çocuğu kreşe gidenler

Kodla Büyü

seldabal

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ekimden beri haftada 3 gün kreşe gidiyor. ilk iki ayı iyi geçirdik. geçen hafta ateşlendi serum takıldı kanda mikrop çıktı.
tam iyileşti dün gece kuru bir öksürük başladı. hemen götürdüm doktora hiç bir şey yok çok şükür. ilaç bile vermedi bol sıvı tüketin dedi, birde eşimin ailesinde alerji var efede de olma ihtimali var gibi görünüyor diye önlem olarak bir ilaç kullanıyoruz hergün.
aslında kötü değil halime şükrediyorum ne hastalıklar var ama evlat işte canım sıkılıyor....
sizler ne durumdasınız neler yapıyorsunuz bebişler için
ben her gün zencefil,tarçın,kestanebalı limon karıştırıp veriyorum.

hergün düzenli bol meyve yemeli. kreşi çok kalabalıksa her şekilde hastalanır. kreşte terini değiştirmeleri gerekir. birde geceleri terini kontrol edin. terlerse kurusu ile değiştirin. çok terlediyse yastığının üstüne temiz havlu koyun çarşafını değiştirin. bizim çocuk akut bronşit alerjik rinit alerjik astım.. kreşten geldiğinde mutlaka elini yüzünü güzelce yıkamalı. birde çocuğu kız olanlar tuvalet temizliğine daha dikkatli olmalı, idrar yolu enfeksiyonu çabuk oluyorlar.

hocam beslenmesine inanılmaz dikkat ediyorum teri de değiştiriliyor çorabına kadar ama okuldaki diğer çocuklar çok hasta oluyor, bizimki onlara göre çok çok iyi ama oluyor işte

benimde bir arkadaşımın oğlu bu kreşe gidiyor sürekli hasta bugün doktor kreşi bırakın küçük olduğu için çok çabuk etkileniyor demiş. bende düşünmeye başladım seneye kreşe göndermek istiyorum ama biraz ikilemde kaldım gibi.

evet benim iki arkadaşımda da bırakmalarını söyledi doktor. biri daha 2,5 bile olmadı o nedenle bıraktırdı diğerinde alerji çıktı benim doktorum da yanımda başka bir hastasına bırakmasını tavsiye etti. bize böyle böyle alışacak büyük hastalık geçirmiyorsunuz dedi. ama benim eşim sağolsun bu konuda beni çok yıpratıyor ona göre çocuğun öksürmesi büyük bir felaket

seldabal' Alıntı:
evet benim iki arkadaşımda da bırakmalarını söyledi doktor. biri daha 2,5 bile olmadı o nedenle bıraktırdı diğerinde alerji çıktı benim doktorum da yanımda başka bir hastasına bırakmasını tavsiye etti. bize böyle böyle alışacak büyük hastalık geçirmiyorsunuz dedi. ama benim eşim sağolsun bu konuda beni çok yıpratıyor ona göre çocuğun öksürmesi büyük bir felaket
hocam babalar hep böyle :( benimkine göre iştahsızlığının, zayıflığının sebebi benim :x
benim kzıım da 2 yaşında kreş değil de, benim boş zamanlarıma uyacak şekilde yanında bulunabilmem için bir oyun evine yazdırıdk, çocuklar sürekli öksürüyor.. benimki de çok ağır hastalık atlattı geçen ay ama burun akıntısı ve kuru öksürük 1 aydır kesilmedi. herşeyi içmeyi reddediyor bitki kaynatma filan da nafile bende, meyve de nerdeyse hiç yemiyor, çocuklar büyüyor ama biz de yıprandığımızla kalıyoruz..

