Zeka Soruları | Dikkat Testi Video Çalışmam

Kodla Büyü

celalaybar

Site Gezgini
Hepsini süresi içinde çözebilecek dahi aranıyor! (Biraz sansasyonel olduğunu kabul ediyorum.)

1. Soru
Karışık halde bulunan şekiller içinde olmayan şekli bul. (20 sn.)

2. Soru
Verilen canlı ve gölgelerini eşleştir. (20 sn.)

3. Soru
İki çizim arasındaki farkları bul. (20 sn.)

4. Soru
Simetrik yansıma veya aynadaki görüntü hatalarını bul. (20 sn.)

5. Soru
Karıştırılmış çizim içindeki canlı sayısını bul. (20 sn.)

6. Soru
Birbirine yakın renkler arasındaki ince farkları bul. (20 sn.)

7. Soru
Temel matematik problemi çözme becerini test et. (20 sn.)

8. Soru
Kriptoloji ile ilgili bir soru. Bir kelimenin şifrelenmiş hali olabilecekleri bulman gerekecek. Biraz şaşırtıcı olabilir. (60 sn.)

Beş tanesini çözen zekidir. (Biraz sansasyonel olduğunu kabul ediyorum.)
Altı tanesini çözen süper zeka olabilir. (Biraz sansasyonel olduğunu kabul ediyorum.)
Hepsini çözen deha olabilir. (Biraz sansasyonel olduğunu kabul ediyorum.)

Son düzenleme:
Konu başlığı forum yöneticilerimiz tarafından düzeltilmiştir. Biraz sansasyonel bir başlık("Hepsini çözebilecek deha aranıyor.") kullanmıştım.

Son düzenleme:
Arkadaş kanalında videosu izlenmesi için paylaşmış. Menteluptaki 5 yaş görsel hafıza soruları gibi bir video hazırlamış. Alakası yok zekilikle. İzlemek isteyen öyle izlesin boşuna vakit kaybetmesin.

Arkadaş kanalında videosu izlenmesi için paylaşmış. Menteluptaki 5 yaş görsel hafıza soruları gibi bir video hazırlamış. Alakası yok zekilikle. İzlemek isteyen öyle izlesin boşuna vakit kaybetmesin.

8. soruda iddialıyım. Anlayan buraya açıklamasını yapsın da görelim.

İlk görsel baş harfleri ile şifrelenmiş
Son ikisi yani sağ ortadaki ve sağ alttaki de örüntüden dolayı ( XYZYX gibi...)

Bu eyleminiz takdire şayan. Bu sonucu 60 saniye içinde mi buldunuz? Değilse, bulmak için ne kadar zaman gerekti? İpucu olmasaydı bulabilir miydiniz?

Son düzenleme:
Takdire şayan. Böyle birkaç arkadaş çıkmasını bekliyordum. Yanılmamışım. Tebrik ediyorum.

(Arkadaş yorum yazmıştı ve bir parıltı gelmişti ama daha sonra silip bir nokta bırakmış.)
Belki gecenin bir saati sana cevap yazmak istedim vazgeçtim sildim belki de sorunun kurduğu palindrom tuzağına düştüm sildim ne fark eder ki? Sen ikisini de başlığın yukarı çıkması için kullanacaktın. Gerçi sonuç olarak yine kullandın bende buna alet oldum. Bunun ızdırabı bana yeter:)

Belki gecenin bir saati sana cevap yazmak istedim vazgeçtim sildim belki de sorunun kurduğu palindrom tuzağına düştüm sildim ne fark eder ki? Sen ikisini de başlığın yukarı çıkması için kullanacaktın. Gerçi sonuç olarak yine kullandın bende buna alet oldum. Bunun ızdırabı bana yeter:)

Zekice ama yanıldığınızı düşünüyorum. 'her_dem' rumuzlu arkadaş da benzer bir yaklaşım sergiledi. Üzüldüm. Evet burada konunun popüler olması beni sevindirir. Bu konuda aksini iddia edemem. Bunu buradaki bütün arkadaşlar bilir. Onun için ilgisini çekmediği zaman zaten göz ardı eder. İlgisini çekiyorsa değerlendirir. Ben buraya gelen arkadaşların yeterince bilinçli ve zeki arkadaşlar olduğunu düşünüyorum. Ayırt etme yetenekleri yüksek arkadaşlardır. Arkadaşları ülke ortalamasının üstünde görürüm.

Sizin mesajlarınızda gizli bir ima var. O da bu forma takılan arkadaşları dolaylı yoldan küçümsemiş oluyorsunuz. Konu üste çıkmış olsa bile arkadaşlar hangi konuya ilgi gösterebileceklerini bilebilecek donanıma sahipler. Arkadaşlar konuları okuyup dikkate değer olup olmadıklarını bilebilecek potansiyele sahipler.

Paylaşmak ve bilgiyi çoğaltmak güzeldir. Destek de istenebilir. Burada da paylaşamıyacaksak nerede paylaşalım. Arkadaşlar dertlerini paylaşıyorlar. İlgileniyorsak cavap yazıyoruz. Aksi takdirde boş geçiyoruz. Ben de burada kendimce değerli bulduğum bir şeyi paylaştım. Ona göre kendime hedefler tayin ediyorum. Gelişime açık durmaya çalışıyorum.

