ÖĞRETMENLİK ANILARI

Kodla Büyü
Sınav sorusu şuydu: Virüs nedir? Virüsten korunma yolları nedir?
Cevap: Virüs vücudumuza giren mikroptur. Korunma yolları: soğuk havalarda dışarı çıkmamalıyız, üstümüzü sıkı giyinmeliyiz:)

4. sınıflarda dersteyim..
disketi gösterdim ..bu nedir ismini bilen var mı ?diye sordum...
öğrencilerden biri hemen "örtmenim örtmenim ben biliyorum" dedi..
söyle bakalılm neymiş dedim
cevap
ı ıı ıı MİSKET

İlk yılım, 6.sınıfa kopyala-yapıştır, bilgisayarlara arası bilgi transferi vs. anlattım, sonra öğrencinin birini kaldırdım dedim ki kendi bilgisayarında yaptığını benim bilgisayarıma kopyala. Bekliyorum flash disk falan istesin diye. Çocuk bilmiş bi edayla kalktı, kendi bilgisayarındaki dosyaya sağ tıkladı kopyala dedi, fareyi çıkardı benim bilgisayara taktı sağ tıkladı yapıştır arıyor.

Biz de tüm sınıf bakıyoruz şaşkın şaşkın. Çocuklar olayı anlamadılar pek ama ben çocuğun zekasına hayran kaldım.

KöfteHoRr' Alıntı:
Yaklaşık 3-4 sene önce başımdan geçen bir olay.

Meslek lisesinde çalışırken okul müdürü benden eski bir word yazışma belgesi istedi. Bu bilgisayarda var ama ben bulamıyorum dedi bi bakarmısın falan. Baktım D:'de buldum belgeyi ve gösterdim. Tamam hocam şunu şu şekilde değiştirip milli eğitime göndereceğiz dedi sen bi yapıver sana zahmet dedi. Bende oturdum düzenledim belgeyi. Sabahın son dersi olduğu için ve öğleden sonra dersim olmadığı için belgeyi masaüstüne kaydettim, ismine de "Müdür Beyin Dikkatine" dedim. Müdürüde telefonla arayıp hocam dosyanızı hazırladım ve masaüstüne şu isimle kaydettim dedim. hangi masa dedi bende Özkan beyin odasındaki dedim. Nerden biliim adamın masayı gerçek anlamda düşündüğü için hangi masa diye sorduğunu.

Ne güzel dersim yok diye uyuyordum evimde. Acı acı çalan telefon sesiyle uyandım. Arayan benden önce okulun bilgisayar işlerini yapan müdür başyardımcısı. "Hocam müdür bey size bi dosya vermiş yazmanız için, yazdım masaüstüne şu isimle bıraktım demişsiniz ama bütün idareci odalarına bak öyle bi dosya yok yanlışlıkla bilgisayar odasında unutmayasınız" demez mi.

Gelde uyu bu ruh haliyle. :puhaha: :puhaha:
:++:

öğrenci bana gelip "öğretmenim internette hayatımı araştırabilirmiyim" diyince
valla ne diyeceğimi bilemedim..

Öğretmenliğimin ilk günümde ben de ilginç bir olay yaşamıştım. Dersim 9.sınıflara programıma baktım sınıfı buldum.Sınıfa girdim sınıfta hoca var Biyoloji hocasıymış. Bana dedi nerde kaldın niye gecikiyorsun geç otur yerine. Ben de hocam yanlışlıkla benim dersime girmişsin dedim.Adam şok oldu.Hem beni öğrenci sandı hem de benim dersime girdi.Neyse programına baktı mahçup bir şekilde kendi sınıfına gitti.

7. sınıflara ders anlatıyordum. "Çocuklar, açık olan pencereleri kapatın yeni konuya başlıyoruz" dedim. Yakınımdaki öğrenci yanındaki arkadaşına (Biliyorsunuz 2-3 kişi bir bilgisayarı kullanıyor); "oğlum sen daha yakınsın pencereye, sen kapat" diyerek sınıfın açık olan penceresini gösterdi.

ilk görev yerimde bir öğretmenin bilgisayar dersi anlatırken;
"donanım'a vurunca ses çıkaran şeylere donanım denir,
yazılım'a da bilgisayarın içindeki vuramadığımız şeylere denir" diye anlattığına şahit olmuştum :)

bu arada klasör konusunu anlatırken sakın klasörlere kendi isminizi vermeyin..
sıkıntı olabilir.. biz farketmiyoruz ama öğrenciler çok uyanık..
başımdan geçti öyle bir olay :) anlatmayayım şimdi..

