Altın hesabı hakkında bilgisi olan var mı?

Kodla Büyü

tuana1981

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar herkese selamlar... Altın hesabı hakkında bilgi almak istiyorum. Ziraat bankasındaki görevliye sordum "altın hesabı borsa gibidir, sürekli takip etmen gerekir, hiç tavsiye etmem" dedi. Ben bankada paranın tl olarak kalmasındansa altın gramı olarak kalmasını istiyorum. Birde bu altın hesabı bankadan bankaya değişiyor mu? yani her bankada işleyiş farklı mı? Şimdiden teşekkürler

altın hesabında karışık bişi yok. bilezik alıp evinde saklayacağına yada bankada kasa kiralayacağına, bankadan altın hesabı açtırıyorsun 5 gr lık paketler halinde yada cumhuriyet altını üzerinden alım yapıyorsun. eline fiziksel olarak geçen bişi yok, hepsi kağıt üzerinde. internet bankacılığı yoluylada istediğin zaman alım satım yapabiliyorsun. kısaca bankada dolar euro hesabı gibi gr yada cumhuriyet hesabın oluyo.

ziraat bankasında altın hesabı yok diye biliyorum, belki ziraatte çalışan; ondan bulaşma demiştir:) halk bankası da var gayet güzel netten takip edip istediğin zaman altın alıp, istediğin zaman bozdurabiliyorsun, bence uzun vadede altın almak en iyisi. çalınma gibi bir sıkıntıda yok, daha ne olsun.

altını takip etmesende kazanırsın.al koy bankaya 1 yıl sonra en az yüzde 20 kazançla paranı geri al.ama takip edersen yükseldiğinse satar düştüğünde alırsan karın yükselebilir.

Bankaların çoğunda var. Alırken ve bozdururken kuyumcuya daha az zarar ediyorsunuz . Evde saklama derdi yok.
Normal altın hesabının , altını elden alıp satmaktan pek bir farkı yok.

morportakal' Alıntı:
ziraat bankasında altın hesabı yok diye biliyorum, belki ziraatte çalışan; ondan bulaşma demiştir:) halk bankası da var gayet güzel netten takip edip istediğin zaman altın alıp, istediğin zaman bozdurabiliyorsun, bence uzun vadede altın almak en iyisi. çalınma gibi bir sıkıntıda yok, daha ne olsun.
Ziraat bankasında da bir kaç aydır altın hesabı var.Alış ile satış arasında 1 tl fark var.Diğer bankalardaki farkı bilmiyorum.

peki arkadaşlar bu altın hesabından diğer hesaplarda olduğu gibi hesap işletim ücreti kesiyorlar mı?

halk bankasında alım ve satım arasında ne kadar fark var arkadaşlar?
bir de altındaki yükselme ve düşüşler anında hesaba yansıtılıyor mu?

Garanti bankasında bu konu daha önceden dikkatimi çekmişti. Konu açıldı tekrar baktım bilgilere. Hesap işletim ücreti almıyormuş garanti. Benim bildiğim kadarı ile de tüm bankalar has altın üzerinden bu işlemleri yapıyor. Has altının alış işe satış arasındaki fark da 1 tl civarında.

Altın fiyatları için de şu adresi takip ediyorum ben. http://www.altinkaynak.com/gold.aspx

Garanti Bankası' Alıntı:
Birikimlerini altında değerlendirmek ve güvenli bir şekilde gram bazında altın almak isteyenlere Vadesiz Altın Hesabı. Vadesiz Altın Hesabı ile altın alım-satım işlemlerinizi Vadesiz TL veya USD hesaplarınız aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilir, çalınma riski olmadan güvenle altın biriktirebilirsiniz. Vadesiz Altın Hesabı'nıza, günün 24 saati İnternet Şubesi'nden, Garanti Paramatiklerden, 444 0 333 Alo Garanti'den ve Garanti şubelerinden ulaşabilirsiniz.

Vadesiz Altın Hesabı açma işlemini İnternet Şubesi Hesaplar menüsü Hesap Açılışları adımından ya da 444 0 333 Alo Garanti'den yapabilirsiniz.

