Altın hesabı hakkında bilgisi olan var mı?

Kodla Büyü
bu gibi farkalar çok olmaz sen tam altının rekor kırdığı dönemde yani alımların rekor düzeyde olduğu dönemde sbakmışsın bu durum en geç 1 gün sonra düzelir bankalar tını merkez bankasından alır ve satar bu farkı koymasının neden altının rekor seviyeye çıktığı zaman satışları bir nebze kontrol altında tutmak aksi taktirde bankalar çok zarar eder eee bankalarda kendilerini korumak zorunda hiçbir banka müşterisi için çalışmaz. düzenli takip edildiği zaman altınhesabı faydalıdır. ben 28 gram altınla 4 günde 300 lira kar yaptığımı bilirim ama altınına sağlam yükselmesi lazım.

cooolllooo' Alıntı:
.. bu farkı koymasının neden altının rekor seviyeye çıktığı zaman satışları bir nebze kontrol altında tutmak aksi taktirde bankalar çok zarar eder eee bankalarda kendilerini korumak zorunda hiçbir banka müşterisi için çalışmaz. ....
Bildiğim kadarıyla banka kendi kesesinden değil, Altın borsasından alıyor, aradaki fark da komisyon.. . Bankaların günlük alım ve satım sınırı var.

iş bankası kullanıyorum altın alış satış arasında mesai saatleri içerisinde 60 kuruş fark oluyor en fazla 1 tl fark oluyor diyenler nasıl söylüyor anlamıyorum yoksa iş bankası bana mı çalışıyor :)

Ziraat Bankası aldığınız altınları kendi bünyesinde saklamak için günlük komisyon alıyor.
Ekteki dosyada hesaplama işlemi ve komisyon tutarını içeren örnek bir excel dosyası var.

Ekli dosyalar

• ALTIN_SAKLAMA_KOMISYONU_HESAPLAMA.rar
    5.9 KB · Görüntüleme: 132
hemenyardim hocam, bende şimdi buna baktım, anlamaya çalışıyordum. saklama komisyonu adıyla bir nevi hesap işletim ücreti alıyorlar.

Birde ben bu işlere yabancı olduğum için sorayım:

Altın hesabı açtırınca vadeli hesap açtırma zorunluluğu mu var? (ziraat bankası yaptı) Yoksa beni mi keklediler?

hayır hocam yok,altın hesabı vadesiz hesaptır, vadeli olursa vade bitimine kadar işlem yapamazsın ki anlamı kalmaz.en azından bank asya da böyle

Hayır altın hesabım öyle onda sıkıntı yok ancak bunu yapabilmem için vadeli hesap açmam lazım dediler bende iyi madem dedim açtırdım...

Arkadaşlar ziraat bankasından binde 7 gibi bi para kesildiğini öğrendim. Geçen ziraat bankasından bi kişiyle görüştüm ve bunu doğrulardı. Bu binde 7 rakamı ile Altın Saklama Komisyonu aynı mı? ben hala bu bankalara güvenemiyorum. Nede olsa banka diyorum kaz gelecek yerden tavuk esirgemez diyorum. bu şekilde geçen Şubattan bu yana altın almadım, parayı bank asyaya yatırdım. 6 ayda 10bin tl ye 320 tl getiri sağlanmış, 70 tl de kesinti yapmışlar. Keşke altın alsaymışım. Ama son pişmanlık fayda vermiyor. Şimdi altın hesabı açtırdım ama hala alım yapmadım. Ne yapmamı önerirsiniz, bekleyeyim mi, yoksa bıu hafta içi alayım mı?

tuana1981' Alıntı:
Arkadaşlar ziraat bankasından binde 7 gibi bi para kesildiğini öğrendim. Geçen ziraat bankasından bi kişiyle görüştüm ve bunu doğrulardı. Bu binde 7 rakamı ile Altın Saklama Komisyonu aynı mı? ben hala bu bankalara güvenemiyorum. Nede olsa banka diyorum kaz gelecek yerden tavuk esirgemez diyorum. bu şekilde geçen Şubattan bu yana altın almadım, parayı bank asyaya yatırdım. 6 ayda 10bin tl ye 320 tl getiri sağlanmış, 70 tl de kesinti yapmışlar. Keşke altın alsaymışım. Ama son pişmanlık fayda vermiyor. Şimdi altın hesabı açtırdım ama hala alım yapmadım. Ne yapmamı önerirsiniz, bekleyeyim mi, yoksa bıu hafta içi alayım mı?

