Al Ek Dersi, Ver Ek Ödemeyi!

Kodla Büyü

yuca

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Eğitimciler; Milli eğitim bakanlığında 1988 yılından beri uygulanan ek dersin kaldırılarak yerine ek ödemenin 12 ay üzerinden verilmesini gündeme taşıyor.

Pek çok paylaşım sitelerinde farklı zamanlarda dile getirilen bu istek bu günlerde yaygın şekilde tartışılıyor.Hatta net verilmesi gereken rakamlar bile konuşuluyor.

Okul Müdürlerine 900 TL

Müdür Yardımcılarına (Başmüdür yardımcılar dahil):750 TL

Tüm Öğretmenlere girdikleri ders saatine bakılmaksızın:650 TL verilmesinin doğru bir uygulama olacağı açıklanıyor.

Yüksek lisansı bitiren ve Egzersiz yapanlara 50 ile 100 TL arasında farklı ödemenin olması gerektiği de söyleniyor.

İtibarı ayaklar altına alınan eğitimcilerin itibar kazanmasının bir açılımı olacağı söyleniyor.Hükümetin bu uygulamayı yapmasının zamanının geldiği eğitimciler tarafından dile getiriliyor.

Konuyla ilgili olarak Memurlar.biz sitesi olarakta okuyucularımızın görüşlerinin yansıması açısından bir anket düzenledik. Bu ankette kullanacağınız oyların sonucuna göre oluşacak fikri kamuoyunun bilgisine sunacağız.Anket için sitemiz anasayfasından oy kullanabilirsinziz.

Ek ders uygulamsının kaldırılıp yerine ek ödeme getirildiğinde eğitimin veriminin artıp pek çok tartışmanın biteceği de belirtiliyor.Karızması çizilen yetkili sendikanın ve tüm eğitim sendikalarının bu öneriyi gündemlerine taşıyarak bir an önce kamuoyu oluşturulması eğitimciler tarafından bekleniyor.
http://www.memurlar.biz/haber/al-ek-der ... demeyi-303

bence daha mantıklı bu konuda bari sendikalar bi işe yarasalar

haksızlık olur ..... biri 2 saat okulda kalacak diğeri 10 saat ....adalet nerde ?

Tek şartla olur herkez dersi olsun olmasın giriş çıkış saatleri aynı olursa olur.Dersi olmayanlara da idare tarafından görev verilebilir. :idea:

Japonyada öğretmenlerin mesai saatleri eşitmiş. Herkes aynı maaşı alıyor ek ders yok ama herkesin bir çalışma odası var orada bir şeyler üretiyor. Eşit işe eşit ücret mantığı ile herkese çıplak maaş işi şu an olmaz. 15 saat derse girenle 30 saat derse giren aynı maaşı alacak olur mu böyle bir şey.

09:00 - 17:00 herkes okulda kalmak şaşrtıyla neden olmasın. var olan dersler de eşit paylaştırılmalı. eve iş götürmemiş oluruz

Tüm öğretmenlere aynı saat derse girmiş gibi maaş verilmesi adil olmaz. Ek ders yine devam etmeli.
Yeni göreve başlayan bir öğretmenin 15 saat ders karşılığı alacağı maaş en az 2000 TL olmalı.

Bunlar bizim fikirlerimiz ama dinleyen kim. Yetki, yakın gelecekte eğitimi özelleştirip tüm öğretmenleri asgari ücret çalıştırmak isteyen kişilerde olduğu sürece daha çok çekeceğimiz var.

valla bu oldukça saçma. 15 saat derse girenle 30 saat giren nasıl aynı parayı alır? Ağır saçmalarlar.

saçma neden benden daha az saat derse girenle aynı ücreti alayım. Bir arkadaşta var olan dersler paylaştırılır demiş. Bilgisayar yoksa fen matematik türkçeye mi girilecek. Eşit alınacaksa kimse fazla ders istemez. Yaş o iş. adil değil.

kendimizi avutmayalım..4 sene içinde makul seviyeye indirecekler bizim maaşlerı...artık yüksek maaş ve hak beklemeyin..ülkede diktatörlük var artık....

