2015 Ekonomik Kriz ayak sesleri..

Kodla Büyü
ben hep soruyordum bu kadar ev yapılıyor kim alacak bu kadar evi..pat-la-ya-cak

- Unutmayın işler iyi giderken iyi haberler ve gelişmeler ,kötü giderken de kötü haberler,hadiseler birbirini izler nefes aldırmaz.Bu kurgudur

- Dolar böyle güçlü olunca ABD ekonomisi kur farkından doğan ticaret dezavantajına ne kadar sabredebilir.Yeni ticari anlaşmalar zora girmezmi

- Diğer yandan Doların yükselmesi Euronun düşmesi ekonomik sıkıntıda olan AB ülkelerinin de işine geliyordu ama nereye kadar.

- Altın hızla düşerken büyük patronlara yeni fırsatlar sağlamıyormu sizce.

- Gecenin en karanlık yeri sabaha en yakın saatlerdir.Bence güçlü dolarlarla yakında Altına yönelim başlayabilir.Belkide planın bir yönüde bu

- Ucuz petrol politikası ile baskı altına alınan Rusya İran gibi ülkeler doların güçlü olması ile nisbi avantaj kazandılar.Paradoks yokmu

- Bence uydurdukları faiz artışından yeni gereklilikler karşısında vazgeçtik açıklaması eninde sonunda gelecek.Süreci kestirmek zor

-Bence güçlü dolar politikası kısa ömürlü olmalı genel para birimleri açısından.Bu durum sürdürülebilir olmamalı kanaatimce.

TAMAM MI AYAK TAKIMI.,..

Moratoryum söylentileri var. Bu maaşların da verilmemesi demek.

fed faiz artışına gideceğini 2012 yılında açıklamıştı.
yani 3 sene önce bak ileride dolar değerlenecek ona göre önlemini al denildi.
bu son gün yazılıya çalışıp öğretmen zor sordu diye ağlamaya benziyor.
önce biraz dünyadaki gelişmeleri oku, ondan sonra konuş

bidene' Alıntı:
halk' Alıntı:
Moratoryum söylentileri var. Bu maaşların da verilmemesi demek.
daha krizin bile olup olmayacağı ortada yokken çok fazla iddialı söylentiler bunlar

moratoryumu bilmem ama bunlar motora bağlamış. Kriz beklentileri boşa çıkarsa depresyona girip intihar bile ederler :puhaha:
Kahrolsun Erdoğan düşmanlığı :++:

Tayyib bunları bitirecek kuduruyorlar ne yapacaklarını şaşırdılar. Allah şaşırtmasın. zor tabii. Tayyib gibi biriyle uğraşmak kolay mı be.

valla onu bunu bilmem ama herşeye zam gelecek..Allah'a şükür benim bir sıkıntım yok ama gidişat kötü beyler..

bilo' Alıntı:
dolar bu hafta 2.70tl olacak..ytd

bende katılabilirim bu görüşe ama çok vahim olur, İnşallah olmaz, yada merkez frene bastırabilir diyorum.. YTD'dir diyor ve peşine bulanık denizde yüzülmez :) diyorum çok şükür borsada 3 aydır pas demiştim iyi yapmışım. kesinlikle YTD'dir.

Kriz patlamasını hissettiğiniz anda gidin eylüle kadar yetecek şekilde ne ihtiyacınız varsa tamamını alın. 1 maaşı harcayın bölün taksitlere. Nasılsa TL'nin değeri azalmış oluyor, oradan ödersiniz. Evde kokmayacak, bozulmayacak olan her şeyi alın.