umaykut' Alıntı:
joombal' Alıntı:
Yiboda tuvalet tasına işeyen çocuğu suç üstü yakaladım. Bu ne lan dedim. hiiiiçç dedi. :)

Ha bu arada Aykutcuğum naber. Ali BAL
ooo.. iyidir BALİm sen nasılsın..
bi hatıra da benden..
göreve ilk başladığım yıl Anadolu Öğretmen Lisesi'nde çalışıyordum..
Öğrencilerim benden 4 yaş küçüktüler..
kendim de minyon gözüktüğümden öğrencilerin arasında kayboluyordum..
Bir gün yaşlı bir nöbetçi öğretmen tenefüs zili sonrası "sen ne geziyon hala geçsene lan sınıfına" dedi..
gerçeği anlattıktan sonra çok mahçup oldu ve özür diledi.. ben de olur öyle öenmli değil dedim ama
o günden sonra teneffüslerde ortalarda dolanmamaya, öğretmenler odasından çıkmamaya karar verdim :)

cok guzel ya koptum :puhaha:

bu sene ilk haftalar birinci sınıfların dersine sınıflarında girdim. 2 haftada artık çocuklar beni yavaş yavaş tanımaya ve sert birsi olduğumu anlamaya başladılar. bir gün elimde cetvelle girdim. çocukların bağrışlarından sınıf yıkılacak gibiydi. cetveli sıraya vurdum ve cetvel ikiye ayrıldı. ön sıralardan sivri zeka bi öğrenci benim sinirli halime hiç aldırmamışcasına "CETVELİ KIRDIN ŞİMDİ NASIL HESAP VERECEKSİN ÖĞRETMENİMİZE " demez mi?

Öğrencilerle ilgili çok anım var ama...
(Okuldan bir memur) bana;
Memur : Hocam sizde şifre varsa verirmisiniz?
Ben : anlamadım, ne şifresi ?...
-Memur : Bizim Oğlan dün internete girmiş (üyelik isteyen bir siteyi kastediyor), şifre istemişler.
(Tabi ben milyonlarca site olduğunu, bunların üyelik ve şifre isteyebileceği konusunda açıklama yapacaktım ama anlamayacağını anladığım için direkt şöyle dedim)
Ben : Bende şifre yok, maalesef!
Memur : ya nasıl bilgisayarcısın, hiç bir şey bilmiyorsun?!!
Ben : :eek: :eek: :?

Derse girer girmez 4.sınıf bir kız öğrenci yanıma gelip sordu.
öğrenci: Örrtmeniiim! Bizim bilgisayar ne zaman gelecek?
Ben : hangi bilgisayar, nereden gelecekti ki kızım??
(Tabi ben hiç bi şey anlamadım, sorduğu soruyo tekrarlatıyorum, soru aynı.. Acaba önceki haftalarda bi şey konuştuk da ben mi unuttum, hayır. öğrenci ilk defa bahsediyor konudan. Uzun bi uğraştan sonra öğrencinin derdinin anlıyorum. Kısacası öğrencinin velisi, evdeki bilgisayar arızalandığı için teknik servise götürmüş, (tabi benim olayla hiç bir ilgim ve bilgim yok...)
Ben : Kızım, ben nerden bileyim bilgisayarın ne zaman gelecek, bilgisayarını bana mı getirdin ki soruyosun??
Öğrenci : Ama Örrtmeniiim! Siz bilgisayarcı değil misiniz! (Nakavt)
Ben : :eek: :? :eek:

bilgisayar başındayım
belli ki bi yerlere dalmış gitmişim yine..
bir öğrenci gelir
hocam özkan hocayı gördünüz mü
hayır oğlum
biri dahagelir
hayır oğlum
biri daha
biri daha
oğlum googıla bi sorun dedim
-HOCAM GOGIL NEREDE??

