Zorunlu Hizmet Süresi Farklı Olan Okullar

Kodla Büyü

selcuklu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 18 puan 6 yıl zorunlu hizmet olan okulda 3. senem bitiyor. İl içinde başka bir liseye tayin istesem 22 puan 4 yıl zorunlu hizmet. Seneye 4. yılı bitirdiğim için zorunlu hizmetim tamamlanır mı? Benzer bir durum yaşayan ya da mevzuat hakkında bilgisi olan var mı?

Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bununla ilgili bir bölüm bulamadım. Sadece muafiyetler ve tayin istenebilecek yerlerden bahsetmiş. Benzer bir olay yaşayan ya da bilgisi olan var mı?

Hocam sizin durum benim durumun tersi olmuş, ben de eski okulumun zorunlu süresi 4 yıldı. 3 yılımı doldurunca il dışıyla zorunlu hizmeti 7 yıl olan bir okula atandım, normalde eski okulda kalsaydım 1 yıl sonra zorunlu hizmetim bitecekti, ama şimdiki durumda bu yıl saymazsak 3 yıl daha kalmam gerekiyor bu okulda. Tam emin olmamakla birlikte galiba zorunlu hizmet yılı olarak atandığınız okulun hizmet yılına tabi oluyorsunuz.

Teşekkürler cevaplar için...
suleyman45' Alıntı:
Evet, tamamlanır hocam. Tayin edilen okulun zorunlu hizmet süresine göre hesaplanır. Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde ilgili açıklama var.
Hocam yönetmeliği inceledim ancak göremedim ben. Hangi madde olduğunu hatırlıyor musunuz?

yes_im' Alıntı:
Hocam sizin durum benim durumun tersi olmuş, ben de eski okulumun zorunlu süresi 4 yıldı. 3 yılımı doldurunca il dışıyla zorunlu hizmeti 7 yıl olan bir okula atandım, normalde eski okulda kalsaydım 1 yıl sonra zorunlu hizmetim bitecekti, ama şimdiki durumda bu yıl saymazsak 3 yıl daha kalmam gerekiyor bu okulda. Tam emin olmamakla birlikte galiba zorunlu hizmet yılı olarak atandığınız okulun hizmet yılına tabi oluyorsunuz.

İstediğiniz bir yerdesinizdir inşallah... Zorunlu hizmeti bitirmek tayinlerde bayağı rahatlatacak tercih yaparken

Zorunlu çalışma yükümlülüğü

MADDE 24- (1) Bakanlık kadrolarına 11/6/2000 tarihinden sonra öğretmen olarak atananlar;

a) Üçüncü Hizmet Bölgesi içindeki illerde en az üç yıl,

b) İkinci Hizmet Bölgesi içindeki illerde en az dört yıl,

c) Birinci Hizmet Bölgesine dâhil illerin (D) ve (E) sınıfı ilçelerinde en az beş yıl

veya her üç bölgede toplam dört yıl çalışmakla yükümlüdürler.

(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenler bu yükümlülüklerini, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet bölgelerine dâhil illerden birinde yerine getirebilecekleri gibi, birden fazla ilde veya ilçede de yerine getirebilirler. Ancak, bu bölünme sonucu her hizmet bölgesinde veya içindeki illerde ya da ilçelerde geçirilmesi gereken çalışma süresi iki yıldan az olamaz .

(3) Zorunlu çalışma yükümlülüğü altı aydan az olan öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır.

(4) (Ek fıkra : 27.3.2007/26475/RG) Birinci Hizmet Bölgesine dâhil illerin (A), (B) ve (C) sınıfı ilçeleri iken, (D) ve (E) sınıfları kapsamına alınan ilçelerde daha önce geçen hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılır.

Hizmet sınıfları ve hizmet puanı hesabı
(6)Aynı yerleşim yerinde bulunan eğitim kurumlarında geçen süreler birlikte değerlendirilir.
En yakın bu maddeler var ama bu olaya mı değiniyor çıkaramadım.

selcuklu' Alıntı:
yes_im' Alıntı:

İstediğiniz bir yerdesinizdir inşallah... Zorunlu hizmeti bitirmek tayinlerde bayağı rahatlatacak tercih yaparken
evt hocam istediğim yerdeyim, evime gidip gelebiliyorum :) bu yüzden doğu görevinin bitip bitmemesi artık o kadar düşündürmüyor beni, :lol:
şu an il içinden bakıyorum da Trabzon merkez için konuşursam hiç merkez açılmamış, açılan okullar ulaşım olarak daha zor yerlerde. Artık uzun bi süre tayin isteyemem. 125 puanla :lol:

suleyman45' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_1.html bağlantısından bakabilirsiniz hocam.
Sayfayı chromeda tam görüntüleyemiyormuş hocam farklı tarayıcı ile görebildim. Allah razı olsun yordum seni de...

zorunlu hizmeti bitmeyenler tayin isteyebiliyor mu? sanki kılavuza göre isteyemiyor....yanlış mı biliyorum.

muhalif33' Alıntı:
zorunlu hizmeti bitmeyenler tayin isteyebiliyor mu? sanki kılavuza göre isteyemiyor....yanlış mı biliyorum.
Yine zorunlu hizmet kapsamında olan yerlere istenebiliyor. Kılavuzun ilk maddelerinden birinde geçiyordu konu.

bence isteyemezsiniz
6 yıl olan yerde 3 yıl %50
4 yıl olan yerde ise 1 yıl %25

toplam matematiksel olarak zorunlu hizmeti tamamlama oranı %75 yapıyor.

Meb in saçma sapan zorunlu hizmet hesabı var.ZH süresi 7 yıl olan yerde 3 yıl çalışan kişi ile ZH süresi 4 yıl olan yerde 3 yıl çalışan iki kişinin de zorunlu hizmet çalışma süresini aynı tutuyor.Böyle saçmalık olur mu?

Geri