Traş malzemeleri, tuvalet kağıdı, havlu kağıt, deterjan, yumuşatıcı, sıvı sabun, el sabunu, ıslak mendil, un, yağ, baharatlar, giyecek vs...

spider23' Alıntı:
crazyboss' Alıntı:
Arkadaş,öyle bir anlatmışsın ki,sanki yıllarca bu anın hayalini kurmuşsun gibi.Krizin falan geldiği yok.ABD ekonomisi toparlandığından yabancı para çıkışı yaşanıyor.Doların yükselmesinin nedeni yerel değil,Tüm dünyada bu şekilde ABD doları değer kazanıyor.Doların yükselmesi hoşuma gitmez ama bu bir kriz göstergesi değildir.Hala eski kafada olanlar bunu bu şekilde lanse ediyorlar.Ona bakarsanız avro 'da düşüş oluyor.Bu da avroyla borçlananlar için iyi birşey.
Bazı olumsuzluklar olabilir ama bunu aman kriz geldi,ev alma araba alma borçlanma likitede kal diyerek insanları korkutmanın bir anlamı yok.Bu tür yorumlar yaparak insanları yönlendirmeyin.Sonra tepenize çökerler.
yorum bana ait değil alıntı;ama işte bu yazdığın "Sonra tepenize çökerler." cümleden dolayı bu ülkede bu anı bekleyen insanlar var;belki refahımız bozulacak-rahatımız kaçacak-canımız yanacak ama ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ tekrar elde edeceğiz...Yoksa işte bu şekilde tehditler-korku salmalar 13 yaşında ki çocukları okullarından aldırmalara vb..sayenizde daha uzun süre yaşanmaya devam edecek;nede olsa mantık " taraf olmayan bertaraf olur" değil mi...Ha bu arada alın kardeşim eV de alın -araba da alın;hatta en az 70-80 bin liralık arabalara 400-500 bin lrialık evlere girin borçla-krediyle- sakın geri durmayın....müstehaktır..

Ben olayın siyasi tarafında değilim.Benim kavgam gündemi sürekli kriz geliyor söylentileriyle meşgul edenlerde.Tabii ki ekonomiyi takip edelim,yorum yapalım.Ama insanlara yatırım tavsiyesi yapar gibi şunu yapmayın bunu yapmayın .Şunları alın gibi söylemlerle insanları yönlendirmeyelim.Sonunda insanlar size hesap sorabilirler.Siz bir yatırım uzmanıysanız o zaman fikirlerinizi dinleyelim.Yatırım yapalım.Ama çiçek alıp bahçe ekmek gibi hobilerim yok.Saygılar

Türkiye Allah' ın izniyle bu krizide atlatacaktır. Paraleli londrası v.s çok istesede yeni Türkiye hedefine varacaktır. Bazı arkadaşlara soda yazıyorum içsinler hazmetsinler

Karın darlığından çekemiyorlar. ben Müslümanım. Müslüman aynadır. Herkese kendini gösterir.

Doların yükselişi: OSMANLI DEJAVUSU

Büyük değişim Tanzimat ile başladı.
...
Soru aslında bugün dolar’ın neden bu derece artığını da gözler önüne seriyor!

Sterlin’in yükselişi

Osmanlı, İngilizler ile 1838’de ticaret anlaşması imzaladı. Aynı yıl diğer Avrupa devletleriyle de anlaşma yaptı. Böylece, “devletçi ekonomiyi” rafa kaldırma kararı aldı. Hemen gümrük vergilerini indirdi. Pazarını ucuz ithal mallar cenneti yaptı. İtibarıyla, ithal rekabetine dayanamayan yerli on binlerce küçük işletme iflas etti.

Osmanlı -aynı bugün gibi- üretmeyen ancak çok tüketen bir ülke haline geldi.
Sonuçta; 1814’te bir İngiliz Sterlini 23 Osmanlı kuruşuna eşitti. 1839’da bir sterlin 104 kuruş oldu! Ardından dış borçlanmalar geldi…

(Alınan borçların bir kısmı; Dolmabahçe, Çırağan, Beylerbeyi, Yıldız saraylarının yapımına harcandı.)
Osmanlı -aynı bugün olduğu gibi- borcunu borç alarak kapatmaya çalıştı.
http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/s ... su-764825/

teksen' Alıntı:
Doların yükselişi: OSMANLI DEJAVUSU

Büyük değişim Tanzimat ile başladı.
...
Soru aslında bugün dolar’ın neden bu derece artığını da gözler önüne seriyor!

