YOLLUK-HARCIRAH PARASINI HESAPLAMA

Kodla Büyü

tayinci

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ÖNCELİKLE YEVMİYENİZ NE KADAR ONU BİLMEK GEREKİR..
1-1 VE 4-1 KADEME DERECE İÇİN 25 TL
5-3 VE 9-1 KADEME DERECE İÇİN 24 TL

İKİNCİ OLARAKTA GİDECEĞİNİZ MEMLEKETE OLAN UZAKLIĞI BİLMELİSİNİZ.

EŞİ ÇALIŞMAYANLAR EKSTRA EŞ İÇİN ÖDEME ALACAKLAR
ÇOCUĞU OLANLAR HER ÇOCUĞU İÇİN EKSTRA ÖDEME ALACAKLAR..
EŞİ ÇALIŞANLAR İSE EŞLERİ KENDİ YANLARINA EŞ DURUMUNDAN GELİRKEN ONLARA AYRICA HESAPLAMA YAPILACAK. ÇOCUK KİMİN ÜSTÜNEYSE ONUN YOLLUK HESABINDA DİKKATE ALINIR..

ŞİMDİ BU BİLGİLERDEN SONRA BİR ÖRNEKLE AÇIKLAYALIM HESAPLAMA NASIL YAPILIR, ÇOK BASİT:

ÖRNEĞİN:
6-2 kademe derecede ve bu sebeple yevmiyesi 24 TL olan eşi ve 2 çocuğu olan bir öğretmenin 37 km öteye tayini çıksa.. evet 37 km :)

1-)
kendisi için 21 yevmiye alır, yani ---> 24 TL * 21 = 504 TL

2-)
bakmakla yükümlüğü olduğu her kişi için 11 yevmiye alır. Bir eşi ve 2 çocuğu olsa, yani 3 kişiye bakmakla yükümlü.. eğer eşi çalışsa ve sadece 2 çocuğu kendi üstüne olsa o zaman sadece 2 kişidir bakmakla yükümlü olduğu kişiler.. (eğer bekarsa bu parayı alamaz doğal olarak)

ailesi için 3 kişi 11 yevmiye ---> 3 * 11 * 24 = 792TL

3-)

peki 37 km için ne alacak, evet yola bağlı olarak alacağı ücrette değişir. burada bir çarpma işlemi yapıyoruz sadece. eğer 4-1 kadroysanız eski öğretmenseniz yani 1.25 ile çarpacağız eğer yeni öğretmenseniz 1.2 ile çarpacağız.. bizim örneğimizdeki öğretmen 6-2 olduğu için bizde 1.2 ile çarpma yapacağız. hesaplayalım; kilometre başına 1 lira 20 kuruş almış olacağız..

yol * 1.2 yani ---> 37 km * 1.2 = 44.4 TL

4-)

otobüs biletleriniz.. kendisi, eşi ve 2 çocuğu için toplam 4 bilet lazım.. diyelimki otobüs bilet fiyatı yada toplam yolculuk esnasında taşıtlara vereceğiniz toplam para diyelim biz buna, taksi yada minibüsede binebilirsiniz çünkü.. yani diyelimki bu miktarda 1 kişi için 10 TL olsun... hesaplayalım 4 kişi için;

4 * 10 = 40 TL

SONUÇ

40 TL + 44.4 TL + 792 TL + 504 TL = 1380 TL

BİR PÜF NOKTA!

