Anne/Babalar...

Kodla Büyü
emines' Alıntı:
çocuğa kaç yaşında olursa olsun yalan söylememek lazım bence.
kızım 20 aylık bazı zamanlarda babası onu oyalamak için şurda tavşan var gel bak, yemeğini yersen seni parka götürücem falan gibi lafarla onu oyalamak istiyor tabi yalan olduğu azsonra ortaya çıkıyor. ben asla kızıma öyle şeyler söylemem ve bilirki ben ne diyorsam mutlak doğru ve yapılacak bir şeydir ama babasına şimdiden pek güveni kalmadı bu konularda.

kesinlikle katılıyorum oğlum 2 ay sonra 3 yaşını dolduracak ve yalan söylememenin çok faydasını gördüm
örn sen burda bekle geleceğim desem hiç sesini çıkarmaz ve beni bekler.

süper dadı diye bir tv programı var. onu tavsiye ederim. yaşa göre eğitme, ödüllendirme, cezalandırma nasıl yapılıyor güzel anlatıyor uygulamalı olarak. hı ben ne kadarını yapabiliyorum derseniz ne yazık ki çok azını.
benim oğlum üç yaşını yeni doldurdu. biz yeni yeni sulu boya çalışmaları yapmaya başladık mesela. patetes baskısı filan yapıyoruz çok keyif alıyor.
legolarıyla, yapbozlarıyla oynuyoruz.
tabiki araba ile oynuyoruz. tren yapıyoruz mesela.
tahtadan oyuncakları var. domino mesela. eşleştirme, aynıları ve farklıları bulma gibi eğitici oyunlar oynuyoruz. bir de birkaç çeşit yerine takma oyunu var. onun da faydası büyük. hafızada tutma beceresini geliştiriyor.
şu aralar saklambaç oynuyoruz. yirmiye kadar saymayı öğrendi mesela. onar onar yüze kadar saymayı.
birkaç şarkı için dans uydurdum. onları öğrettim.
bolca hoplamaca, zıplamaca.. önemli olan çocuğun mutlu bir ortamda olması. iyi bişi yaptığında çok önemli bişi yapmış gibi vayy harikasın ne güzel oldu filan. önemli olduğunu hissetmeli.
aklıma gelenler şimdilik bunlar.

benim de kızım 3 yaşında şimdi kardeşi olacak 3 ay sonra. kardeşini şimdiden sevdirmeye çalışıyoruz. sorun yok gibi umarım kardeşi doğunca sorun yaşamayız.

tv izletmeme konusuna gelince. çizgi filmleri izletiyoruz aşırıya kaçmamaya çalışarak. keşke hiç izletmesek ama olmuyor.

bu sıra inatçılık döneminde. anlamsız ağlamalar, beğenmemeler söz konusu. bazen çileden çıkıyoruz. yine de onunla beraber hamur, saklambaç, lego, resim çizme, sorular sorup cevaplamalar çok keyifli geçiyor. inşallah sıkılmadan bumalmadan oynamaya devam ederiz inşallah. bu arada patetes baskıyı okudum ben de uygulayacağım.

bu arada çocuklar sevdiği karekterleri örnek alıyor. bazen annesi bazen arkadaşı bazen kendi bebekliği bazen de rapunzel oluyor mesela :) ama her halleri başka güzel.....

Uzm. Pedegog Adem Güneş dinliyor ve okuyorum zaman zaman. anne babalara istifadeli olduğunu düşünüyorum..

arama yaparsanız bulursunuz dinlemek isterseniz

egitimci34' Alıntı:
Uzm. Pedegog Adem Güneş dinliyor ve okuyorum zaman zaman. anne babalara istifadeli olduğunu düşünüyorum..

kitapları var bizde de gerçekten güzel eserler, umarım uygulamak nasip olur...

bir de, bazı bilgiler okulöncesi dönemde ama okul içinde öğrenmesi gereken bazı bilgiler, beceriler çocuğa 0-6 yaş aralığında öğretilirse bunun ne gibi sakıncaları olur-olur mu?okula gelmeden okumayı bilen çocuk mesela, işlemleri az da olsa bile, sayılarda sıkıntısı olmayan vs tarzı bir çocuk okulda, eğer okulu başarılı bir okul değilse, olumsuzluklarla karşılaşmaz mı? bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz acaba?
geçen gün bir belgesel izlemiştim umarım upload eder link veririm sizlere de, çok güzel, şaşırtıcıydı, 6 aylık bebeklerin matematik bildiklerini ortaya çıkarıyorlardı, deneylerle...

