Anne/Babalar...

Kodla Büyü

EynelMefer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
forumda çoğu anne baba 25-35 yaş arasındadır, çocuklarınız için, onların daha donanımlı olmaları için, ne gibi aktiviteler, etkinlikler, kurslar, projeler vs yapıyorsunuz, düşünüyorsunuz (evde yada dışarda, tüm yaşamlarında)? bir birimize yol gösterme adına geniş kapsamlı bir paylaşım yapsak olur mu?
saygılar...

bizimki 6 aylık evden pek çıkamıyoruz havalarda soğudu zaten. sürekli konuşuyoruz, şarkılar söylüyoruz, öpüyoruz, kokluyoruz... şimdilik bunlar bi yürüse, bi konuşsa .... :D

seferzafer' Alıntı:
bizimki 6 aylık evden pek çıkamıyoruz havalarda soğudu zaten. sürekli konuşuyoruz, şarkılar söylüyoruz, öpüyoruz, kokluyoruz... şimdilik bunlar bi yürüse, bi konuşsa .... :D

Allah sizinle büyütsün onu..bu konuda aklıma takılan bi soru var, bilgi sahibi olanımız varmı acaba?
0-1 yaş arasında tv yi açsak atıyorum ntv yada cnn yada sürekli spikerli yayın yapan bir kanal devamlı açık olsa evde çocuk bunu duysa, görmesede duysa, yararı olurmu? dil öğrenmede, saçma gelebilir ama düzgün türkçe sonuçta...

EynelMefer' Alıntı:
seferzafer' Alıntı:

Allah sizinle büyütsün onu..bu konuda aklıma takılan bi soru var, bilgi sahibi olanımız varmı acaba?
0-1 yaş arasında tv yi açsak atıyorum ntv yada cnn yada sürekli spikerli yayın yapan bir kanal devamlı açık olsa evde çocuk bunu duysa, görmesede duysa, yararı olurmu? dil öğrenmede, saçma gelebilir ama düzgün türkçe sonuçta...

Uzmanlar 2 yaşına kadar çocukların tv izlemelerini önermiyor. 2 yaşından sonra ise yararlı olabilcek programların izlenebileceğini öneriyor. Ayrıca dil eğitimi 3-5 yaş arasında önem kazanıyor. O yaşlarda izletebilirsiniz.

televizyonda bu tür kanalların yerine mesela "baby tv" falan açabilirsiniz digiturk varsa. onlarda çekim daha yavaştır. bebeklerin hızlı olarak algılaması mümkün değil. muhtemelen spikerin konuşmasını anlamayacak ve ilgisini çekmeyecektir.bence en doğrusu mesela eline muz verirken "ben oğluma sarı bir muz veriyorum" şeklinde nitelik veya nicelik belirtecek şekilde konuşmadır. mesala "masanın üzerinde ne var" kavramları öğrenmesi açısından faydalı olur.

bilmiyorum bi deneyin işe yararsa başkaları da dener. :eek: şaka yaptım tabiki. annenin babanın konuşmasında daha etkili olacağını sanmam. sürekli konuşmanızı öneririm hatta okuyabilirsiniz bişeyler.

EynelMefer' Alıntı:
seferzafer' Alıntı:

bence acele etmeyin, herşeyi doğal akışına bırakın. onun tv deki konuşmalara değil, sevgiye ve bakıma ihtiyacı var. bunları karşılamınız yeterli olacaktır. doğal akışında olmayan herşey zararlıdır. 2 yaşına kadar kesinlikle tv izletmeyin. o yaşlardaki çocuklar tv görüntüsünü bizim gördüğümüz gibi akıcı değil, kare kare görüyormuş. bu da beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyormuş.

coşku yayınlarının çalışma yaprakları ve sanat etkinlikleri kitabını aldık...her akşam çalışıyoruz...

aynı zamanda kızım yapboz yapmayı çok seviyor..bence çok faydası var çocuk için...