o zaman niye fazladan derse gireyim ki her öğretmen maaş karşılığından fazla derse girmez bir meslek öğretmeni sınıf öğretmeni branş öğretmeni hepsi aynı ekdersi almıyor
aslına bakılırsa bu işi öğretmenler degil hükümet teklif ediyor. şart koşuluyor ben şahsen kabul etmem arkadaş

Bir kereden ciddi alım yapıp öğretmen ihtiyacını en aza indirdikten sonra, 15 saat üzeri alınan dersler birbirine yaklaşırsa, tam gün mesaiyle 2500 civarı maaş mantıklı.

aysekut' Alıntı:
Tek şartla olur herkez dersi olsun olmasın giriş çıkış saatleri aynı olursa olur.Dersi olmayanlara da idare tarafından görev verilebilir. :idea:

:+1: Her öğretmenin dersliği olur, her öğretmen formatör :) gibi olursa olur. Yoksa elbette haksızlık.

8-5 çalışır herkes milletin çenesi kapanır o zaman çok çalışıyor olursak olabilir.

hükümetin politikalarında eğitim camiasının yeri yok. boşa hayal kurmanında anlamı yok.

yinede haksızlık.
idari görev ile dersin ağırlığı aynı değildir.
idari görevin öğrencisi yoktur, sınavı yoktur, sınav kağıdı yoktur, bağıran, çağıran, arkadaşları ile itişen kakışan zat-ı şahaneler yoktur.

BaRBaRYaN' Alıntı:
yinede haksızlık.
idari görevin öğrencisi yoktur, sınavı yoktur, sınav kağıdı yoktur, bağıran, çağıran, arkadaşları ile itişen kakışan zat-ı şahaneler yoktur.

tamamen katılıyorum.

biri 30 saat derse girip kafa yoracak, çene patlatacak. Diğeri öğretmenler odasında çay içip oturacak. Ücret aynı olacak... Hani adelet.

düşünerek yorum yapsak...

Böyle bir durum olduğunda karşılığında tabi ki bir şeyler istenecektir ha ne kadar reel olur ne kadar kağıt üstünde kalır onu ben bile tahmin edemem

okadda' Alıntı:
düşünerek yorum yapsak...

Böyle bir durum olduğunda karşılığında tabi ki bir şeyler istenecektir ha ne kadar reel olur ne kadar kağıt üstünde kalır onu ben bile tahmin edemem
..
biz nasıl yorum yapıyor görünüyoruz ordan merak ettim doğrusu :puhaha:

arkadaşım kendi okulunu düşün bir kere. mevcut duruma göre bilgisayar öğretmeni olan bizler formatör değilsek toplasan 20 saat anca ders çıkıyor çoğu okulda. bazı branşlarda maaş karşılığını bile zor dolduruyor. şimdi bu adama ne görevi vereceksin ki 30 saat derse giren adamla aynı ücreti alacak? öğrencileri klonlayıp ders ve sınıf yaratamıyacağına göre görünen tek mantıklı çare İDARİ GÖREV. İDARİ GÖREV ciddi yada gayri ciddi olsun normal bir sınıfın dersi ile eş değerde tutulabilirmi :?:

isterse ağzınla kuş tut desinler fark etmez. yinede derse girmekle eş değerde değildir o görev. biz birde durumun idealini düşünüyoruz. uygulamada böyle durumlarda idare ile arası iyi olan öğremenle arası kötü olan öğretmenin yapacağı görevlerde farklılaşacaktır tabiki. biri bilgisayarda devamsızlık girerken, diğer arşivin tozlu raflarında evrakları düzenleyebilir, biri müdürün odasında sosyal etkinlik planlarken diğer öğretmen kütüphanedeki tozlu kitapları sınıflandırıyor olabilir...

