Kodla Büyü

radicalbrain

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba dostlar

Eğer ortaokulda görev yapıyorsanız ve arduino anlatmaya başladıysanız bazı zorluklar mutlaka yaşamışınızdır. (cedric gibi giriş oldu :) )

Özellikler kodlama kısmı arduino ide den olmadığı için arduino projeleri sınırlı oluyor. Bir de devre kurma kısmı girdi mi led yaktırmak bile bir vakit alıyor. Bazı öğrenciler hızlıca ilerlerken bazı öğrenciler geride kalıp pes etmek noktasına geliyor. Jumperlar arasında kayboluyor. Ya da bize ek iş yükü biniyor. Ben de bunun uno shield yapmaya karar verdim. En önem verdiğim nokta ise üstünde motor sürücü olmasıydı ve mblocktan kodlanabilmesi. Zira artık 2wd araçları almak da oluşturmak da kolay. (20-25 tl tutuyor.)

Şöyle bir kart oluşturdum ve sizinle paylaşmak istedim. Ayrıca kartın montajını da öğrencilerin yapabileceği şekilde seçtim smd komplementler yok. Yakında mblock eklentisini de yazacağım.

IMG_20190510_183510.jpg

l293 motor surucu
buzzer
anahtar
led x 4
ldr
bluetooth girisi
ultrasonic sensor girisi
lcd/oled girisi
sensor/servo girisleri x2

yani bu kartla öğrenci gaz alarmı, mesafe sensörü, bleetooth kontrollu araç, engelden kaçan araç, çizgi izleyen robot, gece lambası vs gibi bir çok projeleri zorlanmadan mblock ile yapabilir. sonra kendi devrelerini kurma ve arduino ide kısmına geçebilir diye düşünüyorum.

kartı bugün kullandık ve led yakma yaptık. hatta öğrencilerden değişik kombinasyonlar için küçük yarışlar yaptık çok güzeldi.

artın eksi yönü ise bence keske bir buton koysaymışım. :) onu da ultrasonik sensör kisimlarından hallediyorum. led eksiltmek istemedim. motorlarda da hız kontrolu olsun istedim.

IMG_20190511_122841.jpg

IMG_20190510_215030.jpg

kart için gelecek fikirlere ve eleştirilere açığım. teşekkürler.

Sipariş için buradan ya da instagram sayfamızdan mesaj atabilirsiniz.

instagram sayfamız:
https://www.instagram.com/aydinrobotik/

daha profesyonel robot kart için:
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/robot-karti.165879/

Tuş Oluştur:
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/tus-olustur.169742/

çok uzun oldu ama şimdiden okuduysanız teşekkürler.

Son düzenleme:
Yeni başlayanlar Arduino içinde kayboluyor. Basit bir led yakma işinde bile çocuklar saatlerce uğraşıyor. Bu tasarım başlangıç için çok güzel olur. En azından mantığı kavratmak daha basitleşir.

Bu kartları sen mi yaptın, yoksa bir firmaya felan mı yaptırdın orasını merak ettim.

Yeni başlayanlar Arduino içinde kayboluyor. Basit bir led yakma işinde bile çocuklar saatlerce uğraşıyor. Bu tasarım başlangıç için çok güzel olur. En azından mantığı kavratmak daha basitleşir.

Bu kartları sen mi yaptın, yoksa bir firmaya felan mı yaptırdın orasını merak ettim.

Kesinlikle dediğiniz gibi. Çocuklar başlangıçta zorlanıyor. Hele kalabalık gruplara anlatıyorsak iş daha sıkıcı bir hal alıyor. Bir de mblock eklentisi ile daha da güzel olacak. Gerçi bu haliyle de iyi. Pinleri giriş ve çıkışları öğrenmeleri açısından.

Kartı ben proteusta çizdim. Pcb yi Çin'e bastırdım. Montajı da kendim yaptim ki çocuklar bile yapabilir.

buna benzer bir kart yaptık. güzelde olmuştu ama yoğunluktan dolayı devamını getiremedik maalesef.
EmGgGg.jpg
hatta bağlantıları yapmadık çocuklar jumper kablolarla mantığını kurarak yapsın diye giriş uçlarını yaptık sadece.

buna benzer bir kart yaptık. güzelde olmuştu ama yoğunluktan dolayı devamını getiremedik maalesef.
EmGgGg.jpg
hatta bağlantıları yapmadık çocuklar jumper kablolarla mantığını kurarak yapsın diye giriş uçlarını yaptık sadece.
Bu da guzelmis hocam emeğinize sağlık. ben lcd girişini i2c ile kartın yanında kullanmayı tercih ettim.. bir de buyuk ebatta sıkıntılı ve maliyetli. Yoksa ben de ilk 2wd robot sasesi olarak düşündüm ilk. Hem kart hem sase olsun diye. Bir de benim icjn mutlaka motor surucusu olmalıydı.

Bu da guzelmis hocam emeğinize sağlık. ben lcd girişini i2c ile kartın yanında kullanmayı tercih ettim.. bir de buyuk ebatta sıkıntılı ve maliyetli. Yoksa ben de ilk 2wd robot sasesi olarak düşündüm ilk. Hem kart hem sase olsun diye. Bir de benim icjn mutlaka motor surucusu olmalıydı.
Evet ihtiyaçlara göre tasarlanabilir hocam.

arduino starter kiti mini tank olan smars da kullandim. cok uyumlu oldu. ogrenciler icin de iyi hem 9v pil yuvaya tam eliyor ya da lipo ile kullanabiliyorsunuz.
ayrica hcsr04 cizgi izleyen sumo olarak kullanabileceginiz aparatlari da mevcut.

Son düzenleme:
- arduino uno
- arduino starter kit alternatif motor surucu shield de kullanilabilir.
- 2 x 150 rpm n20 motor (tork lazım o yuzden rpm dusuk)
- 9v pil ya da 2s lipo
- hcsr 04
- 2 x tcrt5000 sensor ya da qtr1a
- hc 06
- mbot gibi mblocktan kodlanabilir hazır uzantı yazılabilir. (ileri komutu icin vs)

IMG_20191218_122239.jpg IMG_20191218_122109.jpg IMG_20191218_122053 (1).jpg IMG_20191218_122248 (1).jpg

Geri