tayinci42' Alıntı:
hergün düzenli bol meyve yemeli. kreşi çok kalabalıksa her şekilde hastalanır. kreşte terini değiştirmeleri gerekir. birde geceleri terini kontrol edin. terlerse kurusu ile değiştirin. çok terlediyse yastığının üstüne temiz havlu koyun çarşafını değiştirin. bizim çocuk akut bronşit alerjik rinit alerjik astım.. kreşten geldiğinde mutlaka elini yüzünü güzelce yıkamalı. birde çocuğu kız olanlar tuvalet temizliğine daha dikkatli olmalı, idrar yolu enfeksiyonu çabuk oluyorlar.

hocam çok doğru tespitler yapmış benimde yiğenlerim var 2 tane. yaş konusunda ya da kreş farketmiyor 1. sınıfa giden yiğenim aynen dediğiniz gibi alerjisi var kanda mikrop çıktı ateşi var onunda 3 gündür okula gidemedi bunların sebebi okulda koşup terlemesi ve tabiki çocuk olduklarından montunu kabanını giymemesi sanırım kendilerini idare edene kadar böyle gidecek Rabbim daha büyük rahatsızlıklar vermesin çocuklarımıza

şeffaf' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
hocam babalar hep böyle :( benimkine göre iştahsızlığının, zayıflığının sebebi benim :x
benim kzıım da 2 yaşında kreş değil de, benim boş zamanlarıma uyacak şekilde yanında bulunabilmem için bir oyun evine yazdırıdk, çocuklar sürekli öksürüyor.. benimki de çok ağır hastalık atlattı geçen ay ama burun akıntısı ve kuru öksürük 1 aydır kesilmedi. herşeyi içmeyi reddediyor bitki kaynatma filan da nafile bende, meyve de nerdeyse hiç yemiyor, çocuklar büyüyor ama biz de yıprandığımızla kalıyoruz..
evet sırf eşimin bu tavrı yüzünden ikinciyi ertelemeyi düşünüyorum, çokta istiyorum arada kaldım resmen......

aynen hocam ben de hemen olmasa da çok istiyorum ama sırf kızım kardeşsiz büyümesin o sevgiyi tadmadan yaşamasın diye. sonra başka sorunları düşününce bir yanım da boşver tek büyüsün diyor :D

dörtyol' Alıntı:
benimde bir arkadaşımın oğlu bu kreşe gidiyor sürekli hasta bugün doktor kreşi bırakın küçük olduğu için çok çabuk etkileniyor demiş. bende düşünmeye başladım seneye kreşe göndermek istiyorum ama biraz ikilemde kaldım gibi.

geçen sene grip aşısı yaptıralım dedik 1 hafta arayla 2 doz aşı yaptılar ilk aşı yapılışında böyle olurmuş doktor dedi. sonrasında hafif nezleyle başladı ve giderek ağırlaştı. bir şişe antibiyoriyk sonra tam iyileşemedi. zatürre olmuş hastanede 3-4 gün yattı. 1-2 saate bir sürekli iyne ilaç hava vb verdiler.. sonra 7 dünde iğne kullandı. doktor kreşe göndermeyin dedi. geçen sene 3 ay kadar kreşe göndermedik evde baktık. halası nenesi dedesi baktı. nisanda tekrar göndermeye başladık. bu yıl çok daha. anaokuluna gidiyor. okul ortamı iyi. şimdilik sorun yok..

hocam bronşit atlet diyorlar. tavsiye ediyorum mutlaka en kalitelisinden bulup 2-3 tane alın gece değiştire değiştire kurusunu giydirin. bu atletler saf yünden yapılıyorlar. teri emmiyorlar vucudu hava alıyor ve soğumadan kuruyabiliyor. birde ütüyle havlu ısıtın hafif sıcak gögsüne ve sırtına koyun. hafif terlediğinde göğsündeki ve sırtındaki havluları alın. saçları uzunsa saçlarını bağlayın.

