alınan dosya masrafını geri alan varmı?

Kodla Büyü

ege

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ev kresi kullanırken dosya masrafı adı altında alınan paranın geri iade edildiğini duydum bunun için bankaya dilekçeyle başvuruluyomuş eğer iade olmazsa(süre 15 günmüş) hakem heyetine başvuruluyomuş diye duydum yalnız dosya masrafı için alınan paraya ait dekont bulamadım . öle bi dekont alıp almadığımıda hatırlamıyorum napmalıyım bilgisi olan varmı . dekontsuz tek dilekçeyle başvursam o0lurmu

arkasdaşler ilk kredi çekenler için öle bir durum yok. sadece yapılandırma yapanlar için masraflar geri alınıyor. ben tüketici haklarına gittim bana bu şekilde acıklama yaptılar.

bank asyada da var mıdır geri ödeme....yapılandırmayı kabul etmemişti ama....

Ben daha bugün gittim bankaya.Oradaki yetkilinin söylediği şu: --Biz sizden dosya masrafı almadık komisyon aldık.Çekmecenin gözünü gösterip, bak biri bizi mahkemeye verdi,avukat masraflarımızı da ödedi dedi,beni korkutmak istercesine.

Arkadaşlar bence daha bekleyin. Acele etmeyin. Devletin el atması gerek bu işe. Çünkü tüketici haklarından olumlu sonuç cıksa bile Banka mahkemeye veriyor. Bir sürü avukatları var. İmzaladığımız belgeleri sunuyor mahkemeye. Kaçımız okuyoruz?? Dava kaybediliyor. Bide tüketiciye mahkeme masrafları çıkıyor.

bu konuda umarım kart aidatları konusu gibi olur da bizde rahatlarız.bir dilkeçe yazıp geri ödeme talep edebilir hale gelsek ne güzel olur...bende bu hafta içinde dilekçe vermeyi düşünüyorum bu konuda..aba altından sopa göstermezse banka...bakalım hyrlısı inş..

bende kullandığımız konut kredisinin hayat sigortası , deprem , konut sigorta primlerini geri ödemeleri için dilekçe yazdım
tüketici hakem heyetine gittim bana dilekçe yaz bankanın şubesine taahütlü yolla dedi
yarın postalıcam
eğer banka bana olumsuz sonuç verrirse tüketici hakem hayatindeki memur ozaman buraya gel dedi
daha sonra ilk krediyi alırken 1500 tl masraf kesmişti banka onu alabilirmiyim dedim
onun için mahkeme açmak lazım dedi
buradan bankadan gelen sonuçları yazarım

sarix' Alıntı:
bende kullandığımız konut kredisinin hayat sigortası , deprem , konut sigorta primlerini geri ödemeleri için dilekçe yazdım
tüketici hakem heyetine gittim bana dilekçe yaz bankanın şubesine taahütlü yolla dedi
yarın postalıcam
eğer banka bana olumsuz sonuç verrirse tüketici hakem hayatindeki memur ozaman buraya gel dedi
daha sonra ilk krediyi alırken 1500 tl masraf kesmişti banka onu alabilirmiyim dedim
onun için mahkeme açmak lazım dedi
buradan bankadan gelen sonuçları yazarım

hocam noldu bir gelişme var mı?

ben de bişeyler yapacam ama bankadan hiçbir evrak almamıştım. ne aptalmışım diyorum. adamlar elimde neyim neyim yok alsalar yeri.

teşekkürler hasari hocam konunun takipçisi olalım. inşallah bir delikanlının biri çıkar şu bankalara söz geçirir halkını kazıklatmaz.
imf ye kafa tutanlar bir de şunlara kafa tutsa!!

izmitlii' Alıntı:
teşekkürler hasari hocam konunun takipçisi olalım. inşallah bir delikanlının biri çıkar şu bankalara söz geçirir halkını kazıklatmaz.
imf ye kafa tutanlar bir de şunlara kafa tutsa!!
Göründüğü gibi değil hocam bunlar. Çıkıp hava atmasını bilirler ama vatandaşı süründürmeye devam ederler. :sleep:

http://tuketiciler.org/?com=files.read&ID=12&pID=362
Şimdi buldum burada yargıtay kararları var. Ben tüketici hakem heyetine gittim dilekçemi almadılar bile. Hem miktar yüksek hem de alamazsınız o parayı dediler. Ben bankacıların kendilerini bir şekilde ikna ettiği hissine kapıldım ne yalan söyleyeyim.
Müsait olduğumda yargıtay kararıyla adliyeye gideceğim bakalım yol gösterirlerse yazarım.

2010 şubatta kredi çektim.faizler düşünce 2010 aralıkta yapılandırdım.(5 taksit azaldı bu arada,ödediğim taksit değişmeden)yaklaşık 940 TL ücret aldılar.2012 nisandada bankaya alınan bu paranın iadesi için başvurdum.banka bana red yazısını gönderdi.bende ilçe hakem kuruluna başvurdum.dilekçme bankanın yazısını ve ödediğim paranın ücretini gösteren dekontuda ekledim(dekontta yeniden yapılandıma ücreti diye açık açık yazıyo)yaklaşık 2 ay sonra cevap geldi cevapta ............... ve REDDİNE diye belirtmiş.
anlayacağınız geri alamadık.

atihtelli' Alıntı:
2010 şubatta kredi çektim.faizler düşünce 2010 aralıkta yapılandırdım.(5 taksit azaldı bu arada,ödediğim taksit değişmeden)yaklaşık 940 TL ücret aldılar.2012 nisandada bankaya alınan bu paranın iadesi için başvurdum.banka bana red yazısını gönderdi.bende ilçe hakem kuruluna başvurdum.dilekçme bankanın yazısını ve ödediğim paranın ücretini gösteren dekontuda ekledim(dekontta yeniden yapılandıma ücreti diye açık açık yazıyo)yaklaşık 2 ay sonra cevap geldi cevapta ............... ve REDDİNE diye belirtmiş.
anlayacağınız geri alamadık.
Bunlar almak isteyince bizden her türlü alıyor.

