,25 TL
    RGB LED 1 x 1,5
    LDR Işık Sensörü (5 mm) 1
    HC-SR04 Ultrasonik Sensör 1 x 7 TL
    Malzeme Kutusu 1 x 3 TL
    Aşağıdakilerin hepsi 2 TL
    NTC Sıcaklık Sensörü 1 x
    LED - Kırmızı 4
    LED - Yeşil 2
    Direnç 330 Ohm 10
    Direnç 10K Ohm 5

Şeklinde, aslında toplayınca 50 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Problem bunların hepsini bir arada bulmakta. Direnc.net gibi elektronik malzeme satan yerlerden bunları ve gerekli diğer şeyleri bulmak mümkün.

18. aydınDr

Detaylı aciklamalariniz ve bilgileriniz için Teşekkürler

19. burhaneren

Bazı satıcılar neredeyse klon fiyatına faturasız orjinal arduino bile yolluyorlar.Hocam bende aliexpressten aldığım klon mega 2560 ve promini'yi kullanıyorum. Ancak okul için aldıklarımızın bazılarını ne yaptıysam görmedi bilgisayar. Belki bize gelenler sorunludur çünkü kendi setimde en ufak sıkıntı dahi yaşamadım. Park sensörü yapıyorum şuan tv kumandasıyla arabayı park edeceğim,bildiğimiz arabalardaki gibi ses ve ledlerle uyaracak mesafeye göre, çok yaklaşıncada daha fazla ilerlemeyecek otomatik duracak. Daha gösterişli olsun diye de mesafeyi lcd ye değil tm1637 displaye yazdırıyorum. Birde arduino ya çok meraklı ve harika işler yapan fen hocamız var onunla birlikte bilim fuarında güzel projeler çıkartacağız inşallah. https://www.youtube.com/watch?v=a5N-v-vQELc
    https://www.youtube.com/watch?v=KiZYsuMEYAY
    https://www.youtube.com/watch?v=lfrrnjNz8sI

20. nefes23

arkadaşlar merhaba. sorum şu. örneğin amblajlı ürünlerin barkotlarını barkot okuyucuyla okutucaz. peki bu barkotların kağıt, cam, yada plastik olduğunu arduinoyla nasıl ayrıştırıcaz??? sonuçta ambalajlı ürünkerin barkotları ürünün çeşidine göre değişiyor. yardımlarınız bekliyorum.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal