Zeytin Yağı Aldınız mı? Güncel...

Kodla Büyü
Osmaniye de genç zeytin ağaçları doğal en ucuz 3750 ile 4500 arası değişyor 5 in üstünü isteyenlerde var. Tenekede 17 litre falan var. Yazın geçen yılın yağından almıştım 1400 tl ye iyi ki de almışım

250-280 arasına gidiyor Akhisar taraflarında ama kimse satmak istemiyor..

YouTube de Aydın da zeytin yağı işiyle uğraşan bir kanal var. Ne derece doğru bilmiyorum ama soğuk sıkım zeytinyağı diye birsey olmadığını Türkiye hiçbir sıkım fabrikanın soguk sıkım yapmadığını söylüyor. Kendisi bir zeytinci olarak böyle bir şey görmediğini söylüyor.

Edremit-Havran yöresinden alıyorum her sene 325 TL'den aldım litresini bu sene yeni sıkımı.

bu sene yağım yok. seneye kısmet ..
bir arkadaşımda yağ var. Mut yağı. doğal kimyasal gübre ilaç vs. yok.. alanlar memnun .
isteyenlere iletişim bilgilerini verebilirim

YouTube de Aydın da zeytin yağı işiyle uğraşan bir kanal var. Ne derece doğru bilmiyorum ama soğuk sıkım zeytinyağı diye birsey olmadığını Türkiye hiçbir sıkım fabrikanın soguk sıkım yapmadığını söylüyor. Kendisi bir zeytinci olarak böyle bir şey görmediğini söylüyor.
normal(sıcak) sıkımda X lt yağ çıkıyorsa soğuk sıkımda X/2 lt yağ çıkar. hem soğuk sıkım deyip hem de normal sıkımla aynı fiyata satmak kafa karıştırıcı. Yani bu işte bir terslik var

Vardır ama parana göredir o.

herkes bir şey söylüyor bilip bilmeden , soğuk sıkımdan kasıtın ne olduğunu bilmeden, 40 dereceye kadar soğuk sıkım kabul edilir, eğer 40 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta sıkılırsa daha çok yağ çıkar ve asidik düzeyi daha fazla olur, zeytinin kalitesinide bu belirler yani asit düzeyi

bu sene yağım yok. seneye kısmet ..
bir arkadaşımda yağ var. Mut yağı. doğal kimyasal gübre ilaç vs. yok.. alanlar memnun .
isteyenlere iletişim bilgilerini verebilirim
Çoğu kişi mut'u bilmez ama en iyi yağ ordadır. Hem akdeniz hem karasal iklim , nem yoktur dolasıyla zeytin asitlenmez , çürümez, Ağzının tadını bilen ordan alır.Deniz kenarındaki zeytin ağır olur

Nereden aldığınızıda yazsaydınız keşke arkadaşlar:) Online olarak alabileceğimiz güvenebileceğimiz bir yer varsa alalım...

Kg 350 TL (litre olarak değil) arkadaşlar asit oranı 0.45. Özel ürün. 30 kg altını göndermiyorum Nazilli'den. Lütfen özelden mesaj yazın.

BİM'de komili sızma 237 TL
Markasız, elden ürünlere güvenmiyorum da almıyorum da.

herkes bir şey söylüyor bilip bilmeden , soğuk sıkımdan kasıtın ne olduğunu bilmeden, 40 dereceye kadar soğuk sıkım kabul edilir, eğer 40 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta sıkılırsa daha çok yağ çıkar ve asidik düzeyi daha fazla olur, zeytinin kalitesinide bu belirler yani asit düzeyi
Çok haklısınız, peki siz nereden öğrendiniz 40 derece kadar soğuk sıkım kabul edildiğini?

Benim kendi kanaatime göre bu ülkede kendi üretip satana kesinlikle güvenilmez (zeytin, süt, sebze vb). Hiçbir denetim yok canı nasıl isterse öyle üretiyor ve doğal diyerek satıyor. Markette ki ürünler en azından azda olsa bir denetim altında. Hemde daha ucuz. Üretici doğal diyerek kurnazlık yapıp fahiş fiyattan satmaya çalışıyor.