biz nasıl yorum yapıyor görünüyoruz ordan merak ettim doğrusu

arkadaşım kendi okulunu düşün bir kere. mevcut duruma göre bilgisayar öğretmeni olan bizler formatör değilsek toplasan 20 saat anca ders çıkıyor çoğu okulda. bazı branşlarda maaş karşılığını bile zor dolduruyor. şimdi bu adama ne görevi vereceksin ki 30 saat derse giren adamla aynı ücreti alacak? öğrencileri klonlayıp ders ve sınıf yaratamıyacağına göre görünen tek mantıklı çare İDARİ GÖREV. İDARİ GÖREV ciddi yada gayri ciddi olsun normal bir sınıfın dersi ile eş değerde tutulabilirmi

isterse ağzınla kuş tut desinler fark etmez. yinede derse girmekle eş değerde değildir o görev. biz birde durumun idealini düşünüyoruz. uygulamada böyle durumlarda idare ile arası iyi olan öğremenle arası kötü olan öğretmenin yapacağı görevlerde farklılaşacaktır tabiki. biri bilgisayarda devamsızlık girerken, diğer arşivin tozlu raflarında evrakları düzenleyebilir, biri müdürün odasında sosyal etkinlik planlarken diğer öğretmen kütüphanedeki tozlu kitapları sınıflandırıyor olabilir...

şu anki sistem ne kadar mantıklı ki hocam. bunun üzerinde çalışmalar yapılıp geliştirilebilir, adaleti hiçbir zaman tam teşekküllü sağlayamazsınız ki. mevcut durumdan daha iyi hale getirilirse neden olmasın.

yuca' Alıntı:
biz nasıl yorum yapıyor görünüyoruz ordan merak ettim doğrusu

arkadaşım kendi okulunu düşün bir kere. mevcut duruma göre bilgisayar öğretmeni olan bizler formatör değilsek toplasan 20 saat anca ders çıkıyor çoğu okulda. bazı branşlarda maaş karşılığını bile zor dolduruyor. şimdi bu adama ne görevi vereceksin ki 30 saat derse giren adamla aynı ücreti alacak? öğrencileri klonlayıp ders ve sınıf yaratamıyacağına göre görünen tek mantıklı çare İDARİ GÖREV. İDARİ GÖREV ciddi yada gayri ciddi olsun normal bir sınıfın dersi ile eş değerde tutulabilirmi

şu anki sistem ne kadar mantıklı ki hocam. bunun üzerinde çalışmalar yapılıp geliştirilebilir, adaleti hiçbir zaman tam teşekküllü sağlayamazsınız ki. mevcut durumdan daha iyi hale getirilirse neden olmasın.
...
hocam şu anki sistem olanlar içinde en mantıklılarından biri. derse girersen ücret alırsın, girmezsen alamazsın. bu sistem üzerinde düzenlemeler tabiki yapılabilir ama yapılacak düzenlemelerde DERS BAZINDA yapılmalıdır. Mesela ilköğretim öğretmenlerine zorunlu ETÜT koyarsınız bunları da öğrencilere ücretsiz yaparsınız böylelikle öğrencinin dershaneye gidişinin de önünü kesmiş olursunuz. Ama kalkıp ta benim 40dk anlattığım ders ile idarenin verdiği 40dk lık görevi hiç bir güç bana aynıdır diye yutturamaz.

fakat konuda basedilen durumla planlanan aslında mevcut durumu daha iyiye getirmek değil, yandaşçılığı / yalakacılığı arttırmak olur sadece

hiç mantıklı değil, derse girene de girmeyene de aynı ek ders haksızlık olacağı gibi, ayrıca 500-600 ekders yerine 350 TL ek ödemeyi verirler otururuz sonra tekrar ekdersler gelsin diye eyleme başlarız. Hem eködemeyi zaten vermeleri lazım, ekdersle niye kıyaslanıyor ki :-1:

Böyle birşeyi bazı öğretmenlerde istemez devlette istemez.. Ekders olmazsa 15 yada 20 saatin üstünde hiç kimse ders istemez ozaman normların yeniden ayarlanması gerekir. şuan 126bin olan öğretmen açık sayısı rahatlıkla 250bine çıkar. atanamayan öğretmenlerin sesleri iyice yükselir. Bunun içindir ki devlet böyle birşeyi asla kabul etmez...

BaRBaRYaN' Alıntı:
yinede haksızlık.

o zaman şu anki formatörlerin aldığı ek ders ücretleride haksızlık değil mi? daha ortada bişiy yok birbirimizi yemeye başladık.

Geri