Yorum bekliyorum?(böte-tazminat)

Kodla Büyü

bravehard2010

Süper Üye
Süper Üye
Slm arkadaşlar bu gün mem'e gittim ve meslek lisesinde çalıştığımı söyledim.Böte mezunuyum.Eğitim-Öğretim tazminatı ile ilgili idi konu.Yönetmeliğe baktık orada mezuniyet ile ilgili birşey istemiyor.Diyor ki özetle:Meslek lisesinde atölye ve lab öğretmenleri alabilir.Şimdi bende mem'e dedim ileride sıkıntı yaşamak istemiyorum diye.Yarın gidip dilekçe ile başvurmayı düşünüyorum tazminat için.Sizinde fikirlerininzi bekliyorum.İlerde geri ödeme olabilir mi .Bu durumla karşılaşan oldu mu hiç?

Böte mezunun meslek derslerine girmesi zaten yönetmeliğe aykırı..

------------

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

böte mezunu olarak meslek lisesinde çalışılamıyor. 26 ile yada norm fazlası atamalarla yanlışlıkla atananların özlük hakları normal öğretmen gibi. 15 saat maaş karşılığı ve 15 ek ders. tazminat teknik öğretmenlere ödeniyor(maaş karşılıkları 20 saat olduğu için tazminatın getirisi yok). onların da maaş karşılığı girdikleri ders 20 saat. sizin maaş karşılığınızı kaç yapıyorlar? 15 olmalı

Hocam yanlış ödemeler karşına faiziyle çıkıyor. Dikkat etmek lazım. Geri ödemelerde bir hayli faiz alıyorlar. Ek ders ile ilgili geri ödemede tam 50 tl faiz geri ödedim 4-5 ay için. Herhalde yıllar sonra farkedilse maaşın hepsini öderdim. :D

Atölye öğretmeni olmak da ttk kararlarında kaynak bölümde belirtilir. Şu şu şu bölümler maaş ve ek ders karşılığı okutacağı dersler diye...

bravehard2010' Alıntı:
maaş karşılığı 15 saat alıyorum

doğru olan bu, bir çok yerde yanlış yapılsada sizinkiler doğru yapmış. 15+15 olarak, tazminat almadan çalışıyor olmanız lazım. tazminat zaten teknik öğretmenler alabildiği için, siz mezuniyet itibariyle alamazsınız. çokta önemli değil, 20-15=5 saat maaş karşılığı zaten ayda 5*4*8=160 lira yapar. 80 tazminat alınıyor 80 lira zarar.

Hocam asıl sorum şu atanıp atanamamak değil.Bu kısmını biliyorum.Ama sonuç olarak atandım.
II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez
Hocam koyu kısımlı cümlede bnm şartlarıma uymayan durum yok.Yorumlar için teşekkürler.Yorumların devamını bekliyorum.

ek V sayılı cetveli silver_eagle hocam vermiş işte. o cetvelin açıklamalarını iyi okumak lazım.

meslek lisesine atanmış olmanız sizi atölye öğretmeni yapmıyor, zaten bilgi ve iletişim teknolojisi dersi olduğu zamanlardada böte mezunları mesleklere atanabiliyordu ama normal öğretmen gibi muamele görüyorlardı. siz mezun olduğunuz okul itibariyle atölye,meslek öğretmeni değilsiniz hocam. bundan dolayı 15 saat maaş karşılığınız var.

şöyle düşün, meslek liselerinde matematik, fizik öğretmenleri çalışıyor. bunlar normal öğretmen, meslek lisesinde çalıştıkları için teknik öğretmen hakkına sahip olmuyorlar. böte mezunu arkadaşların durumuda bu.

Yorumlar için teşekkür ederim.
Benle aynı durumda olupta tazminat alan var mı ???
Ya da maaş karşılığı 20 saat giren var mı??

share_' Alıntı:
bravehard2010' Alıntı:
maaş karşılığı 15 saat alıyorum

doğru olan bu, bir çok yerde yanlış yapılsada sizinkiler doğru yapmış. 15+15 olarak, tazminat almadan çalışıyor olmanız lazım. tazminat zaten teknik öğretmenler alabildiği için, siz mezuniyet itibariyle alamazsınız. çokta önemli değil, 20-15=5 saat maaş karşılığı zaten ayda 5*4*8=160 lira yapar. 80 tazminat alınıyor 80 lira zarar.

hocamında bahsettiği gib aslında pek bir avantajı yok teknik öğretmen tazminatının.. Tek avantajı işte 20(maaş karşılığı)+27(ek ders) ye imkan sunması..

ben meslek lisesine 21den atanmıştım.dilekçe verip bakanlıktan gelen yazı doğrultusunda kadromu ilköğretime geçirdim...

böte mezunuyum, meslek lisesinde 2.5 yıl çalıştım ve dersler 20+ şeklindeydi. meslek lisesindeyken tazminat alıyordum, ilköğretime geçince 1 yıl boyunca almaya devam etmişim. 1 yılın sonunda fark ettim gidip düzelttirdim.
benden son 1 yılda ödenen (ilköğretimde) parayı faiziyle bi güzel geri alıyorlar.
arkadaşlar, aldığınız parayı takip etmenizi tavsiye ederim, sonra geri ödemek hele ki faizle çok sevimsiz 8)

ben meslek lisesinde geçen seneye kadar çalışıyordum. hatta 2010 yılına kadar 20 saat maaş karşılığı 24 saat ekderse giriyordum ancak bakanlık istenen görüş yazısında bizim (böte mezunları) branş öğretmeni gibi görülmemiz gerektiği söylendi ancak benden geriye dönük hiç bir ödeme istenmemesi gerektiği söylendi.
tazminat kısmı ise ben atandığım ilk günden beri bunu almadım hatta memur yapmak istedi ben izin vermedim. madde de açık bir şekilde teknik eğitim fakültelerinden mezun olanlara anlamına gelen bir metin var. hatta geçen seneye kadar yiyecek içeçek hizmetleri alanı öğretmenleri bile teknik öğretmen sayılmıyorlardı mezuniyet fakültelerinden dolayı onlar için YÖK'e yapılan başvuruya karşılık verilen cevaptan sonra onlarda bu kategoriye alındılar.

Hocam maddede mezuniyet alanı ile ilgili bir sonuç göremiyorum ben.
Arkadaşlar şunuda sorayım.Eğer mezuniyet alanı önemli olsaydı tef mezunu olupta ilköğretimlerde çalışanlar oradada tazminat almazlar mıydı?Yani ben o derslere giriyorum diye tazminat alacağım sonucunu çıkarıyorum.Bu arada dilekçe verip almayı düşünüyorum.

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.
Gözüm???Hocam bu uslubu sevmiyorum.
Ben yorum bekledim ve yeterince yorum geldi.Sizlerin fikirleri bnm için önemli bu sebeple konuyu açtım.Yeterince bilgi aldım.

Geri