Komik anılarınız war yaw. Bende de trajikomik; Bir 10 Kasım günü; Atatürk'ü sevmeyen var mı aranızda dedim hepsi parmak kaldırdı. Garibime gitti, tekrar sordum oğlum seven değil sevmeyen var mı diye sordum dedim. Evet hocam dediler sevmiyoruz. Sonra beni müdüre şikayet etmişler sınıfta siyaset yapıyor öğretmenimiz diye way anam way. Birinde de masaüstlerine bayrak koydum diye bir hocamız kızmıştı bana. Bir keresinde de yakamdaki Türk Bayrağı rozetini siyasi simge olarak nitelendirmişlerdi öğretmenler ve öğrenciler.

yiboda çalışırken müdür yardımcısı beni odasına çağırdı bilgisayarımdan ses çıkmıyor dedi. ben de hemen bir ses dosyası açtım hakkaten ses çıkmıyor. bilgisayardan ses ayarına, driver lara ve son olarak hoparlörün bilgisayara olan bağlantısına baktım sorun yok o sırada gözüm hoparlöre takıldı önünde ışık yanmıyor benim sevgili müdür yardımcım hoparlörünü açmamaış :):)
yine yibodayken bir oly yaşadım ama bu sefer ki benim hatam. 4. sınıflara dersim vardı daha sonra ki dersim de boştu. o gün aynı zamanda nöbetçiydim. dersim boş diye arkadaşla bahçeye çıktım o sırada yurtların önünden 2 müdür yardımcısı ve dersine girdiğim 4.sınıf öğretmeni telaşla geldiler hocahanım orhan sizin dersinizde var mıydı? diye sordular ben de evet dedim. müdür yardımcısı ama şimdi yok dedi. bu öğrencinin ağbisi de bir sene önce okuldan kaçıp denize giderek boğulmuştu hal böyle olunca herkez aşırı telaşlı tabii ben de orhanın olmadığını duyunca birden telaşa kapıldım. müdür yardımcısı gidip bir sınıfınıza bakar mısınız dedi. bende ne işi var benim sınıfımda dedim:) ama sınıfıma çıktım ve orhan sınıfta oturmuş bizi bekliyordu. benim komiğime giden brşey de başka öğrenci olsa hazır içeride kilitli kalmış bilgisayarı açar oyun falan oynar bizim ki oturmuş beni bekliyordu:)

İlköğretimde görev yapıyorum sene 2007 o zamanlar sınav yapıyordum sınıfları not olmasada bir gün 8. sınıfları sınav yaptım kağıtları okurken bir kağıt bomboş hiçbirşey yok sadece soruların altına başarılar dilerim Doğan kara yazdım ona cevap olarak Öğrenci kağıdın üstüne BAŞARAMADIM Mustafa yazmış...

4. sınıflarda 2. basamakta yazı yazmaya başlıyoruz etkinliktede pinokyonun kendini tanıtması gerekiyor konuşma balonunda. öğrencilere sordum nasıl tanıtır pinokyo kendini diye, hemen herkes cevapladı "ben pinokyo, babam ile birlikte yaşıyorum" diye. babasının adı neydi diye sordum hiç kimse bilemedi. ipucu vermeye çalışıyorum ama nafile bir ara sınıfın en yaramazı ciddi bir şekilde parmak kaldırdı, evet dedim, düşündü düşündü ve din kültürü öğretmenimizin adını söyledi. önce sınıfta koptuk gülmekten sonrada öğretmenler odasında anlatınca :)

geçenlerde ana sınıfının resimlerini çekip e-okula atacaktım işte. neyse gittim anasınıfına resimlerini çekmeye başladım. ufak bi erkek öğrenci tam resmini çekmek için deklanşöre bastım. öğrenci kameraya el hareketi çekti. :puhaha: (recep ivedikten kalma) tabi ana sınıfı öğretmeni ve ben şaşırdık. tabi biz hocayla bayağa bi güldük bu konuya :mrgreen:

akşamın bi vakti hoca arar; "hocam tamir ettim diosun internete giremiorum.google .com yazıorum ama bişe olmuo" der, yeni elden geçirdiğim bilgisayarı için.Nası olur az önce bi dolu dosya indirdik.Neyse Yan komşu zaten ,üstüme bişey alıp giderim yanına hoca google.com yazar ama ENTER e basmaz öööyle bekler sayfanın gelmesini.Yeminle

FORMATÖRLER İLE DİĞER BRANŞ ÖĞRETMENLERİ DİAOLOGLARI

"hocam ders zaten seçmeli". ------1 saat sonra öğrencilere;---bilgisayar günümüzde lüks değil temel ihtiyaç haline gelmiştir."