Çok haklısınız, peki siz nereden öğrendiniz 40 derece kadar soğuk sıkım kabul edildiğini?
TÜRK GIDA KODEKSİ ZEYTİNYAĞI VE PİRİNA YAĞI TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2017/26)

MADDE 14 – (1)

d) “İlk soğuk baskı” ifadesi sadece 27 ˚C’nin altında hidrolik pres kullanılarak zeytin hamurunun ilk mekanik sıkılmasından elde edilen natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağları için kullanılabilir.

e) “Soğuk sıkım” ifadesi zeytin hamurunun 27 ˚C’nin altında perkolasyonu veya santrifüjü ile elde edilen natürel sızma veya natürel birinci zeytinyağları için kullanılabilir.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170917-9.htm

• Beğen
Tepkiler: omd

MADDE 14 – (1)

d) “İlk soğuk baskı” ifadesi sadece 27 ˚C’nin altında hidrolik pres kullanılarak zeytin hamurunun ilk mekanik sıkılmasından elde edilen natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağları için kullanılabilir.

e) “Soğuk sıkım” ifadesi zeytin hamurunun 27 ˚C’nin altında perkolasyonu veya santrifüjü ile elde edilen natürel sızma veya natürel birinci zeytinyağları için kullanılabilir.

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Demekki 40 derce değil 27 dereceymis. Ve bu derecelerde sıkım yapan fabrika yok diyorlar. Hiç bir fabrika üretim hızını düşürüp bu sıcaklıkta sıkım yapmaz yada makineleri buna uygun değildir bence.

Kendimi bildim bileli zeytinle uğraşırız az çok kendimize göre bilgilerimiz var paylaşmak isterim
Tabi ki bunlar büyüklerden yıllar için öğrendiğimiz doğrular. Farklı düşünenler olabilir saygı duyarım

Zeytini toplayıp sıkıma götürdüğümüzde uzun kuyruklar olur herkesin zeytinini sıkılırken az çok görürsün
Genelde otellere yada büyük alım depolarına vermek isteyenler dışında kimse yüksek dereceler istemez
Yüksek isteyenlerinde 30u geçtiğini görmedim
Biz oldum olalı 24-25 derecede sıktırırız
Bu derece olayıda yağı alınırken çamur kıvamına gelen zeytinin yağını almak üzere kullanılan sistemdir
Yüksek sıcaklıklarda yağı daha fazla alırsınız ama tad ve koku kaybı olduğu söylenir. Ben tadıp bakmadım

Burada gözden kaçan nokta şu
Sıkım derecesinden çok zeytinin sıkım esnasındaki olgunlaşma seviyesi ve yaprağı önemli olduğunu düşünüyorum

Aşırı olgunlaşmış siyah zeytin içindeki yapraklar alınmadan sıkıma girerse o yağ kötü olur bu çok nettir
Çoğu tesiste makineler yaprakları otomatik alıyor ama eski usül makineler yaprağı ayrıştırmıyor
Havalar soğumadan hemen zeytini alalım dersen tüm zeytinler tümden yemyeşil kalır bu sefer yağ az olur ve yağın çiğsek dediğimiz bir tadı olur

Zeytin biraz alacalı olacak yeşil zeytin kararmaya dönerken karma bir hal alacak öyle toplanacak
Bizde zeytin asla açık renkli olmaz
Bizde yağ asla plastik varillere girmez kesinlikle tenekede olur. Adam plastik bir varili alıyor ömür boyu onu kullanıyor. Hele 30derece sıktırıp plastiğe koyuyorsan o iş sakat

Vatandaş bu süreci tabiki bilemez benim tavsiyem ayçiçek gibi açık renkli parlak bir yağ görürseniz almayın ve aldığınız yer yağını krom kaplı varillerde yada tenekelerde saklıyorsa malına dikkat ediyordur daha güvenilirdir.

Son olarak marketlerdeki en pahalı yağın köydeki ortalama bir satıcının yağından kötü olduğuna inanıyorum

10.01.204 tarihine göre 300tl ve altındaki yağ bedavadır içinize siniyorsa hemen alın
Güzel bir yağ almak için tavsiyem kasım-aralık ayında çevrenizde yağ sıkım tesisi varsa gidin
İster sıkıma giden zeytini gözünüzle görüp yağ sahibinden almak isteyin, ister patronu bulup yağ almak istediğinizi söyleyin sonuçta sıkım bedelini çoğu kişi çıkan yağdan bir kısmını vererek ödüyor.
Bu tarz yağ alan çok gördüm

MADDE 14 – (1)

doğru söylüyorsunuz , sordum fabrikaya , öyleymiş , sonradan damat olunca ben 40 diye biliyordum , yanlış bilgi için kusura bakmayın

"Son olarak marketlerdeki en pahalı yağın köydeki ortalama bir satıcının yağından kötü olduğuna inanıyorum"
Sonuna kadar haklısınız. Hem üreticiyim hem de tüketici. Doğrudan üreticiden alınma imkanı varsa daha güvenilir olacaktır.

Geri