2012 de Sınav Var! EBİTEFO

Kodla Büyü
Daha düne kadar millet eğiticilikten istifa etmeyi düşünüyordu. Ayrılan da çok oldu.Bunun nedenleri bbnette defalarca paylaşıldı. Eğiticiler tarafından verilen hizmet içi eğitimlerin mesai saatlerinde verilmesi nedeni ile ek dersler kesildi veya geri alındı.Denge tazminatları kesildi. Ebitefolar il ve ilçe memlerde tamirci olarak görüldüler,oda bile verilmedi. Tüm bunlar bbnette paylaşıldı. Buna rağmen sınava girip eğiticilik yapmak için can atmak da nedir.2006 ve 2008 sınavları öncesinde ve sonrasında da kadro verileceği,özlük haklarının düzeltileceği söyleniyordu. Hiçbir şey olmadı. Kendimiz çaldık kendimiz oynadık. Ayrıca Bakanın görevlendirmeler yapmayacağı da kesin. Bana kalırsa bu sınav olacak gibi görülmüyor olsa bile fatih süresince görevlendirmeler devam eder bu proje bitince de ebitefo görevlendirmeleri biter.

Eğitici formatörleri görevlendirme ile fatih projesi bitene kadar tutacaklar. Sonra proje ile birlikte görevlendirmeler de son bulur. Zaten son gelen yazının düzeltmesinde eğer ilde eğitici yoksa bir bilgisayar öğretmeni ismi istediler. Sınav felan olmaz kimse heveslenmesin bence.

Biri ortaya çıkıp sınav yapılacak diyor.Kaynak belirli değil.Her kez birşeyler yazıp çiziyor.
Fol yok yumurta yok ortada bana havanda su dövüyormuşunuz gibime geliyor.

Ha sınavın açılmasınıda isterim ama böyle söylentilere de ne diyeyim?

Konuya binaen birkaç yıl önce yazdığım şu mesajımı tekrarlama ihtiyacı duydum.
kazuo' Alıntı:
@caylakcekirge, 2009'da görevi bırakmış bir eğitici olarak, sınavı kazanınca olacaklardan bahsedeyim.

1. İl/İlçe Mem'e gidince sen ne iş yaparsın sorusuyla muhattap olacaksınız.
2. Hizmetliden bozma memurun önünde bilgisayar varken, size bilgisayar verilmesi altı ayı bulacak.
3. En az üç ay masa ve sandalye bekleyeceksiniz.
4. İl/İlçe'de kimsenin katılmak istemediği tüm komisyonlara sizi yazacaklar.
5. Sorumlu şube müdürünüz bile gelip "Hocam şu yazı acil, yazar mısın?" diyecek.
6. Sınavda Türkiye derecesi yapıp, bakanlıkta görevlendirilim diye düşünüyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz. Kimse yüzünüze bakmaz. Eğiticilere eğitim verecek "çekirdek" kadro, "çevre"nin önerisi ile sınavsız mınavsız seçilir. Bu zat-ı muhteremler, her eğiticinin girmek olduğu sınavdan da muaftırlar.
7. Cebinizden para harcayıp, karda kışta okulların BT sınıflarını denetlemeye gideceksiniz. BT sınıfından idareye bilgisayar (ç)alan idarecilerle kavga edeceksiniz.
8. Hikmeti kendinden menkul Intel kurslarını, fare tutmayı bilmeyen öğretmenlere vereceksiniz. Üstelik de beş kurus ek ders almadan.
9. Lise mezunu memurların, lisans mezunu öğretmenleri fırçaladığını görüp, fıttıracaksınız.

Peki, hiç mi güzel yanı yok bu eğiticiliğin derseniz, var. Aldığınız kurslar. Kurslardan gerçekten kendinizi geliştirmek adına güzel şeyler öğrenebilirsiniz.

