Zümremin İzlemesi Gereken Bir Film

Kodla Büyü

yasarsahbaz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaşlar. Birçoğunuzun severek izleyeceğini düşündüğüm bir filmi paylaşmak istiyorum. Ben soluksuz izledim. Tür olarak biyografi türünde bir film fakat tarihi bir biyografi olduğu için olaylar tarihin kendi içinde ele alınmış.

The Imitation Game (Yapay Oyun) [2014]

Özet: Enigma isimli makine bilgisayarın ilham kaynağı kabul edilir. Almanlar ikinci dünya savaşında tüm mürettebatlarıyla Enigma isimli makine sayesinde irtibat kurar. Radyo sinyalleri ile gönderilen bu bilgiler İttifak ülkeleri tarafından dinlendiği için şifrelenmiş olarak gönderilir. Şifrelenmiş mesajlar Christopher ismi verilen bir makine ile İttifak ülkelerince çözülmeye çalışılır.

İşin özü şudur ki; Enigma'nın şifreleri çözülebildiği için Almanya'nın savaşı kazanıp tüm Dünya'yı değiştirme ihtimali kayboldu. Savaş 2 yıl erken bitti ve tahminen 14 milyon insan hayatta kalmayı başarmış oldu.

Filmi aşağıdaki siteden izleyebilirsiniz.

http://www.720pizle.com/detay/the-imitation-game.html

izlemiştim.İzlenebilirliği var fakat inandırıcılığını çok düşük buldum. Mesela savaş var ama hiç bir emaresi yok,film sadece bir makine etrafında dönüyor.

Çok acayip saçma bir film. Neden mi:

Tıpkı Akıl Oyunları filmindeki gibi adam tıkanıyor, çözümsüz kalıyor ve birden bire saçma sapan bir yerden konuyu çözüyor. Newton'un kafasına elma düşmesi, Arşimet'in hamamda çözüm bulması uydurmaları gibi.

En aptalca yeri de şu ki: Almanlar her sabah Heil Hitler mesajı geçiyor kriptolu olarak. Bunu hiç umursamadan şifre çözmeye çalışıyorlar. Bu kadar aptal şifre çözücüler olamaz. Elinde bir anahtar var ve sen bunu kullanmıyorsun. Lüzumsuz bir konuyu konuşurken aklına geliyor. Bu işi bırak evladım sen.

Elbette şu da var, eğer bu şekilde olmasa idi bu bir film olmazdı. Zaten sıkıcı bir film iyice sıkıcı olurdu. Yapımcı film ortaya çıkarabilmek için böyle bir kıvırmaya girişmiş.

pasific' Alıntı:
izlemiştim.İzlenebilirliği var fakat inandırıcılığını çok düşük buldum. Mesela savaş var ama hiç bir emaresi yok,film sadece bir makine etrafında dönüyor.
Hocam hiçbirimiz İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşamadık ama benim şimdiye kadar izlediğim filmlerden yola çıkarsak İkinci Dünya Savaşı'nda sivil vatandaşlar normal yaşamlarına hep aynen devam etmiştir. Bombalama başladığı zaman sığınaklara girerler tek fark bu. Zaten günümüzde Amerika Irak'ı bombalarken de Bağdat'ta millet yaşamına devam ediyor, ekmek parasına bakıyordu. Elbette filmi çekici hale getirmek için absürt gelen yerler olacaktır.

Re: Ynt: Zümremin İzlemesi Gereken Bir Film

Almsnların Sadece enigma değil.
Sanırım 2 tane daha şifreleme makinaları vardı.
Ama 2. dünya savaşı konulu filmlerin senaryolarında hep enigma makinası işlendi.

Geri