Ödev nasıl hazırlanır eğitimi

Kodla Büyü
hocam cok güzel olmuş elinizze sağlık da, bizim lab da ofis 2003 kurulu siz 2007'e göre yapmışsınız yani çocuklar yine yapamayacak :)

aakcakaza' Alıntı:
Arkadaşlar bir araştırma konusunun basit bir şekilde netten nasıl bulunup, worde aktarılmasını anlatan bir video hazırlamıstım. Tüm makinaların masaüstüne kopyaladım, yapamayanlar seyrediyor, epey faydasını gördüm,
belki yararlanmak istersiniz.

http://mehmetyagciogluio.meb.k12.tr/ode ... rlanir.rar
hocam süper olmuş, tam zamanında yarın öğretmen arkadaşlara bununla ilgili bir eğitim vercektim. ellerinize sağlık çok teşekkürler.

zlatanibo' Alıntı:
hocam cok güzel olmuş elinizze sağlık da, bizim lab da ofis 2003 kurulu siz 2007'e göre yapmışsınız yani çocuklar yine yapamayacak :)

Hocam sizin için office 2003 kurulu bir makina bulursam onda da yapalım benzer bi çalışma:)

Nasıl yani ?????????? !!!!!!

Ben bu videoda anlatılanları çocukların yapmaması için elimden geleni yapıyorum. Hatta bir ara google yi sırf bu yüzden engellemiştim.

Yanlış anladıysam düzeltin; benim anladığım özetle : Google aç, konuyu yaz, ilk sıradaki siteye gir, tüm içeriği kopyala, word'e yapıştır, çıktı al..... eğer anladığım bu ise, ben çocukların böyle yapmaması için elimden geleni yapıyorum!!

senjizu' Alıntı:
Nasıl yani ?????????? !!!!!!

Ben bu videoda anlatılanları çocukların yapmaması için elimden geleni yapıyorum. Hatta bir ara google yi sırf bu yüzden engellemiştim.

Yanlış anladıysam düzeltin; benim anladığım özetle : Google aç, konuyu yaz, ilk sıradaki siteye gir, tüm içeriği kopyala, word'e yapıştır, çıktı al..... eğer anladığım bu ise, ben çocukların böyle yapmaması için elimden geleni yapıyorum!!

Hocam burda amaç öğrencinin kaynağı bulup ödevini çıktı alınabilecek hale getirebilmesi , ilk siteden bulur son siteden bulur fark etmez. Bu video yu seyreden öğrencilerim ödevlerini daha rahat hazırlayabiliyorlar. Benim amacımda buydu zaten.

Sayın hocam, ilk site 5. site olayı değil. Kısaca doğrudan kopyala-yapıştır olayına karşıyım. Çünkü neredeyse tüm öğrenciler bu şekilde ödev yapıyor. Gerçi ben ona ödev yapma bile demiyorum.

senjizu' Alıntı:
Sayın hocam, ilk site 5. site olayı değil. Kısaca doğrudan kopyala-yapıştır olayına karşıyım. Çünkü neredeyse tüm öğrenciler bu şekilde ödev yapıyor. Gerçi ben ona ödev yapma bile demiyorum.
Yazdıklarınızı okuyunca aklıma Don Kişot geldi nedense :D

senjizu' Alıntı:

Hocam benim öğrencilerimin bilgisayar yeteneği yok denecek kadar az, ben tıklamaya, çift tıklamayı, kopyala - yapıştır yaptırmakla uğraşıyorum çoğu zaman. Çocuklar kaynaktan office programalarına buldukları bilgiyi aktaramıyorlar, bulamıyorlar. Sıkıntımız işin bilgisayar kullanma yetisi ile ilgili olan kısmında, senin öğrencilerinde böyle bir durum yok anladığım kadarıyla, sen kullanma bu materyali.

Adnan hocam elinize sağlık.

@senjizu hocam her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, hepimiz farklı uygulamalar yapıyoruzdur, kopyala - yapıştır olayına sanıyorum destek olacak hiçbir arkadaşımız da yoktur.

Mesela ben önceki yıllarda direkmen googleden arama yapıp ilk çıkan sonucu kopyalayıp - yapıştıran öğrencinin çalışmasına çıktı vermiyordum.
Öncelikle uzun bir zaman varsa okuyup özetini defterine yazmasına istiyordum, zaman daha dar ise konusu hakkında bulduğu dökümanı okuyup okumadığını birkaç konu ile ilgili soru sorarak anlıyorum. Öğretmenlerimizle de hazır çıktı olarak getirilen ödevlerin kabul edilmemesi konusunda anlaşıyoruz. Öğrencilerde bu duruma artık uyum sağladığı için problem olmuyordu, kendi sınıflarına ait klasöre ağ üzerinden dosyalarını kaydediyorlar, uygunsa çıkartıyorduk. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü artık sadece derse girip çıktığımdan bt sınıfında ders harici bulunmuyorum.