1.5 YAŞ İÇİN DAHA ÇOK FİZİKSEL-ZİHİNSEL BECERİ GELİŞTİRME OYUNCAKLARI.

PARKA GÖTÜRELİM DİYORUZ DA YAŞÇA BÜYÜK ÇOCUKLARIN AĞIZLARI GERÇEKTEN ÇOK BOZUK NASIL YAPACAĞIZ BU SOSYALLEŞME İŞİNİ.

hocam heyecanınız anlıyorum. Evladı için insan herşeyin en iyisini istiyor, daha doğmadan eğitimiyle ilgileniyor. Ama bence özellikle ilk aylarda onu bol bol kucaklayın sevin konuşun, anlıyormuş gibi dinlediğini göreceksiniz. TV ye gerek yok. Sizin ilginiz ona değer verdiğinizi daha çok hissettirecektir ve ona daha faydalı olacaktır. Pedagogların son zamanlarda çok üstünde durdukları bir konu var: duygusal zeka. çocukken sevgiye doysun mutlu olsun, neyi ne kadr bildiği ne zaman konuştuğundan çok ne kadar huzurlu mutlu olduğu ileriki yaşlarda sergileyeceği güven duygusunun temellerini oluşturur. Her ağladığında hemen kucağınıza almayın kucağa alışır sonra baş edemezsiniz lafını çok duyarsınız özellikle büyüklerden. Buna itibar etmeyin derim ben. Ağlayınca önce yanına yaklaşıp onu okşayarak konuşma yolunu denemekte fayda var. Şiddetli ağlamalarda bu işe yaramaz mutlaka hemen kucaklayın, sakinleştirin. Benim şimdiye kadar anladığım bişi var kızımdan. Bana günlük duyduğu bir ihtiyaç miktarı var. onu giderince eteğimi çekiştirmeyi bırakır:) elim bulaşık bile olsa beni istediğinde 5-10 dk kaliteli zaman geçiriyorum resim boyama, yakalamaca vs. sonra doyuyor ve oyuncaklarına yönelmeye başlıyor hırçınlığı artmamış oluyor.ona o sırada yıkadığım bulaşıktan daha önemli olduğunu hissettirmek çok işe yarıyor:)) konu çocuk olunca yazacak şey o kadar çok ki:)) RAbbim sağlıkla büyütmeyi nasib etsin her kese..

Hocam tv yerine kedin aç bir kitap çocuğunun karşısında oku daha fazla faydalı olacaktır.

Dil gelişimi malesef dijital ve mekanik seslerle olmuyor. Doğal insan sesi ile oluyor. Üst konşumun kızının konuşması tv yüzünden geçikti mesela. Gittikleri doktor tv yi kısıtlamalarını söylemiş. Dil gelişimi için en iyi yapabileceğiniz şey Samii55 hocanın söylediği gibi kitap okumak ya da onunla konuşmak bu konuşmanızdada yumuşak üsluplar kullanırsanız çocuğunuzu duygusal yönden ve güven açısından beslemiş olursunuz. Çoğu arkadaşın söylediği gibi şu anda çocuğunuzun daha çok sevginize ve ihtiyaçlarını karşılamanıza ihtiyacı var. Bir de engellenmemeye, kızılmamaya yüksek olmayan seslere bunlar çocuk dünyasını malesef yaralıyor.

Bu arada çocuklar için yapılabilecekler denince çok istifade ettiğim bir pedagogun radyo programlarını tavsiye ederim.
Adem Güneş- Çocuk Deyip geçmeyin - Pazar11.00 Pazartesi-Salı 9.30
İnternette program arşivi de var ayrıca...

ok, ileriki yaşlar için özellikle ilkokulda? ortaokulda?
neler yapıyorsunuz, yapılabilir?

Hocam benim 2,5 aylık kızım var keyfi yerinde olduğunda karşısında konuşuyorum çıkardığı seslerle nerdeyse bana karşılık veriyor. Karşısında konuşmak çok hoşuna gidiyor gülücükler falan atıyor keyfine diyecek yok ...

