Öğrenciye Kızdığınızda Ne Yapıyorsunuz?

Kodla Büyü
ben sınıfta puanlama sistemi yapıyorum örnek davranışlarda sorulan soruyu bildiğinde puan veriyorum belli aralıklarla en yüksek puanlı öğrenciyi örnek öğrenci seçiyoruz webde yayınlıyorum olumsuz davranışlarda da puan kırıyorum çok da etkili..

son kez 3 yıl önce kızdığımda kafasını kırdım bir öğrencinin... gerçi ona öğrenci ya da çocuk denemezdi, 8. sınıfta 1.80 boy yapmış ama insan olmayı becerememiş bir türdü işte... neyse o da bana ders oldu, yanımda cetvel ya da vurucu hiçbirşey bulundurmuyorum... mümkün olduğunca görmezden geliyorum, birilerine kızarsam da bir neden uydurup sınıftan çıkıp sakinleşince giriyorum... onların cezasını da sözle veriyorum... hakaret falan ederek değil tabiii, gerçekleri yüzlerine dokundurarak... eee utanma duygusu her insanda vardır sonuçta..

Duvardan yarım metre geride tutuyorum, tek ayağını kaldırtıp burnu ile duvara dokunmasını sağlıyorum. Başına da birini dikip eğer ayağını yere indirirse yada tutunursa döverim deyip tehdit ediyorum. Bir de bunu diğer sınıflarda örnek veriyorum. ikinci dönemden itibaren zaten bir korku iklimi oluşuyor ve dersi istediğim gibi işliyorum. İstediğimiz zaman gülüp eğleniyoruz tamam dediğimde derse geçiyoruz tavsiye ederim.

lisede tekme tokat giriyordum..şimdi ilköğretimdeyimm burda ayarı pek tuttramadımm ağlıyor bunlar:))) kafalarına vuruyorumm bi daha yapmaz..dayak cennetten çıkma..tek ayakla puanla filan olmaz...

valla en etkilisi dayak. Ben hepsini denedim. Lisedeyken sopaya epey bi asılıyodum ama bunlar ufak çok delirirsem tokat. Bilgisayarı kapatma, tek ayak üstünde duvarı ya da kapıyı izleme gibi. Ya da labaratuvara girmeme cezası gibi. Bizimkiler azılı değiller dinliyolar yavrucaklar.

Beni neye sinirlendirdiğine göre değişiyor. Sözlü uyarma, yalnız konuşma, ayakta bekletme çok kullandıklarım. Küfür eden ve bilgisayarlara kasıtlı olarak fiziksel zarar verenleri bir güzel seviyorum :) . Burada önemli nokta iz bırakmamak :D

bilgisayarbilisim33' Alıntı:
varoş mahalleleri insanı çok yıpratır, ya ilk tokatınızı atarsınız, ya da her şeye eyvallah. Zordur zor yalnız olmak bazen...

katılıyorum. ilk senemde sadist biri oldum çıktım. çocuk değil bildiğiniz canavarlarla ugrasıyordum. ama artık tecrübelendim. daha sene basında onlara bilgisayara yüklediğim güzel oyunlarla tüm ders boyunca bikez oynattım. çok hoşlarına gitti ve herseferinde oynamak istiyorlar. bende ders bitiminde 5-10 dk oyun oynamak istiyorsanız yaramazlık yapmamaları gerektiğini söylüyorum gıkları çıkmıyor :D

1. kademede genel uğultu, küsmeler ağlamalar dışında kasdi saygısızlık vs. durumları pek olmuyor..
Bu sene pek yapmadım, geçen sene ilk hafta hepsinden anne-babalarının tlf numaralarını almıştım, canımı sıkana akşam anneni arıyorum, ya da yarın annen gelsin sen söylemezsen tlf var ben ararım diyorum çok etkili olmuştu ama 2. kademedeki canavarlar için aynı etkiyi göstereceğini sanmıyorum..ha bir de birinci kademeler saf:) iki yıldır not olmadığını görüyor karnede yine de eksi dedim mi kesiliveriyo sesleri, karnede not yoktu diyenlere de"sen öyle san davranış notu verdim " diye beyaz yalan söylemek zorunda kalıyorum, Allah affetsin.(biraz önce uzunca yazdım gelmedi sanırım tekrar olmaz inş:S)

bir de kulaklıklar baş belasıydı.. hepsini kaldırdım baya bir rahat ettim..2 ayda dağıttılar kablosunu telini..
roboTek hocam haklısın ama hergün de insan o havada olmuyor,hele sabah çok erken kalkmışsam:S

Lab daki monitöre çizik atan,kulaklığın mikrofonunu kıran ,masadan monitörü düşürüp çerçevesini kıran (olur mu? demeyin daha fazlasını yaşayan öğretmen arkadaşlar vardır) öğrencilere en ağır cezam lab dan belli sürelerle uzaklaştırma yasağı.
Kabul ediyorum ; Onlar bozsa da biz yapsak...
Donanıma verilen hasarın herzaman tamiride mümkün olmuyor.Bu zararın bilinçli verildiğini farkedersek..?