• TL ya da USD karşılığı kadar gram altın alım-satımı yapabilirsiniz.
  • Vadesiz TL ya da USD Hesabı'nız aracılığı ile gerçekleştireceğiniz alış ve satış işlemlerinde, minimum işlem limiti 1 (net) gram, maksimum işlem limiti 3.000 (net) gramdır.
  • Vadesiz Altın Hesabı'nızdan diğer tüm altın hesaplarına (Vadesiz ya da Birikimli Altın Hesabı) gram bazında altın havalesi yapabilirsiniz.
  • Vadesiz Altın Hesabı'nıza faiz işletilmemektedir.

Avantajları
  • Altının gramajının az olması, düşük ayarlı ya da eski tarihli olması gibi durumlarla karşılaşmazsınız.
  • İşçilik maliyeti ödemeniz gerekmez.
  • Çalınma riski olmadan, hesabınızda güvenle altın biriktirirsiniz.
  • Vadesiz Altın Hesabı'nızdan hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Ziraatte ki bir görevli bana hemen altın hesabı açtırmamı söyledi bende açtırdım iyi ki açtırmışım iki hafta içinde yükseldi fiyatlar. Görevliler birbiriyle çelişmiş:) Al-sat olayına gelirsek hiç gerek yok hocam dursun sürekli kar ediyorsun zaten. Çünkü al sat için fiyatta iniş çıkışlar olması lazım ama altında son günlerde iniş fazla olmuyor hatta hiç olmuyor. Alım satım farkıda yaklaşık 0,75 ziraatte.

Bankasya'da da altın hesabından hesap işletim ücreti alınmıyormuş arkadaşlar. :+1:

hbasdereli' Alıntı:
Ziraatte ki bir görevli bana hemen altın hesabı açtırmamı söyledi bende açtırdım iyi ki açtırmışım iki hafta içinde yükseldi fiyatlar. Görevliler birbiriyle çelişmiş:) Al-sat olayına gelirsek hiç gerek yok hocam dursun sürekli kar ediyorsun zaten. Çünkü al sat için fiyatta iniş çıkışlar olması lazım ama altında son günlerde iniş fazla olmuyor hatta hiç olmuyor. Alım satım farkıda yaklaşık 0,75 ziraatte.

http://www.altinkaynak.com/gold.aspx adresinde has altın alış 85.7460 satış 86.4040 yaklaşık olarak 0,75 doğrudur. :+1:

Bir senedir Bankasya da kullanıyorum arkadaşlar. Halk bankta da vardı, birkaç gün alış satış arasındaki farka baktım bankasya daha uygun geldi ona geçtim. Gerçi borsa gibi al sat yapmak mantıklı değil ama uzun vadede hep karda. şimdi altın alın 2 ay sonra kesin kardasınız.Evde çalınma riskini düşünürseniz çok avantajlı oluyor. Hiç durmayın derim...

Şuan merak ettim Halkbankasında alış 101,505TL satış 96,515TL al - sat arasında neredeyse 5TL fark var? Bazı arkadaşlar 1tl fark var diyorlardı? bunun nesi karlı ben anlamadım?

Kullanan varsa açıklayabilir mi?

sehzade84' Alıntı:
Şuan merak ettim Halkbankasında alış 101,505TL satış 96,515TL al - sat arasında neredeyse 5TL fark var? Bazı arkadaşlar 1tl fark var diyorlardı? bunun nesi karlı ben anlamadım?

ben kullanmıyorum ama halk bankasından fiyatları takip ederim dostum
haftaiçi mesai saatleri içinde mesela örnek fiyat:
alış: 100.25 ise
satış: 101.50 veya 101.75 olur ama mesai saatinin dışında aradaki çıtayı açıyorlar.

sehzade84' Alıntı:

Hocam Halkbank'ta biraz fark var. Önceki gün 5,5 TL, dün 1 TL fark vardı, bugün fark 4 TL'ye kadar çıktı. Çok değişken.

culle' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:

Hocam Halkbank'ta biraz fark var. Önceki gün 5,5 TL, dün 1 TL fark vardı, bugün fark 4 TL'ye kadar çıktı. Çok değişken.

cenavar' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:

satış: 101.50 veya 101.75 olur ama mesai saatinin dışında aradaki çıtayı açıyorlar.

