2022 Öğretmen maaşı ne kadar oldu?

Kodla Büyü
İlk defa derece kademem e-bordro da yanlış görünüyor.

normalde 2-1 im. Ama 5-2 gösteriyor e-bordro. Bu sistemsel bir hata mı

bizim idareci arkadaş mı yanlış bir şeyler yapmış acaba?

O kadar büyük bir hata olmaz herhalde
Mahep’ten maaşınızı hesapladınız mı kaç yatmalı diye?

O kadar büyük bir hata olmaz herhalde
Mahep’ten maaşınızı hesapladınız mı kaç yatmalı diye?
Evet arada 50-60 TL gibi bir fark var.
Benim anlamadığım derece ve kademe mebbis ten otomatik çekilmiyor mu ki?

mebbis doğru gösteriyor yani 2-1
Ama ocak ayı bordro da 5-2 gösteriyor

Evet arada 50-60 TL gibi bir fark var.
Benim anlamadığım derece ve kademe mebbis ten otomatik çekilmiyor mu ki?

mebbis doğru gösteriyor yani 2-1
Ama ocak ayı bordro da 5-2 gösteriyor

Hayır MEBBİS’ten otomatik gelmiyor derece/kademe
Aylarca hatta yıllarca yanlış derece/kademeden maaş alanlar olduğunu başka forumlardan okumuşluğum var maalesef

Eşim ücretsiz izinde, 1.5 yaşlarında bir çocuğum var, sendikalı değilim ve maaşım 7500 civarı. Okuldaki memurun masasında gördüm maaşlar KBS'de mevcut.

Hocam eşiniz ücretsiz izindeyse, eş yardımı alıyor musunuz? Almıyorsanız başvurun izne ayrıldığı zamandan itibaren olan ücret yatıyor. Kendi okulumda daha yeni arkadaş aldı o şekilde.

Merhaba,
Teknik öğretmen
5/2
Sendika yok
Bekar/çocuk yok
Bes 190 TL kesilmiş
Yatan 7.044 TL kendi maaşlarınız ile karşılaştırma yapar mısınız ? Bu ücret doğru mu ?
Ozkansoft çok yüksek çıkarıyor .

Merhaba,
Teknik öğretmen
5/2
Sendika yok
Bekar/çocuk yok
Bes 190 TL kesilmiş
Yatan 7.044 TL kendi maaşlarınız ile karşılaştırma yapar mısınız ? Bu ücret doğru mu ?
Ozkansoft çok yüksek çıkarıyor .

kıdem yılınız 7 ise doğru gibi görünüyor:

Ekli dosyalar

• capture_2022016_175414.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 29
TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’den enflasyon açıklaması: Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Bu koltukta şimdi ben oturuyorum, yarın başkası oturur.

TÜİK’in enflasyon verilerini düşük gösterdiğine dair iddiaları yanıtlayan Dinçer “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim açıkladığımız enflasyona göre zam alıyor. Şimdi o insanların adeta geliriyle oynamak, hakkını yemek… Bunu yapmam, böyle bir sorumluluk altına girmem söz konusu olabilir mi?” ifadelerini kullandı.
Milletin aklıyla dalga geçen TÜİK başkanı söylediklerine kendi inanıyor mudur acaba?

Memura ek zam teklifi Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı

AA

İlave %2,5 zam ile ilgili kanun resmî gazetede bugün yayınlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni katsayılar ile ilgili yeni bir genelge yayınlaması gerekiyor

Bu durumda farklar en erken haftaya yatabilir herhalde

3 yıl önce taşerondan sözleşmeli statüye geçen okuldaki hizmetli 6200 lira aldı bu ay. öğretmenleri geçtim mi :) acaba deyip gülüyor. evet, sanırım yeni başlayan öğretmeni geçti. gerçi biz 17 yıldır çalışıyoruz 1000 lira fark ediyor. vaziyet bu. ha onun ücreti yüksek demiyorum, bizimki bu olmamalı. tartışmamız gereken esas konu da bu.

3 yıl önce taşerondan sözleşmeli statüye geçen okuldaki hizmetli 6200 lira aldı bu ay. öğretmenleri geçtim mi :) acaba deyip gülüyor. evet, sanırım yeni başlayan öğretmeni geçti. gerçi biz 17 yıldır çalışıyoruz 1000 lira fark ediyor. vaziyet bu. ha onun ücreti yüksek demiyorum, bizimki bu olmamalı. tartışmamız gereken esas konu da bu.
emeği geçenlere hakkım helal değildir ben ne zor şartlarda emek verdim emegimin karşılığı bu olmamalı diye düşünüyorum

GİB'den ek ders ve fazla çalışmadan gelir vergisi istisnası görüşü

Gelir İdaresi Başkanlığı ek ders, fazla çalışma vb. ödemelerden gelir vergisi istisnasının uygulamasına ilişkin önemli bir görüşe imza attı.

