Yurtdışına açılım, dünya vatandaşlığı, fikirleriniz değerlidir?

Kodla Büyü

forumdas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Herkese merhaba,

BÖTE mezunu, 15 yıl üzeri deneyimi olan(programlama, yazılım başlangıç seviye, orta seviye Photoshop, Illustrator kullanan), süper lise mezunu, orta seviye ingilizceli ortalama bir öğretmenim. Ülkemde ortalama bir evim, arabam var, bir de riske atabileceğim bir miktar param. Yurtdışına açılmak, dünya vatandaşı olmak, çocuklarımızı çok kültürlü yetiştirmek istiyorum. Malum paramızın değersizliği nedeniyle, ülkemizin sınırlarında görünmez bir tel örgü var. Ortalama bir (Euro, dolar kazanan vatandaş gibi) ülkemde veya dünyada gezinebilmek istiyorum.

Öncelik kendi mesleğim ve yakın meslekleri icra ederek, neler yapabilirim? İngilizce terimlerle ifade etmek istersek, IT Teacher, Office Support Technician vb.

Bu sebeple, bbnet ailesinin fikirlerinin değerli olduğunu düşündüğümden sormak istedim.

Hangi meslekleri icra edebilirim?

Hangi yolları izleyebilirim?

NOT:
Amacım siyasi tartışma yaratmak değildir.

Benim şahsi fikrim: "Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş" tarzıdır. Nasip olurda emekli olursam; öncelikle Cennet vatanımı keşfetmek isterim. Her ne kadar bazı insanlarımız; gittikleri her yere çöplerini atıp, tarihi ve kültürel değerlerimize, yağlı boya ile isimlerini yazıyor olsalar da...
Ama senin yurt dışına gitme gibi, karşı konulamaz bir hevesin varsa; başlangıç olarak, aşağıdaki linklere bir göz at öyleyse.

Benim şahsi fikrim: "Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş" tarzıdır. Nasip olurda emekli olursam; öncelikle Cennet vatanımı keşfetmek isterim. Her ne kadar bazı insanlarımız; gittikleri her yere çöplerini atıp, tarihi ve kültürel değerlerimize, yağlı boya ile isimlerini yazıyor olsalar da...
Ama senin yurt dışına gitme gibi, karşı konulamaz bir hevesin varsa; başlangıç olarak, aşağıdaki linklere bir göz at öyleyse.

Yanıt için teşekkürler.

Şu anda doğduğum ilin dışında başka bir ilde çalışıyorum, memleketime de gidiyorum zaman zaman.
Ama bu yaptığımı dünya ölçeğinde yapabilmem çok zor.
Bir ingiliz düşünün, cebindeki sterlin ile Euro bölgesi Almanya'da geziniyor, ülkesinde harcadığının çok az üzerinde harcardı herhalde. Hakeza ülkemize geldiğinde, kendi ülkesinde evinde yaşayacağı yaşam maliyetine, burada 5 yıldızlı otellerde kalabiliyor, sağlık sorunları halledip geri dönebiliyorlar.

Valla hocam iki oğlum var ellerinizden öper biri 3, diğeri 5 yaşında ikisnin geleceği için ben de İsviçre'ye gitmeye çalışıyorum. Artık duygusallıktan geçtim, çocuklarım ne olacak nasıl bir ülkede yaşayacaklar diye hergün düşünüyorum. Eğitimleri nasıl olacak? İş bulabilecekler mi? Bulsalar bile liyakatlarinden öte birilerinin elini ayağını öperek mi bir yerlere gelecekler? gibi onlarca soru ile boğuşuyorum.

Valla hocam iki oğlum var ellerinizden öper biri 3, diğeri 5 yaşında ikisnin geleceği için ben de İsviçre'ye gitmeye çalışıyorum. Artık duygusallıktan geçtim, çocuklarım ne olacak nasıl bir ülkede yaşayacaklar diye hergün düşünüyorum. Eğitimleri nasıl olacak? İş bulabilecekler mi? Bulsalar bile liyakatlarinden öte birilerinin elini ayağını öperek mi bir yerlere gelecekler? gibi onlarca soru ile boğuşuyorum.
İnşallah gönlünüzce olur, yolunu bulursanız, paylaşmanızı bekleriz.

1 yıl ücretsiz izin alıp, ailemden önce gidip, denemeyi düşünüyorum.
Yeşil pasaport hakkım var.

Öncelikle kararınızın hakkınızda hayırlı olmasını dilerim.
Gerek tecrübe gerek fikirlerimi paylaşacağım. İşin içine girmeyince uzaktan güzel tarafalar gözükür ama işin içine girince sıkıntılar görünmeye, hissedilmeye, yaşanmaya başlar.
Çok işler böyledir. Uzun olmasın diye misal vermeyeceğim.
Yurtdışında uzun süre kaldım, çok ülkede bulundum. Doğum yeri de yurtdışı.
Muhakkak güzel tarafları olmakla beraber gurbetlik zordur. Hasret zordur. Farklı kültür zordur. Burada çok basit, sıradan gördüğümüz şeylere ulaşmak orada bazen çok zordur. Dini hassasiyetleriniz varsa orada yaşamak daha zordur.
Orada yaşayan insanların çok büyük kısmı sizin burada yaşadığınız standartta yaşayamıyordur emin olun. Çok kimsenin Maaşları buraya göre yüksek olmakla beraber orada vasat bir hayata yetiyor. Oturum falan alırsanız küçük çocuk varsa yardıma muhtaçsanız (resmi işiniz yoksa veya maaşınız çok düşükse) Almanya Avusturya gibi ülkeler kira, yakıt faturasını ödüyor. Çocuk parası veriyor. Bunlar olmasa oradakilerin yaşaması daha zor. Buralara göre artıları da eksileri de var.
Tabi duyunca tam ikna olmanız gerekmiyor. Tecrübeyle insan öğreniyor. Tek tavsiyem buradan ipleri koparmadan gidip tecrübe edin. Gemileri yakmaya gerek yok.
Rabbim hakkınızda hayırlı eylesin.