Ama uygun şartlar varsa eğer adnan hocamın videodaki anlatımı gibi öğrencinin gerekli durumda belgesini hazır hale getirmesi için bu temel şeyleri bilmesi, kullanabilmesi de gerekiyor, bu video da birilerinin mutlaka işine yarayacaktır.

Kolaylıklar dilerim

öncelikle yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Benim amacım ekteki dosyayı beğenmemek falan değil. Keşke hepimiz birer konu alakalı böyle bir çalışma yapsakta bi havuz oluştursak.
Ben tüm Türkiye'deki ödev yapma alışkanlığından bahsediyorum. Birçok ilde internet kafelerde "ödev hazırlanır" ibaresi görüyorum. Birçok öğretmen ödevlerin bu şekilde hazırlandığını bile bile ödevleri teslim alıp not vermesini de kabul etmiyorum. Ödevin bir amacı var....
Sonuç olarak yaptığınız işi beğenmemek değil. Öğrencilerin ödev yapma alışkanlıklarını ve yöntemlerini desteklemeyle alakalı. Sonuçta "Biz kendi branşımız olan konuyu iyi öğretelim diğer derslere zararı olacaksa olsun" diyemeyiz değil mi?
Ben bilinen sitelere de google den girilmesine karşıyım. hotmaile girecek çocuk google den hotmail aratıyor!! Bu kadar basite kaçmamalarını istiyorum. Değilse sizin çalışmanıza lafım yok.

senjizu' Alıntı:
öncelikle yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Benim amacım ekteki dosyayı beğenmemek falan değil. Keşke hepimiz birer konu alakalı böyle bir çalışma yapsakta bi havuz oluştursak.
Ben tüm Türkiye'deki ödev yapma alışkanlığından bahsediyorum. Birçok ilde internet kafelerde "ödev hazırlanır" ibaresi görüyorum. Birçok öğretmen ödevlerin bu şekilde hazırlandığını bile bile ödevleri teslim alıp not vermesini de kabul etmiyorum. Ödevin bir amacı var....
Sonuç olarak yaptığınız işi beğenmemek değil. Öğrencilerin ödev yapma alışkanlıklarını ve yöntemlerini desteklemeyle alakalı. Sonuçta "Biz kendi branşımız olan konuyu iyi öğretelim diğer derslere zararı olacaksa olsun" diyemeyiz değil mi?
Ben bilinen sitelere de google den girilmesine karşıyım. hotmaile girecek çocuk google den hotmail aratıyor!! Bu kadar basite kaçmamalarını istiyorum. Değilse sizin çalışmanıza lafım yok.

Sevgili üstadım,
size katıldığım ve katılmadığım noktalar var.
1- Türkiyedeki ödev alışkanlığı zaten yanlış, misal çocuğa ödev konusu verilir ve çocuk kör ebe oynamaya başlar ödevde istenen tam olarak nedir, değerlendirileceği kriterler nedir, doğru ve hatalı yönler nereleridir öğretmen bunlarla ilgili çalışmaz.
Eğer ödevi veren arkadaşım öğrenciye ben senden şunları şunları istiyorum diye açıklar ardından ona bu içerikleri bulabileceği site isimleri belirtir ve son olarak kaynak konusunun önemini anlatıp içeriği aldığı siteyi yazmasını söylerse öğrenci sıkıntısız bir ödev yapar.
Oysa bizler öğrenciye ödev olarak " tarihsel olarak işletim sistemleri nelerdir" yada " binom açılım nedir" yada "fermat kimdir gibi" bizim için mantıklı ama öğrencinin tam çözemediği ödevler verirsek haliyle ödeve düşen google'a sarılır.
Bu sebeple kes-kopyala-yapıştır ödev geleneğinin suçlusu öğrenciye ödev için bir harita vermeyen öğretmenlerdir.

2- Bende sitelere google ile girilmesine karşıyım günümüzde neredeyse internetin girişi google gibi olmuş. Ancak bu örnekte arkadşaımız adres çubuğuna google yazdırtmış ben pekçok materyali inceliyorum ve çoğunda açılış sayfası olarak google verilmişse bende sizin gibi bunu doğru bulmadığım belirtiyorum ama bu uygulamada öyle değil hazırlayan hocamız sağolsun adres çubuğundan çağırmış.

