YKS yerleştirme sonuçlarına göre BÖTE bitmiştir...

Kodla Büyü

sancaktepe

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir zamanlar Tıp a girebilecek puanlarla yerleştiğimiz bölümde şuanda öğrenci yok. Mesela Bolu ya kimse yerleşmemiş, Uludağ'da yarısı boş kalmış... Hatta 99 yılında Bogaziçine en son giren adam Turkiye ilk 500 ündeyken şimdi 345 puanla kapatmış. Bütün üniversitelere bakmadım ama bölümden umut tam anlamıyla kesilmiş. İnsanlar tercih dahi etmemiş, taban puanlar oluşmamış. Yazık oldu! Ne vaatlerle ne umutlarla açılmıştı.

Eğitim fakültesi yazmak cesaret ister. Bir kaç bölüm dışında öğretmenlik tercih etmek büyük risk.

Ben de şimdi inceledim. Aklıma 40 kontenjanlı bölümde 70 kişiyle ders işlediğimiz zamanlar geldi. Öğrenciler tercih etmemekle mantıklı bir karar vermişler bence.

Bazı üniversitelere 20 kontenjan verilmiş 7 kişi yerleşmiş. şimdi bu 7 kişiyle mi ders yapacaklar bölümde.

Herhangi bir öğretmenlik için; fakülteyi bitireceksin, kpss ye gireceksin, varsa alan sınavına gireceksin, mülakata gireceksin, aday öğretmen olarak başlayacaksın, aday öğretmenlik sınavına gireceksin, eş durumu tayini dahi isteyemeden 6 yıl sözleşmeli olarak doğu görevini kabul edeceksin... Bunlara ilaveten bir de böte gibi bir bölüm bitirip kontenjan bekleyeceksin. Oldu canım, siz olsanız kendi çocuğunuza bir eğitim fakültesi yazdırır mıydınız? Hele mevcut şartları en iyi bilen birisi olarak böte yazdırır mıydınız?

Herkes öğretmenlik yapabiliyor, eğitim fakultesini okumaya gerek yok.Hastanede görevli arkadasım canı sıkılmıs, sosyoloji bitirdi şimdi de tezsiz formasyon alıyor al sana öğretmen.Bize genetik alanında fiilen doktora yapmakta olan ücretli bir arkadaş geldi.Doktora yapıyor ya bunun ingilizcesi iyidir demişler benim okula görevlendirdiler.
Bu devirde ya tıp ya yazılım muhendisliği veyahut gemi makineleri muhendisliği okumak iyidir.Hele sonuncusu ayda 60bin maaş alıyor.

Şimdi barajı geçmiş herhangi bir öğrenci bizim bölümü yazsaydı kazanabiliyormuydu arkadaşlar?

Genel olarak Öğretmenlik bölümü seçmek şu zamanda çok riskli. Eskiden GY GK + Eğitim Bilimleri sınavı ile atanırken ve tek başına bilek gücü yeterken şimdi GY GK + Eğitim Bilimleri + Alan Sınavı(bizim bölümde yok) + Mülakat(tam bir muamma) + Kadrolu değil sözleşmeli atanıyorsun + 6 yıl ilk atandığın yerde çakılı kalma şartı + İlk atamada doğunun en ücra yerlerine atanacak bir norm listesi var.

Ben sadece GY GK + Eğitim ile elimi kolumu sallaya sallaya ilk atama Ankara'ya atanmıştım. Şimdi öğretmenlik okumak inanılmaz riskli.

2004 te üni kaç yer vardı ? Boğaziçi ötdü gazi Süleyman Demirel .. belki bir iki daha.. tercih formunu yarı anca yapmıştık.. ne zaman ki eğitim sistemini saldık! Her lise/üni her bölümü açar oldu (tabi ilk etapta millet bayram etmişti!) sonra bu kaçınılmazdı.

