Zorla teknofest :)

Kodla Büyü
Kraldan çok kralcı zihniyetinin hiç bir kimseye faydası olmadığını anladığımız zaman her şey yoluna girecek ama bu ne zaman olur artık Allah bilir. Olur mu onu da bilmiyorum.

Değilse bir arpa boyu yol alamayacağız.

Bir kere samimi değiller. Teknoloji, bilişim, bilim diyorlar ama dersin hiç bir materyali yok. Müfredat ve alt yapı sıfır. Neredeyse çoğumuz norm sıkıntısı yaşıyoruz. Sadece proje dendiğinde akla gelen bir branştan kimse bir şey beklemesin bir zahmet.

Hizmetliler bile bizim kadar sıkıntı yaşamıyordur gibi geliyor bana. Öğretmen miyiz yoksa teknisyen mi belli değil. Bence başka bir branş daha yoktur böyle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üzgünüm ama en azından dyk açma hakkımız olmadan hiç bir projeye elimi sürmem. Gayri resmi yollardan en az 10 proje başvurusu yapmamız hatta gerekirse geçmiş senelerin projelerinin başlıklarını değiştirerek başvurmamız söylendi. İnadına onu bile yapmadım. Bir sosyal, fen, matematik öğretmenine bedavadan dyk da ders vermesini söyleyebiliyorlar mı? Hayır.

Versinler bize dyk mızı biz de yapalım projelerimizi. Emin olun bu şekilde x branşın ilk ders test dağıtıp ikinci ders 1. Soru A, 2. Soru b şeklinde yaptığı dyk dan çok daha verimli vakit geçirir çocuklar. Bir de şunu anlamıyorum tamam çocuklar için faydalı güzel birşey vs. e bunu biz biliyoruz da üst kademedekiler neden gozlerini kulaklarını tıkamış bize bedavadan iş yaptırmaya çalışıyor. Bedavaya yapmam kardeşim dediğimizde de paragöz oluyoruz. E ver benim hakkımı başvurunun da projenin de kralını yapıp koyayım önüne. Bana sorarsanız ne kadar ekmek o kadar köfte.

Öğrencilerin bu alanlara yönelmesini isteyen üst kademedekiler bir zahmet hakkımızı verip sonra bizden iş istesinler.

Son düzenleme:
Hocam haklısınız. DYK 'da fotokopi çektirip veriyorlar çocuklara, kendileri telefonla oynuyorlar. Ders anlatmak yok. Anlatanı da vardır tabi hepsinin günahını almayalım.
Ama genel olarak böyle yapanlar çoğunlukta. Sadece soru çözdürülen bir DYK'dan fazla fazla ücret alıyorlar. Diğer derste de soruların cevaplarını söylüyorlar. Yazık gerçekten. Ciddi bir denetlemeden geçmesi lazım bu DYK'nın.

konudan bağımsız olarak şunu söylemek isterim. bunu dyk yapanları desteklemek adına söylemiyorum. sadece düşüncemi söylüyorum. (tel ile oynamasını, çocukların başında durmamasını tabi ki savunmuyorum ama)
dyk da ders anlatılması bana göre anlamsız olur. dersi derste anlatıyor zaten farklı ne anlatabilir. farklı anlatacaksa dyk ya gelmeyen çocuklara haksızlık olmaz mı ?

konudan bağımsız olarak şunu söylemek isterim. bunu dyk yapanları desteklemek adına söylemiyorum. sadece düşüncemi söylüyorum. (tel ile oynamasını, çocukların başında durmamasını tabi ki savunmuyorum ama)
dyk da ders anlatılması bana göre anlamsız olur. dersi derste anlatıyor zaten farklı ne anlatabilir. farklı anlatacaksa dyk ya gelmeyen çocuklara haksızlık olmaz mı ?
Hocam ben de bt öğretmeni olmama rağmen zamanında fen bilgisi dersinden dyk yaptım. İlk 20 dk ana hatlariyla haftanın konusunu tekrar eder. Sonrasında çocuklarla birlikte önceki hafta dagitip evde çözmeleri için ödev verdiğim test sorularının çözümlerini yapardik. Hangi seçenek doğru neden doğru diğerleri neden yanlış hangisi çeldirici neden çeldirici. Yanlış anlamayın konu burada dyk larin nasıl olması gerektiği değil zaten. Asıl mevzu bize bu imkanı vermeyip bizden bedavaya çocukları ürün çıkartacak seviyeye getirmemizin istenmesi.

