Zeytinlik tavsiye ?

Kodla Büyü

beyazgolge

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar iç Anadolunun güzide şehirlerinden kayseri de yaşıyorum banka işine girmek istemedigimden bir ev alamıyorum şimdilik . Bi akraba vasıtasıyla Çanakkale tarafından bi zeytinlik alayım diyorum. Ama zeytini sadece kahvaltı da gördüğüm kadari ile biliyorum bi kaç sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim.
Öncelikle mantıklı mı
Satmak istesem bikaç yıl sonra 70 e aldığım 100 olurmu
Kiraya verecek olsam yıllık ne kadar getirir
Zor bi iş midir
Gibi kafamda deli sorular var.
Bütün tavsiyelere açığım şimdiden tskler

Nacizane tavsiyem elinizin altında olması daha iyidir. Kayseriden çanakkaleye gidip gelmek zor olur.Yakın zamanda öğretmen arkadaşım tavuk/yumurta işine girdi, sürekli olarak dersten sonra haftasonu onlarla ilgilieniyor. getirisi fena değil diyor. yeriniz varsabildiğiniz işi yapmanız yerinde olur. Kayseride yapılıp rutin ihtiyaçlara cevap verecek bir konu olmalıdır kanaatim.

Re: Ynt: Zeytinlik tavsiye ?

Hocam bir dükkan satın al.Sonra ver kiraya.
☆Yıllık 20bin küsür kiraya kadar vergi vs. muaf.Bu bir teşvik.Yetmedi; ☆Stopajdan vergi iadesi alırsın.
Örnek:Yıllık toplamda (ister aylık anlaş ister peşin farketmez)12bin tl ya kiraya verdin.Devletten yılda 1500 tl vergi iadesi alıyorsun.

Memurlara bu hak var mı?
COBOL' Alıntı:
☆Yıllık 20bin küsür kiraya kadar vergi vs. muaf.Bu bir teşvik.Yetmedi; ☆Stopajdan vergi iadesi alırsın.
Örnek:Yıllık toplamda (ister aylık anlaş ister peşin farketmez)12bin tl ya kiraya verdin.Devletten yılda 1500 tl vergi iadesi alıyorsun.

Dükkan alacak kadar param olsa keşke ama bu kadar karlı olduğunu bilmiyordum

Benim tavsiyem de erdcannet hocamızınki gibi. Alacağınız yer ya da yapacagınız ekstra iş kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı.
Kayseride uzun yıllar daha kalmayı planlıyorsanız şehrin-ilçe merkezlerinin dış çeperlerine yakın gelişme akslarında bütçenize göre arsa veya tarla bakabilirsiniz.
Görev yeriniz egede bir yer olsa idi zeytinlik veya o yöreden başka amaçlı arazi daha uygun idi.

beyazgolge' Alıntı:
Arkadaşlar iç Anadolunun güzide şehirlerinden kayseri de yaşıyorum banka işine girmek istemedigimden bir ev alamıyorum şimdilik . Bi akraba vasıtasıyla Çanakkale tarafından bi zeytinlik alayım diyorum. Ama zeytini sadece kahvaltı da gördüğüm kadari ile biliyorum bi kaç sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim.
Öncelikle mantıklı mı
Satmak istesem bikaç yıl sonra 70 e aldığım 100 olurmu
Kiraya verecek olsam yıllık ne kadar getirir
Zor bi iş midir
Gibi kafamda deli sorular var.
Bütün tavsiyelere açığım şimdiden tskler

Tekin'im ben sana yardımcı olayım zeytinlikle ilgili bana dön :)

COBOL' Alıntı:
Bu verdiğin örnekte nerde var dükkan hocam varsa adres ver de biz de alalım valla.

yakınınızda olsa zeytinliği tavsiye ederdim ama git gel uzun iş
kira vs de başında olmadığınız zaman sıkıntı.

ama getirisi güzel. kilosu 20 TL oldu zeytinyağının. ve daha da artacak gibi.

eskom' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Bu verdiğin örnekte nerde var dükkan hocam varsa adres ver de biz de alalım valla.
Ne yani satılık zemin kat veya dükkandamı bulamıyorsunuz? :mrgreen:
Sizin Memlekette emlakçı çok az anlaşılan.

adamın ev almaya gücü yok siz dükkan alsana diyosunuz :puhaha:
hocam bende sizle aynı fikirdeyim banka olayına karşıyım çünkü sömürüyorlar. kredi çekmek yerine ufak tarla arsa alın bankadan krediyle 1 ev alacağınıza aynı sürede 1.5 ev alırsınız

zeytinliği kısa vadeli değilde uzun vadeli düşünmelisiniz bence. zeytin hasat mevsimi aralık-mart arası siz o tarihlerde kayseride olacaksınız. sizin yerinize hasat edecek birilerini bulursanız zeytin iyidir. ilac gübre sulama gibi zahmeti olmayan bereketli bir ağaçtır.

arkdaşlar merhaba..
bende yeni başlık açmadan buradan bir soru sormak istiyorum.
konutlar için kira vergisi nasıl hesaplanıyor
diyelim ki senelik kira gelirim 6000 tl
2016 için istisna tutar 3800 tl olarak gözüküyor.
bu durumda 6000 - 3800 = kalan tutar üzerinden mi %15 hesaplamak gerekiyor

