Zorunlu hizmet, hizmet puanı ve alanı

Kodla Büyü

katafalk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2015 Eylül atamasıyım. İlk atandığım okul 3/4 okul yani ZH süresi 5 yıldı.

2019 Ocak'ta il içi alan değişikliği ile 3/5 yani ZH süresi 4 yıl olan okula atandım.

Normalde son atanan okulun süresine tabi olunur ancak son okulda 1 yıl çalışma şartı varmış. 2019 Eylül'de ZH bitecek iken, bir ay bedelli de öteleyip 2020 Şubat görünüyordu. Buraya kadar her şey normal.

2019 Ekim'de 3/5 bir okula idareci olarak atandım. İlk ay ZH bitiş tarihi aynıydı. Ancak sonra ZH bitiş tarihi değişti. Neye istinaden olduğunu anlamaya çalışırken kurumun ÇPAL'den Anadolu Lisesi’ne dönüşürken hizmet alanını 4 olarak girdiklerini fark ettim. Yani merkeze 5 km uzak olan okul bile 3/5 iken bizim okulu 3/4 girmişler hangi akla hizmetse.

Silsile yoluyla yaptığımız yazışmalar sonucu, ilden yazının gittiğini, okul hizmet alanları ve puanlarının Tebliğler Dergisi'nde yayınlandıktan sonra Şubat ayı içerisinde Mebbis'te işleneceği söylendi. Her gün bakıyorum, bir değişiklik yok.

Şu an ZH bitiş tarihim 09/10/2020 görünüyor. Biliyorsunuz genelde istisnalar hariç il dışı isteğe bağlı atamalarda 30 Eylül tarihi baz alınıyor. 10 gün için ZH uzuyor. Normali bu olsa sorun değil. MEB'in yaptığı hata yüzünden bu böyle.

Ayrıca bazı hizmet puanı hesaplarının da sayfamda yanlış olduğunu düşünüyorum.

İdareciyim. Şu an bu konu ile ilgili canım sıkkın o yüzden istifa etmeyi düşünüyorum.

Sorum şu:
- 3/4 bir okula geçersem, tekrar yeni okulumda ZH tamamlanması için en az 1 yıl görev yapma şartı olacak mı? Yani şu an istifa edip 3/4 bir okula gidersem ZH bitiş tarihim 09/10/2020 mi olacak 2021 Şubat mı?
- İstifa ettim, aylar geçti sistemde değişmedi, tercih zamanı geldi. Bu mağduriyet nasıl giderilecek?

Bu arada Tebliğler Dergisi'nde yayınlanmış ÇPAL de AL de 26 puan görünüyor okulun eski ve yeni hali de.

Artık hizmet puanının da bir hükmü kalmadı. Artırımlı puan için biraz da bu ZH benim için önemliydi ama artık takmıyorum. Merkezde DYK açarım o fark da biraz kapanır. Zaten il dışında kontenjan da yok.

Okul rahat diye idareciliğe katlanıyorum ama git gel yapmak yoruyor açıkçası.

Sorunlar aslında çok küçük ama ülkemizde vatandaşa haksızlık yapmak üzerine bir düzen işliyor. Saçma sapan işler. Elimden sabır dilemekten başka birşey gelmiyor.

En büyük problem,Problemin ne olduğunu bilmeme.Bilmediğin problemin çözümü de olmaz.What is problem then describe.Konuyu açan kişiye sormuyorum.Genel olarak sorununuz nedir?Temel olmadan bina yapıyorsunuz.Akıl karı değil.

Geri