Fark bankadan bankaya değişebilir ama mesai saati esas. Hafta içi mesai saatleri (altın borsasının mesai saatleri) içinde fark 1 tl civarında , mesai saati dışında 4-5 tl olabiliyor. Ama şunu unutmamak lazım, kuyumcuya gittiğinizde fark her zaman 7-8 tl dir, ve gündüzleri işlem yapabilirsiniz. Aldığınız anda satmak istediğinizde gram başı 7-8 tl !!!

Kuyumcuda en az çeyrek altın alabilirken bankada 1 gram dahi alabilme ve satabilme seçeneğiniz var. Bir de acil paraya ihtiyacınız varsa 1 gam satabilirsiniz.. Kuyumcuya gidip "abi ben 20 gramlık bileziğin 1 gramını bozduracağım" diyemiyorsunuz.. Birde yastık altında güvenli bir şekilde saklama sorunu var...

Birde en sevdiğim özellik geçen arkadaşım yaptı. Sabah haberlere bakarken altının %4 arttığını görünce (pazartesi oldu) sabahın köründe altın almış. (alış 84 satış 89). Banka mesai saati başlayınca 90'dan açılmış... tam tersini de yapabilirsiniz.. Baktınız hafta sonu anormal bir düşüş var.. eski fiyattan satıp zararı en aza indirmek için kullanılabilir..

Şu iki olayı unutmamak lazım :
1- Altın güvenli liman sayılır. Uzun vadeli yatırımlar için tevsiye edilir.. Bu aylarda aylık bile %15 artabiliyor.. Ama aynı oranda azalabilir.. (haziran 2010 = 63 tl/gram, ağustos 2010 = 57 tl/gram)
2- Türkiyedeki altın fiyatı iki şeye bakar 1-dolar "şu an 1,75" 2- altın ons fiyatı "şu an 1750 lerde" (1 ons=~31 gram yapar, altının gram fiyatı tl olarak (ons fiyatı)*(dolar kuru)/(31,1) şu an için :1750*1,75/31= 98 tl gibi bişey)
şu an altının Türkiyede uçmasının sebebi : ikisi birden arttı. yani ikisi birden %2 artınca artış %4 oldu.. (8.8.2011 ve 9.8.2011 tarihleri örnek) Geçen ağustos da altın dünyada rekor kırarken Türkiyede düşmesinin sebebi doalrın 1,55 lerden den 1,30 tlye düşmesiydi.

Bu yazıyıyı okuyanlar çok altınım olduğunu sanmasınlar, geçen araba aldım.. almasaydım 3000-4000 tl kazanırdım ama nasip. Not:pişman değilim..

hasan' Alıntı:
culle' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:

cenavar' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:

Fark bankadan bankaya değişebilir ama mesai saati esas. Hafta içi mesai saatleri (altın borsasının mesai saatleri) içinde fark 1 tl civarında , mesai saati dışında 4-5 tl olabiliyor. Ama şunu unutmamak lazım, kuyumcuya gittiğinizde fark her zaman 7-8 tl dir, ve gündüzleri işlem yapabilirsiniz. Aldığınız anda satmak istediğinizde gram başı 7-8 tl !!!

Kuyumcuda en az çeyrek altın alabilirken bankada 1 gram dahi alabilme ve satabilme seçeneğiniz var. Bir de acil paraya ihtiyacınız varsa 1 gam satabilirsiniz.. Kuyumcuya gidip "abi ben 20 gramlık bileziğin 1 gramını bozduracağım" diyemiyorsunuz.. Birde yastık altında güvenli bir şekilde saklama sorunu var...

Birde en sevdiğim özellik geçen arkadaşım yaptı. Sabah haberlere bakarken altının %4 arttığını görünce (pazartesi oldu) sabahın köründe altın almış. (alış 84 satış 89). Banka mesai saati başlayınca 90'dan açılmış... tam tersini de yapabilirsiniz.. Baktınız hafta sonu anormal bir düşüş var.. eski fiyattan satıp zararı en aza indirmek için kullanılabilir..