EynelMefer' Alıntı:
benim çocuk daha küçük. ilerisi için mümkün olduğunca sportif ve sanatsal faaliyetlere göndermeyi planlıyorum. amacım bi yeteneği varsa erken yaşta farkedip o alana yönelmek.

denizlerb' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
benim çocuk daha küçük. ilerisi için mümkün olduğunca sportif ve sanatsal faaliyetlere göndermeyi planlıyorum. amacım bi yeteneği varsa erken yaşta farkedip o alana yönelmek.
genel başlık bunlar olurda içini nasıl dolduracaz, bir de buna yabancı dil eğitimi eklenebilir, ilk akla gelenler bunlar...farklı ve detaylı düşüncesi olan varmı?

kızım iki yaşında. Yaptığım her işe onu ortak etmeye çalışıyorum istediği müddetçe tabi. Önce soruyorum şunu birlikte yapalım mi diye sonra başlıyoruz. temizlik yemek pasta börek, herşeyi beraber yapıyoruz hem benim işim zamanında oluyor hem de oyuncaklardansa çoook daha keyif alıyor..El becerileri için birlikte oyun hamuruyla şekiller yapmaya çalışıyoruz. Ben çocuğum kız olduğu için el yeteneklerinin gelişmesi yönünde çabalarım heralde hocam ileri yaşlarda da. Mutfağı sevmesini istiyorum özellikle. Ben çok sevdiğim için:) spotrif faaliyetler ve oyun merkezi var evime yakın. Orayla konuştum aylık 200 tl kış da geliyor park filan yok artık orda gelişsin sosyalleşsin diye. 2.5 yaşından sonra yüzmeye alıyorlar. ona da vercem inş. Yani sürekli ders çalışıp akedemeik başarılarla anılan değil de sosyallik ve çook ileri olmayan akademik başarılarla yetinelim istiyroum..Biz hep istiyoruz da çocuklar ne kadarına razı olur neyi ne kadar yaptırabiliriz orası muamma :oops:

:)

hocam benim de 4-5 yaşlarında bir oğlum var onun için ne gibi etkilikler yaparsam faydalaı olurum şimdi anasınıfına gidiyor...

karçiçeği' Alıntı:
:)

hocam benim de 4-5 yaşlarında bir oğlum var onun için ne gibi etkilikler yaparsam faydalaı olurum şimdi anasınıfına gidiyor...
bir pedagog ismi konusunda emin değilim yazmıcam, 4 yaş çete yaşıdır demişti :D çocuk anne babayla bişiler yapmaktan çok arkadaşlarıyla paylaşımlarda bulunmaktan daha çok hoşalnır. Anne baba olarak iyi gözlemci olmak şarttır. Şu çok faydalı bun işe yaramaz demek çok doğru ndeğil. Çocuğunuzla ne yapmak istiyorsa onu yapın bence..deneme yanılma yapılabilr. Bir de cinsiyet önemli. Özellikle dediğiniz yaşlarda cinsiyettten dolayı farklılıklar gösterebilir, yapmanız gerekenlerle ilgili

0-6 ay arasında ona sürekli kitap okudum ve onunla konuştum aklıma gelen herşeyi anlattm gerekirse özür diledim gerekise tşk ettim, 6-12 ay arasında sürünmeye başladı oyuncaklarındaki hayvanları gösterip sonrada onunla birlikte sürünerek kedi oldum mesela, kitaplardaki resimleri gösterip en ince detayına kadar anlattım, 12 aydan sonra baby tv ve babyfirst aldık ordaki etkinlikleri çok sevdik. egzersizleri, sayı saymaları, oynamaları hep birlikte yaptık. şuanda 20 aylık en büyük zevki tavşan çizmek, kuru boya aldım. yemesin diye pastel boya veya oyun hamuru almadık daha. dün gece hastaydı şurup içirmek için uyandırdığımda babasına tavşan çizdirdi. o kadar çok seviyor yani. fülüt çalmayı, top oynamayı çok seviyor, yanlız oynamaktan hoşlanmıyor. bir arada kaçıncı ayda hatırlamıyorum parmak kaslarının ince motor gelişimi güzel olsun diye sticker aldık. evin heryeri rengarenk oldu. ev kirlenecek pis olacak diye onu kısıtlamamanızı tavsiye ederim , mesela bizim oturma odasının halısı ve koltukları kızım büyüdükten sonra kulanılmaz olur eminim. şimdi bir kaçtane aynı ay doğan arkadaşına göre anlaması ve kelime dağarcığı daha iyi... ama şimdiki çocuklar gerçekten süperler birde yemek yeseler...
Allah kolaylık versin hepimize.

