Yumurta

Kodla Büyü

mkalkan

Site Gezgini
Memlekitn birinde bir köy varmış. Bu köyde yumurta üreten bir tane çiftlik varmış. Çiftlik sahibi yumurtaların fiyatına arttırma kararı almış. Yumurtanın fiyatını 30 kuruştan 60 kuruşa çıkartmış. Bu fiyat karşısında köylülerin hepsi zammı çok yüksek bulduğu için yumurta almamaya karar vermiş. Çiftliğin sahibi ise benden başka yumurta satan yok nasıl olsa benden almak zorundalar diye zammı düşürmemiş. Aradan 1 hafta geçmiş köylüler hala yumurta almamış. Çiftlik sahibi ise bunlar zaten yumurta yemek zorundalar. Eni sonu yumurta alırlar diye düşünmüş. Aradam 2 hafta derken 3 hafta geçmiş. Köylüler hala yumurta almamış. Çiftlik sahibi yumurtaların süresi dolacağı için endişelenmeye başlamış. Ve zamda indirim yapmış yumurtaya 50 kuruş fiyat koymuş. Ama köylüler hala yumurta almamış. Çiftlik sahibi iyice endişelenip yumurtaları 40 kuruştan satayım demiş. Ama köylüler yumurta almamakta kararlı imiş. Eni sonu çiftlik sahibi yumurtadaki zammı komple kaldırmış ve eski fiyatı yeniden koymuş. 30 kuruş. Köylüler yine yumurta almayınca çiftlik sahibi yumurtaya 10 kuruş indirim yapmış. İşte o zaman köylüler yumurtyı 20 kuruştan almaya başlamışlar.

Arkadaşlar bu hikayeyi bi yerden okumuştum. Gerçek olup olmadığını bilmiyorum. Ama memleketimizin hali beni düşündürüyor. Her şeyin fiyatı 2 ye 3 e katlandı ama bizde gık yok.

3 yıl önce doğalgazın metreküpü 62 kuruş iken geçen nisan ayı itibari ile 124 kuruş oldu. Yani % 100 artış. Neden bu kadar duyarsız bir millet olduk. Anlamıyorum. Almanyada 2011 model ford focus 5000 € iken bizde 50 bin tl. Yani bu kadar fark varken bu parayı kredi çekip veriyoruz. Lüx bir dairenin maliyeti 50-60 bin lira iken 200-300 yere yer 400 bin tl ye alıyoruz. Neden??? Anlamıyorum. Bir ekonomi yazısında şunu okumuştum. Emlaktaki fiyat artışı bilinçsiz alıcıdan kaynaklanır diye. Ben 850 tl kiraya oturmak zorunda kalıyorum ev alamadığım için.

Bütün beyaz eşyalarım az enerji harcayanından. 3 yıl önce elektrik faturam ortalama 35 tl gelir iken şu an 60 tl nin altına inmiyor. İndiremiyorum. Beyaz eşyalarım aynı. Ampuller tasarruflu ampül. Nereden kısacağımı bulamıyorum artık.

Sizinde fikirlerinizi yazmanızı bekliyorum. Neden bu kadar duyarsız olduk. Şu anki değeri 32 bin tl olan bir arabam var. Çoğu kimse binmez teneke diye. Bu arabaya hiç binmeyip kapıya kitlesem yıllık vergi+sigorta+muayene vs 1000 TL. Nasıl bir hal aldık.

arkadaşım az sabret birazdan kurtay gelir eskiden camilerin ahır olduğunu her gelenin milletin parasını çaldığını maaşlarının ödenmediğin ancak şimdi herkesin cebinde bir tomar para ile son model arabalarla gezdiğini ülkenin refah seviyesinin arttığını 80 yılda yapılmayanın 12 yılda yapıldığını hazineyi tıka basa para doldurduğunu, hatta tüm dünyanın bize hayretle baktığını anlatır.
itiraz edersen senin paralelci olduğunu dış güçlerin piyonu olduğunu hatta senin gidip ağa babalarının gelmesi gerektiğini söyler.

az sabret hepsi olur :mrgreen:

bidene' Alıntı:
arkadaşım az sabret birazdan kurtay gelir eskiden camilerin ahır olduğunu her gelenin milletin parasını çaldığını maaşlarının ödenmediğin ancak şimdi herkesin cebinde bir tomar para ile son model arabalarla gezdiğini ülkenin refah seviyesinin arttığını 80 yılda yapılmayanın 12 yılda yapıldığını hazineyi tıka basa para doldurduğunu, hatta tüm dünyanın bize hayretle baktığını anlatır.
itiraz edersen senin paralelci olduğunu dış güçlerin piyonu olduğunu hatta senin gidip ağa babalarının gelmesi gerektiğini söyler.

az sabret hepsi olur :mrgreen:
Haklısın her şeyi diyebilirler hocam. Ama deselerde gerçekleri söylemek gerekiyor.

Dün markete gittiğimde mısır yağının 30 tl ye çıktığını gördüm. Ama ben mısır yağını 22 tl ye alıyordum.

ben lisede okurken 2001 yılında, öğretmenimiz bir derste bize eğer şuan başımızda olanların niyetini halk anlayıp düştüğü yanlışı düzeltmezse neler olabilir diye anlatmıştı. 10 yıl sonra... şeklinde cümleler kurmuştu. o zamandan beri okuyup araştırıp kim varsa karşılaştığım anlatıyorum yanlışları, yapılabilecekleri, nasıl daha duyarlı olunması gerektiğini. kendimce tabi ki. farklı şehirlerde çalıştım. şuan 4. farklı ildeyim ve görüyorum ki mezun ettiğim öğrenciler arasında koyu iktidar yanlısı o kadar genç var ki. ne anlatırsan anlat beyinleri yıkanmışçasına laf ettirmeyiz havasındalar...

http://www.memurlar.net/album/12309/1.resim#Album
Hem de o kadar gerçekçi ki yiyenler bile yumurtaların sahte olduğunu anlamakta zorlanıyor.Sahte yumurtalar tamamen kimyasal maddelerden yapılıyor.
İlk olarak Çin'de yapılan sahte yumurtanın üretimi, diğer ülkelere sıçramaya başlamış.En son Malezya'da üretim merkezleri bulunmuş.
Kabuğunda kalsiyum, içinde ise sodyum aljinat, şap, jelatin ve renklendirme maddeleri kullanılıyor.Yetkililer maliyeti gerçek yumurtanın beşte biri kadar ucuz olduğu için sahte yumurta üretildiğini söylüyor.
Eğer yumurtanın şekli normal değilse ve sarısını çevreleyen beyaz zar yoksa veya kırıldığı zaman sarısı hızla beyaza karışıyorsa yumurtanın sahte olma ihtimali yüksek

Re: Ynt: Yumurta

Yuh yani.
O yumurta zarınıda taklit etmişlerdir. Hiç dikkat etmemiştim.Şeytanın aklına gelmez.Özgür yada gezemeyen farketmez;
Tavuk beslemek gerek.

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1491042835614.jpg
    uploadfromtaptalk1491042835614.jpg
    15.9 KB · Görüntüleme: 362
Geri