Valla o kadar çok şey söylerim ki bu konu ile ilgili.
Ama ben bize karşı samimi ve gerçekçi olunmadığı düşüncesindeyim.
Ne oldu Bilişimle Üretim projesine ?

Ya arkadaş bu projelerin ilkokul ve ortaokulda yüzde 90 ı öğretmenler yapıyor.
İlkokulda para ile yazılımcı tutanları gördüm.
Ortaokulda katılan öğretmenlere saygım sonsuz. Çoğu projeyi kendi yapıyor ve çocukların sadece projede videoları mevcut.

Ben bütün zamanımı yaratıcı projeler üretip rapor yazarak , belirli levellerden geçerek son aşamaya gelmek için takla atmak istemiyorum açıksası. Bu benim fikrim.
Bu kadar geniş çaplı projeleri hangi ara , nerede , ne zaman yapılacak.
Ana branş okutan öğretmenler aylık 7-8 bin kurs ücretleri alırken ben bu projeleri fedakarlık için yapmamı beklemeleri bana göre çok saçma.

Geçtiğimiz sene 1 tane egzersiz açmak için 40 takla attım. Dedim robotik takımım var, ilçe izin vermedi.

Ben de dedim sistem istemiyor ki zaten senden yapmanı
Bu zamanı kendime , aileme ayırırım.

Amacım kesinlikle teknofesti eleştirmek değil. Bence de çok güzel girişimler.
Kesinlikle olmalı. Ama bu şekilde değil.

Ortaokulda katılan öğretmenlere saygım sonsuz. Çoğu projeyi kendi yapıyor ve çocukların sadece projede videoları mevcut.

Ben bütün zamanımı yaratıcı projeler üretip rapor yazarak , belirli levellerden geçerek son aşamaya gelmek için takla atmak istemiyorum açıksası. Bu benim fikrim.
Ana branş okutan öğretmenler aylık 7-8 bin kurs ücretleri alırken ben bu projeleri fedakarlık için yapmamı beklemeleri bana göre çok saçma.

Geçtiğimiz sene 1 tane egzersiz açmak için 40 takla attım. Dedim robotik takımım var, ilçe izin vermedi.

çoğumuz aynı fikirdeyiz.. 🤷‍♂️ maalesef durum tamamen böyle..

Ağzınıza sağlık hocam. Gerçekten çok güzel özetlediniz.

Görev yaptığım bir okulda müdür, sırf baskılardan kurtulmak için başka bir okuldaki bilgisayar öğretmeni arkadaşına proje yaptırmış. Ve burası bir köy okulu ve 4006 için.

Ya kardeşim yeterli proje çıkmıyorsa çıkmıyordur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sinirim bozuldu okudukça. İlk aklıma gelen, kağıdı alır müdürün yanına giderdim. Burada yazdığınıza benzer bir açıklamayla; çocukların hazır bulunuşluk durumunu anlatır, yetmez ama en azından 1 sene temel atmak gerektiğini sonra yavaş yavaş yarışmalara katılabileceğimizi söylerdim. Aksi halde çocukların birden zor projelerde yılgınlığa düşebileceğini, bunun aslında çocuklara kötülük yapmak olduğunu ve tabi bir de enayi olmadığımı anlatırdım. Ben de heyecanlıyım, istekliyim ama projenin çoğunda ben emek vereceksem danışman da benim olmam gerekir ama şu an için bu düzeyde bir yarışmaya katılmayı doğru bulmuyorum diye de eklerdim.