"hocam herkeste bilgisayar var size gerek yok"..10 dk sonra;" hocam sayfa resim ekleyemedim. eklermisin?"---cevap: bana gerek yok bilgisayar eklesin.:)

"hocam bilgisayarcılar için eğitim fakültesine gerek yok. 180 ssatlik belgeyi aldık mı iş tamamdır". cevap :sana o belgeyi biz vermedik mi?

"hocam 2 tık iş tamam ne rahat işmiş bilgisayarcılık". cevap: 30yıl+2tık. önemli olan tıklamak değil yaptığın işlevdir.:)

"birde formatör olmak istemiyormuş,derdin ne akşama kadar yatıyorsun ya" (okulda 15 saat derse girip sonra 1 saniye bile okulda durmayan öğretmen?)

evet evde çocuğuma sarılmak varken burada bilgisyarlara ağ kablolarına sarılıyorum.hatta okullada uyuyorum.:)

"hocam öğrenciler düşük not almış bilgisyardan" cevap "dediğiniz gibi ben vermemişim öğrenciler almış"

"ama hocam üniverstede çıkmıyorki bilgisayar soruları" cevap :"mezun olduğunzda da çıkmıyor siz neden bilgisayar kullanıyorsunuz."

"hocam laptopum bozuldu. bilgisayr öğretmenine gösterdim. bi şeyden anladığı yok." cevap "şahsi bilgisayarınız sonuçta. karşılığında yemek falan söylediniz mi?
" oooo. ozaman teknik servise götürürdüm."

"hocam farem çalışmıyor. altındaki petden kaynalanıyor olabilir. banabir fare hediye edermisin?"(öğretmenin sahsi laptopu.)
cevap: peşin 20 tl hediye edermisin?
Hocam elektrik kablosunu şuraya çekebilrmisin?
cevap:hocam teknik mezunu değilim. elektrik kablosunu çekemem elektrik riski var. teknisyene söyleyin hocam. dedim.

Bundan dört yıl önce ilk göreve başladığım yıl bahçe nöbetçisiyim.4.sınıftan iki öğrenci su şişesini top niyetine futbol oynuyorlar.içeriye giriş zili çaldı.bahçedeki diğer öğrenciler sınıflarına çıktılar.bu iki öğrenci kaldı.malum bende öğrencileri sınıfa gönderip biraz dinlenmek istiyorum haliyle.iki öğrenciye uyarılarılarıma rağmen gelmeyince sert bi şekilde bağırıp yanıma çağırdım.gelen öğrencilerin biri yanıma gelip ne derse iyi?
-Ama öğretmenim ben faul yapmadımki.

geçen gün 6. sınıflardan bir sınıf zil çalmasına rağmen çoğunun koridorda olduğunu ve kavga eden 2 çocuğa tezahürat ettiklerini gördüm ve beni görünce hepsi sınıfa kaçıştı..
sınıfa girdim ve bunlara fırça çekiyorum, nasıl sinirliyim..
ben size böyle mi öğrettim, okula ne için geliyosunuz falan gayet ciddiyim, kaşlarım çatık..
o sınıfta olan zeka özrülü utku diye bi çocuk var, 1 yaş büyük bunlardan..
oturduğu yerden sesli bi şekilde "dıp tıs dıp tıs dıp tıs na naa naa na naaa" diye şarkı söylemey başladı..
sanırım yabancı bir şarkıydı..
tabi sınıf 3 sn dayanabildi.. benim kaşlarım da :)) tutamadım kendimi ve gülmeye başladım :)

zeybekd' Alıntı:
İlköğretimde görev yapıyorum sene 2007 o zamanlar sınav yapıyordum sınıfları not olmasada bir gün 8. sınıfları sınav yaptım kağıtları okurken bir kağıt bomboş hiçbirşey yok sadece soruların altına başarılar dilerim Doğan kara yazdım ona cevap olarak Öğrenci kağıdın üstüne BAŞARAMADIM Mustafa yazmış...

bu harbiden komikmiş :mrgreen: :mrgreen:

Öğretmenliğimin ilk günü, hatta ilk dakikaları.Öğrncinin biri yanıma gelip: "Abla, sen öğretmen misin" bense :? :? :? :? :?

Geri