Ben Muğla'da yaşıyorum. Zeytinlik her zaman karlı iştir. 2 Yıldır arsalar kapış kapış gidiyor hocam. Hiçbir şekilde elde kalmaz. İstanbul'dan zeytinlik alıp içine bir prefabrik yaptırıp sırf haftasonuna gelen birçok kişi var. Zeytin işleme işi çok zor bir iş :) Çok zaman alıyor ama yevmiyeli işçi bulmak çalıştırmak için rahatlıkla adam bulabilirsin. Eğer alırsan işçi çalıştır zeytini bir gün içinde fabrikada işlet ki asiti çok düşük olsun. Kısacası alırsan da kiraya verme kendin işlet...

bidene' Alıntı:
arkdaşlar merhaba..

hocam buraya şu adrese göre
http://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi ... -hesaplama
vermemeniz lazım

ama yinede maliyeden fikir almak lazım

bidene' Alıntı:
arkdaşlar merhaba..

1
6000-istisna (3800 değil doğrusu 3600) Sonucu bulun 2400tl

2
Bu sonucun % 75 ini bulun 1800tl ediyor. Eksilen % 25, götürü gider istisnasıdır.

3
% 75 lik sayının % 15i sizin vergidir. Verginiz= 270tl bu kesin

Tabiki sabit 47.80 tl yada % 11 gibi bir damga vergisi son anda üstüne ekleniverir.BAL GİBİ DEĞİLMİ? :mrgreen:
TAHAKKUK FİŞİNİZİ ALIN
VE
ZİRAAT BANKASINA ÖDEYİN.

teşekkürler cobol hocam pek çok sitede hesap var. ancak bu şekilde hesap yapmıyor ve 650-700 tl çıkıyor

Hocam zeytin bakım isteyen bir bitki, iyi verim almak için gübresini,budamasını, ilacını,suyunu zamanında vermek lazım. Bu yüzünde yakınında olmalısınız.

skrn' Alıntı:
Hocam zeytin bakım isteyen bir bitki, iyi verim almak için gübresini,budamasını, ilacını,suyunu zamanında vermek lazım. Bu yüzünde yakınında olmalısınız.
cevaplarınız için tşkler arkadaşlar ben zeytin gelirinden çok arsanın değerlenme ihtimalini düşünüyorum. kiraya versem 5000 yıllık gelse fena olmaz gibi. tabi bilmediğim bir iş

bidene' Alıntı:
teşekkürler cobol hocam pek çok sitede hesap var. ancak bu şekilde hesap yapmıyor ve 650-700 tl çıkıyor
1...
GİB Sitesine kimlik bilgilerinle giriş yap.gayrimenkul sermaye iradı HAZIR BEYAN kısmına geç.
Evi ve adresi oluştur.Önceki yıldan varsa kendiliğinden çıkar.
Beyan da 6000 tl yaz. Dediğim rakamı en altta görürsün.
Sonra bu beyana onay vermeyip çıkış yap.6000tl Rakamını yazdığın anda en altta vergini görürsün.
2...
Yada en altta vergi hesaplama kısmı var.oradan hesaplat.

10 yaşındaki bilgisayar kurdu bir çocuk bile
-beyanı verir
-tahakkuk fişini çıkartır
-Kredi kartından öder.
3 yıldan bu yana kullanıyorum.Hesap doğrudur.serin ol.

Özet............
Gib e giriş yap
2015 teki aldığın kirayı 2016 yılı beyanına yaz. (Sen Ne yazarsan o ) Beyanı Onayla sonra Beyanını ve Tahakkuk fişini gör. (Damga vergisi burada eklenir) ilerle...sonra....
Kredi kartını çıkart. İster hepsini bir kerede istersen iki taksitte 3D secure ile öde.
Makbuzu pdf olarak indir ve sakla.
Bu kadar.

COBOL' Alıntı:
bidene' Alıntı:
1...
GİB Sitesine kimlik bilgilerinle giriş yap.gayrimenkul sermaye iradı HAZIR BEYAN kısmına geç.
Evi ve adresi oluştur.Önceki yıldan varsa kendiliğinden çıkar.
Beyan da 6000 tl yaz. Dediğim rakamı en altta görürsün.
Sonra bu beyana onay vermeyip çıkış yap.6000tl Rakamını yazdığın anda en altta vergini görürsün.
2...
Yada en altta vergi hesaplama kısmı var.oradan hesaplat.

10 yaşındaki bilgisayar kurdu bir çocuk bile
-beyanı verir
-tahakkuk fişini çıkartır
-Kredi kartından öder.
3 yıldan bu yana kullanıyorum.Hesap doğrudur.serin ol.

Özet............
Gib e giriş yap
2015 teki aldığın kirayı 2016 yılı beyanına yaz. (Sen Ne yazarsan o ) Beyanı Onayla sonra Beyanını ve Tahakkuk fişini gör. (Damga vergisi burada eklenir) ilerle...sonra....
Kredi kartını çıkart. İster hepsini bir kerede istersen iki taksitte 3D secure ile öde.
Makbuzu pdf olarak indir ve sakla.
Bu kadar.
biale anlatır gibi anlatmışsın cobol hocam. kontrol ettim dediğin gibi tüm adımlar.
çok yaşayasın :)

Kiraya verilebilecek ya da değerlenme ihtimali olan arazi veya benzeri gayrimenkul varsa bizi de haberdar edin arkadaşlar . Alırsak fena olmaz. Size de dua ederiz. :)

Geri