Bankasya'da bahsini ettiğiniz kesinti değil, vergi. Kar payı üzerinden vergi ödemek zorundasınız. Şöyle açıklayayım. 1 aylık oranlar üzerinden. (Yıllıkta ve uzun vadede sizin oranınız %90'lara geliyor hatırladığım kadarı ile) Şirketin o ay yaptığı kar oranına göre sizin yatırdığınız paraya kar payı uygulanıyor. (Kar-zarar ortaklığı) Bu kar payının %80'i sizin %20'i bankasyanın. Ayrıca siz %80'lik kısmın vergisini, bankasya da %20'lik kısmın vergisini ödüyor. Çünkü ortada bir kazanç var. Otomatik faturanız varsa da hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz. Ama altın hesabında sadece alım satım yapıyorsunuz. Kar payı hesaplarında da hesap işletim yok. Ben 3 senedir elimde biriken ufak miktarları bile bankasyada değerlendirdim. Altın hesabı da ücretsiz. Yani ne komisyon ne de işletim ücreti var. 2 aydır kullanıyorum.

Altın alma konusunda bir şey diyemeyiz. Global piyasalardaki iyi ve kötü haberlere göre sık sık değişiyor. Geçen hafta onsu 1760'lere düşünce 2 gr aldım :D Artacağını umarak. cuma günü 1810'dan kapattı. Hafta içi bakalım ne olacak. Belli olmaz. Düşedebilir çıkadabilir.

Her zaman söylüyorum ülkemizdeki altın fiyatı uluslarasa ons fiyatına bağlı olduğu gibi dolara da bağlı olduğu için iki bilinmeyenli denklem... Dolar hızlı iner-çıkar ons sabit kalır altın fiyatı yine oynar. Doları da takip etmek gerekiyor. Dolarda yabancı yatırımcının borsada alım-satımına bağlı. Onu da takip etmek gerekiyor. Yani çok bilinmeyenli denklem. Tutturabilene helal olsun.

Altının bu kadar yükselebileceğini bilseydi herkes altına yatırım yapardı... Ya düşseydi... :D Zaten adamın içini bu yiyor ya... Ya düşerse. Bankasya'da bu risk çok az. Bankanın zarar etmesi. 3 yıl önce kar oranı 11'lerdeydi şimdi 5-6 civarı. 10 yıldır hiç bir ay zarar etmemiş. Biraz daha garanti... Ama altın düştüğünde altın almak uzun vadede mantıklı gibi görünüyor.

ziraatte kasa kiralanıyor.. tüm bankalarda altın hesabı var. kuvette altına altın veren hesap var birde..

tuana1981' Alıntı:
Arkadaşlar herkese selamlar... Altın hesabı hakkında bilgi almak istiyorum. Ziraat bankasındaki görevliye sordum "altın hesabı borsa gibidir, sürekli takip etmen gerekir, hiç tavsiye etmem" dedi. Ben bankada paranın tl olarak kalmasındansa altın gramı olarak kalmasını istiyorum. Birde bu altın hesabı bankadan bankaya değişiyor mu? yani her bankada işleyiş farklı mı? Şimdiden teşekkürler

Ziraat bankasındaki altın hesabı gram altın cinsinde değil hocam. Altın fonu oradaki. Siz bunu belirterek tekrar sorun :)

İş bankasını tavsiye ederim gram cinsinden alıp satabiliyorsunuz. Kredi kartından yada hesaptan duzenli alım talimatı verebilirsiniz.

technolog' Alıntı:
tuana1981' Alıntı:
Arkadaşlar herkese selamlar... Altın hesabı hakkında bilgi almak istiyorum. Ziraat bankasındaki görevliye sordum "altın hesabı borsa gibidir, sürekli takip etmen gerekir, hiç tavsiye etmem" dedi. Ben bankada paranın tl olarak kalmasındansa altın gramı olarak kalmasını istiyorum. Birde bu altın hesabı bankadan bankaya değişiyor mu? yani her bankada işleyiş farklı mı? Şimdiden teşekkürler

Ziraat bankasındaki altın hesabı gram altın cinsinde değil hocam. Altın fonu oradaki. Siz bunu belirterek tekrar sorun :)

İş bankasını tavsiye ederim gram cinsinden alıp satabiliyorsunuz. Kredi kartından yada hesaptan duzenli alım talimatı verebilirsiniz.

tamer paraları nerde sakladığın belli oldu :)

karinca_52' Alıntı:
technolog' Alıntı:
tuana1981' Alıntı:

tamer paraları nerde sakladığın belli oldu :)

