Red Line Robot Kartı [çizgi izleyen, sumo, engel, bluetooth]

Kodla Büyü

radicalbrain

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba sevgili dostlar.

Çizgi İzleyen - Hızlı çizgi izleyen - Engelden Kaçan- Bluetooth ile kontrol gibi bir çok robotik çalışmada kullanabileceğimiz bir robot kartı yaptım. Sizinle fikirler alış verişi yapmak için bunu paylaşmak istiyorum.

Full Pcb:
a2.jpg

Robot Kartı:
bb2.jpg

1.jpg
2.png

Robotta neler var?
- Direk 90 derece çıkışlı QTR-8A / QTR-8RC için pinler var. 5v ve Gnd dahil.
- 3 adet pin çıkışı var. Sırasıyla 5v-Gnd-Sensör
- 2 adet ekstra olarak 5v ve GND var.
- Ters akım koruma var (5 Amper)
- Voltaj regülatörü var. (Sabit 5v üretiyor. Sensörler ve Motor sürücünün ilgili pinleri için)
- Bluetooth pinleri var. (HC-06 hiçbir ek işlem yapmadan istenilen değer olan 3.3v da kullanabilirsiniz. Bunun için devrede 10k v 20k dirençler voltaj bölücü dirençler var. )
- 2 li taktik butonu var. (Çizgi izleyen den bluetooth kontroluna geçmek için kullanılabilir. Ya da kademeli hızlar olarak. Size kalmış. 10K dirençle kullanılıyor.)
- 13. pine bagli buzzer ve led var. (Bunu bluetootha korna, çizgi izlenyende kalibre sinyali olarak kullanıyorum. )
- isterseniz lipo 2s, 3s pilli rahatlikla kullanabilirsiniz.
- Boyunları 55mm x 48 mm

Bu kartı üretme amacım ise başta kendim için kullanmaktı. Sonra hafta sonu kursta öğrencilerimle ürettik iki tane. Özellikle baskı devre lehimleme olayları çok hoşlarına gitti. Şimdi ürünlerimizi satıp laboratuvarımıza robotik çalışmalar için malzemeler temin etme derdindeyiz . :)

Fotoğrafları ve Videoları inceleyebilirsiniz.

bb1.jpg bb2.jpg bb3.jpgIMG_20190305_223126.jpg

Aydın'da kartımızı kullandğımız ve çizgi izleyen kategorisinde birinci olan robotumuz pardus:

IMG_20190322_090058.jpg

Gelişim Aşamaları:

İlk olarak kendim delikli pertinaks üzerinde basit bir devre oluşturup basit bi çizgi izleyen robot yaptım. Şöyle bir şeydi.
IMG_20180415_150833.jpg

Sonra kendi robot kartımı baskı devre yöntemi bile yaptım. İlk önce fritzing programı ile çizdim. Daha sonra el işi kağıdı ile plaket aktardım sonra baskı devre ve akabınde biraz lehimleme işlemi..

IMG_20180427_174416_HHT.jpg

Sonrası ise proteus çizimi pcb ve smd malzemeler ile yukarıdaki halini aldı.

Teşekkürler.

Sipariş için buradan ya da instagram sayfamızdan mesaj atabilirsiniz.

instagram sayfamız:
https://www.instagram.com/aydinrobotik/

Tuş Oluştur:
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/tus-olustur.169742/

Arduino Başlangıç Shield:
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/arduino-baslangic.169699/

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam, satış için robotik malzemeler satan sitelerle anlaşırsanız daha fazla kesime ulaşmış olursunuz.
Daha sonra devre şemasını paylaşabilirseniz faydalanmak isteriz.

Süper gelecek sene benim keyif için uğraşmak istediğim tek şey bu. Ellerinize sağlık .

tesekkur ederim hocam imkaniniz olursa mutlaka ogrencilerinizi de katin. ben bilgisayar donanim mezunuyum laboratuvarimizin arkasinda kucuk bi alan var orda calistik biraz atolye anilarim canladi gayet disipline isler yaptik.

Elinize sağlık hocam, satış için robotik malzemeler satan sitelerle anlaşırsanız daha fazla kesime ulaşmış olursunuz.
Daha sonra devre şemasını paylaşabilirseniz faydalanmak isteriz.

tabi hocam ileride paylasirim lakin pcb olayini daha profesyonel yapmadik. bildigimiz baski devre. eger oyle bir sey olursa smd parcalari kullarak cin de bastiriri. o da bayagi profesyonel olur ki cogu robotik firmasinin yaptigi bu. tesekkur ederim.

Bu da tübitak. Sms ile yönetilen akıllı evinde anlatımlı videosu da var ama küçük bi aksaklık olmuş. ulaşabilirsem eklicem. :)

gerçekten özgün güzel çalışma olmuş tebrik ederim.
Hocam, Sensör olarak QTR-8A - QTR-8RC hangisini kullandınız. Analog mu digital olan mı daha iyidir sizce ?

Hocam emeğinize sağlık. Böle mezunuyum bu tarz işlere bulaşmak istiyorum. Çok çok yararlı ve motivasyon edici bir paylaşım olmuş sonsuz teşekkürler.
Sizden acizane isteğim bu işin en azından bu kart için a dan z ye anlatan, ben gibiler için videolar cekmenizdir. Teşekkürler tekrar.

Hocam emeğinize sağlık. Böle mezunuyum bu tarz işlere bulaşmak istiyorum. Çok çok yararlı ve motivasyon edici bir paylaşım olmuş sonsuz teşekkürler.
Sizden acizane isteğim bu işin en azından bu kart için a dan z ye anlatan, ben gibiler için videolar cekmenizdir. Teşekkürler tekrar.

hocam video çekmedim ama adım adım anlatan bir kılavuz yapabilirim lakin atam dönemi olduğu için bir de taşınma muhabetleri falan biraz sarkabilir. ama inanın çok zevkli. eğer öğrencileri katabilirseniz daha da güzel.

Merhabalar bu robot karti icin pcbwaydan kart urettirmek istiyorum. Aliexpress uzerinden tabi. Hep guzel yorumlar var daha once kullanan var mi?

hocam video çekmedim ama adım adım anlatan bir kılavuz yapabilirim lakin atam dönemi olduğu için bir de taşınma muhabetleri falan biraz sarkabilir. ama inanın çok zevkli. eğer öğrencileri katabilirseniz daha da güzel.
Hocam vaktiniz olursa tüm malzemeler ve çizimi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bir çok kişi içinde yeni ve farklı bir deneyim imkanı olur. Aslında resimlerden bakarak epey uğraştım ama böte mezunu olunca çok hakim olamadım.

Geri