birde KIZIMI YETİŞTİRİYORUM ve ÇOCUKLARA SÖZ GEÇİRME SANATI diye kitaplar aldım tüm anne babaların okumasını tavsiye ederim.

Benim çocuklarım kız. Bu yaz onlarla boncuk dizip kolye yapma, bebeklerine kıyafetler dikme gibi aktiviteler yaptık. Yapbozu hala çok seviyorlar. Bu her yaşta yapılabilir sanırım. (Parça sayısı artırılarak) Hikaye okumaktan çok hoşlanıyorlar. (Sizin onlara okuması) .Dikkati Geliştirme Seti var. Adeda yayıncılık bunu çok sevmişlerdi. Şu an aklıma bu kadar geldi.

paylaşımlarınızı benim gibi heyecanla takip eden-edecek olan birçok arkadaş vardır, lütfen tüm tecrübelerinizi dinleyen olurmu yahu, demeden paylaşınız, bundan daha önemli hangi konumuz olabilirki...

takipçisiyim ;) ihtiyacımız olan bilgiler. benim de sorunum şu anda 2. bebeğimiz geldi ve büyük oğlumu tanıyamaz olduk 2,2 yaşında erken ergenlik dedikleri dönemmiş ne yapacağımızı şaşırıyoryuz yanında küçüğü sevmemeye özen gösteriyoruz ama gene de çok huzursuz şu anda çok huysuz yemeği de bıraktı sürekli dost sütü içiyor... her türlü öneriye açığım. arkadaşlar bebeğn beşiğine şeker gibi şeyler koyup çocuğa verin gibi şeyler söylediler. ilgilenmeye çalışıyoruz ama bilmiyorum nerede neyi eksik yapıyourz.... kimisi de 2-4 arası böyle geçer deyip teselli ediyor ama sizin söyleyeceklerinizi de dinlemeye hazırım...
sizlere önerim ise çok kolay ama uygulaması çok zor olan bir şey: evde huzurlu ortam oluşturmak. eşinizle geçinirken, konuşurken, iş yaparken, yemek yerken her türlü işi yaparken çocuk sizi taklit ediyor bu yüzden en baştan itibaren çok dikkatli olmalı. mümkünse televizyonu kaldırın. uzmanlar özellikle 0-2 yaş arası tvnin çok zararlı olduğunu söylüyor. çocukların yanında mümkünse siz de izlemeyin derim. inanın çocuğun yanında hiç bir yaş döneminde izleyebileceğiniz bir dizi yada film yok.hele reklamlara hiç girmiyorum.... bunun yerine gazete dergi kitap okumak çocuk için iyi bir örnek. ve tabii ki doğduktan sonra ara ara hikaye okuyun. çocuğunuz dinlemeyi öğrensin. sakın büyüyünce yaparım deyip kenara bırakmayın çünkü en baştan alışkanlık kazanırsa sizi sürekli dinliyor ama sonradan yapmaya çalışırsanız gelip kitabı parçalıyor :DDD çocukların çocuk olduğunu unutmayın, özellikle 3-4 yaşlarına kadar yaptıklarından sorumlu değiller, bir şeyi yapmasını istemiyorsanız ilgisini başka bir yöne çekerek ondan uzaklaştırmaya çalışın bu özellikle 2-4 yaş arasında çok önemli çünkü aksi takdirde inatlaşma ihtimali var ve bu kalıcı oluyor. özellikle 3 yaşından önce de cezayı anlamazlar boşu boşuna eziyet çektirmeyin. 3-4 yaşını geçip de söylediklerinizi anlar hale gelince de kesin kurallarınız olsun ve bu anne babaya göre değişmesin. ve çocuk ona göre davranmayı değil kurala göre hareket etmeyi öğrensin. bir şeyi yapacaksanız en baştan yapın ya da asla yapmayın hele de sonradan ağlayınca kesinlikle yapmayın.
sen bunları uyguluyor musun demeyin hiç birimiz mükemmel değiliz ama bir şeyler yapmaya çalışıyoruz;)

