Yoğunlaştırılmış yabancı dil programı

Kodla Büyü

karekedi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İmam Hatip ortaokulunda görev yapıyorum. Din öğretiminin yeni duyurusuna göre bazı okullarda bu programa geçilecekmiş. Bu programda da yabancı dil dersleri minimum 8 saat olacakmış (ingilizce veya arapça). Bu durumda bizim dersler ne olacak? Bu programın uygulandığı okullarda görev yapan arkadaşlar var mı acaba?

İstanbul'da benzer uygulamayı uygulayan bir okulda çalışıyorum. 5 ve 6 larda uyguluyorduk. 5,6 larda bu sınıflarda bilişim, görsel sanatlar, müzik ve beden ders saatlerinden alındı. Ders saatimiz azaldı. Bu yıl norm fazlasıyım.
https://dogm.meb.gov.tr/meb_iys_dos...0180015_06_YHO_Haftalik_Cizelge_2018-2019.pdf
incelerseniz burada açıklamalarda yazıyor hocam.
Ayrıca idarenizle norm güncellemeden önce sizin normunuzu sıkıntıya düşürmeden ayarlamaları yapmalarını rica edin, yoksa benim gibi norm fazlası olma ihtimaliniz var. Bulunduğum ilçede 4 norm fazlasıyız ama sadece 1 okul vardı norm fazlası atamada.

Son düzenleme:
İstanbul'da benzer uygulamayı uygulayan bir okulda çalışıyorum. 5 ve 6 larda uyguluyorduk. 5,6 larda bu sınıflarda bilişim, görsel sanatlar, müzik ve beden ders saatlerinden alındı. Ders saatimiz azaldı. Bu yıl norm fazlasıyım.
https://dogm.meb.gov.tr/meb_iys_dos...0180015_06_YHO_Haftalik_Cizelge_2018-2019.pdf
Ayrıca idarenizle norm güncellemeden önce sizin normunuzu sıkıntıya düşürmeden ayarlamaları yapmalarını rica edin, yoksa benim gibi norm fazlası olma ihtimaliniz var. Bulunduğum ilçede 4 norm fazlasıyız ama sadece 1 okul vardı norm fazlası atamada.
idareci normu nasıl ayarlayacak, olmayan dersi mi yazsın, bu sefer de bölge normundan diğer okulların hak edebileceği normu engellemiş olmaz mı, fiilen uygulanan/uygulanacak dersler neyse o dersler girilmeli norm saatlerine, bt normu düşmesin isteniyorsa seçmeli ders seçilecek ve o ders eğitim ve öğretim yılında verilecek.

Bakanlık aslında şikayetlere bakmadan geçen sene seçilen (önümüzdeki sene şu dersler olacak diye) ve sene başında güncellenen seçmeli dersleri norma etkisi olmuş mu olmamış mı diye incelemeli, görevini suistimal eden idareciler hakkında ilgili disiplin işlemini yapmalıdır.

Maşallah zaten sıkıntıda olan norm işimiz daha da problemli hale gelecek bu gidişle. Yabancı dil var seçmeli yabancı dil var dyklari var ama sonuç ortada.

Bilişim mi kim takar bilişimi? Bizden de anca bu kadar problemimiz varken derslerimiz sapır sapır çöpe giderken ücretsiz gönüllü olarak proje yapmamız yada onların düzenlediği projelerde ücretsiz görev almamız beklenir. Bilişim ne lazım bizim memlekete. Allah sonumuzu hayırlı etsin.

İmreniyorum diğer branşlara. Çağın dili kodlama... Şöyle projeler yapalım, yarışmalara katılalım... Nasıl? Ders yok, dyk yok! Olsun biz yaparız! Bakın adamlara; "Dil önemli" Hay hay. Hemen ders saatlerinizi artıralım. Adamların dersleri yıllardır her kademe de zorunlu, dyk açabiliyorlar.

2. sınıf: 2
3. sınıf: 2
4. sınıf: 2
5. sınıf: 3
6. sınıf: 3
7. sınıf: 4
8. sınıf: 4
9. sınıf: 4
10. sınıf: 4
11. sınıf: 4
12. sınıf: 4

İlkokullarda bile derse ingilizce öğretmeni varsa sınıf öğretmeni değil o girer. Hangimiz okulda öğrendiği ingilizce ile okuyabiliyor, yazabiliyor, konuşabiliyor? Belki %10-15(rakamı iyimser tuttum). Söyledim ya... İmreniyorum başka branşlara. Yoksa kesinlikle zorunlu dersle ne yaptılar ki v.s. değil amacım. Neyse bol bol linç yiyeceğim ama bu sefer dayanamadım.