Diğer öğretmene laf anlatmak şu anda zor olur, belli ki ya akıllı geçinen birisi ya da dümdüz düşüncesiz, iki türlü de laf anlaması zor. Tam sinir harbi, aslında kağıdı dürüp büküp eline vermek lazım ama sakin olup argümanları anlatarak güzellikle ikna etmek iş yerindeki huzurunuz için daha yerinde olur.
maalesef özellikle ortaokullarda okulun bt sınıfı ve imkanı olmasa bile çocukların düzeyi ve yapması önemli değil çoğu idareci için. Bt öğretmeni yapsın, çocuklar yapmış gibi görünsün, show olsun. il memler okul müdürlerine baskı yapınca çoğu okul müdürleri de proje olsun gerekirse öğrenci kendisi yapmış görünsün modundalar.

Son düzenleme:
hocalarım müdürüm bana da başvuru yapmamı söyledi. Meslek lisesinde çalışıyorum. 2 yıldır robotik dersi anlatıyoruz çocuklara kitapta zaten giriş seviyesinde ki çocuklar kitaptaki uygulamalarda bile zorlanıyor. Teknofest seviyesinde değiller ben de değilim. Şube müdürü arayıp müdürden istemiş proje başvurusu yapın diye, biz de başvurumuzu yaptık (yapmış olmak için) amaçları istekleri başvuru arttırmak istatistiğe katkımız olsun. 2 öğrencime kayıt olup takım kurmalarını söyledim başvuru yaptılar. yazdıkları raporun kelimesine dahi dokunmadım. Sanki snapchatten mesajlaşır gibi rapor yazdılar öyle başvuru formunu gönderdim ben de. Hayırlısı olsun bakalım :)

Bu proje proje dedikleri "hoop" diye olacak birşey değil ki zaten. Öğrenci yapsın katılsın diyorlar ya, öğrenci başvuru yapacağı alanda bir birikim oluşturur (öğretmen için de geçerli bence), bu birikimi ile çevresini algılamaya izlemeye başlar ve yine bu birikim ışığında çevresindeki problemleri görür. Onlara çözüm bulmaya çalışır. Proje de böyle doğar. Biz gelen yazıyla "haydin proje yapıyoruz" diye olaya bakarsak sadece kendimizi avutmuş günü kurtarmış oluruz. Bakanlık bunun farkında mı? Bence değil. Biz herkesin 12 yıllık zorunlu eğitim alması gerektiği baskısından kurtulamadık daha. Bu da aynı mantık. Herkes proje yapabilir yapacak. İyi de yeterli altyapı (bilişsel olandan) yok ki? Önce buna odaklanmalı.

Yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel görüşlerimdir.:)

yapmak istemeyen yapmasın arkadaşlar. neden ilçe ve iller arasındaki sidik yarışına ortak oluyoruz anlamadım ki. saçma sapan bir iş bu yahu. akıl mantık işi değil bu. karşı çıkmadıkça da her sene çıta yükseltiyorlar. gücü yeten yönetmeliklere koydurur bununla ilgili madde. yok müdürü kırmayayım yok ilçe müdürü demişmiş. olmaz böyle iş.
kişisel görüşümdür kimseyi bağlamaz.

Bu iş sadece SAYI VERMEK için yapılıyorsa yazık dün SMS geldi bugün de tekrar arıyorlar cok meşgülüm maalesef ben alamayacagım diye kibarca reddettim

Şu ana kadar teknofest e hiç katılmadım. Katılmayacağım da. Okul müdürü çağırdı hocam senin geçen sene çocuklarla geliştirdiğin projeleri yazalım dedi. Bunun imkanının olmadığını teknofest için danışmanlık yapmayacağımı belirttim. Bizden istiyorlar vs dese de hocam okulda 70 tane öğretmen var onlar da çalışabilirler bu konuda dedim ve çıktım.
Katılmama sebebim taa ilk senesinde zorla öğrenci götürdüklerini gördüğümde benim düşüncelerim oluşmuştu zaten. İçeri öğrencileri okulları baskıyla götürüp sokuyorlar ve geri çıkışa izin vermiyorlar ilk sene böyle idi. Kimse kimseyi kandırmasın bu teknofestin ne olduğunu herkes biliyor. Projenin de nasıl yapılacağını herkes biliyor.

