Zeytin işi İle Uğraşan Var mı?

Kodla Büyü

karaçam

Site Gezgini
Arkadaşlar zeytin işi yapan var mı? Zor bir iş mi? Gelir gider durumu, bakımı nasıl? Yetiştiren varsa bilgi verebilir mi?

Gelir durumu yıldan yıla değişir. Sizin bahçenizden aldığınız miktar ve ülke rekoltesi ile alakalı. Ürün çok olursa para yapmaz masraflarlara gider. Stok imkanınız yoksa gelecek sene çok para ettiğinde elinizde ürün kalmaz. Tayfa parasını peşin ister, nakitiniz yoksa tüccara en düşük fiyattan vermek zorunda kalırsınız. Başkası bakıp toplarsa (yarılama) ne kadar hasat çıktı bilemezsiniz.
Özetle kendiniz bakamayacaksanız tavsiye etmiyorum.

teknen varsa kıçından bahçen varsa içinden ayrılmayacaksın demişler. satış fiyatını değil maliyet ve bakımını araştırdım bende geçtiğimiz senelerde. bakımı düşündüğünüzden daha zor yakınınızda iyi bir ziraatçi olacak herşeyden önce. pekçok şeyi kendiniz yaparsanız uzun vadede para kazandırır dediler ama toplama eleme kırma salamura vs çok emek isteyen işler. araştırmaya devam ediyorum ben.

sıfırdan bahçe kuracaksan randımanlı ürün almak için 10 yıl emek vermen lazım.
sulama imkanın varsa aksatmadan sulacaksın
dibini çapalayacaksın veya süreceksin.
sağlıklı ürün alacaksan organik gübre vereceksin. (hayvan gübresi vs.)
haşerelere karşı önlem alcaksın. zeytin sineği denen bir illet varmış. (bizim buralarda olmuyor.onun için bizde sıfır ilaç) ege de vu sene çok olmuş.. zamanında ilaç yapılmassa ürün ölüyormuş.
velhaılı öyle uzaktan yapılacak iş değil.

Zeytin asla değer kaybetmeyecek bir ağaç, eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız önünüzde 2 seçenek var..

Birincisi bu işi asıl iş olarak yapmak istiyorsanız öyle 50-100 ağaç ile para kazanmanız çok zor.Zeytin bir yıl iyi ürün verip diğer sene dinlenen bir ağaç oldugundan bunu da hesaba katmalısınız.O yüzden en az 8-10 dönümlük alana 500-600 ağaç dikmelisiniz ki 5-6 yıl sonra sağlam paralar kazanasınız..

İkinci olarak ek iş düşünüyorsanız bu işi; 2-3 dönümlük bir araziye dikim yapın ilacını suyunu verin fena sayılmayacak ek geliriniz olabilir..Gözünüz korkmasın zeytin ağaçlar içinde bakımı rahat olan pek nazlı olmayan bir ağaçtır..Sadece ilaçlamalarına dikkat edin yeter..

Geri