5.-6. sınıf 2014-2015 yıllık plan (Sınav Tarihleri Değişti)

Kodla Büyü
Re: 5.-6. sınıflar 2014-2015 yıllık plan (DÜZELTİLDİ)

azizerkut' Alıntı:
coderfree' Alıntı:
Arkadaşlar ben geçen sene 5 ve 6 lara aynı planı uyguladım, mutluluk hocamızın dediği gibi geçen sene 5 'lere anlattığımızı bu sene anlatmak mantıksız. Her ne kadar düzey farklı deseniz de laboratuar olmayan okullarda düzey farkı uygulanamaz. Ben üniteleri bölüp 1 ve 2. üniteleri 5 'lere, 3 ve 4. üniteleri 6 'lara anlatmayı ve yıllık planı buna göre düzenlemek istiyorum. Mevzuat%Yönetmelik açısından bunun sakıncası var mıdır? Birisi gelip sen niye böyle yaptın, yanlış yapmışsın diyebilir mi?

Aynısını bende düşündüm ama bu seferde 6.sınıflara bir konuyu en aşağı 4 hafta işlemek zorunda kalıyorsun ve doldurması zor bir zaman aralığı oluyor öğrencilerin sıkılması da cabası tabi ki... diğer bir alternatif ise 5 ve 6 lar için aynı plan farklı seviyeler... bende karasızım ve bekliyorum...

prgoram kitabı sayfa 7;
Öğretmenler programı uygularken öğrencilerin farklı yeterlilikler için hangi düzeylerde olduklarını belirleyecek, öğrenci düzeylerini bulundukları düzeyden bir ileri taşımayı hedefleyeceklerdir.
burdan çıkan sonuç mutlaka standartları alacaksınız 1.1,1.2, standardın düzeyini belirleyeceksiniz. bu düzeye göre konuyu ya uzatacak ya da kısaltacaksınız.. labda dersler çakıştığı için sizin dediğiniz gibi ben de uygulayamadım ve o yüzden 2. dönem öğretmenler kurulunda karar alarak yıllık planı değiştirdim. ama her konaya değindim.

Hocam emeğinize sağlık teşekkürler. :+1: Elinizde varsa 7. ve 8.sınıflar onları da paylaşabilir misiniz?

teşekkürler.
ben en son 8 yıl önce ilköğretimde çalıştım. 5-6'ların planlarında genelde bit'le ilgili kavramlar var. dersin adına da yazılım eklenmiş. yazılım konusunda ne işleniyor acaba?

Arkadaşlar henüz 6. sınıflar için yıllık plan hazırlamadım, 5. sınıflarda geçen seneki programımı kullanacağım.

Burdaki hazırlanan yıllık planları ve altındaki yorumları okuduğum zaman şöyle bir bakayım dedim bu talim terbiyenin belirlediği öğretim programına ve incelediğim zaman gördüm ki bir yanlış içerisinde arkadaşlar.

Aşağıdaki ekli dosyayı indirip

13. sayfadaki
6. “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” Dersi için Öğrenme Alanları bölümündeki şu yazıya dikkat ederlerse zaten sorun kalmayacaktır.

"Ders kapsamına örnek olarak ele alınabilecek bazı öğrenme alanları aşağıda belirtilmiştir. Ancak asla buradaki kapsamla sınırlı kalınmaması gerektiği, hedef kitlenin beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda bu önerilerin genişletilebileceği ve güncellenebileceği unutulmamalıdır."

yani burada verilen kazanımlar ve konular örnektir, dün facebook vardı bugün twitter var yarın ne olur bilinmez, böyle bir konu etrafında sınırlandırılacak bir ders değil bizim dersimiz.

5. sınıflarda geçen seneki planımı işleyeceğim( geçen sene de çok plana bağlı kalmadım)
6. sınıflar içinde geçen sene işlediğim konuların önemli olanları(donanım,işletim sistemi,ağ bağlantılar vs) tekrar 6. sınıflarda ele alıp genişleterek aşağıdaki konuları eklemeyi düşünüyorum.
Excel
Word ( Geçen sene işlediğim için orta - ileri düzey)
Powerpoint( Eylem ayarları vs ileri düzey)
movie maker ile video kesme biçme video hazırlama
Fotoğraf düzenleme(Kes - kırp - basit ayarlar)
sctrach
Mail adresi alma - mail gönderme işlemleri
Sistem ayarları( Disk birleştirme - disk temizleme - sistem geri yükleme)
Denetim masası ayarları( önemli belli başlı ayarlar)
Program indirme - kurma - kaldırma(Tekrar ve ileri düzey)
Donanım birimleri ve görevleri tekrar
İnternet bağlantısı - ağ bağlantısı - ip adresi

Ekli dosyalar

• Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı.rar
    306.2 KB · Görüntüleme: 135

5-6 planların ikiside aynı gibi hocam

:+1:

mse' Alıntı:
hocam yeni ilköğretim yönetmeliğine göre notlar 5 gün öncesinden okul idaresine veriliyor, bu yüzden sizin sondan bir önceki hafta sınav yapmanız uygun değil. onu en az 3-4 hafta önceye çekin bence. kapanmadan 5gün önce okul idaresine notlar verilecek , mazeret sınavı için veli dilekçeleri 5 gün ve sizin sınava girmeyenleri bildirmeniz. en az 3 hafta ediyor.