16 yıl önce tefden mezun olduk..şimdi tefler yok sanırım..teknik öğretmen ataması yokmu acaba

Kazakistanda 1 yıllık yurt ücreti 250tl gibi bir şey.Universite her sene gidiş dönüş bedava uçak bileti veriyor.30 gb mobil internet 20 lira.Okulda yemek öğünleri seçmeli 5 lira ile 12 lira arası.Disarda dayalı döşeli ev kiraları 200 ila 600 lira arası.Biz yanlış zamanda yanlış bölüm okumuşuz sımsıkı gençler şanslı.

Bazı popüler bölümler

Ekli dosyalar

• 884.png
    884.png
    28.2 KB · Görüntüleme: 286
  • 885.png
    885.png
    28.3 KB · Görüntüleme: 257
  • 886.png
    886.png
    31.4 KB · Görüntüleme: 246
  • 887.png
    887.png
    29.6 KB · Görüntüleme: 221
  • 888.png
    888.png
    29.8 KB · Görüntüleme: 215
  • 889.png
    889.png
    29.1 KB · Görüntüleme: 219
  • 890.png
    890.png
    29.9 KB · Görüntüleme: 218
  • 891.png
    891.png
    28.8 KB · Görüntüleme: 217
  • 892.png
    892.png
    28.2 KB · Görüntüleme: 225
  • 893.png
    893.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 182
Yök ü de anlamak mümkün değil. İki senedir aynı terane. Hacettepe bile öğrenci bulamamış bizim bölüme. Neden kpatmıyor? Kalsın 3 üniversitede diğerleri kapansın.

Bu gidişle, BÖTE dahil bazı öğretmenlik branşları üniversite de öğrenci bulamaz.
Düşürsünler Eğitim /öğretim öğretmenlik dalı branş kontenjanlarını üçte/ birine .Yavaş yavaş düzelir bence.
Milleti 4 yıl okutup sonra 4-5 sınava sokmaktansa, baştan girişi zorlaştırmak daha mantıklı.

Son düzenleme:
Bırak bilişimi, matematik öğretmenliği bile bitmiştir. Benim Öss'ye giren çocuğum olsa asla öğretmenlik yazdırmam çünkü 4 sene sonra mülakat ile atanmak zorunda kalacak. Mülakat başkalarının iki dudağı arasında, işi şansa bırakmaya gerek yok. Matematik öğretmenliğini kazanacak puanla gider başka bölüm yazdırırım.

Hocam bir de her önüne gelen bölüme formasyon verdiler, ben son bıraktığımda 19 bölüm formasyon ile bizim gibi atanabiliyordu. Artık Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olmak için BÖTE okumanın bir manası yok. Bu formasyon olayına artık bir el atmaları lazım.

Dogu ve guney dogu birde istanbul disinda her yerde norm fazlası öğretmenler var, yazın bı İngilizce öğretmeninden Eskişehir de depoda 1000 ingilizceci oldugunu duydum şoka girdim..... neyse ki yeni atamalarda ilk görev yerinde 6 sene durma şartı var yoksa batıda kadrolar daha da şişerdi...ayrıca artık bu kosullarda kimsenin ogertmenlik istememe si çok normal, atansan gençliği nin en güzel 6 yılı yaban ellerde geçecek atanamayinca apayri bir dert...en güzeli yazmamak....kendi çocuklarıma. Bugün bu koşullarda yazdırmak...myo bitirsin gitsin otomotivde petrolde calissin ...

Dogu ve guney dogu birde istanbul disinda her yerde norm fazlası öğretmenler var, yazın bı İngilizce öğretmeninden Eskişehir de depoda 1000 ingilizceci oldugunu duydum şoka girdim..... neyse ki yeni atamalarda ilk görev yerinde 6 sene durma şartı var yoksa batıda kadrolar daha da şişerdi...ayrıca artık bu kosullarda kimsenin ogertmenlik istememe si çok normal, atansan gençliği nin en güzel 6 yılı yaban ellerde geçecek atanamayinca apayri bir dert...en güzeli yazmamak....kendi çocuklarıma. Bugün bu koşullarda yazdırmak...myo bitirsin gitsin otomotivde petrolde calissin ...

Doğru bilgi ise eğer.... Bin (1000) ingilizce öğretmeni ve Sadece Eskişehirde ...İlginç ötesi Mühtiş bir rakam.

Son düzenleme:
Geri