Şu iki olayı unutmamak lazım :
1- Altın güvenli liman sayılır. Uzun vadeli yatırımlar için tevsiye edilir.. Bu aylarda aylık bile %15 artabiliyor.. Ama aynı oranda azalabilir.. (haziran 2010 = 63 tl/gram, ağustos 2010 = 57 tl/gram)
2- Türkiyedeki altın fiyatı iki şeye bakar 1-dolar "şu an 1,75" 2- altın ons fiyatı "şu an 1750 lerde" (1 ons=~31 gram yapar, altının gram fiyatı tl olarak (ons fiyatı)*(dolar kuru)/(31,1) şu an için :1750*1,75/31= 98 tl gibi bişey)
şu an altının Türkiyede uçmasının sebebi : ikisi birden arttı. yani ikisi birden %2 artınca artış %4 oldu.. (8.8.2011 ve 9.8.2011 tarihleri örnek) Geçen ağustos da altın dünyada rekor kırarken Türkiyede düşmesinin sebebi doalrın 1,55 lerden den 1,30 tlye düşmesiydi.

Bu yazıyıyı okuyanlar çok altınım olduğunu sanmasınlar, geçen araba aldım.. almasaydım 3000-4000 tl kazanırdım ama nasip. Not:pişman değilim..
aynen valla hocam geçen sene mayısta 54 ten altını bozdurdum yaklaşık 400 gram gittim mal gibi 25 bine araç aldım şimdi satmamış olsam 40bin tl olmuştu vay be bi senede 15 bin zarar ettik birde üstüne bir sürü bakım 3bin tl bakım yedi araç yani nerdeyse aracı sıfır gibi yaptım ama kısmet demekki. Allah var olana bereket versin . Bencede bankadan altın alınması daha mantıklı evleri mahalle mahalle gezen hırkızlar altın dedektörleriyle tarıyorlar çünkü nereye saklarsanız saklayın bulurlar. yeterki sizin yeni evli çift veya altınınızın olduğunu okulunuzdan birileri bilsin çünkü öğretmenler içindede çok hırsız veya hırsız ortağı var.

Altın hesabı açmada hangi banka daha iydir, kullanan arkadaşlar paylaşabilir mi?

kuveyt türk ve iş bankası iyidir diyorlar ama kullana arkadaşlar daha iyi bilir...

Alım-satım arasındaki o farklar mesai saatleri dışında o şekilde. Mesai saatleri içerisinde ortalama 80 kuruş-1 lira arası bir fark oluyor.
Anlık olarak alım satım yapabiliyorsunuz.
Gün içindeki kur farklarını değerlendirip bundan iyi gelir elde edebilmek mümkün. Ör: http://www.r10.net/yatirim-araclari/985 ... di-22.html

Halkbank'ı kullanıyorum, memnunum.
Kullandığınız bankanın int. bankacılığını kullanıyorsanız, şubeye gitmeden kendiniz de altın hesabı oluşturabilirsiniz.

hocam haftasonu ve mesai dışında aralık 5-6 tl oluyor...fakat normal zamanlarda aradaki fark 1 tl oluyor...bu aralar bende dahil altına hücummu yapıyoruz ne.....

mesai saati dışında, eğer gece çok önemli bir ekonomik gelişme olmayacaksa(uzakdoğu yada abd) ne alım ne satım yapılmaz. makas farkı çok yüksek

evet bu aralar italyada ve ispanyada krizler bekleniyor....bence tam sırası gibi düşünüyorum....

Maaş aldığım banka olduğu için Yapı Krediden aldım. Altın hesabında bu bankadan uzak durun Mesai saatlerinde bile alış satış arasında 2 TL den fazla fark var.

Hocam altın hesabında işlem yapacaksan mesai saatleri içinde yapacaksın yoksa alış satıs farkı çok artıyor. Bir Arkadas B tipi altın fon önermiş fakat onun dezavantajları var;
anlık işlem yerine öğleye kadar satarsan bir sonraki günün fiyati ile satarsın
yıllık %3 civarında işletim komisyonu ödersin...

tugrulbey' Alıntı:
Altın hesabı açmada hangi banka daha iydir, kullanan arkadaşlar paylaşabilir mi?

kuveyt türk ve iş bankası iyidir diyorlar ama kullana arkadaşlar daha iyi bilir...

Ben TEB ve Halk Bankası kullanıyorum ama tavsiyem Halk bankası, devlet bankasından şaşmayın...

eyolcu' Alıntı:
tugrulbey' Alıntı:

Ben TEB ve Halk Bankası kullanıyorum ama tavsiyem Halk bankası, devlet bankasından şaşmayın...

teşekkürler hocam bende araştırmaya devam edeceğim...

Geri