Alan dışı BT Rehber öğretmenleri e- sınav izleme sorumlusu belgesi alabilir mi?

Kodla Büyü
Konu öyle değil sayın hocam.BT ler hep angarya islerde bedava kullanılmaya çalışıldığı icin bu sefer tongaya düşmek istemediler.O yuzden dediler kesin bu iste bir pislik var yoksa bunlar bu iste bizim cikarimiz olsa bize degil kendileri veya yakinlarina aldirtirlar diye soğuk baktilar.Sonradan gorev almalar başlayınca aa iyimis dendi ama süpheli yaklaşanlar kursu alamamıs oldu.Sonra gorev alanlar da bu sefer jokerler yüzünden yok polisle yok savciyla yok yok mahkemeyle uğrasmaya basladilar.Hele ahlaki davranis bozuklugunun cok oldugu illerde gorev alanlar cok zor surecler saldirilar yasadi.Olayi BT lerin sahip cikip cikmama konusuna baglamak cok basit bir bakis açısı...Herseyin bir sebebi bir nedeni bir sonucu var...
aynen öyle

Bizim ilde e-sınavla ilgilenen şef açık lise sınavlarından itibaren sınavlarda başkan-gözetmeni kaldırıp, 2 uyg-izl. sorumlusu olabileceği duyumunu aldıklarını söyledi.
Yaklaşık 20 ye yakın görev aldım. Salon başkanı ve gözetmen ne iş yapıyor biri bana söylesin? Polis zaten girişte kontrol ediyor. Bence de iki izleme olmalı.

ben üst düzey olmak lazım vs bir şey demedim ortaokullar a matematik anlatmak için de fen anlatmak için de üst düzey matematik fen bilmek gerekmiyor saygılar sevgiler
Matematik için neye dayanarak bu kanıya vardınız? Uzmanlık alanı Matematik olmayan biri dersi nasil verimli işleyecek?

Konu öyle değil sayın hocam.BT ler hep angarya islerde bedava kullanılmaya çalışıldığı icin bu sefer tongaya düşmek istemediler.O yuzden dediler kesin bu iste bir pislik var yoksa bunlar bu iste bizim cikarimiz olsa bize degil kendileri veya yakinlarina aldirtirlar diye soğuk baktilar.Sonradan gorev almalar başlayınca aa iyimis dendi ama süpheli yaklaşanlar kursu alamamıs oldu.Sonra gorev alanlar da bu sefer jokerler yüzünden yok polisle yok savciyla yok yok mahkemeyle uğrasmaya basladilar. Hele ahlaki davranis bozuklugunun cok oldugu illerde gorev alanlar cok zor surecler saldirilar yasadi.Olayi BT lerin sahip cikip cikmama konusuna baglamak cok basit bir bakis açısı...Herseyin bir sebebi bir nedeni bir sonucu var...
E sınav uygulamalarının başladığı ilk zamanlarda dediğiniz geçerli olabilir Sayın hocam ama kaç yıldır yapılıyor bu sınav. Halen bu konularda tereddüte düşülmesi, acaba yine bir angarya mı kitleyecekler diye düşünülmesi anlamsız. Kısa bir araştırma yapılarak yada 1-2 kişiyi aranıp sorularak bu işin angarya olmadığı anlaşılabilir.

Matematik için neye dayanarak bu kanıya vardınız? Uzmanlık alanı Matematik olmayan biri dersi nasil verimli işleyecek?
Daha önceki yorumlarda bilişim işleri için basite alma olunca hocam da haklı olarak böyle yazmış. Ortalama bir sayısal bölümden mezun birisi ortaokul matematik derslerini rahat verir bence de. Ama tabii ki doğru olan bu degil. Doğru olan her branşın kendi alanı ile ilgili işlerde görev yapması.

• Beğen
Tepkiler: vgm
2018 de e-sınav başladığında BT öğretmenleri ve meb il-ilçe müdürlüklerindeki VHKİ lere kurs verip görevleri dağıttılar kayseride öğretmen olmayan grubun yaptığı sınavlarda cok sorun çıktı diğer illerin de altta kalacağını hiç zannetmiyorum 2019 da BTR ler de dahil edilmişti ki pandemi başladı aldığımız belgeler yalan oldu şimdi inşallah düzgün iş yapıp sınav kurallarına riayet etmesini bilen ve uygulayanları değerlendirirler

uzmanlık alanı bilişim olmayanlar nasıl ortada dolaşıyorsa işleri mis gibi yapıyorsa (çakma btrlik vs vs) bende mis gibi yaparım çok da verimli olur merak etmeyin

Daha önceki yorumlarda bilişim işleri için basite alma olunca hocam da haklı olarak böyle yazmış. Ortalama bir sayısal bölümden mezun birisi ortaokul matematik derslerini rahat verir bence de. Ama tabii ki doğru olan bu degil. Doğru olan her branşın kendi alanı ile ilgili işlerde görev yapması.
bilişim işleri basit matematik fen uzmanlık alanı yersen hocam