EĞER EŞ DURUMUNDAN TAYİNLE GİDİYORSANIZ.. hani hesabın bir yerinde 1.2 ile çarpmıştık ya.. yani 1 lira 20 kuruş.. işte o miktar tam yarısı olur.. yani kilometre başına 60 kuruş olarak hesaplanır. 4-1 den kıdemli öğretmenler içinde kilometra başıan 1 lira 25 kuruşun yarısı olarak hesaplanır.. ama bu sadece eş durumundan gidenler için hesaplanır.. yani siz gitseniz eşinizde arkanızdan eş durumuyla gelmek istese onun yolluğunu hesaplarkende bu değeri bu şekilde almalısınız.. yevmiye miktarını 24 TL aldık.. çünkü 2010 yılında bu şekilde yevmiyeler.. her yıl, ocak ayında belirlenir bu miktar.. seneye yevmiye miktarı değişecek.. hatta belki temmuz ayında bile değişebilir.. zam alacağız ya hani.. :) 4. maddedeki otobüs parasını kafadan almıyoruz tabiki bunu belediyeye giderek yol rayiç bedeli diyerek öğrenebilirsiniz.. evet telefuzu biraz garip.. yol rayiç bedeli deyince belediyede her memur sizi hemen hesabı yapacak kişiye yönlendirir.. yada bunu bazı muhasebeler kendileride yapıyor.. ama siz belediyeden öğrenebilirsiniz bunu.. yaklaşık bir değer için normal otobüs paranızın biraz daha üstünde bir miktar olarak hesaplayabilirsiniz bu miktarı..

bunların hiçbirini bilmenize gerek yok çünkü,
okulunuzdaki memur bunu yapmak zorunda..

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27305_0.html

ortaöğretim yönetmeliği madde 83-c (okuldaki memurların görevleriyle alakalı bölüm)

100 km - 650 TL

200 km - 780 TL

300 KM - 910 TL

400 KM - 1050 TL

500 KM - 1180TL

600 KM - 1320 TL

700 KM - 1450 TL

800 KM - 1600 TL

900 KM - 1730 TL

not:
+ - 100 TL tolerans diyebiliriz.. bu tablo bekar için..
eşi çalışmıyorsa yanına 270 TL eklersin...
her çocuk içinde 270 TL eklersin yaklaşık bir değer çıkar.. tam hesap için hesap makinesiyle hesapla

Yol rayiç bedeli için şu anda bulunduğunuz yerin ŞOFÖRLER ODASI'ndan veya Ticaret Odası'ndan gideceğiniz yer için "Rayiç Bedel Belgesi" düzenletmeniz gerekiyor bunu da ekleyelim.

arkadaşlar ben bu hesap üzere 1610 TL yolluk alacağım.. varmı benden fazla alan.. dilediğiniz yere tayininiz çıksa siz ne kadar alacaksınız?

bilgilendirme için teşekkürler.

il içinde tayin olursak yolluk verilmeyeceğine dair bir şeyler duydum , ilk atamada alamamıştık bu atamada da mı alamayacağız?

gnctnc' Alıntı:
arkadaşlar yolluk başvurusunu nasıl yapıyoruz?Bir yerlere dilekçe falan veriliyor mu ?
Yok hocam gerekmez dilekçe filan.. İdare kendisi yapar. Bu arada paylaşım için teşekkürler..

ikiside öğretmen olan eşlerin aynı zamanda tayinleri çıkarsa, diğerine yine yarım yevmiye mi ödenir?
yoksa ikisi de tam yevmiye mi alır ?

redik' Alıntı:
ikiside öğretmen olan eşlerin aynı zamanda tayinleri çıkarsa, diğerine yine yarım yevmiye mi ödenir?
yoksa ikisi de tam yevmiye mi alır ?

hocam resmiyetini bilmiyorum.. ama eş durumu olmadığı için iki öğretmeninde tam alması gerekir. Yani almmassa haksızlık olur. Çünkü bildiğim kadarıyla eşlerin gidebilmesi için ikisininde alanında açık olan yerler gözüküyor. Yani atanmaları çok zor. Buna rağmen eş durumu gibi hesaplarlarsa çok haksızlık yaparlar.. eş durumu yapacaklarsa o zaman öğretmenlerden gitme ihtimali fazla olan öğretmen tayin ister sonra 2 ay sonra diğeri eş durumu ister.. ama buna izin vermiyorlar bildiğim kadarıyla.. sonuç olarak tam olarak hesaplanmalı. eğer tam hesaplanmaz ise mahkemede kazanılır.. ama keşke devletimiz anlayışlı olsa biraz.. herşeyi mahkemeye döker olduk.. sinirlerimiz çok bozuldu.. yazık bizlere değilmi..

evet herkese harcırah veriliyor..