Küpe sığmıyor muradım ne yapalım. :)

ben altın fonu kullanıyorum, bankam HSBC, ancak şöyle bir sıknıtım var, al dediğim zaman 1 gün sonra alıyor, e doğal olarak fiyat da değişmiş oluyor. Sat dediğim zaman da yine 1 gün sonra satıyor, ve 1 gün sonraki fiyatlardan işlem yapıyor. her banka böyle mi acaba?

hayır her banka öyle değilmiş...şekerbankta makas dar deniyor iyi birşeymiş nasılsa artık :oops:

bankada altın dolar euro iner çıkar yada banka batar herşey gider.Banka işinde mesela bireysel emeklilik iyi gibi.Arkasında sermaye piyasası, hazine müsteşarlığı, bakanlık var denetleniyor.10 sene bu işi unutuyorum deyip katılım paylarını kendin belirliyorsun yatır gitsin.Seni sıkıştıran yok niye çıkıyorsun yok ve her sene 6 ay kesilen vergi dilimi paralarını da avantaja çeviriyorsun.Günün birinde 56 yaşında en azından kamu kurumundan daha reel bir gelir.

acer50' Alıntı:
ben altın fonu kullanıyorum, bankam HSBC, ancak şöyle bir sıknıtım var, al dediğim zaman 1 gün sonra alıyor, e doğal olarak fiyat da değişmiş oluyor. Sat dediğim zaman da yine 1 gün sonra satıyor, ve 1 gün sonraki fiyatlardan işlem yapıyor. her banka böyle mi acaba?

halk bankası öyle değil.

s_kajmeran' Alıntı:

Altın hesabı açtırınca vadeli hesap açtırma zorunluluğu mu var? (ziraat bankası yaptı) Yoksa beni mi keklediler?

ziraat öyle yapıyor o hataya ben de düştüm.maaşım oraya yatıyor diye altın hesabı açtırmıştım meğer onlarınki fonmuş.çok geç olmadan geri aldım ama bu sefer de başka bir bankadan yüksek fiyattan aldım maalesef.ayrıca 3 gün de beklettiler.ama halk bankası istediğiniz anda bozup veriyor keşke daha iyi araştırıp önce oraya yatırsaydım şimdi zarar etmemiş olacaktım.

Bu altın alımı satımı konusunda çok yanlış bilgiler var.

Bankalar gerçekte altın tutuyor mu bunu bir sorun? Yani müşterilerin altın hesaplarının karşılığı var mı yoksa kağıt üzerinde mi senin altının var diyorlar. Bunu kesin öğrenin. Yani karşılığından altın yoksa, bu gerçek bir alışveriş olmuyor dini açıdan. Dini açıdan önemsiyorsanız bunu iyi araştırın.

Ayrıca bankada tuttuğunuz altın hesabından stopaj veya başka adlar altında bir ücret kesiliyor mu bunu iyi araştırın. Benim bildiğim kadarı ile kar ederseniz vergi kesiliyor.

Ayrıca kuyumcudan ister 1 gramlık ister yarım gramlık altın alabilirsiniz. Elindeki hurda bilezikten keser verir veya yarım gramlık altın da alabilirsiniz. Ancak işçilik ödemek istemiyorsanız, bilezikten kestirmek en iyisi.

Veya elinizdeki bileziğin 1,12 gramını bozdurmak istiyorum derseniz kuyumcu bileziğinizi alır, keser tartar size parasını öder, geri kalan bileziğinizi verir.

İşte gerçek bir alışveriş ve de kimseye komisyon, kar payı, stopaj ödemiyorsunuz.

Ayrıca altının gün içerisinde değişen ve Türkiye ile ilgisi olmayan, dünya çapında belirlenen bir fiyatı var, kimse size o fiyatın altında altın vermez. Girin güvendiğiniz bir kuyumcuya, altınınızı kuyumcudan alın.

Yatırım yapacaksanız entellik dantellik yapıp gram altın almayın.

Yatırım için alınabilecek en iyi altın, 22 ayar burma bileziktir(işçiliksiz her hangi bir model de olabilir)

55alperenler' Alıntı:
s_kajmeran' Alıntı:

ziraat öyle yapıyor o hataya ben de düştüm.maaşım oraya yatıyor diye altın hesabı açtırmıştım meğer onlarınki fonmuş.çok geç olmadan geri aldım ama bu sefer de başka bir bankadan yüksek fiyattan aldım maalesef.ayrıca 3 gün de beklettiler.ama halk bankası istediğiniz anda bozup veriyor keşke daha iyi araştırıp önce oraya yatırsaydım şimdi zarar etmemiş olacaktım.