Bu kurs ilk açıldığında sadece BTler başvurabiliyor ve sadece onlara görev veriliyordu. Ancak zamanla görevliye olan ihtiyaç sayısının artmasından(e-sınav salonu sayısının artması) BTlerin de görev almakta çok gönüllü olmamasından kaynaklı görevli tanımları genişletildi. Hatta her hafta görevler dağıtılmasına rağmen boş kalan görevlendirmeler için ayrıca duyuru yapılıyordu. Daha sonra ne oldu peki? Madem BTler bu işi yapmıyor yada yapmak istemiyor o zaman biz de gönüllü görev almak isteyen başka öğretmen / memur buluruz dediler bir nevi. Durumu belirtmek istedim sadece . Doğruluğu / yanlışlığı konusunda yorum sizlerin.
hangi il bilmiyorum çalıştığınız ancak benim bulunduğum ilde 4 yıldır esınav yapılıyor ve 4 yıldır görev alıyorum. inanın herkes istediği halde sınav falan çıktığı yok . ihtiyaca yetersiz geldiğimizi düşünmüyorum. koca yıl içinde 3 tane sınav çıkıyor bana ne zaman herkes yaz tatiline köyüne memleketine gidiyor tüm yılda çıkmayan sınav bu 2 ay içinde çıkıyor. resen isteğim her zaman aktif olduğu halde daha hiç resen sınav düşmedi mesela bana . demekki sayımız yeterli diye düşünüyorum. başkan ve gözetmene ihtiyaç olmadığını da düşünüyorum ayrıca. bütün yük izlemecide boş yere devletin sırtına yük. tek izlemeci bile aday sayısı 20-25 ise yeterli olur

Bu sınavlarda görev alabilmek için açılan kurs başvurusundan neden haberimiz olmuyor, 1 günde oldu bittiye getiriliyor başvuru anlamıyorum. Farklı illerde görev yaptım, yine aynı durum oldu.

hazır e sınav la ilgili bir başlık görmüşken: Bina Sınav Sorumlusunun e sınav başlatma yetkisi var mı?
Benim bildiğim yok ama değişen bir durum ya da yanlış mı bildiklerim diye bir sormak istedim.

hangi il bilmiyorum çalıştığınız ancak benim bulunduğum ilde 4 yıldır esınav yapılıyor ve 4 yıldır görev alıyorum. inanın herkes istediği halde sınav falan çıktığı yok . ihtiyaca yetersiz geldiğimizi düşünmüyorum. koca yıl içinde 3 tane sınav çıkıyor bana ne zaman herkes yaz tatiline köyüne memleketine gidiyor tüm yılda çıkmayan sınav bu 2 ay içinde çıkıyor. resen isteğim her zaman aktif olduğu halde daha hiç resen sınav düşmedi mesela bana . demekki sayımız yeterli diye düşünüyorum. başkan ve gözetmene ihtiyaç olmadığını da düşünüyorum ayrıca. bütün yük izlemecide boş yere devletin sırtına yük. tek izlemeci bile aday sayısı 20-25 ise yeterli olur

İstanbul Anadolu Yakası Hocam. Ben ilk kursu aldığımda sadece Haydarpaşa 'da vardı hocam. Sonra zamanla sayı arttı. Şu anda bildiğim kadarıyla her ilçede e-sınav merkezi var hatta hafızam beni yanıltmıyorsa bazı ilçelerde birden fazla e-sınav merkezi var. Sanırım sizin daha küçük bir yer. Farklılık bundan kaynaklanıyor. Ama Açık Lise ve ortaokul sınavları da sisteme dahil edilince mutlaka daha fazla görev alırsınız. İyi günler...
Daha fazla bilgi için : https://www.meb.gov.tr/e-sinav-salonu-sayisi-500e-cikiyor/haber/24143/tr

4 yıl evvel bu kurs acıldıgında müdüre DYS üzerinden başvurumu göndermesini talep etmiştim kadromun bulunduğu okulda BTR olmadığım için reddetti başka okula geçtim 2022 de kursu almak için katıldığımda kendi okulundan bir eğitmen gelmiş kendi kendini kursa yazmış ilk sınavlarda da cezalı duruma düştü bu müdürlerin para hırsı ne olacak

Herşey süt limanken, mebbis şifreni gir sınavı başlat butonuna bas bunu çocuğa versen yapar bu kimsenin bilgisayar dehası olduğunu göstermez. Marifet sorun olduğunda müdahale edebilecek bilgi birikimine sahip olmak. E sınav salonları yeni bilgisayarlar yeni herşey güzel gidiyor ama şimdilik! zamanla işi ehline vermek gerektiğini üst kademedekiler de anlayacaklar. Bilişim öğretmenlerinin serzenişlerini şımarıkça bulup üstelik bu forumu kullanan arkadaşlara ayrıca hayret ediyorum. Şöyle yapalım o halde milli eğitim serbest bıraksın her öğretmen istediği ilgi duyduğu kendini geliştirdiğini düşündüğü branşa geçsin. Bende mesela beden eğitimi dalında egzersiz açayım.

• Beğen
Tepkiler: vgm
imkanınız varsa ihmal etmeyin alın belgenizi. önümüzdeki süreçte başkan, gözetmen kalkacak 2 izleme sorumlusu yapacak sınavı planlama bu şekilde.

Geri