ben 2. dnm havalar ısınınca öğleden sonraları okulun ana sınıfına getirmeye karar verdim, ortama alışsın istiyorum. bnm de komşum bakıyor ama inanılmaz sıkılıyor evde ve hiçbirşey öğrenmiyor. dışarıya çıkalım dediğim anda gidip kendi kıyafetlerini alıp giydir demeye başlıyor. 2. çocuk bence hayal. ilki okula başlasın kendini kurtarsın 2. ancak o zaman.

bu seneki hastalıkların sebebi bence kreş değil arkadaşlar. benim oğlum kreşe gitmiyor ama bu seneyi hep hastalıkla geçirdi. şu anda da hasta. sanırım toplam 7 kutu antibiyotik kullandık. her seferinde öksürdü,boğazları acıdı,bazılarında ateşlendi.hatta ateşten titredi. karşı komşumun oğlu dokuz ay büyük o kreşe gidiyor mesela. o da hep hasta. bizimki gitmiyor o da hasta. hatta bizlerde bu sene daha fazla hasta olduk. galiba bu seneki virüs mü artık neyse çok etkili ve geçmedi.

hocam biz toparladık çooook şükür 2 antibiyotikle geldik bu güne kadar. ben her akşam kestane balı, zencefil, tarçın,limondan macun yediriyorum, birde her gün pekmez veriyorum çok faydasını gördüm. tavsiye ederim.

toparlanmanıza sevindim hocam. ben balın içine zencefil ve limon sıkarak yediriyorum fakat çokta öyle aman aman bir faydası olmuyor gibi. pekmez yediremiyorum zaten. bizim bal kestane balı değil ama şu balparmak var ya ondan. belki o yüzden çok farketmedi..

Hocam kesinlikle kestane balı olması çok önemli nette ararsanız şifası çok fazla

yaklaşık 2 3 haftadır okulumdaki ana sınıfına götürüyorum. evimiz okula yakın birlikte gidip geliyoruz. çok faydasının olduğunu görüyorum. bakıcıda sürekli tv izlemesinden daha yararlı bence. burada etkinlik yapıyor. tabi küçük olduğu için çok katılım sağlayamıyor ama hem enerjisini atıyor hem de sosyalleşiyor. havalarda ısındı artık hasta olmayacağını umut ediyorum. bu yıl bende bal ve polen karışımı verdim sabahları aç karnına etkisi olduğunu düşünüyorum. kafayı takmayıp nasıl olsa büyür dememek lazım. tüm bebiş ve çocuklara sağlıklı mutlu günler

seldabal' Alıntı:
hocam biz toparladık çooook şükür 2 antibiyotikle geldik bu güne kadar. ben her akşam kestane balı, zencefil, tarçın,limondan macun yediriyorum, birde her gün pekmez veriyorum çok faydasını gördüm. tavsiye ederim.
hocam geçmiş olsun, çocukların hastalık dönemi her açıdan çok zor, benim kızım da geçen hafta alışveriş merkezinde dondurma yiyen çocukları görüp isteyince kıyamadım aldım hiç yapmadğımı bişey de olsa yaptım akşama boğaz şişti...dr a gidince de hemen yazdı antibiyotiği :( o şurubu içirmek bile o kadar büyük işkence ki bana. ikna metoduyla dk.larca uğraştıktan sonra zorlama metoduna geçmek zorunda kalıyorum, onunda yarısını tükürüyor yarısını yutuyor:( bu macunu hayatta yediremem heralde, hazırlamak bişi değil de yedirmeyi nasıl becereceğiz...
ama 1-2 aydır çay istemeye başladı çay diye 2-3 yemek kaşığı pekmezi sulandırıp veriyorum içiyor şimdilik, ne kadar daha kanar bilmem...