bu konuya ben de değinecektim ama zaten arkadaşlar bahsetmiş. Çocuğunuzu asla aldatmayın en basit konularda bile yalan söylemeyin, benim de en büyük tavsiyem bu. Kızım 21 aylık v hakikaten söylediğiniz şeylerin gerçekleştiğini görmesi onu uysallaştırıyor."Şunu yapıp hemen geliyorum" şeklini ben çok kullanıyorum. Bunu ilk günden beri onu büyük adam yerine koyarak söyledim hep. Şimdi inaılmaz faydasını görüyorum. Gece ağlayarak uyandığında, "sen bekle ben hemen sütünü ısıtıp geliyorum" diyorum tamam anne diyip yatakta sessizce bekliyor kuzum:) diğer konularda da öyle. Bakıcısına bırakmaya başladık 3 haftadır. Bakıcı hemen kaç git falan diyordu. Asla kaçarak ayrılmadım yanından. Beni şimdi okula gidiyorum, para kazanmam lazım sana güzel oyuncaklar mamalar ciciler alcam filan diyorum.. Şimdi ayrılırken el sallıyor. Benden sonra da "Anne işe gitti para kazancaaaak, çikolata alcaaak ciciler alcaak filan diyormuş:))"
bol bol konuşun bebişinizle ilk günden beri.. kelime dağarcığı çok ii benimkinin maşaallah...Duyanlar şaşırıyor hep.

EynelMefer' Alıntı:
egitimci34' Alıntı:

kitapları var bizde de gerçekten güzel eserler, umarım uygulamak nasip olur...

bir de, bazı bilgiler okulöncesi dönemde ama okul içinde öğrenmesi gereken bazı bilgiler, beceriler çocuğa 0-6 yaş aralığında öğretilirse bunun ne gibi sakıncaları olur-olur mu?okula gelmeden okumayı bilen çocuk mesela, işlemleri az da olsa bile, sayılarda sıkıntısı olmayan vs tarzı bir çocuk okulda, eğer okulu başarılı bir okul değilse, olumsuzluklarla karşılaşmaz mı? bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz acaba?
geçen gün bir belgesel izlemiştim umarım upload eder link veririm sizlere de, çok güzel, şaşırtıcıydı, 6 aylık bebeklerin matematik bildiklerini ortaya çıkarıyorlardı, deneylerle...

Aslında bence önemli olan çocuğa okul çağındaki bilgileri okul öncesinde vermek ya da yaşından önce birşeyler öğretmek değil. Bu konuda iki hassas nokta var. Birincisi çocuğa ne öğretilirse öğretilsin zorlamamak. Bir de yapamayacağı şeyleri istememek. Çünkü yapamadığı şeyle karşılaşınca önce yapmak için çok ciddi çaba sarfediyorlar. Baktılar ki olmuyor ya boş veriyor ya da yapamıyorum diye sıkıntıya giriyorlar. Bence çocuğa birşeyler öğretmeye çalışırken onu iyi tanımak lazım. Mesela benim büyük kızımın ince motor becerileri çok iyi çok küçük yaşlardan beri el işlerini çok güzel yapabiliyor. Ortanca kızımsa öyle değil. Şimdi ondan yanı şeyleri beklersem sıkıntı olur. Onunda müzik kulağı çok iyi. Çocuğu tanıyıp yeteneklerini keşfedip o yönde devam etmek gerekiyor. Çocuğa göre bazen 8 yaşında verilecek olan 6 yaşında verilebilir. Ya da bazen çocuğa göre 6 yaşında 1 ayda öğreceği şey 3 aya yayılabilir. Önemli olan çocuğu kırmamak. Ruhunu incitmemek.

Adem Güneş'in kitaplarını ben de okudum ama radyo programlarını daha istifadeli buluyorum. Tavsiye ederim.
Bir de "Harika çocuk nasıl yetiştirilir" isimli Tim SELDIN'a ait bir kitap var. Çok güzel.

ben de yazdıklarınızı takip ediyorum anne- baba olmak gerçekten hem zor hem çok güzel.. hakkıyla emanetlerimize sahip çıkarız inş...

Geri