Arkadaşlar yeni mahkeme kararına göre (mart 2013) bankanın yaptığı haksız koşul kabul edilmiş ve erken ödeme hariç diğer dosya masraflarının iadesine karar verilmiş. Önceden sözleşmede dosya masrafı alınır ifadesinden dolayı bankalar haklı çıkıyordu, ama şimdi bu haksız koşul kabul edilmiş ve dava kazanılmış. Herhangi bir girişimde bulunan var mı?

2 ay olmadı abim yaptı aldı netde de yazıyor nasıl alınacağı çok basit ama bankacılara sormayın bile asla alamazsın diyorlar ;::))

abim babam için de yapmış babama bankadan alamazsın boşuna uğraşırsın bizde evraklar mevcut demişler babam aldırmamış yapmış
bir kaç hafta sonra babamı arayayıp gel anlaşalım kapansın demişler babam yine kabul etmemiş

bu arada abim ile babamın bankaları farklı tabi doğal olarak davranışlarda

arkadaşlar alın israftır boşuna bankada kalmasın...

06Davut' Alıntı:
2 ay olmadı abim yaptı aldı netde de yazıyor nasıl alınacağı çok basit ama bankacılara sormayın bile asla alamazsın diyorlar ;::))

abim babam için de yapmış babama bankadan alamazsın boşuna uğraşırsın bizde evraklar mevcut demişler babam aldırmamış yapmış
bir kaç hafta sonra babamı arayayıp gel anlaşalım kapansın demişler babam yine kabul etmemiş

bu arada abim ile babamın bankaları farklı tabi doğal olarak davranışlarda

arkadaşlar alın israftır boşuna bankada kalmasın...
Hocam tüketici hakem heyetine mi yoksa tüketici mahkemesine mi başvurarak aldılar? Çünkü yaklaşık 1200 L dan fazla alacak varsa tüketici mahkemesine başvuruluyor. Eğer tüketici mahkemesine başvurdularsa herhangi bir ücret ödemesi yapılıyor mu? Dilekçede neleri eklediler?

Ben 2 kez INGT bank ta yapılandırma yaptım 900 TL küsür tutuyordu. önce bankama dileçke yazdım geri verin diye onlarda cevap yazmışlar sizinle sözleşme imzaladık yaptığınız medeni kanunun bilmem ne maddesine göre etik değil diye.
Bankanın bana etik olmadan bahsetmesi çok sinirlendirdi açıkcası beni
onların red cevabı ile birlikte bu sefer
dosya masrafı+yapılandırma ücretleri+expertiz ücreti+sigorta ücretleri dahil hepsini geri istedim ve direk mahkemeye verdim.
internettye çok araştırdım dosya masrafını geri alabilen yok ama diğerleri veriliyor.
dosya masrafı için benim gibi mahkemede bekleyen çok arkadaş var.
mahkemem temmuz ortalarında, durum hakkında mutlaka bilgilendirme yaparım.

xapex' Alıntı:
Ben 2 kez INGT bank ta yapılandırma yaptım 900 TL küsür tutuyordu. önce bankama dileçke yazdım geri verin diye onlarda cevap yazmışlar sizinle sözleşme imzaladık yaptığınız medeni kanunun bilmem ne maddesine göre etik değil diye.
Bankanın bana etik olmadan bahsetmesi çok sinirlendirdi açıkcası beni
onların red cevabı ile birlikte bu sefer
dosya masrafı+yapılandırma ücretleri+expertiz ücreti+sigorta ücretleri dahil hepsini geri istedim ve direk mahkemeye verdim.
internettye çok araştırdım dosya masrafını geri alabilen yok ama diğerleri veriliyor.
dosya masrafı için benim gibi mahkemede bekleyen çok arkadaş var.
mahkemem temmuz ortalarında, durum hakkında mutlaka bilgilendirme yaparım.
Haber verirseniz seviniriz hocam. Son emsal davasından sonra umarım bu haksız ödemeyi iade ederler.

ben de bugün bankadan aldıklara masraflara dair belge aldım.

600 dosya masrafı +
550 expertiz +
350 sigorta +
150 ipotek tesis ücreti +
123 dask +
226 bi daha dask

şeklinde döküm verildi. şimdi ben buna göre ne talep etmem gerekiyor.

Ekli dosyalar

• DSCF0483.rar
    844.6 KB · Görüntüleme: 56
ben arkadaşlar 2010 yılında yaptığım yapılandırma işlemi için hakem heyetine başvuruda bulundum iade kararı verdiler bankaya gitti sonuç onlarda bir geçerliliği yok diye mahkeme vermemişler bana paşa paşa 1100 tl geri ödeme yaptılar :) ama daha ayrı yaptığım 3000 tl lik yapılandırma ücreti var onu alamadım mahkemeye vericem onuda

Geri