Zarar etmek istemiyorsanız kuyumcudan işçiliksiz bilezik alacaksınız.

acer50' Alıntı:

Her banka böyle değildir.

Hepsi DEĞİŞİK DEĞİŞİK katakulliler bulmuştur.

Biri öyle, diğer böyle...

Altın kuyumcudan alınır. Yatırım için de en iyisi yarım, çeyrek bile değil, bakın işçiliksiz bileziktir. Yarım çeyrek de aslında işçiliksiz bilezikle aynıdır, ancak piyasada az olduğu zamanlarda 1,2 lira pahalı alınıp satılır. Gram altının işçiliği çeyrek altına ödenenden fazladır, bilezikten fazladır. Gram altın yatırım için alınmaz.

Almaya karar verdiğinizde çeyrek, yarım, tam, gremise bakmayın, paranız hangisine yetiyorsa onu alın. Yok efendim hepsi çeyrek olsun, yarım olsun diye uğraşmayın. Hangisini buluursanız alın, paranızın yettiğince. Ne farkeder. Takıntı yapmayın, yoksa bulayım derken altının fiyatı uçuuup gidebilir. Siz de arkadan bakarsınız.

Kendi kendinizle oynatıyorsunuz. Altının fiyatı ile

neden, nasıl BU KADAR RAHAT OYNAYABİLİYORLAR?

BU İMKANI ONLARA SİZ VERİYORSUNUZ! KİM? Bankalardan """"ASLINDA OLMAYAN"""" ALTINI ALANLAR!

Bu kadar rahat oynama imkanı buluyorlar; çünkü...

Çünkü kimin nerede, ne kadar, NE MALİYETLİ altını olduğunu biliyorlar.

ELLERİNDE OLMAYAN ALTINI SİZE """FON""" ADI ALTINDA SATTILAR.

Şimdi ellerinde olmayan altını satıp fiyatı düşürüyorlar ve alttan alttan topluyorlar.

Bilgisayardan al/sat imkanı vererek sizi anlık karar almaya ve hata yapmaya yöneltiyorlar. Halbuki kuyumcudan aldığın altın uzun vadeli bir kenarda durur, psikolojik hata yapıp zarar etmezsiniz. Büyük yatırımcılar küçük yatırımcının psikolojisini çok iyi bilirler.

Altını kuyumcudan alın.

sitelerde' Alıntı:

BU İMKANI ONLARA SİZ VERİYORSUNUZ! KİM? Bankalardan """"ASLINDA OLMAYAN"""" ALTINI ALANLAR!

Şimdi ellerinde olmayan altını satıp fiyatı düşürüyorlar ve alttan alttan topluyorlar.

Bilgisayardan al/sat imkanı vererek sizi anlık karar almaya ve hata yapmaya yöneltiyorlar. Halbuki kuyumcudan aldığın altın uzun vadeli bir kenarda durur, psikolojik hata yapıp zarar etmezsiniz. Büyük yatırımcılar küçük yatırımcının psikolojisini çok iyi bilirler.

Altını kuyumcudan alın.

hocam güzel söylüyorsunda

kuyumcu çok daha fazla kazanıyor adam gibi gramında 3 lira kazansa eyvallah bugün sordum 8 lira gramda kar koyuyor bu nasıl adalet.
biraz az kazıklasınlar ordan alalım

telefon bankacılığı ile halkbanktan altın alabiliyromuyuz nolurki yani yapsalar olmamı

aeren' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:

Altını kuyumcudan alın.

hocam güzel söylüyorsunda

kuyumcu çok daha fazla kazanıyor adam gibi gramında 3 lira kazansa eyvallah bugün sordum 8 lira gramda kar koyuyor bu nasıl adalet.
biraz az kazıklasınlar ordan alalım

Bilmiyorsunuz.

8 lira kar ile altın satan kuyumcu tahminimce çok lüks bir semtte iş yapıyordur. Kuyumcuların %90'ı dediğiniz bu karla satış yapmıyor.

Siz altının satış fiyatını kuyumcudan alıyorsunuz, alış fiyatını ise televizyondan, netten, bankadan öğreniyorsunuz.

ANCAAAK,

Bu alış fiyatından sizden altın alıyorlar mı bir sorun bakalım. Televizyondan, netten, bankadan aldığınız alış fiyatından HİÇ 1 KEZ OLSUN ALTIN SATTIM DİYEBİLİYOR MUSUNUZ?

Kuyumcu size SATARKEN TV'DEN ÖĞRENDİĞİNİZ RESMİ FİYATIN ALTINDA SATAR, ALIRKEN DE AYNEN O RESMİ FİYATIN ALTINDA ALIR.