Almış olduğum son istihbaratlara göre 2012'ye girmeden meb 3 adet yönetmelikte değişiklik yapacak.
1-yer değiştirme 2-görevde yükselme 3-atama herhalde bazı tepkiler üzerine.İnşallah eş özrü ve iliçi 2 seneye düşer
2012 Formatörlük sınavı şu anda yapılmayacak.Eğer ihtiyaç olursa okulların açılacağı ilk hafta ilan edilip sınav 2 hafta içinde Ankarada gerçekleştirilecek.
İlle de eğitici olacağım diyenler hazırlansın.Aniden olabilir de olmayabilir de.Kaynak sağlamdır

Mesela benim çalıştığım yerde halk eğitim merkezinde tek bir pc öğretmeni yok.İlköğretim okullarında tek bir pc öğretmeni yok.İlçe mem'de her sene zorla birini tutup getirmişler.Şimdiki de 4 ay dayanıp bırakmış.Bana ilçe koordinatörü ol dediler(sınıfçıyım) dedim bedava çalışmam ekstralara bakmam lazım.Kral formatör öyle her yere çalışmaz.
Şu an bayağı bırakan olmuş yerlerine meraklı birilerini bulmak gerekirse yapılabilir yoksa şubatta sınav yok arkadaşlar

kazuo' Alıntı:
Konuya binaen birkaç yıl önce yazdığım şu mesajımı tekrarlama ihtiyacı duydum.
kazuo' Alıntı:
@caylakcekirge, 2009'da görevi bırakmış bir eğitici olarak, sınavı kazanınca olacaklardan bahsedeyim.

1. İl/İlçe Mem'e gidince sen ne iş yaparsın sorusuyla muhattap olacaksınız.
2. Hizmetliden bozma memurun önünde bilgisayar varken, size bilgisayar verilmesi altı ayı bulacak.
3. En az üç ay masa ve sandalye bekleyeceksiniz.
4. İl/İlçe'de kimsenin katılmak istemediği tüm komisyonlara sizi yazacaklar.
5. Sorumlu şube müdürünüz bile gelip "Hocam şu yazı acil, yazar mısın?" diyecek.
6. Sınavda Türkiye derecesi yapıp, bakanlıkta görevlendirilim diye düşünüyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz. Kimse yüzünüze bakmaz. Eğiticilere eğitim verecek "çekirdek" kadro, "çevre"nin önerisi ile sınavsız mınavsız seçilir. Bu zat-ı muhteremler, her eğiticinin girmek olduğu sınavdan da muaftırlar.
7. Cebinizden para harcayıp, karda kışta okulların BT sınıflarını denetlemeye gideceksiniz. BT sınıfından idareye bilgisayar (ç)alan idarecilerle kavga edeceksiniz.
8. Hikmeti kendinden menkul Intel kurslarını, fare tutmayı bilmeyen öğretmenlere vereceksiniz. Üstelik de beş kurus ek ders almadan.
9. Lise mezunu memurların, lisans mezunu öğretmenleri fırçaladığını görüp, fıttıracaksınız.

Peki, hiç mi güzel yanı yok bu eğiticiliğin derseniz, var. Aldığınız kurslar. Kurslardan gerçekten kendinizi geliştirmek adına güzel şeyler öğrenebilirsiniz.
:+1: :+1: :+1: :+1:

ben çok çalıştım bu işlerde hem okulda 2.dönem il meme çekiyorlardı beni.Fotokopi çekmekten gel benim bilgisayarıma bak.Öylesi il memde bilgisayar mühendisi memur var adam kurtlar vadisi izliyor hersabah tost yiyor biz eşşek gibi çalışıyorduk.Bu yüzden eğiticilik yapılacak iş değil.

okadda' Alıntı:
mevcut' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:
Mevcut öğretmenleri de KPSS sınavına sokun :)
e tekrar girenler var zaten.

kpss'nin geçerlilik süresi iki yıl. ücretli "görevlendirilen" öğretmenler iki yılda bir giriyor sınava merak etmeyin :)
Bakanlık ücretli öğretmene yatırım yapıyor mu?
demek ömürlük yatırım aldınız hocam. helal olsun.