ücretsiz izinden önce yaz tatilinde 2 aylığına deneyin derim hocam. 2 ay gibi bir süre sizin oradaki gözlemleriniz için yeteri kadar makul bir süre bence

Öncelikle kararınızın hakkınızda hayırlı olmasını dilerim.
Gerek tecrübe gerek fikirlerimi paylaşacağım. İşin içine girmeyince uzaktan güzel tarafalar gözükür ama işin içine girince sıkıntılar görünmeye, hissedilmeye, yaşanmaya başlar.
Çok işler böyledir. Uzun olmasın diye misal vermeyeceğim.
Yurtdışında uzun süre kaldım, çok ülkede bulundum. Doğum yeri de yurtdışı.
Muhakkak güzel tarafları olmakla beraber gurbetlik zordur. Hasret zordur. Farklı kültür zordur. Burada çok basit, sıradan gördüğümüz şeylere ulaşmak orada bazen çok zordur. Dini hassasiyetleriniz varsa orada yaşamak daha zordur.
Orada yaşayan insanların çok büyük kısmı sizin burada yaşadığınız standartta yaşayamıyordur emin olun. Çok kimsenin Maaşları buraya göre yüksek olmakla beraber orada vasat bir hayata yetiyor. Oturum falan alırsanız küçük çocuk varsa yardıma muhtaçsanız (resmi işiniz yoksa veya maaşınız çok düşükse) Almanya Avusturya gibi ülkeler kira, yakıt faturasını ödüyor. Çocuk parası veriyor. Bunlar olmasa oradakilerin yaşaması daha zor. Buralara göre artıları da eksileri de var.
Tabi duyunca tam ikna olmanız gerekmiyor. Tecrübeyle insan öğreniyor. Tek tavsiyem buradan ipleri koparmadan gidip tecrübe edin. Gemileri yakmaya gerek yok.
Rabbim hakkınızda hayırlı eylesin.
Teşekkürler fikir ve önerileriniz için.

Gerekçeleriniz benim sebeplerimle uyuşuyor. Biz olamazsak da, çocuklarımızı çok uluslu, dünya vatandaşı yetiştirmek temel gayemiz.

Kanada oyun sektörü ve Amerika yazılım sektörü.Benim de IT alanında lisans ve YL diplomalarım var. Şu anda eytliyim hemen emekli olabilirim.Ev ve arabam var.Hatta bana verecekleri ikramiyenin 2 katını biriktirdim.Ben bile 2.bir ülke vatandaşlığı almayı çok istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: omd
Hocam ilksan(ilkokul ogretmenleri 95 bin alir)dahil 400 bin liraya yaklaşır.Emekli maaşı da 14 bin küsür.

• Beğen
Tepkiler: omd
Giden yerlesen çok samimi arkadaşlarım var içlerinde ogretmen de var bekar gittiler çocukları orada oldu bir kaçının. Kallavi mesleklerden gidip kuryelik yapanı bile var. Genel olarak çok memnunlar tek sikayetleri buradaki gibi insan iliskilerinin olmamasi.
Ben de çocuklarımı göndereceğim eğer kendileri de isterler ise tabi. Yazları arkadaşların yanına 1 aylığına tatile göndermek ile başlayacağım.

bence önce buradaki yaşantınızı gözlemleyin, ne kadar bağlısınız yaşantınıza kültürünüze, akrabalırınıza, çevrenize, yaşadığınız yere
insanları anlamıyorum neden avrupaya gidiyorsun, burdaki yaşantısının aynısını orada yaşayamadığı için büyük sıkıntılar yaşıyor, akrabalarıyla içiçe yaşamak istiyor, köyünü görmek istiyor, ezan sesi duymak istiyor, yok kardeşim oralar gavur memleket işte ezan sesi yok, burdan kalkıp oralara gidip sonra ezan sesi duyamıyoruz çok mağduruz diyenler var
burdaki kanunsuzluk kuralsızlık canın ne istiyorsa yapma özgürlüğü, kimseye üç kuruş saygı göstermeme özgürlüğü, magandalık yapma, istediğin yerde mangalını yakıp istediğin yere çöpünü atabilme özgürlüğü yok,
devlet attığın her adımı takip edip her yanlışının hesabını soruyor
mesela tıklım tıklım sokaklarda çarşıda pazarda avm de fink atmak vazgeçilmezinizse üzülürsünüz, gerçi turistik yerler oldukça kalabalık ama almanyada normal yerleşim yerleri aşırı sessiz sakin

bunları iyi düşünün sonra gitmeye karar verin, yeşil pasaportunuz varmış zaten bir turlayıp gelin, ingilizceniz iyiyse turistik yerlerde sıkıntı yaşamazsınız
maddi açıdan zorlayabilir, bir gurbetçi yakınınız varsa çok faydası olur

bence oralarda bizim sektörde iş bulabilmek pek mümkün değil enazından ilk zamanlar, kuryelik, garsonluk vs yapılabilir, gözümü karartsam bende istiyorum fakat dil öğrenmek zor geliyor, çocuklar küçük olmasa yazları gidip hem çalışılıp hem dil öğrenilebilir, hele oralarda tanıdık varsa gayet iyi olur

çocuklar büyüyünce yazları göndermeyi düşünüyorum, dil öğrensinler, iş bulsunlar, tabi yeşil pasaport mort olmazsa ozamana

Son düzenleme:
Geri