Plandaki II. sınav tarihleri bence de hiç uygun değil. Son haftadan önceki hafta sınav yaparsanız, son hafta gelmeyen öğrencileri hiç bulamazsınız. 1 veya 2 hafta daha öne çekmeyi düşünüyorum ben.

sanalomer' Alıntı:
Allah razı olsun. Rica olarak anlaşılsın istiyorum. Plan konusunda kendisinden feyz aldığınız kişinin adını bulmanızı ve ilk mesajınızda yazmanızı rica ediyor, çalışmalarınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ediyorum.

baktım ama bulamadım. tekrar bakayım.

mse' Alıntı:
hocam yeni ilköğretim yönetmeliğine göre notlar 5 gün öncesinden okul idaresine veriliyor, bu yüzden sizin sondan bir önceki hafta sınav yapmanız uygun değil. onu en az 3-4 hafta önceye çekin bence. kapanmadan 5gün önce okul idaresine notlar verilecek , mazeret sınavı için veli dilekçeleri 5 gün ve sizin sınava girmeyenleri bildirmeniz. en az 3 hafta ediyor.

haklısınız hocam. onları değiştirmek lazım. ama 3 hafta da çok fazla. eski planlarım hep 2 hafta önceydi bende bu planı 1 hafta daha öne çekeyim

mustafa2907' Alıntı:
Hocam emeğinize sağlık teşekkürler. :+1: Elinizde varsa 7. ve 8.sınıflar onları da paylaşabilir misiniz?
hocam 7 ve 8 lere girmediğim için hazırlamadım. elimde yok.

syangela' Alıntı:
teşekkürler.
ben en son 8 yıl önce ilköğretimde çalıştım. 5-6'ların planlarında genelde bit'le ilgili kavramlar var. dersin adına da yazılım eklenmiş. yazılım konusunda ne işleniyor acaba?

ahmetfx arkadaşımızın hazırladığı slaytlar var. genel olarak değinilmiş güzel slaytlar. ben 5 lere direk o içeriği vericem, 6 lara ek olarak ücretsiz, paylaşılan, demo vs onlarıda anlatıcam

Bizde LAB yok, 1 ve 2. üniteleri 5. sınıfa, 3 ve 4. üniteleri 6. sınıfa böldüm. Umarım resmi olarak bir sıkıntı çıkmaz. İşine yarayan arkadaşlar kullanabilir.

Ekli dosyalar

• 5.zip
    24.9 KB · Görüntüleme: 120
  • 6.zip
    23.8 KB · Görüntüleme: 134
coderfree' Alıntı:
Bizde LAB yok, 1 ve 2. üniteleri 5. sınıfa, 3 ve 4. üniteleri 6. sınıfa böldüm. Umarım resmi olarak bir sıkıntı çıkmaz. İşine yarayan arkadaşlar kullanabilir.

Hocam çok teşekkür ederim. Ben şahsen bunları kullanıcam. Yaya yaya anlatırız artık ne yapalım :)

ahmetemre13' Alıntı:
coderfree' Alıntı:

Hocam çok teşekkür ederim. Ben şahsen bunları kullanıcam. Yaya yaya anlatırız artık ne yapalım :)

sanırım bende bu şekilde yaparım ellerinize sağlık hocam...

selen-tec' Alıntı:
ahmetemre13' Alıntı:
coderfree' Alıntı:

sanırım bende bu şekilde yaparım ellerinize sağlık hocam...
Rica ederim arkadaşlar, aslında ben de ilk önce anlatacak bir şey bulamam demiştim ama forumda bir başlıkta kullanılabilecek yararlı siteler payalaşılmıştı ben de oradan 20-30 civarında faydalı site buldum, zaten haftada 2 site bile anlatılsa 3 ay kadar yine sadece onlar götürür.

Arkadaşlar ben de kendime göre ders notu hazırlıyorum. Henüz tamamlanmadı ama sürekli güncellenecek. Şimdilik bizim okulun sitesinde öğrenciler de kullansın diye yayınladım.
http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_do...579.html?CHK=f61ed0aee2a311844742be58d3fde4c0
Forumda ders kitabı paylaşan arkadaşlardan yararlandım. Geçen sene kitaplarını indirmiştim ama epeyce faydalandım, konu başlıklarını ve paylaşan hocalarımızın isimlerini tam bilmiyorum . Haklarını helal ederler inşallah. Ders notlarını 5. ve 6. sınıf diye ayırdım umarım işinize yarar.

Geri