hugo4545' Alıntı:
Daha düne kadar millet eğiticilikten istifa etmeyi düşünüyordu. Ayrılan da çok oldu.Bunun nedenleri bbnette defalarca paylaşıldı. Eğiticiler tarafından verilen hizmet içi eğitimlerin mesai saatlerinde verilmesi nedeni ile ek dersler kesildi veya geri alındı.Denge tazminatları kesildi. Ebitefolar il ve ilçe memlerde tamirci olarak görüldüler,oda bile verilmedi. Tüm bunlar bbnette paylaşıldı. Buna rağmen sınava girip eğiticilik yapmak için can atmak da nedir.2006 ve 2008 sınavları öncesinde ve sonrasında da kadro verileceği,özlük haklarının düzeltileceği söyleniyordu. Hiçbir şey olmadı. Kendimiz çaldık kendimiz oynadık. Ayrıca Bakanın görevlendirmeler yapmayacağı da kesin. Bana kalırsa bu sınav olacak gibi görülmüyor olsa bile fatih süresince görevlendirmeler devam eder bu proje bitince de ebitefo görevlendirmeleri biter.
:+1:

Arakdaşsınav gerçekten var ve eski eğiticilerde sınava girecek ve puan sıralamasına göre görevlendirme yapılacak diyor yegitek teki bu işin sorumlu kesimi. Yani siz Fatih projesine eğitim almış olun olmayın ve halihazırda eğitici olun olmayın önemli değil deniliyor. Reset atılacak ve 600 eğitici alınacak.

Lakin!
Mesai saati içi veya mesai saati dışı farketmeksizin açtığımız kursların ücretlerini alamıyoruz. Bazı illerde eskiden eğiticilik yapmış arkadaşlara 2-3 yıl önce açtığı kursların toplu zimmetini çıkarıyorlar. Siz illerde ne bir mebbisçi ne de argeci kadar itibar görüyorsunuz.İlçelerde zaten okul formatöründede amelesiniz. Ancak bu işe bulaşanda pek kolay kolay sıyrılamıyor veya sıyrılmakta istemiyor.

Sınava gelince A+ düzeyi diyor arkadaşlar ancak zannedersem bu sefer yazarlık yazılımları içeriklerine sahip konularıda kapsayacak sanırısam.

Bu işe çok hevesli arkadaşlara hatırlatma !

3 sene ilçede eğiticilik yapmış biri olarak söyleyebilririm (1,5 senedirde ilde eğiticiyim)

Bazı İlçe memlerde eğiticilik yapacağınaza gidin orada bir köy muhtarının damında sütçü beygiri olun daha iyi edersiniz. Fazlanız olur eksiğiniz olmaz. İlçelerde kaymakamın resmi fotocusu canı sıkılınca sinirini atması için ağlama duvarı olursunuz.

Reset olması iyi birşey en azından işin ehilleri gelir göreve....

Tecrübe sert bir öğretmendir önce sınav yapar sonra öğretir :)
Sınava gireceklere verdiğimiz bu öğütlerin bir faydası yok.Eğitici olup kendi tecrübelerini kendileri kazansınlar. Girenlere şimdiden hayırlı olsun.

Ben Sınava girip Eğitici olduğumda da... Eğiticiler Sınava girecek ve Puana göre atanacak dendi... Sonra sınav yönergesinde şu kursu alanlar sınava girmeyecek dendi (Haklı gibilerdi adamlar az ve aldıkları eğitim bir daha tekrarlayamayacak gibilerdi)... Sınav oldu kontenjan varsa puana göre Eğitici alınacak dendi ve öyle oldu...

Şimdi bu eğiticilerin bazıları 1992 girişli yani ben 12 yaşındayken adam görevlendirilmişler... Adamlar artık tapulamışlar yerlerinden bence zor oynatırlar... Ha bu bakan yapar diyor olabilirsiniz... Ben size şimdiden söyleyeyim... Bu Eğitici Formatörlerin bu argelerin dağılmasına EBS izin vermiyecek... Dağılması doğrudur veya yanlıştır yorum yapmıyorum...