dörtyol' Alıntı:
yaklaşık 2 3 haftadır okulumdaki ana sınıfına götürüyorum. evimiz okula yakın birlikte gidip geliyoruz. çok faydasının olduğunu görüyorum. bakıcıda sürekli tv izlemesinden daha yararlı bence. burada etkinlik yapıyor. tabi küçük olduğu için çok katılım sağlayamıyor ama hem enerjisini atıyor hem de sosyalleşiyor. havalarda ısındı artık hasta olmayacağını umut ediyorum. bu yıl bende bal ve polen karışımı verdim sabahları aç karnına etkisi olduğunu düşünüyorum. kafayı takmayıp nasıl olsa büyür dememek lazım. tüm bebiş ve çocuklara sağlıklı mutlu günler
hocam ben de bakıcımı uyardım defalarca, ilk önce ima ettim sonra seni çok zorlamadıkça izletme dedim geçen hafta da kesinlikle izletme dedim ama az önce ne yapıyor diye aradım tv izliyor dedi :verymad: son zamanlarda tırnak yeme elini çiğnemeye filan başladı sebebi de tv gibi geliyor oraya dalınca yapıyor, elleri farklı şeylerle meşgul olsa ki bu çocuk mutlaka kurcalıyor her an, bunu yapma fırsatı olmuz.. bir daha uyarmak lazım daha sert.. :x

2 yaşına kadar tv izletmedim diyebilirim ama meyve ve yoğurt yedirirken mecburen açıyordum, ancak öyle yiyordu. 2 ay sonra 3,5 yaşında olacak hala tvye düşkün bir çocuk değil ben açmasam istemez ama bu yaşta bazı programlar gerçekten faydalı diye düşünüyorum. günde toplam 1 saati geçmeyecek şekilde izliyor ve bir şeyler öğreniyor. bide bence şu da önemli birlikte izliyoruz çoğunlukla ve izlediğimiz hakkında yorum yapıyoruz. oda alıştı ben mutfakta olsam bile yanıma gelip anlatıyor izlediğini ve yorum yapıyoruz.
ilaç konusunda çok şanslıyım ilaç seviyor benimki boş bi şurup şişemiz var zorlandığım şeyleri onunla veriyorum. o macunu da hepimiz yiyoruz akşamları yarış marış derken yiyor.

seldabal' Alıntı:
2 yaşına kadar tv izletmedim diyebilirim ama meyve ve yoğurt yedirirken mecburen açıyordum, ancak öyle yiyordu. 2 ay sonra 3,5 yaşında olacak hala tvye düşkün bir çocuk değil ben açmasam istemez ama bu yaşta bazı programlar gerçekten faydalı diye düşünüyorum. günde toplam 1 saati geçmeyecek şekilde izliyor ve bir şeyler öğreniyor. bide bence şu da önemli birlikte izliyoruz çoğunlukla ve izlediğimiz hakkında yorum yapıyoruz. oda alıştı ben mutfakta olsam bile yanıma gelip anlatıyor izlediğini ve yorum yapıyoruz.
ilaç konusunda çok şanslıyım ilaç seviyor benimki boş bi şurup şişemiz var zorlandığım şeyleri onunla veriyorum. o macunu da hepimiz yiyoruz akşamları yarış marış derken yiyor.
evde olunca biz de izleyeceği şeyleri birlikte izliyoruz genellikle yemek yemesi için. ben daha çok internetten faydalı olabilecek şeyler seçiyorum...eğitici bir sürü şarkı ezberledik birlikte 1-2 tane ingilizce bile ezberledi..26 aylık kızım. günda 2 saati bile geçiyor hocam yaaa :( benim bir daha hatırlatmam lazım. yazın bezinden kurtulursa seneye kreş düşünüyorum Allahın izniyle..

maşşalah hocam bencede bir daha uyarın eylülde 32-33 aylık olur en güzeli iyi bir kreş benim oğlumda öyle başladı haftada 3 gün gidiyor sanırım sizinkide aralık doğumlu :) bizde bakıcı sorunu yok annem karşı binada oturuyor ama kreşin çok faydasını gördüm kesinlikle tavsiye ediyorum.