Sterlin’in yükselişi

Osmanlı, İngilizler ile 1838’de ticaret anlaşması imzaladı. Aynı yıl diğer Avrupa devletleriyle de anlaşma yaptı. Böylece, “devletçi ekonomiyi” rafa kaldırma kararı aldı. Hemen gümrük vergilerini indirdi. Pazarını ucuz ithal mallar cenneti yaptı. İtibarıyla, ithal rekabetine dayanamayan yerli on binlerce küçük işletme iflas etti.

Osmanlı -aynı bugün gibi- üretmeyen ancak çok tüketen bir ülke haline geldi.
Sonuçta; 1814’te bir İngiliz Sterlini 23 Osmanlı kuruşuna eşitti. 1839’da bir sterlin 104 kuruş oldu! Ardından dış borçlanmalar geldi…

(Alınan borçların bir kısmı; Dolmabahçe, Çırağan, Beylerbeyi, Yıldız saraylarının yapımına harcandı.)
Osmanlı -aynı bugün olduğu gibi- borcunu borç alarak kapatmaya çalıştı.
http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/s ... su-764825/

Güzel yazı. Adı geçen kitapları acilen okumak gerek

ülkemizin krize girmesini dört gözle bekliyormuş gibisin ama anlattıklarından şunu nasıl anlamamışsın merak ettim...

AB gümbürdemek üzere, ukrayna rusyada ruble yerin dibine girmiş vs.. gibi sıralamışsın. yani ortada bizim ülkemize özgü bir kriz olmadığını yada olmayacağını gayet güzel açıklamışsın. dolar sadece bizde değil tüm dünyada değer kazandı. hatta euro karşısında tl den daha fazla kazandı. kendi yazdıklarını yorumlayamadın yada yazdıklarını bir yerden kopyala yapıştır yaptın...

baynadir' Alıntı:
ülkemizin krize girmesini dört gözle bekliyormuş gibisin ama anlattıklarından şunu nasıl anlamamışsın merak ettim...

AB gümbürdemek üzere, ukrayna rusyada ruble yerin dibine girmiş vs.. gibi sıralamışsın. yani ortada bizim ülkemize özgü bir kriz olmadığını yada olmayacağını gayet güzel açıklamışsın. dolar sadece bizde değil tüm dünyada değer kazandı. hatta euro karşısında tl den daha fazla kazandı. kendi yazdıklarını yorumlayamadın yada yazdıklarını bir yerden kopyala yapıştır yaptın...

Evet kopyala - yapıştır hatta mesajda da belirtmiştim EKŞİSÖZLÜK ten alıntıdır diye belli ki okurken oraya kadar gel(e)memişsin...
Rusya 'daki Kriz doğrudan bizi etkileyecek neden 1.tabi ki TURİZM adamlar krizde 2.Türkiye den yaş meyve-sebze ihracatı için RUSYA büyük pazar bu ihracat ürünlerinde gerilemeler olacak-üretici - turizmci bundan ETKİLENMEYECEK Mİ???
Keza AB sıkıntıya düşerse aynı şekilde İhracat olumsuz etkilenecektir..Bu da bize yansıyacak tabi ki..
keza linki incele ve gör bak Lira daki değer kaybına-faiz indirimine rağmen ihracatta %10 DÜŞÜŞ var
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28329649.asp
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-suba ... er-646917/

yani size ne desem boş..Hala ama Euro da değer kaybediyor diyosunuz nede olsa;piriniz Yiğit Bulut..AB özellikle piyasaya EURO salıyor ki euro düşsün parasal genişleme sürsün diye..
TL dışında ki diğer gelişmekte olan ülkelerin paralarıda DOLAR karşısında değer kaybetti doğru ama %6-7 oranlarında değer kaybı yaşarken TÜRKİYE de bu oran %13- 14 civarında yaşandı...
SİZCE sebep nedir????
Bu ülkede kriz çıkmasından herkes çokça etkilenir ;benim hem kardeşim hem eşi ÖZEL bankada çalışıyor ALLAH korusun bir kriz durumunda en çok iş çıkartan sektör BANKALARDIR;kimsenin gözünü yaşına bakmazlar..
AMA ülkede kötü yönetim varsa birileri hala nasıl görmezden gelebiliyor anlamak zor..
Hani IMF ye borç vermiştik Merkez bankasında 100 küsür MİLYAR dOLAR dövizi vardı bu ülkenin o halde soruyorum neden DOLAR ve FAİZLER DÜŞÜRÜLEMİYOR???Ülke neden BÜYÜMÜYOR????İşsizlik neden düşürülemiyor????

bi de hazımlar-mideler havada uçuşmuş sanırsın arkadaşlar Gastroenteroloji uzmanı ...Fikir üretip-argüman bulamayınca yüklenmişler mideye-gaza-havaya...