Bu proje proje dedikleri "hoop" diye olacak birşey değil ki zaten. Öğrenci yapsın katılsın diyorlar ya, öğrenci başvuru yapacağı alanda bir birikim oluşturur (öğretmen için de geçerli bence), bu birikimi ile çevresini algılamaya izlemeye başlar ve yine bu birikim ışığında çevresindeki problemleri görür. Onlara çözüm bulmaya çalışır. Proje de böyle doğar. Biz gelen yazıyla "haydin proje yapıyoruz" diye olaya bakarsak sadece kendimizi avutmuş günü kurtarmış oluruz. Bakanlık bunun farkında mı? Bence değil. Biz herkesin 12 yıllık zorunlu eğitim alması gerektiği baskısından kurtulamadık daha. Bu da aynı mantık. Herkes proje yapabilir yapacak. İyi de yeterli altyapı (bilişsel olandan) yok ki? Önce buna odaklanmalı.

Yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel görüşlerimdir.:)
Yeterli altyapı için BTY dersleri arttırılmalı, kursları açılmalı ve malzeme desteği sağlanmalı.
Proje dediğin yumurta değil ki, ışığı kapatıp açınca tavuk yumurtlayıversin. Kimi kandırıyorlar?

Bir şeyi belirtmem gerek. Dersim olsa dahi zırt pırt proje işine girmem. Hatta yine proje yapmam. Ne zaman müzik öğretmeni öğrencisiyle albüm hazırlar, ne zaman resim öğretmeni bir Matisse çıkarır, ne zaman bir fizik öğretmeni roket yaptırır, ne zaman edebiyat öğretmeni roman yazdırır, ne zaman bir kimya öğretmeni ilaç üretir ben de o zaman robot yaparım. Gördüğüm kadarıyla sanki proje yapmak ders gelirse normal bir şey olacakmış gibi anlaşılıyor. Değil. Bir ilden bir yılda bir proje çıksa yeter.

Ne zaman müzik öğretmeni öğrencisiyle albüm hazırlar, ne zaman resim öğretmeni bir Matisse çıkarır, ne zaman bir fizik öğretmeni roket yaptırır, ne zaman edebiyat öğretmeni roman yazdırır, ne zaman bir kimya öğretmeni ilaç üretir ben de o zaman robot yaparım.
👏🏻👏🏻👏🏻

Son düzenleme:
Bir şeyi belirtmem gerek. Dersim olsa dahi zırt pırt proje işine girmem. Hatta yine proje yapmam. Ne zaman müzik öğretmeni öğrencisiyle albüm hazırlar, ne zaman resim öğretmeni bir Matisse çıkarır, ne zaman bir fizik öğretmeni roket yaptırır, ne zaman edebiyat öğretmeni roman yazdırır, ne zaman bir kimya öğretmeni ilaç üretir ben de o zaman robot yaparım. Gördüğüm kadarıyla sanki proje yapmak ders gelirse normal bir şey olacakmış gibi anlaşılıyor. Değil. Bir ilden bir yılda bir proje çıksa yeter.
aynen hocam. işte tam da benim düşüncem de bu. herkes aynı şeyleri anlatarak dyk'dan ekstra iki kat ek ders alsın, biz de dersimiz bile yokken proje yapalım. yok öyle yağma. ben bakan olsam önce dyk'ya giren öğretmenlerden birer proje isterim. ne kadar ekmek o kadar köfte.

Geri