Son düzenleme:
İmreniyorum diğer branşlara. Çağın dili kodlama... Şöyle projeler yapalım, yarışmalara katılalım... Nasıl? Ders yok, dyk yok! Olsun biz yaparız! Bakın adamlara; "Dil önemli" Hay hay. Hemen ders saatlerinizi artıralım. Adamların dersleri yıllardır her kademe de zorunlu, dyk açabiliyorlar.

İlkokullarda bile derse ingilizce öğretmeni varsa sınıf öğretmeni değil o girer. Hangimiz okulda öğrendiği ingilizce ile okuyabiliyor, yazabiliyor, konuşabiliyor? Belki %10-15(rakamı iyimser tuttum). Söyledim ya... İmreniyorum başka branşlara. Yoksa kesinlikle zorunlu dersle ne yaptılar ki v.s. değil amacım. Neyse bol bol linç yiyeceğim ama bu sefer dayanamadım.
Okul idareleri genelde matematik seçilmesini isterler ortaokulda, ders programını inceledim bir sınıfın bizim okulda, sınıf defterini incelerken gözüme çarptı, seçmelilerle beraber 9 saat matematik dersi var, biz ders saati artınca başarının da artacağını sanıyoruz ama öyle değil. Sizin şu an paylaştığınız ingilizce dersleri fazla gibi gözükse bile aslında düşmüş hali, yetenek isteyen her ders okul dışında verilmeli aslında, dil de bir yetenek olduğundan temel 2 saatin dışında okul dışında takviye yapılmalı, şimdi biz 30 saat de ingilizce, matematik ve hatta bilişim göstersek başarı %10'un üstünde artmaz, belki de başarı düşer. Şahsi düşüncem, bu ders aslında yabancıl dil (ingilizce) ama ben ortaokulda çocuğuma diyelim ki almanya ile ilgili irtibatım var, almanca öğretemeyeceğim, çünkü ortaokulda almanca öğretmeni yok, lisede de fen lisesi, anadolu lisesine giderse ve öğretmeni varsa öğrenebilecek. Çok uç bir örnek gibi görünse bile olmayacak, yaşanmayacak bir durum değil.

Aynen katılıyorum Hocam , Milli Eğitimin bir çok müfredatı gereksiz geliyor bana sanki geriden gelsinler bunlarla oyalansınlar da şunları şunları öğrenmeye vakitleri kalmasın der gibi.

Başka başlıklarda da yazmıştım farklı kademelere dersimiz getirilmeden dersimiz ciddiye alınmadan hiçbir projeye sergiye bilmem neye (hele hele gönüllü olarak bedavaya yapmam isteniyorsa) elimi sürmeyeceğim diye. Bedavaya iş yapmıyorum diye memurluktan atmazlar herhalde. Hevesli arkadaşların hevesini kırmak gibi olmasın ama benden bu kadar, bizim dersimizi komple ortadan kaldırmazlarsa düz öğretmenim bu saatten sonra.

Başka başlıklarda da yazmıştım farklı kademelere dersimiz getirilmeden dersimiz ciddiye alınmadan hiçbir projeye sergiye bilmem neye (hele hele gönüllü olarak bedavaya yapmam isteniyorsa) elimi sürmeyeceğim diye. Bedavaya iş yapmıyorum diye memurluktan atmazlar herhalde. Hevesli arkadaşların hevesini kırmak gibi olmasın ama benden bu kadar, bizim dersimizi komple ortadan kaldırmazlarsa düz öğretmenim bu saatten sonra.

Hocam idareniz durumun farkında olsun. Tüm sınıflar yabancı dil programı uygularsa dersiniz olmaz. Norma girmek için tüm sınıflarda uygulanmaması gerekir. Bilişimle Üret projesinde tanıtım toplantısında yetkili daire başkanı dersimizin alınmadan proje uygulanması için çalışmaların yapıldığını belirtmişti. Bu olursa hem norm sıkıntısı yaşamayız, hem de dersimizin ciddiye alındığını böylelikle görüşürüz umarım.

Geri