bu arada kefirde çok faydalıymış ama ben oğluma içiremiyorum. ilaç da desem onu beğendiremedim :(

seldabal' Alıntı:
maşşalah hocam bencede bir daha uyarın eylülde 32-33 aylık olur en güzeli iyi bir kreş benim oğlumda öyle başladı haftada 3 gün gidiyor sanırım sizinkide aralık doğumlu :) bizde bakıcı sorunu yok annem karşı binada oturuyor ama kreşin çok faydasını gördüm kesinlikle tavsiye ediyorum.

ocak başında doğdu kızım, aslında bakıcımdan genel anlamda memnunum, güven noktasında vs hiç endişem olmuyor ama biraz 3 çocuk yetiştirdim ben daha iyi bilirim havasında. Yani dediklerime "tamam öyle yaparım" diyor ama pek uygulamıyor...tuvalet eğitimi için hiç girişimde bulunmadım ben daha, tamamen halletmeden kreşler almıyor,bir de 3 gün nasıl yolluyorsunuz hocam ben fikir edinmek için birkaç yerle görüştüm 5 günlük programlarının olduğunu söylediler, ister yarım gün ister tam gün. Muhakkak faydası oluyordur hocam. benim bu sene iki boş günüm var o günlerde oyun guruplarının da olduğu bir sportif gelişim merkezine götürdüm, çok faydası oldu, sosyalleşmesi açısından.

valla hocam bizim mahallede bir kreş benimkinden başka 3 gün gelen yok ama kabul ettiler. çok açık bir çocuk gitmediği günler onda geri dönüş yapmadı. etkinliklerde de fena değil kitap çalışmalarında bazen eksik kalıyor onları da eve gönderiyorlar biz yapıyoruz. oyun grubu için ayrı sınıfı olan kreşler var ama onlar genelde 2-3 saatlik oluyor. ben 10:30 bırakıyorum 12-13 arası yemek saatleri 13-15 arası uyku saatleri var 16:30da da alıyorum çok mutlu:)

seldabal' Alıntı:
valla hocam bizim mahallede bir kreş benimkinden başka 3 gün gelen yok ama kabul ettiler. çok açık bir çocuk gitmediği günler onda geri dönüş yapmadı. etkinliklerde de fena değil kitap çalışmalarında bazen eksik kalıyor onları da eve gönderiyorlar biz yapıyoruz. oyun grubu için ayrı sınıfı olan kreşler var ama onlar genelde 2-3 saatlik oluyor. ben 10:30 bırakıyorum 12-13 arası yemek saatleri 13-15 arası uyku saatleri var 16:30da da alıyorum çok mutlu:)
o mutluysa ok :) ben 5 gün verirm mecburen, hem bakıcı hem kreş zorlar bakalım hayırlısı seneye Allah kerim, teşekkür ederim fikir ve bilgiler için..

rica ederim hocam, bencede 5 gün verin bakıcı,kreş,siz çocuğa sıkıntı olabilir.

artık ballı karışımı zor yediriyorum ben ne zaman bu çocukla ilgili iyi bişey söylesem tersine dönüyo kimseye nazarım değmez ama çocuğuma çok değiyor işte :(

seldabal' Alıntı:
artık ballı karışımı zor yediriyorum ben ne zaman bu çocukla ilgili iyi bişey söylesem tersine dönüyo kimseye nazarım değmez ama çocuğuma çok değiyor işte :(
hocam bizim memlekette bi laf vardır kocanla ve çocuğunla övünmeyecen derler.. ben de nezaman kızım için iştahı açık herşeyi yer dersem ogün ağzına lokma koymuyor öyle işte..... Allah hekesin çocuğunu nazarlardan korusun...

seldabal' Alıntı:

kesinlikle geçen "bu kışı iyi atlattık çok hasta olmadık" derken; iki gün içinde burun akıntısı ve öksürük başladı. bende bundan sonra soranlara hep hasta diyecem. belki ters etki yapar...

Geri