Eğiticilik ile ilgili son sözüm yapmak isteynelere ciddi ciddi hayırlı olsun... ben 2 sene yaptım... Bence tek avantajı... Yazın ek ders olması... Yapmak isteyen istekli olan herkese hayırlı uğurlu olsun...

sevgili caylakcekirge rumuzlu arkadaş bu sınav kesin mi kaynak neresi işimiz çok bilgi kaynağı garantiliyse çalışalım bilgi verirsen memnun olurum

1 sınav Intel öğretmen programı hatırına açılmıştı bir tane de Fatih için açılması gayet normal, her projede bir sınav. Niye mi? Çünkü eğiticiler içerisinde bir kesim iş yapan çalışan aktif olarak projeler ile uğraşıp sonunda karşılığını alamayıp bırakan kesim, diğer kesim ise "yan gel yat osman facebook da kaç dönüm tarla bostan" yatalım burada diyen kesim. Didinip uğraşanlar işi bırakınca mecburen yeni sınava ihtiyaç duyulmakta ki çalışan birileri gelsin.

Not: Çalışıp uğraşıp sonuna kadar işi bırakmayan görev şevki taşıyan arkadaşlarımı tenzil ederim.

nosTRa' Alıntı:
1 sınav Intel öğretmen programı hatırına açılmıştı bir tane de Fatih için açılması gayet normal, her projede bir sınav. Niye mi? Çünkü eğiticiler içerisinde bir kesim iş yapan çalışan aktif olarak projeler ile uğraşıp sonunda karşılığını alamayıp bırakan kesim, diğer kesim ise "yan gel yat osman facebook da kaç dönüm tarla bostan" yatalım burada diyen kesim. Didinip uğraşanlar işi bırakınca mecburen yeni sınava ihtiyaç duyulmakta ki çalışan birileri gelsin.

Not: Çalışıp uğraşıp sonuna kadar işi bırakmayan görev şevki taşıyan arkadaşlarımı tenzil ederim.

Aynen...

Osym ve Adalet bakanlığı sözleşmeli bilişimci alacakmış ,bence ona yoğunlaşın Ebitefo görevini yürütmüştüm tavsiye etmem şuan mı biraz öğretmen biraz da okul formatörüyüm sevgiler :)

Anlamadığım nokta, bir kesim isyan ediyordu. Nerede özlük hakları, nerede kadro diye. (Ben dahil Bitefo ve Ebitefo için)

Bu sınav da Ebitefo alımı için yapılmıyor mu?

Sınavın amacı gerçekten buysa niçin bir "sınav var" lafına bile burada yarışa girmiş millet?

MEB, hem bu personele muhtaç ki alım yapacak söylentileri çıkıyor, hem de bu personeli süründürüyor.

Benim bilmediğim, kaçırdığım avantajları mı var acaba?

Anlam veremiyorum.

Bence bırakalım biraz personelinin kıymetini bilsinler.

Arkadaşlar ben 2008'de sınava girdim. Ama sorular çok zor ve gereksizdi. ben böte mezunuyum ve meslek lisesi çıkışlı değilim. ve benim zamanımda donanım dersi seçmeliydi, aldığımız eğitimin seciyesi çok yüzeyseldi. her ne kadar kendimi alanımda yetiştirmeye çalışsam da sordukları sorularda zorlandım ve o sınavı hiçççç sevmemiştim. kablo renklerine kadar sormuşlardı o kadar saçma yani...

2006 daki sınav daha saçmaydı kısayol tuşlarını sordular. Halk eğitimde sürekli kurs verdiğimden Allah'tan ezbere biliyorduk. 2006 daki sınavda Veritabanı programcılığı ve donanım soruları mantıklıydı. 2008 e gelince sorular güzel ama güzel olduğu kadar tek bir kanalı ölçüyordu. İlçe memdeki eğiticiler o ilçenin argecisi, ağ yöneticisi, fotoğrafçısı, tüm köy okullarının bt formatörü, hie lerden sorumlu kişi, web site sorumlusu olduğu için ve ilçelerde daha çok eğitici olacağından sınav bu doğrultuda hazırlanırsa daha kaliteli arkadaşlar seçilebilir.

Geri