tek çocuksa fazla ara vermeden kardeş lazım. kardeş sahibi olan çocuklar sürekli bir arkadaşa sahipler. geniş ailelerde gelişim daha iyi oluyor. birde hocam tv nin sesi değil sadece siz bol bol konuşun onunla. ilk konuşmaya başlayacağı yaşlarda kısa cümleler kurun. ilk cümlesini kurduktan sonra daha uzun ve bol kelimeli cümleler kurun.

yolda giderken bir kedi gördünüz mesela. "bak kedi" değilde, "sarı renkli kedi koşarak gidiyor" gibi. onunla bir büyük gibi dikkate alarak dinleyerek cevaplayarak konuşursanız zekası gelişecektir.

1 yaşından sonra eline kaşık verirseniz ve yemeğini küçük parçalara ayırıp kendisinin yemesini sağlarsamız 2-3 yaşında hiçbir yardım gerektirmeden kaşık çatalı iyi kullanıyor olacak. kesinlikle döküp üstünü batırmaz ayrıca el kabiliyeti artar.

ayrıca küçük yaştan itibaren sizin yanınızda veya annesinin yanında değil her ne olursa olsun sürekli ayrı yatmasına dikkat edin.

çocuğunuzun yanında korkmayın korkularını sizden alacak. örneğin arıdan korkarsanız çocuğunuzda sürekli arıdan korkacaktır. karanlıktan korkarsanız ömür boyu o da korkacaktır. ayrıca çocuğunuzu herhangi birşeylerle korkutmayın.. öcü gelecek vb. gibi..

çocuğunuza yalan söylemeyin, onu sevmediğinizi söylemeyen vb. her söylediğinizi belli bir yaşa kadar gerçek zanneder. çok gürültü yaparsan seni polise vereceğim gibi hem yalan var hemde korkutma var. çok hatalı..

ağlayarak, vurarak bağırarak birşeyler isterse kesinlikle yapmayın. sonrasında normal şeyleri bile ağlayarak ister..

onun yanında tartışmayın, kavga etmeyin.. mümkünse hiç etmeyin inşallah. :)

ona en azından 4 yaşına kadar bağırarak konuşmayın bu baskı ve şiddettir çocuk için.. en azından 4 yaşını geçinceye kadar ona her ne yaparsa yapsın bir ceza vermeyin özellikle fiziksel ceza vermeyin.

3-5 yaş arası ona zorla şunun şunu yapacaksın tarzında zorlamalarda bulunmayın doğruları yanlışları anlatın zararları yararları söyleyin. doğru olanı kendisinin seçmesini sağlayın. 4-5 yaşından itibaren bazı hafif cezalarıda kullanabilirsiniz. bu cezaları bilerek yaptığı yanlış davranışlar için uygulayın çocuk yanlışlık beceremediğinden suluboyasını halıya dökmüşse cezalandırmayın.

ceza ve ödülü birşeyler öğretmek ve davranış değişikliği oluşturmak için kullanın. yani istedğiniz her şeyi yapınca sürekli ödül istediğinizi yapmazsa sürekli ceza değil.. sonuçta o sizin köleniz değil bu toplum içinde kişiliği ve düşünceleri olan bir birey olacak. onun düşüncelerine saygı duyun. ancak toplum kurallarını bilerek çiynerse ceza verin.. yani bir yanlış davranışı sürekli bilerek tekrarlıyorsa. uyarılarınıza uymuyorsa ona odasında mesela 5 dakika yanlız kalma cezası verebilirsiniz. cezanın bitiminde yaptığı davranışın yanlışlığını ve bu sebepten ona ceza verdiğinizi söyleyin. htasını kabullendirin. ve onu sevdiğinizi hatırlatın..

