▓▒░ BES'ten Çıktım Ama ░▒▓

Kodla Büyü

bomax01

Süper Üye
Süper Üye
Bu ayki bordrolar sisteme düşmüş. Geçen ay kesintiden hemen sonra iptali gerçekleştirdim ve ücret iadem yapılmıştı. Bu ay kesinti yine yapılmış. Neden? :verymad:

okul idaresine ciktiginiza dair dilekce yazmaniz lazimdi. okul idaresi ise maas degisikliginde bildirmesi lazimdi.

kbs sitesinin KPHYS giriş ekranındaki açılan pop-up ekranındaki açıklamalardan ;

2- BES Otomatik Katılım Hesabı Hakkında

Bilindiği üzere, Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) üzerinden maaş işlemlerini yürüten Kamu İdarelerinin, Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi işlemlerinin Nisan 2017 maaş dönemi itibariyle nasıl yapılacağına dair (7) ve (8) sıra No?lu KBS Duyuruları yapılmıştı.

Buna göre; 15/04/2017 tarihinden sonra işe başlayan, naklen gelen ve ücretsiz izin dönüşü görevine başlayan personelden, maaş işlem kodları 1- İşe Başlama, 6- Açığa Alınma (2/3), (işlem kodu 23-Açığa Alınma (Aylıksız İzinde - GSSP Kesilir) olup aylıksız izin süresi dolanlar için), 8- Ücretsiz İzin Dönüşü-Memuriyete Dönüş, 9- Diğer Bilgilerdeki Değişiklikler (3- Naklen Geçme işlem kodundan bu işlem koduna alınan) 11- Açıktan vekil olanların maaş hesaplaması yapılmadan önce, KBS Maaş Bilgi Giriş ekranında yer alan Kesinti Modülünden 305- Bireysel Emeklilik Kesintisi seçildikten sonra manuel olarak emeklilik şirketi ve oran bilgisi girilerek, KAYDET butonuna tıklanacak ve maaş hesaplaması yapılacaktır.

Ayrıca, personelin Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sisteminde silme, dondurma veya değişiklik işlemlerine ilişkin bilgileri Emeklilik Gözetim Merkezinden her ay sonu elektronik ortamda alınarak, merkezden KPHYS?ye yüklenecektir. Kurum gerçekleştirme görevlileri tarafından (eski adı ile maaş mutemetleri) bu işlemlerle ilgili herhangi bir veri girişi yapılmayacaktır.

şeklinde yazıyor. yani okul gönderse bile merkez yapacağından il ve ilçeler bişey yapamayacak. bu ay sonu merkez otomatik alıp sistemde güncelleme yapmadığından mağdur duruma düştük.

yumakli' Alıntı:
okul idaresine ciktiginiza dair dilekce yazmaniz lazimdi. okul idaresi ise maas degisikliginde bildirmesi lazimdi.

İlk defa duyuyorum. Bizden böyle bir şey istenmedi. Sistemden çıktıktan sonra iadesi de yapılmışsa dilekçe yazmak niye ki? Yakında takla da atın derler gerçekten çıkmak istiyorsanız.

İşin aslı şu. Bankalar bedava kredi kaynağı buldular ve üzerine çöreklendiler. Bu yüzden çıkma işlemleri kolay gibi gösterilse de uzatılıyor. 1 hafta oldu başvuralı hala AKTİF gözüküyor sözleşmem.

Şimdi nasıl olacak iptal ettik okuldaki öğretmen arkadaş lar ile para da geri yattı şimdi yine 79 tl kesmiş ziraat emekliliğe girdim sözleşme yok diyor nasıl olacak bu paranıb iadesi sözleşmesi olmayan birisinden basıl para kesersin

hocam merkez otomatik güncellemesi gerekiyordu ama yapılmamış. nasıl olacak bilmiyorum. :verymad:

ahmetfx' Alıntı:
yumakli' Alıntı:

İlk defa duyuyorum. Bizden böyle bir şey istenmedi. Sistemden çıktıktan sonra iadesi de yapılmışsa dilekçe yazmak niye ki? Yakında takla da atın derler gerçekten çıkmak istiyorsanız.

