Zoom dersine kurum kodlu biri girdi

Kodla Büyü

nedlloyd

Aktif Üye
Dün yaptığımız zoom dersinde okul kurum kodlu biri girdi. Bir süre takıldı çıktı. Sordum diğer arkadaşlara herkesin dersine girmiş. İdarecilere sordum kendilerinin girmediklerini söylediler. Kim ola bu. İlginç olanı bekleme odasına girmeden direk derse giriş yaptı. Normalde ben içeri kabul ettiğim zaman girebiliyor katilimcilar

Normal zoom programında mi oldu? Yoksa eba canlı derste mi Hocam?

Normal zoom programında. O gün dersi olan tüm öğretmenlerin dersine girmiş. Bizim ID ve şifrelerimizi idare bilmiyor

Kurum kodlu derken hocam? Adı mı kurum kodunuzdu? Ekran görüntüsü alabildiniz mi?

Bekleme odasını nasil aşmış. Ilginç.
Yanlışlıkla bekleme odasını kapatmış olmayasınız.

Okulunuzun mail adresi ile zoom programın da hesap açılıp öğretmenlere ID verildi mi? Eğer bu şekilde yapıldı ise yönetici girmiş olabilir.

Ya bu zoom başımıza çok iş açacak. Bakanlık EBA konusunda bir an önce iyileştirme yapması gerekiyor.

Size önceden "derse geleceğiz" diye bilgi verilmediyse bekleme odasından kabul etmeyin hocam.

Son düzenleme:
Biz kendi hesaplarimizi kendimiz açtık. Okul idaresi ile aram iyidir. Biz girmedik diyorlar. Zaten ID ve şifrelerimizi de bilmiyorlar. Bekleme odasına girmeden direk derse katıldı. Öğrenciler ise orada bekliyorlar, biz kabul ediyoruz derse.

Bizim okulda da Eba canlı ders esnasında öğretmenlerimizin derslerinde farklı isimde öğretmenler vardı. Öğrenciler derslerinde başka birinin öğretmen olarak olduğu bilgisini verdi. Ders öğretmenleri dersine giremedi bu yüzden. Öğrencilere çıkmalarını söyledik . Bu şekilde bir olay geldi başımıza. Öğretmen de İstanbullu Eda idi. Enteresan şeyler oluyor bir an önce bitsin şu süreç .

Okulunuzun mail adresi ile zoom programın da hesap açılıp öğretmenlere ID verildi mi? Eğer bu şekilde yapıldı ise yönetici girmiş olabilir.

konuyla alakasız da yeri gelmişken; dediğiniz şekilde okul mail adresi ile hesap açıp id felan dağıtmak mı mantıklı? yoksa her öğretmenin kendi hesaplarıyla alması mı?

Zoom bombing diye bakarsaniz zaten zoom ve diger online konferans programlarinin hacklenebildigini gorursunuz ayrica ben ulasamadim daha ama bir apk nin internette dolasdigini ve telefondan acilan baglantilari random olarak gezebildiklerini duydum. Turkiyede olurmu bilemem ama bu riski degerlendirmesi lazim mebin avrupada cokca yasanan bir olay.

Bizim okulda da Eba canlı ders esnasında öğretmenlerimizin derslerinde farklı isimde öğretmenler vardı. Öğrenciler derslerinde başka birinin öğretmen olarak olduğu bilgisini verdi. Ders öğretmenleri dersine giremedi bu yüzden. Öğrencilere çıkmalarını söyledik . Bu şekilde bir olay geldi başımıza. Öğretmen de İstanbullu Eda idi. Enteresan şeyler oluyor bir an önce bitsin şu süreç .
Korku filmi gibi. Çok enteresan o_O

unfriended dark web filmi aklıma geldi, ilginç bir durum olmuş gerçekten. zoom pandemi dönemi parlaması, çıkışından bu yana sorunlar çıkaran kendi adıma tam olarak güvenemediğim bir firma daha büyük sorunlarla karşılaşmayız umarım.

tanımadık harfli rakamlı bir rumuz ise önce kendini tanıtmasını istiyorum mikrofonu kapatıp cevap vermiyorsa dersten atıyorum.Hatta giremesin diye hemen security>lock meeting yapıp odayı kilitliyorum.Gelen adam gibi haber verip buyursun gelsin.Bunun ayrıca bilişim hukukunda cezası var.Bilişim sistemlerine izinsiz habersiz girme suçuna girer.

Bir saat önce yine birisi girdi.Eminim idarecilerin biri idi.Yine sordum cevap vermedi.Velilere sonradan sordum biz değildik dediler.Saniyesinde odadan şutlarım attım gitti.

tanımadık harfli rakamlı bir rumuz ise önce kendini tanıtmasını istiyorum mikrofonu kapatıp cevap vermiyorsa dersten atıyorum.Hatta giremesin diye hemen security>lock meeting yapıp odayı kilitliyorum.Gelen adam gibi haber verip buyursun gelsin.Bunun ayrıca bilişim hukukunda cezası var.Bilişim sistemlerine izinsiz habersiz girme suçuna girer.
:)

Microsoft teams office 365 sistemine geçiş yapacağız. Tüm okul öğrenci-öğretmen 1 yıllık 1500 tl civarı tutuyor ama değer sanırım. Zoom da o kadar çok güvenlik açığı var ki bunu görünce kesin geçmeliyiz dedim.

Microsoft teams office 365 sistemine geçiş yapacağız. Tüm okul öğrenci-öğretmen 1 yıllık 1500 tl civarı tutuyor ama değer sanırım. Zoom da o kadar çok güvenlik açığı var ki bunu görünce kesin geçmeliyiz dedim.
peki bu sistemin artıları eksileri neler acaba ?

konu hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Geçenlerde izlediğim bir yayında yayının ortasında İngilizce küfürler edildi, zoom zaten sabıkalı her an her şey olabilir maalesef.

(Yayın şu idi ama başka bir kanalda idi sanıyorum, düzenledilerse kesmiş olabilirler:
)

öğrencilerin deyimiyle trollenmişsiniz. adını değiştirmiştir siz derse aldıktan sonra.

Geri