Sizin yazdığınız cevaptan birçok kişi yeni şeyler de öğrenebilirdi. Gelişim bu tarz etkileşimlerle devam eder. Kötü zan da bulunmaya gerek yoktu. Üzüldüm.

"Hepsini çözebilecek deha aranıyor."
Zanda bulunmadık aslında ne yaptıysanız onu yazdık. Birçok arkadaşın yaptığı gibi gülümseyip geçmeliydik onu yapamadık. "Zeka sorularıma bakar mısınız?" diyede başlık atabilirdiniz mesela...

NOT: Yorumu silme nedenim iddialı olduğunuz soruda "kazak" sözcüğünün palindrom olması sebebiyle şifrelenmiş halinin ilk bakışta son iki resimde olduğunu görmem, hayvanların baş harflerinden iki resimde eleme yapamayınca "cevap son iki resimde olabilir" şeklinde yazmamdı. Çünkü; yazdıktan sonra baktığımda ilk resminde cevap olabileceğini gördüm.
Öneri olarak soruyu sunuş şeklinizi değiştirmenizi tavsiye ederim, çünkü çözüm süresini uzatan tek şey o.
celalaybar' Alıntı:
8. Soru
Kriptoloji ile ilgili bir soru. Bir kelimenin şifrelenmiş halini (şifrelenmiş hali olabilecekleri) bulman gerekecek. Şifreleme iki alternatif kullanılarak yapılmıştır. Biraz şaşırtıcı olabilir.

Son düzenleme:
Mentalup egzersizlerinde sizin paylaştığınız görsellerin benzerleri 5 yaşındaki kızımla çözüyorum. Başka bir yorum daha yapmıyorum. Kolay gelsin

Mentalup egzersizlerinde sizin paylaştığınız görsellerin benzerleri 5 yaşındaki kızımla çözüyorum. Başka bir yorum daha yapmıyorum. Kolay gelsin

Bu tarz etkinliklerde benzer algoritmik yaklaşımlar kullanılır. Bütün parça ilişkisi gibi. Veya tümevarım ve tümdengelim gibi. Lütfen benim bu etkinliklerimi küçümsemeyiniz. Burada önemli olan bu tarz etkinlikleri yaparak beyni tembellikten kurtarıp değişik bölgeleri uyararak nöron akışını sağlamaktır. Onun için seviye küçükler için önemlidir. Yani onlara çok ağır gelebilecek bir yapıda olmamalıdır. Yetişkinler için daha alt seviyede etkinlik yapmak küçümsenecek bir şey değildir. Önemli olan uyarımlardır.

Hatta denebilir ki zihni çok fazla şeyle yoğun olan yetişkinlerde daha basit etkinliklerle uyarım yapmak faydalıdır. Burada en basit etkinlik bile beynin değişik bölgelerini uyardığı için çok faydalıdır.

Özetle 5.sınıf yada 5 yaş etkinliği gibi diyerek küçümsemek doğru bir yaklaşım değildir.

Kişinin takatinin üstünde olmamak şartı ile her etkinlik zihni pasiflikten kurtarır ve daha uyanık yapar.

Siz çocuğunuzla o etkinliği yaparken kendi beyninizi de aktif durumda tutmuş olursunuz.

Ben bu yorumu yaparken dünkü başlığınıza istinaden yaptım. Başlık deha mısınız gibi birşeydi. Yani 5 yaşında çocuklar için sorulan sorularla deha olunmaz. Şimdi baktım düzeltmişsiniz. Ben yapılan her çalışmaya saygı duyarım. Emektir, vakittir. Ancak insanları tık almak için * yerine konulmasına da karşı çıkarım. Dünkü başlığınız kusura bakmayın ama bizi * yerine koymaktı. Şimdi başlık düzeltilmiş ve konuyla başlık arasında bir tutarlılık var. Çalışmanıza ve son yaptığınız açıklamaya saygı duyuyorum. Kolay gelsin.

BBNET Uyarısı:
Konu başlığını yönetim olarak biz düzenledik. Konuyu açan üye ile diğer üyeler arasında gereksiz gerilim sebebi olmasını istemiyoruz. Karşılıklı gerilimin devam etmesi halinde konuyu ve bağlı mesajları silmek zorundayız. Lütfen konuyu açan ve yorumlayanlar olarak tepkilerimizi daha yumuşak şekilde dile getirelim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok zeki olmak, çok kitap okumak, iyi üniversiteleri bitirmek, almanyada engelliler okulunda ellerine verilen zeka küplerini eğirmek cevirmek, mental arıtmayın kurslarına çocukları gönderip sınavlarda daha aptal olmalarını sağlamak maalesef icat yaratmıyor ve ülkeyi öne çıkarmıyor.
Space X roketlerinin dikine tekrar iniş yapmasını sağlayan roketlerin programını yazan bir turktur.
Şu meşhur hidrokarbon atomlarını nanoteknolojide araba gibi yarışmalarını sağlayan arayuzu yazan yine amerikada bir türk doktora öğrencisidir.

Zekâ oyunlari adı altında piyasada hem de çok pahalıya satılan setler var.Bunlarla mı ülke ilerleyecek?Ben şahsen kitap okumasını bir bilgisayar diline kafa formasını ve gazete bulmacalarını çözmesini yeğlerim.

Geri