Akilli tahtalara Format ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bazen imaj yükleme işlemlerinde sıkıntı olabiliyor. Akilli tahtaya format atıp programları da sonradan yüklemeyi düşünüyorum. Bilgisayara format atar gibi akıllı tahtaya format atsak sorun çıkıyor mu ? Deneyen hiç oldu mu ?

Hocam denemedim ama diye başlayacam cümleye, sanki tek tek formatlamak hem zaman açısından hem de çıkaracağı problemler açısından daha zor gibi geldi bana.

E. T. / akıllı tahtalar bildiğimiz büyük, dokunmatik ekranlı all in one bilgisayarlar.

İmaj işlerinde ne gibi sıkıntı çıkıyor hocam. Şahsen imajdan daha kullanışlı bir usül yok. 5 dakikada iş bitiyor.

önce windows yükleyin. sonra sürücüleri, güncellemeri, gerekli programları yükleyin hocam.. en son 1-2 defa yeniden başlatın.. clonezilla ile imaj alıp diğer tahtalara bu şekilde yükleme yapabilirsiniz. ben kendi hazırladığım imajı kullanıyorum her zaman..

Ha format ha imaj aynı şey. Windowsun yeniden kurulmasının imaj ile önemli bir farkı yok.

önce windows yükleyin. sonra sürücüleri, güncellemeri, gerekli programları yükleyin hocam.. en son 1-2 defa yeniden başlatın.. clonezilla ile imaj alıp diğer tahtalara bu şekilde yükleme yapabilirsiniz. ben kendi hazırladığım imajı kullanıyorum her zaman..
Bu şekilde imaj yüklenirse her bilgisayardaki sid değeri aynı olur. Bu sistemin sağlıklı çalışmasını engeller

Asıl önemli olan konulardan biriside IT sektöründe çalışanları ilgilendiren bir durum. Bilgi işlem sektöründe çalışan arkadaşlar hızlılık ve kolaylık açısından daha önceleri hazırlamış olduğu full imaj dosyasını bilgisayarları kurmaktadırlar. Haliyle SID değeri de imaj dosyasında ki bilgisayarda kayıtlı olan değer olmaktadır. Bu sayı artıkça ve domain network ortamında girdikçe dosya paylaşımlarında, active directory izinlerinde gibi konularda domain tarafında ve network tarafında sorunlar çıkmaktadır.

Arkadaşlar bazen imaj yükleme işlemlerinde sıkıntı olabiliyor. Akilli tahtaya format atıp programları da sonradan yüklemeyi düşünüyorum. Bilgisayara format atar gibi akıllı tahtaya format atsak sorun çıkıyor mu ? Deneyen hiç oldu mu ?
Driverları al hocam yedekle sonra normal bilgisayar fortmatlar gibi formatla sorun olmaz.

@gglemas Hocam SID değeri aynı olmaması için imaj alırken özel bir yol mu izlemek gerekiyor? Veya bu sorunun çözümünü biliyor musunuz?

@gglemas Hocam SID değeri aynı olmaması için imaj alırken özel bir yol mu izlemek gerekiyor? Veya bu sorunun çözümünü biliyor musunuz?
Evet. İmaj alırken sysprep’i kapatıp imaj almak lazım. Velevki bu işlemi yapmadan yedek aldınız ve kurdunuz. O zaman başka bir önerim var. Google sid changer diye aratırsanız bazı programlar sid değerini değiştiriyor
Sid changer indir
Alternatif program https://learn.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/newsid

Son düzenleme:
Ben okulumdaki tahtalardan bir tanesine sıfırdan format atıp windows'u ve okulda ihtiyaç olan her şeyi kuruyorum. Kullanıcı hesaplarını oluşturuyorum böylece öğrencilerin pek bir şey yapmaya yetkileri olmuyor. Sonra bunun imajını clonezilla ile alıp tahtalara deploy ediyorum.

Hazır imaj kullanmak bana pek akıllıca gelmiyor. Her okulun ihtiyacı farklı. Hazır imajlarda her şey olsun diye dolduruyorlar da dolduruyorlar.

Asıl önemli olan konulardan biriside IT sektöründe çalışanları ilgilendiren bir durum. Bilgi işlem sektöründe çalışan arkadaşlar hızlılık ve kolaylık açısından daha önceleri hazırlamış olduğu full imaj dosyasını bilgisayarları kurmaktadırlar. Haliyle SID değeri de imaj dosyasında ki bilgisayarda kayıtlı olan değer olmaktadır. Bu sayı artıkça ve domain network ortamında girdikçe dosya paylaşımlarında, active directory izinlerinde gibi konularda domain tarafında ve network tarafında sorunlar çıkmaktadır.
Hocam faz 1 ve faz 2’ler için clonezilla ile imaj alıp tum tahtalara yüklediğimde sorun yok fakat faz 3 tahtalarda okulumuzun ihtiyaçlarına göre Windows’u hazırlayıp imajı alıyorum ve win ismini otomatik değiştirirek tüm tahtalara imajı yüklüyorum. Tahtaları açtığımda okul interneti inanılmaz düşüyor, internette işlem yapmak mümkün olmuyor. Konunun bir çözümü veya önerisi olan var mı?

Geri