kaan2334' Alıntı:
tayini biz kendimiz istedik zorunlu gitmiyoruz.
buna rağmen bize yol harcırahı veriliyormu

evet hocam veriliyor.. hatta eskiden almadıklarınız varsa onlarıda verdiler 2008 yılında..

hocam az önce müdür yrd ile görüştüm. hocam verilmiyor dedi.
kafam karıştı benim şimdi
veriliyormu verilmiyormu
3yılımı doldurdum ildışı kendim istedim ve çıktı

birde veriliyorsa kaç tl alacam
7nin2siyim
eşim çalışmıyor 1 çocuk var
146kmlik uzaklık

kaan2334' Alıntı:
hocam az önce müdür yrd ile görüştüm. hocam verilmiyor dedi.
kafam karıştı benim şimdi
veriliyormu verilmiyormu
3yılımı doldurdum ildışı kendim istedim ve çıktı

birde veriliyorsa kaç tl alacam
7nin2siyim
eşim çalışmıyor 1 çocuk var
146kmlik uzaklık

saçmalamış.. müdürler ne anlar bu işten.. vermek zorundalar öyle şeymi olur.. harcırah kanununu göster ona.. bu müdürleri seçmece özürlülerden koyuyorlar herhalde..

hocam sen;

24*21=504
2*11*24=528
146*1.2=175
3*20=60 (20 otobüs parası yaklaşık)

yaklaşık toplam=1267 TL hocam yaklaşık olarak bu kadar.. okulunuza dilekçe verin.. harcırah kanununa göre gerekli işlemleri yapmaları için.. ilinizde valilik içinde mutemetlik vardır.. orayada dilekçe verin.. harcırah almanız gerek kanuna göre bunun hesabınıda okuldaki mutemetlik görevide verilen memur yapmak zorunda..

monerello arkadaşım gibi düşünmeyin sakın ha;
tayinim çıkmış yolluk vermeselerde olur diyor. yok daha neler, biz elimize bir valiz alıp memleket değiştirmeyeceğiz haberin var mı? Ayrıca bu benim kanuni hakkım, birileri bana lütufmu etti tayin için, daha fazlası çıkmasın diye uğraşıp durdular. af etmeseler ne olacaktı, doğu görevine bu sene zorunlu göndereceklerine bu paraları gene ödiyeceklerdi. Yapmayın arkadaşlar hakkınızı kendi ellerinizle bağışlamayın. Bakın ilk atamada 1500 km yol gittim Balıkesirden Ağrıya ,, sen ilk atamasın alamazsın. İlk atamaları nasıl aldılarsa bunlarıda alırlar yetmez donunu gömleğini alırlar dımdızlak gidersin haberin olsun.

Hocam ben bu hesabı pek anlamadım :? Anlayan biri benim içinde hesap yapsa

6 ya 2 yim
Eşim çalışmıyor.
Mesafe 560km.
Otobüs parası 50TL olarak hesaplayın

ozkan_misirli' Alıntı:

6 ya 2 yim
Eşim çalışmıyor.
Mesafe 560km.

hocam birinci sayfada açıkca yazıyor.. neresi karışık geldi.. bir excell dosyası hazırlayacaktım, internette benzeri çok var zaten..

tayinci' Alıntı:
ozkan_misirli' Alıntı:

6 ya 2 yim
Eşim çalışmıyor.
Mesafe 560km.

hocam birinci sayfada açıkca yazıyor.. neresi karışık geldi.. bir excell dosyası hazırlayacaktım, internette benzeri çok var zaten..

Kafamı karıştıran yevmiye miktarlarıydı. Anladığım kadarıyla onlar zaten sabit rakamlarmış Bu hesaba göre 1608 lira almam gerekiyor

ozkan_misirli' Alıntı:
tayinci' Alıntı:
ozkan_misirli' Alıntı:

6 ya 2 yim
Eşim çalışmıyor.
Mesafe 560km.

Kafamı karıştıran yevmiye miktarlarıydı. Anladığım kadarıyla onlar zaten sabit rakamlarmış Bu hesaba göre 1608 lira almam gerekiyor

ben mem e sordum bugünden itibaren 28 e kadar ilişikleri kesip gidebilirmişiz..

Geri