düşüncelerine saygı duyun, onu sevin, zaman ayırın, kardeşi olsun mutlaka.. aksi taktirde siz sürekli kardeş gibi oynamak zorunda kalırsınız.. bu sizi çok sıkacak.. 2. kardeş büyüğünden daha sorunsuz ve başarılı büyüyecek.

onu her daim korumayın. yanlışlarını asla savunmayın. düşe kalka büyüyecek çok endişeli olmayın.. mesela çocuğum dur düşersin diyip durmayın. tabi çatıda gezmiyorsa! yoksa çocuk çok korkak pısırık olur. her zaman yaptığı işte bir kaza olacağını ya da yaptığı şeyi beceremiyeceğini düşünür.. öz güveni olmaz.. onun öz güveni, eğer siz ona güvenirseniz olur..

tayinci hocam, bilmediğin de birşey olsun daa :) maşlh, güzel şeyler yazdın yine...teşekkür ettim, bir de aslında soruyu şöyle sorsam, benim için çok zaman var ama (inş o günlerde gelir) bir tanıdık var 2. sınıf, çok zeki bir erkek çocuk, buna ne gibi kazanımlar, belki kaba tabir olacak ama yatırımlar (onun ilerde daha rahat yaşaması adına) yapabiliriz bir veli olarak? ilk kez bu hafta yüzme kursuna verildi, çocuk inanılmaz mutlu oldu ve eğlendi, anne ise çok telaşlı aman ha bişey olur diyerekten, gibi bu çocuk için neler yapılabilir sizce,yada siz olsanız kendi oğlunuz için neler düşünürdünüz, yukarda demişsin gerçi bizim kölemiz değil oyuncağımız robotumuz değil ama bir ebeveyn olarak baktığımızda neler yapabiliriz?

çocuğa kaç yaşında olursa olsun yalan söylememek lazım bence.
kızım 20 aylık bazı zamanlarda babası onu oyalamak için şurda tavşan var gel bak, yemeğini yersen seni parka götürücem falan gibi lafarla onu oyalamak istiyor tabi yalan olduğu azsonra ortaya çıkıyor. ben asla kızıma öyle şeyler söylemem ve bilirki ben ne diyorsam mutlak doğru ve yapılacak bir şeydir ama babasına şimdiden pek güveni kalmadı bu konularda.

emines' Alıntı:
çocuğa kaç yaşında olursa olsun yalan söylememek lazım bence.
kızım 20 aylık bazı zamanlarda babası onu oyalamak için şurda tavşan var gel bak, yemeğini yersen seni parka götürücem falan gibi lafarla onu oyalamak istiyor tabi yalan olduğu azsonra ortaya çıkıyor. ben asla kızıma öyle şeyler söylemem ve bilirki ben ne diyorsam mutlak doğru ve yapılacak bir şeydir ama babasına şimdiden pek güveni kalmadı bu konularda.

birlikte hareket etmedikten sonra bireysel olarak kazandırılmak istenen davranışlar ne kadar etkili olabilir ki, babasıyla mutlaka konuşmuşsunuzdur durumu ama ortak hareket ilk şart olsa gerek, konuya gelince ise kesinlikle çok haklısınız...

Çocuğa ne verirseniz ilerde siz yaşlanınca da aynısını o size verir.
Ona kesintisiz şefkat, merhamet,sevgi verin. Zaten 3-5 yıl sonra
büyüyünce kolay kolay öpüp koklatmayacaklar kendilerini. Ayrıca dini eğitimini
ihmal etmemek lazım. Ona dualar okuyun sesli olarak. Siz de ona
bol bol dua edin. Unutmayın evladınıza sizden başka kimse kolay kolay
dua etmez. Etse de anne-babanın duası gibi etkili olmaz.

Geri