O resmi fiyattan aslında DÜNYADA TEK BİR KİMSE ALIŞ YAPMAZ. O büyük oyuncuların kendilerini korumaya almak için kullandıkları bir aralıktır.

Denemesi bedava, 1000 liralık altın alın kuyumcudan, ve hiç dışarı çıkmadan bozdurun.

Aynı dakikada, bir arkadaşınız da bankadan 1000 tl'lik altın alsın ve hemen geri bozdursun.

Acaba hangisinde elinde kalan paranız daha çok olacak? Hodri meydan denemesi bedava.

Ama kuyumcudan bilezik(burma vs.) alacaksınız.
...

8 lira kar ediyor diyorsunuz? ÇOK BÜYÜK YANILGI İÇERİSİNDESİNİZ.

Bakın, alın altını kuyumcudan, ve dışarı çıkmadan bozdurun. DIŞARI ÇIKMADAN HEMEN GERİ BOZDURUN. Elinize kaç lira geçecek.

Bakın kuyumcu o altını sizden geri alır, eğer banka daha yüksek fiyat verir diyorsanız, soruyorum kuyumcu neden gidip bankaya satmıyor da müşteri ile uğraşıyor. Altının belli bir fiyatı var. Onun dışında kimse yüksek fiyat veremez. Ve bu fiyat anlık değişir.

1000 liralık altın alsanız kuyumcudan ve HEMEN GERİ BOZDURSANIZ, yaklaşık 20 lira kadar zararınız olur. Yani gramında yaklaşık 1 ila 2 lira kar eder kuyumcu. Aslında bu karın tamamını elbette kuyumcu yapmıyor. Toptancısı, atölyesi vs.

Bir de bankadan aynı işlemi yapın bakalım.

...

Ayrıca size diyorum ki, bankalara KENDİNİZLE OYNAMA FIRSATI VERİYORSUNUZ.

Banka GERÇEKTE OLMAYAN ALTINI SATARAK PİYASAYA AYKIRI İŞ YAPIYOR. KRİZLER BUNDAN ÇIKIYOR.

...

Kuyumcudan altın aldığınızda daha karlısınız. Ben bu iddiamda eminim ve diretiyorum.

Ama VELEV Kİ ÖYLE DEĞİL, bir an için öyle olmadığını, gerçekten kuyumcudan aldığınız altında zarar ettiğinizi FARZ EDELİM, VELEV Kİ ÖYLE OLSUN,

yine gidin kuyumcudan alın.

Kendinizle oynatmayın.

Piyasayla oynatmayın.

Çünkü kriz olursa, o ettiğiniz 3-5 lira kar, UÇUP GİDECEK.

Ha sana ETİKET FİYATINI SÖYLEMİŞTİR KUYUMCU.

Gir oluru ne diye sor hocam, ikramlı fiyatını, son fiyatını sor, sana etiket fiyatını değil, piyasa fiyatını söyler. O fiyat da, alış satış arasında 1-3 lira oynar, günün riskine göre.

Dediğin gibi, alış, satış arasında 2-3 liradan fazlaysa o kuyumcudan elbette almayın.

Lüks semtlerdeki kuyumculardan yatırım amaçlı ürün almayın.

hacam sorduğum semt lüks bir semt değil

alış satış arasındaki farkı azçok biliyoruz.

şu konuda haklısınız.

Ayrıca size diyorum ki, bankalara KENDİNİZLE OYNAMA FIRSATI VERİYORSUNUZ.

Banka GERÇEKTE OLMAYAN ALTINI SATARAK PİYASAYA AYKIRI İŞ YAPIYOR. KRİZLER BUNDAN ÇIKIYOR.

ama kuyumcu bankadan altın hesabından uygun satmıyor. al sat farkını tv deki gibi olmadıgını biliyoruz.

ama kuyumcudan 1000 liralık altın aldığınızda edeceğiniz zarar bankadan fazladır.

gün içerisinde Altın 97,51 - 98,89 alım satım arası kuyumcudan bu oran minimum 3 lira

siz kuyumculuk yapıyorsanız yüksek oranlarda kar amacı beklemiyorsanız siz tebrik ederim ve keşke bulunduğum şehirde olsanızda sizden alış veriş yapsak. çok ciddiyim

ama tüm kuyumcular bu şekilde değil ne kitlersek kardır felsefesini güdenlerde oldukça fazla. şu an yatırımda sanalda olsa mantıklı gelen bu

kuyumcular ya kendi fiyatlarına bir çeki düzen verecek yada bankalara işlerini kaptıracak.

Geri