Hazırlayan değerli branşdaşıma da teşekkür ediyorum.
wordde sayfa boyutunun 100% yapılması kısmında genel izlediğiniz yolu değiştirmişsiniz orası geliştirilebilir duruyor ve click the kaydet buton, choose the odev item gibi bazı yerlerde dil ile ilgili çalışmalarla ürününüzün değerini bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz.
Ellerinize sağlık.

hocalarım bırakın ödevleri verenler düşünsün onu.

benim öğrenciler de kopyala yapıştır ödev yapıyorlar. hatta özellikle vikipedi den başka siteden yazmayın desemde, gidip ekşisözlükten yazıyorlar.

bende 1-2 öğretmeni uyardım. ekşisözlükten yazılan ödeveri kabul etmeyin dedim.

araştırma ödevini veren öğretmen bi zahmet o ödevleri de kontrol edip çocuklara da geribildirim versinler.

Beğenmeyen arkadaşlarımız da kendi arama yöntemlerini içeren eğitimleri paylaşırsa seviniriz...

Arkadaşlar yorumlarınız, eleştirileriniz, görüşleriniz için teşekkürler.

Öncelikle bu çalışmadaki amacım; sadece çocukların en basit şekilde ödev hazırlayabilecek işlemleri gerçekleştirebilmeleriydi.
Yani öyleki çocuk (özellikle 4.ve 5.sınıflar) BT ye geliyor, hocam ben ödev araştıracam diyor; tamam evladım aç bilgisayarlardan birini araştır diyorum,
Çocuk bilgisayarı açıyor, ama gerisi yok(google ödev konusunu yazıp,kalıyor), bana bakıyor hocam ne yapacam diye. En azından takıldıkları yerde bu çalışmaya bakıp, hatırlayabiliyorlar.

Kaldı ki dediklerinize aynen katılıyorum,
_Öğretmen arkadaşlar ödevleri verirken çocuğun hangi sitelerden yada nereden araştıracağını söylemiyorlar, klasik internetten araştır, evet demesi çok kolay.
_İlk buldukları siteden kopyala - yapıştır yapan yada hazırlamıs oldugu dokumanda değişiklik yapmamıs olan öğrencilere çıktı da vermiyorum (site reklamlarını ya da sitedeki yorumları içeren ödevleri de hazırlıyorlar.)

Ayrıca bu çalışmada bazı eksiklikler var, aceleye geldi, ist_koord hocamında belirttiği gibi, en yakın zamanda eksiklerini de giderip tekrar yayınlarım.

senjizu' Alıntı:

:++: Hocama katılıyorum, bir de "ingilizce ödevi çeviri programıyla nasıl hazırlanır?" diye video hazırlarsak hiç başımız ağrımaz. :) Aynı şekilde ben de sürekli kopyala-yapıştır olayıyla savaşıyorum sürekli. Bunun adı Don Kişot olmak ise ben de şu klasik deniz yıldızı kurtarma hikayesini hatırlatırım...

Deneğin biri bir labirente bırakılır.
Kendisine söylenen doğru yolları bularak girdiği yerin hemen 50 cm yanındaki çıkış kapısına ulaşması ve çıkmasıdır.
Labirentin duvarları deneğin omuzu hizasındadır.
Denek duvara tırmanır öbür tarafa geçer kapıdan çıkar ve başlangıç noktasındakilerin yanına geri gelir.

Burada deneğin söyleneni yapmadığını söyleyebilirmisiniz.

Okullarda verilen ödevlerde bu şekilde bırakılıyor. Öğrenciye herhangi bir destek materyali verilmiyor.
Örneğin ödev hazırlarken ihtiyaç duyacağı temel kelimeler, ödevle ilgili doğru ifadeleri barındıran sitelerin isimleri, ödevle ilgili tutarlılığı olmayan güvenilmez sitelerin isimler gibi. Öğrenciye istediğiniz ödevi nasıl değerlendireceğinizi anlatan bir değerlendirme çizelgesi verseniz o da çizelgeye göre hazırlasa ödevini alsa yüksek notunu.
Ama bu söylediğim ödevi verenin üstüne yük bindirir oysa ödevin bu yap dedinmi topu atarsın çocuğa "ee öğretmenin kral olduğu dönemde öğrenciydim şimdi krallık sırası bende olmalı" diyenin zihnindeki karanlığın verdiği emirdir bu. Çocukta ne yapsın atlar duvardan çıkış kapısını bulur ve yanınıza k-k-y ödev ile gelir.

dijitalyerli' Alıntı:

benim öğrenciler de kopyala yapıştır ödev yapıyorlar. hatta özellikle vikipedi den başka siteden yazmayın desemde, gidip ekşisözlükten yazıyorlar.

araştırma ödevini veren öğretmen bi zahmet o ödevleri de kontrol edip çocuklara da geribildirim versinler.
wikipedi deki içerik güvenilimi ki ?? :)

ist_koord' Alıntı:
dijitalyerli' Alıntı:

wikipedi deki içerik güvenilimi ki ?? :)

ekşisözlükten güvenilirdir :D

Geri