Valla 11 yıl BOYUNCA PARALEL GİTTİKLERİNİZ cemaatçilerinizin attığı kazıkları siz hazmedin önce..Biz yıllarca cemaatin yaptığı haksızlıklara-adaletsizliklere-kumpaslara dikkat çekip eleştirirken;siz koruyup KOLLAMADINIZ MI cemaati-cemaatçileri???
zaman kimi HAKLI ÇIKARDI da ;yiyosunuz birbirinizi şimdi???

ZAMAN herşeyin ilacı ve gün gelince haklıyla haksız-yalancıyla-dürüst; çıkarcılarla-ülkesini sevenler ortaya çıkacak elbet..

spider23' Alıntı:
bi de hazımlar-mideler havada uçuşmuş sanırsın arkadaşlar Gastroenteroloji uzmanı ...Fikir üretip-argüman bulamayınca yüklenmişler mideye-gaza-havaya...

Valla 11 yıl BOYUNCA PARALEL GİTTİKLERİNİZ cemaatçilerinizin attığı kazıkları siz hazmedin önce..Biz yıllarca cemaatin yaptığı haksızlıklara-adaletsizliklere-kumpaslara dikkat çekip eleştirirken;siz koruyup KOLLAMADINIZ MI cemaati-cemaatçileri???
zaman kimi HAKLI ÇIKARDI da ;yiyosunuz birbirinizi şimdi???

ZAMAN herşeyin ilacı ve gün gelince haklıyla haksız-yalancıyla-dürüst; çıkarcılarla-ülkesini sevenler ortaya çıkacak elbet..
cemaatin akpye attığı bir kazığı yazar mısın?

krizmi o da neymiş :puhaha:
biraz büyük düşünün enflasyon yüzde 9 cuk sadece
mesala pazara git patates 3 liracık soğan 2 liracık domates 2,5 liracık biber 3 liracık
kasaba git et 40 liracık
markate git yıllardır 14 civarı olan rize çayı şimdi 20 liracık gibi gibi
enflasyon kriz miriz o da neymiş :puhaha:

forumcu86' Alıntı:
iyide şimdide cemaate düşman olanlar cemaatle kol kola, yani akp nin yaptığı hatanın aynısını yapıyorlar, neden %1-2 lik oy için. Kısaca aynı posanın laciverti.
yada sorun baştan beri akp deydi, yıllarca kandırılan,kazıklanan cemaatti, yolsuzluklara karşı çıkarak şerefini kurtardı, cemaat dayanamadı döktü yolsuzlukları,...

forumcu86' Alıntı:
iyide şimdide cemaate düşman olanlar cemaatle kol kola, yani akp nin yaptığı hatanın aynısını yapıyorlar, neden %1-2 lik oy için. Kısaca aynı posanın laciverti.
ben onları savunmuyorum ama siz akp yi sonuna kadar savunuyosunuz...ben ne chp-ne mhp ne de başka parti zikretmedim;ben ülkenin durumundan bahsediyorum-gidişattan..siz akp ye toz kondurmama telaşındasınız...CEMAAT nice insanların hayatını kararttı; başta Taraf gazetesi ve onun bavulcuları ve tetikçi savCıları-emniyet mensupları ile VE TABİ ki iktidar gücü ile ...neyse konu bu değil zaten..

M.B. ve hükümet her fırsatta ekonimiy ballandıra ballandıra anlatıp duruyor IMF ye borç verdik--Döviz rezervleri doldu taştı herkes bizi kıskanıyor vs..vs..

sorarlar adama e peki sen neden ülkende DOLARI kontrol altına ALAMIYOSUN????
FAİZLERİ DÜŞÜRÜP-BÜYÜMEYİ ARTTIRAMIYOSUN???

Geri