Anladım Hocam.Disiplin cezasına ve yaptırımlarına idaremiz biraz mesafeli duruyor.Benimkisi şimdilik kişisel bir uygulama...

ilköğretimde şakalar gülümsemeler falan hoş ama meslek lisesinde ciddi olmazsan yaptığı suçu cezalandırmazsan öğrenci yüzsüzleşerek aynı şeyleri yapmaya başlıyor.. Eğitimde şiddete sonuna kadar EVET ;)

okula göre değişir. Örneğin ilk görev yerim edirne idi ve roman öğrencilerin olduğu bi ilöğretim okuluydu. Sabrın zirvelerine tırmanıyordum her gün. En sonunda elime geçen ilk şeyi fırlatıyordum. Küfür, gasp, çete, uyuşturucu her türlü pislik vardı.

Şimdi doğu görevi yapıyorum gayet sakinim. Lisede çalışıyorum şimdi ama leyn demem yetiyor çocuklar anlıyor. son 2 yıldır bağırmama gerek kalmıyor. Kesinlikle ilk çalıştığım okula dönmeyi planlamıyorum. Öyle okullarda 1 yıl çalışmak normal bir okulda 10 yıl çalışmaya bedel.

Meslek lisesinde olduğum için çocukların %95 i doğru düzgün konuşmaktan anlamıyor mesela çocuk laba direk dalıyo kapı çalmaya yok çünkü adamın evinde kapı olmadığı için alışık diil arkadaşla görecem diyo 3 kere sölüyorum kibarca adam anlamıyo 4.de yürü git lannnnn diyince önünü ilikliyip tamam hocam hemen çıkıyo sınıftan adam bünyesi kaldırmıyor kibarlık alerji yapıyoo valla. Valla böle öğrencilerin keşke görev yöneticisi olsa hep görevlerini sonlandırırım valla.

Ama genelde öğrencilerle aram çok iidir öğrenciyi dövmemek için hep laf sokarım bu yöntem çok daha ii

herkez kendine göre bi çözüm bulmuş. öyledir zaten kurumdal çözümler olmadığında disiplin kişisel çözümlere kalıyor malesef. en başta soun bu zaten kurumsal disiplini sağolsun bu meb ortadan kaldırmış durumda. gün geçtikçe kötüye gidiyor mevzu. kişisel çözümlere gelince :mrgreen: her öğrenci farklı bidünya sonuçta yetişme tarzları ailevi durum bunlardan bağımsız değerlendirmemek gerek. her öğrencinin değer sırası farklı. bazısını döversiniz daha çok azar.bazısına bi bakışınız bile yeter. bazısına ilgi göstermek yeter. bazısına tüm toplumun dediği "sen adam olmazsın"dan başka bişiy söylersiniz en yaramazı kuzu olu verir. bazısı cidden kaşınır. yani insanla uğraşıyoruz kolay olacağını kimse söylemedi:))))

erkek öğrencilere temizlik cezası veriyorum onlar için çok ağır oluyor
kız öğrencilere dersten sonra 10 boyunca sınıfta bırakma cezası veriyorum onlar için teneffüs herşey demek...

Cezalı öğrenciler ; Önümüzdeki dersin anlatımına,sunumuna,dökümanlarının hazırlanmasına destek veriyorlar...

Hayret hiç öğrenciyi karşısına alıp da insan gibi konuşmayi deniyorum diyen çıkmamış.
ben özellikle derste beni çok kızdıranlara önce zil çalınca bi yere gitmemesi ve beni beklemesini istediğimi söylüyorum, öğretmenle baş başa kalmaktan acayip tırsıyorlar aman hocam tamam özür söz diyorlar eğer devam ederse gerçekten ders çıkışı karşıma alıp ciddi ciddi gözünün içine bakarak konuşuyorum ezilip büzülüyor ve gözümün içine bakamıyor çocuk ve sonraki derslerimde konuşmanın etkisini görebiliyorum. Tavsiye ederim. bu arada bunlar ilköğretim 2. kademe

bazı arkadaşlarda idarenin desteği varmış şanslılar :( ben bir kez kızlrdan birini derse 20 dak geç geldiği için ayakta beklettim ertesi gün sabah 7 de babası geldi kızımı rencide etmeye ne hakkın var diye :( ve müdürüm beni neden veliyi sakinleştirmedin bir çay ikram etseydin durumu anlatsaydın diye uyardı ee nede olsa veliler "veli nimetimizdir" :) onun dışında dersimiz kırıp dökmeye pek müsait bir ders ben yetişemiyorum artık kırık koltukların peşinden koşmaya allah sonumuzu hayretsin... en kocamanından bir la havle....

yesimk06' Alıntı:
Hayret hiç öğrenciyi karşısına alıp da insan gibi konuşmayi deniyorum diyen çıkmamış.
ben özellikle derste beni çok kızdıranlara önce zil çalınca bi yere gitmemesi ve beni beklemesini istediğimi söylüyorum, öğretmenle baş başa kalmaktan acayip tırsıyorlar aman hocam tamam özür söz diyorlar eğer devam ederse gerçekten ders çıkışı karşıma alıp ciddi ciddi gözünün içine bakarak konuşuyorum ezilip büzülüyor ve gözümün içine bakamıyor çocuk ve sonraki derslerimde konuşmanın etkisini görebiliyorum. Tavsiye ederim. bu arada bunlar ilköğretim 2. kademe

öğretmenim eminim tüm arkdaşların ilk denedikleri şey budur son noktada yaptıklarını yazmışlar bence ?? yanılıyormuyum yoksa elbette konuşarak çözüme ulaştığım birçok öğrencim oldu ama bazılarındaa çözüm bulmakta zorlanıyorsun :(

Geri