İşin aslı şu. Bankalar bedava kredi kaynağı buldular ve üzerine çöreklendiler. Bu yüzden çıkma işlemleri kolay gibi gösterilse de uzatılıyor. 1 hafta oldu başvuralı hala AKTİF gözüküyor sözleşmem.
bizim ilce bu sekilde olacak diye resmi yazi gonderdi. ben internet uzerinden iptal ettikten 1 saat sonra iptal olduguna dair mesaj geldi. ertesi gun para hesabima yatti. okul idaresine de dilekcemizi verdik bakalim artik

ben de dilekçe yazdım verdim ayrıca halk emeklilikten iptalini de yaptım ama
bizden de kesilmiş sanırım

idare KBS ye mi işlemeli yani tam oluru nedir bu işin arkadaşlar?

volkankey' Alıntı:
ben de dilekçe yazdım verdim ayrıca halk emeklilikten iptalini de yaptım ama
bizden de kesilmiş sanırım

idare KBS ye mi işlemeli yani tam oluru nedir bu işin arkadaşlar?
bizde ayin1-5 arasi maas degisiklikleri formunu ilcedeki mutemete gonderiyoruz. mutemet yspiyor bu isleri. okul yapmaz

yaw hocalarım yukarıda kırmızı ile belirttiğim yeri bi okurmusunuz?

okul idaresi (mutemetlik yetkisi verilmiş olanlar), ilçedeki yada ildeki mutemetler bu alanda veri girişi / değişikliği / silme yapamazlar yazıyor.
Merkez ay sonunda değişiklikleri sisteme işleyecek diyor.

Bu ay işlemeyi geciktirdiler.

Sadece çıkanlar değil, bu ay doğum izninden dönüp girecekler yada aylıksız izinden dönüp sisteme girecek olanlarda işlenecek aynı zamanda sistemden çıkanlarda işlenmeliydi.

Aferdersiniz ama BES'ini çıkardılar bu işin. Resmen bankalar memurdan kredi alıyor, ücretsiz.

Bende geçen ay çıkıp paramı iade almıştım, bu ay yine kesinti yapmışlar aradım sistemsel !!! bir problem var 15inde paranız bize geçtikten 10 gün içerisinde yine yatıracağız inşallah önümüzdeki ay kesinti olmayacak dediler :)

Mesele 60-70 tl değil, bu şekilde zorunlu yapıp sonrasında çıkış işlemlerindeki problemler ayıp hemde çok ayıp!!!

ben de çıkmıştım kesilen para yattı ama bu ay yine kesinti olmuş...bunlarla hersene uğraşmaktansa seneye çıkmayı düşünmüyorum :)

Okula dilekçe vermek, bankaya gitmek veya sistem üzerinden çıkış yapmak. Bunların hiçbirisi işe yaramıyor.
Maliye bakanlığı öyle bir sistem kurmuş ki ne MEB ne okul ne de banka müdahale edemiyor.
0850 800 44 00 burayı aramanız gerekiyor

LODOSS' Alıntı:
Okula dilekçe vermek, bankaya gitmek veya sistem üzerinden çıkış yapmak. Bunların hiçbirisi işe yaramıyor.
Maliye bakanlığı öyle bir sistem kurmuş ki ne MEB ne okul ne de banka müdahale edemiyor.
0850 800 44 00 burayı aramanız gerekiyor

Bu numara maliye bakanlığı numarası mıdır? Arayan var mı? Ne diyeceğiz? Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu numara BES merkezin numarası. Geçen ay çıkanların maaşından bu ay yine kesinti oldu çünkü meb,banka veya okul bu adam sistemden çıkmış artık kesinti yapmayalım diyemiyor. Öyle bir yetkileri yok. Maliye Bakanlığı çıkmamanız için her türlü zorluğu çıkarıyor anlayacağınız. Bu numarayı arayıp BES'ten çıkmak istediğinizi söylerseniz çıkış yapılıyor. Maliye Bakanlığının sistemine sadece onlar müdahale edebiliyor. Öyle dilekçeyle falan boşuna uğraşmayın. Ayrıca BES'ten çıkınca gelecek sene otomatik olarak size sorulmadan yine BES'e dahil ediliyorsunuz. Çıksanız bile en fazla 1 yıl çıkmış oluyorsunuz. Kısacası ZORUNLU BES gerçekten de ZORUNLU

Geri