GİB tarafından verilen görüşte şu ifadelere yer verildi; Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasına 7349 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile eklenen (18) numaralı bendinde; "Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri (Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu suretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.)." hükmü yer almaktadır.
Yine, 7349 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi ile Gelir Vergisi Kanununun 32 inci maddesinde düzenlenen asgari geçim indirimi uygulaması kaldırılmıştır.
Bu hüküm gereğince, tüm çalışanların ücretlerinde, asgari ücrete kadar olan kısım çin gelir vergisi istisnası uygulanacaktır.
Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğüne verdiği başka bir cevapta, gelir vergisi istisnasının uygulanacağını açıklamıştır. GİB özetle şu ifadelere yer vermiştir; Söz konusu ödemelerin aynı ay içerisinde farklı tarihlerde yapıldığı durumlarda;

- Ek ödemelerin maaş ödemesinden sonra yapılması halinde, istisnanın öncelikle maaş ödemesine uygulanması, maaş ödemesine ilişkin gelir vergisi matrahının yeterli olmaması nedeniyle varsa faydalanılamayan kalan istisna tutarının diğer ek ödemelere uygulanması,
- Ek ödemelerin maaş ödemesinden önce yapılması halinde, istisnanın öncelikle ek ödemelere uygulanması, ek ödemelere ilişkin gelir vergisi matrahının yeterli olmaması nedeniyle varsa faydalanılamayan kalan istisna tutarının maaş ödemesine uygulanması,mümkün bulunmaktadır.

https://www.memurlar.net/haber/1011...alismadan-gelir-vergisi-istisnasi-gorusu.html

Ozkansoft Mahep’te ek derste uygulanabilecek vergi muafiyeti miktarı yazmaya başlamış:

“GV İstisnası Artan Kısım”

Türkçesi var mı bu açıklamanın? Ne demek istiyor GİB?

Türkçesi var mı bu açıklamanın? Ne demek istiyor GİB?

Anlamı maaştan arta kalan vergi muafiyeti miktarı ek ders ücretinden düşecek (ozaknsoft mahep’ten maaş hesabı yapınca görülebilir)

Örneğin benim maaştan (3/3) kalan muafiyet miktarım 111,66 TL çıkıyor. Net ek ders ücretim bu kadar yükselecek ya da bu kadar daha az vergi kesilecek diyebiliriz

Anlamı maaştan arta kalan vergi muafiyeti miktarı ek ders ücretinden düşecek (ozaknsoft mahep’ten maaş hesabı yapınca görülebilir)

Örneğin benim maaştan (3/3) kalan muafiyet miktarım 111,66 TL çıkıyor. Net ek ders ücretim bu kadar yükselecek ya da bu kadar daha az vergi kesilecek diyebiliriz
hala anlamadım hocam bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi

hala anlamadım hocam bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi
Şu şekilde hocam:
Farz edelim
Aylık vergi matrahı: 3500 tl
% 15 vergi oranına göre gelir vergisi: 3500*0,15=525 tl
Gelir vergisi istisnası: 638
Bordroda görülen Ödenecek Gelir vergisi: gelir vergisi istisnası gelir vergisinden fazla olduğu için maaş bordrosunda bu tutar 0(sıfır) tl görünür.
Artan istisna tutarı: 638 - 525= 113 tl ( bu istisna ek dersten düşülecek)
Ocakta farz edelim 100 saat ek ders olsun
Ek dersin brüt saat ücreti: 32,96 tl
Bu durumda brüt ek ders: 100*32,96= 3.296 tl
ek dersten kesilecek % 15 gelir vergisi=3.296*0,15= 494,40 tl
Ek dersten kesilecek bu vergi tutarına maaştan artan gelir vergisi istisnası uygulanırsa Kesilecek gelir vergisi: 494,40 - 113= 381,40 tl
Damga vergisi: 3296*0,00759= 25,01
Kesintiler toplamı: gelir vergisi + damga vergisi: 381,40 + 25,01 = 406,41 tl
Ele geçen net ek ders ücreti: Brüt ekders - kesintiler toplamı: 3296 - 406,41= 2.889,59 TL
Hesap kısaca böyle....

Hülasa: Ek dersin net saat ücreti 27,77 tl. 100 saat ek dersin ücreti: 100*27,77= 2.777 iken istisnadan dolayı bu tutar 113 tl daha artarak, 2889,59 olacak.

emeği geçenlere hakkım helal değildir ben ne zor şartlarda emek verdim emegimin karşılığı bu olmamalı diye düşünüyorum

ama bu diyorlar hocam. şahsen ben kendimi mesleki anlamda artık eskisi kadar değerli hissetmiyorum. hizmetli neyse ben de oyum herhalde ki yakın düzeyde maaş alıyorum diyorum. ekstradan bir heyecanim kalmadı yani. dersini anlat çık eve dön. bitti.

ama bu diyorlar hocam. şahsen ben kendimi mesleki anlamda artık eskisi kadar değerli hissetmiyorum. hizmetli neyse ben de oyum herhalde ki yakın düzeyde maaş alıyorum diyorum. ekstradan bir heyecanim kalmadı yani. dersini anlat çık eve dön. bitti.
hocam çok iyi hatırlıyorum 2012 yılıydı sanırım, yeni atanan öğretmen maaşı 3-5 yıllık hizmetliden azdı. şimdi de onun gibi, aslında değişen bir şey yok. eğer ve ancak öğretmene seyyanen zam gelirse durum artıya döner, bunu da yetkili sendika bastırmadığı için aslında bastırıyor da etkisi olmadığı için alamıyoruz. bakalım temmuzda ne olacak, cumhurbaşkanı enflasyona göre memura ek bir şeyler yapabiliriz demişti, umutlu olmak güzel ama umudu da fazla yükseltmemek lazım hayal kırıklığına uğramamak için.

Geri