Yeter artık bu TEF-BÖTE tartışmalarına bir son verelim...

Kodla Büyü
DaMieN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
Konunun çözümü tefli arkadaslardan geçiyo. Botenin zaten teknik liselerde gözü yok, zaten de calisamiyo. Peki tefli arkadaslar sizin de ortaokullara, düz liselere bakis aciniz nedir? Bizim gibi mi? Yani sizin de buralar da gözünüz yoksa sorun kapanir gider o kadar. Herkes alanini bilir kimsenin kimseye ustunlugu olmaz.

Daha önce de yazdım arka sayfalarda kaynadı gitti. Aklı başında TEF'linin çok çok çok özel durumlar olmadığı sürece ortaokulda, düz lisede işi olmaz, olamaz...

Dolayısıyla diğerlerini bilemem ama ben asla ve asla meslek lisesi harici bir okulda görev yapmam, yapmayacağım da...
kesinlikle katiliyorum. sadece es durumu tayinimde ilkogretim yazmak zorunda kalmistim, Allahtan ki yine meslek lisesi geldi. bence de hicbir tefli ozel durumlar olmadikca diger okullarda gorev yapmak istemez zaten

.

Ben de isteyerek, can atarak bu tartışmaya katılmak istiyorum.

Öncelikle togius ve bilisimburada hocalarımın yazdıkları için ellerine sağlık diyorum. Yazıklarına katılıyorum. Ben özellikle bilisimburada hocamın yazdıklarına ilave olarak, TEFlilerin ortaokul ya da lisede çalışıp çalışmaması meselesine değinmek istiyorum. Ve yazacaklarımı DamieN hocamın yazdığı enfes(!) tespiti ekleyip, sonra da onun tespitini destekleyen müthiş(!) soruları sorarak bitireceğim.

Öncelikle bu tartışmada BÖTEliler açısından üç tarafın olduğu kanaatindeyim:
1-TEFlilerin ortaokul ve lise kısımlarına atanmasına kafayı takanlar,
2-Daha fazla bilişimle alakalı, kendi alanında zorlanıp kendini geliştireceği ortamda olmayı isteyen, bunu yaparken de daha iyi bir ücretle çalışma beklentisinde olduğu için Meslek Liselerine atanmayı isteyenler,
3-Bana ne abi kim nerede çalışırsa çalışır diyenler.

Ben ikincisindenim. Diğer iki düşünce benim anlayışıma hiç uygun değil.Nedenini ise yazımın genelinden anlayabilirsiniz.

Öncelikle katılmadığım birkaç fikir var.

Bu mantıklardan bana en anlamsız gelen, boş iddiadan ileri gitmeyen webtiger hocamın yazdıkları:

webtiger' Alıntı:
Hocam olay daima bote mezunu arkadaslarimizin meslek lisesine gecmek icin kamuoyu olusturmalarindan kaynaklaniyor.Herkes universiye giderken neyin ne olacagini biliyordu.Yersiz tartismalar ortami germeye gerek yok.Herkes hakettigine razi olmali diyorum
webtiger hocam hala herkesin bilgisi olduğunu iddia ediyor. Oysa ben bu iddiasını çürütmeye yeterliyim.Çünkü bilmiyordum. Aksi halde gerizekalı damgasını alnıma vursalar yeridir.Çünkü kim daha az ücretle çalışacağı(bu en can alıcı en önemli neden!), daha az rahat edeceği, yarının kurallarının ne olduğu belli olmayan, mobbinge uğrama ihmaliyle yaşayacağı bir bölümü diğerine tercih ederdi!(Yazımın en altında diğer nedenleri sorularla yazdım)

Diğer katılmadığım mantığı zulfikar1985 hocam ve pisagorean hocam bahsetmişler:

zulfikar1985' Alıntı:
Ben sonucu kökten çözme taraftarıyım... Tefli arkadaşlar alsınlar meslek liselerinin bilişim bölümlerini, bizde alalım fen liseleri, anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, ilköğretimlerin orta kısımları v.b. olsun bitsin... Hep beraber kamuoyu oluşturalım branşlar ayrılsın... Yeter artık ilk atama ve tayin dönemlerindeki eşitsizlik...
pisagorean' Alıntı:
Konunun çözümü tefli arkadaslardan geçiyo. Botenin zaten teknik liselerde gözü yok, zaten de calisamiyo. Peki tefli arkadaslar sizin de ortaokullara, düz liselere bakis aciniz nedir? Bizim gibi mi? Yani sizin de buralar da gözünüz yoksa sorun kapanir gider o kadar. Herkes alanini bilir kimsenin kimseye ustunlugu olmaz.
Katılmıyorum çünkü benim derdim onların tercih edebilmesi değil, bizim tercih edemeyişimiz! Puanı yüksek olan yerleşsin. TEFli yüksek almışsa puanı buyursun gelsin ortaokulda çalışsın.Artık ne kadar durabilirse!

Genel tekrar olmamakla birlikte yazılanları incelerken ilgimi çeken, diğer katılmadığım yorum kıymetli BaRBaRYaN hocama ait.

BaRBaRYaN' Alıntı:
bir ürün satın alıyorsunuz. ama araştırma yapmıyorsunuz. sonra bu ürünün özelliklerinden memnun değilim diyorsunuz. Şimdi soruyorum size hocam
- bu durumun sorumlusu kim
- özelliklerini beğenmediğiniz ürün için üreticisine şikayette bulunup alın bu ürünü modifiye edin yeni özellikler ekleyin diyebilirmisiniz???
BaRBaRYaN hocam verdiğiniz örnek sizce çok güzel olabilir. Ancak hayat bu örnektekinden çok daha karmaşık yapıda ve daha ılımlı olmayı gerektiriyor.Sizin örneğinizle izah etmeye çalışayım:
1-Durumun sorumlusu olmak o sorunu çözüme kavuşturmamayı gerektirmez. Yani kişi iyi araştırmadı diye siz onun iyileştirme isteğini geri çevirmeniz iyi niyetli olmayacaktır.
2-Eğer kişi bilgisayar istedi de yanlış oldu ben aslında traş makinesi talep etmiştim derse, ne alaka denilebilir. Ama bilgisayar istedi ve bilgisayarın modifiyesini talep ediyorsa işte burada iyi niyetinizi kullanabilir, sorunu çözebilirsiniz.

Ve son olarak beni çok duygulandıran(!) bir tespit yapan DaMieN hocama sonuna kadar katılıyorum:

Hocam diyor ki:
DaMieN' Alıntı:
Daha önce de yazdım arka sayfalarda kaynadı gitti. Aklı başında TEF'linin çok çok çok özel durumlar olmadığı sürece ortaokulda, düz lisede işi olmaz, olamaz...

Dolayısıyla diğerlerini bilemem ama ben asla ve asla meslek lisesi harici bir okulda görev yapmam, yapmayacağım da...

Gelin hep beraber bu yoruma tersten bakalım ve bir BÖTEli gözüyle TEFli arkadaşın niçin ortaokul ya da düz lise isteyebileceğini sorgulayalım:

• İki meslektaş derse girmek yerine, tek başına derse girip, dersle alakası olmayan birkaç düzine insanla uğraşmak için mi?
    İdarenin saçma sapan istekleriyle boğuşmak için mi?
    Üniversitede o kadar proje çalışmalarını, programlama dillerini hiç kullanamadığını farkedip üzülmek için mi?
    Ders içeriklerinin yavan oluşu nedeniyle kendini tekrara düşmeye can attığı için mi?
    Yarın ne olacak, yönetmelikte ne değişecek tedirginliğini yaşamak için mi?
    Okulda tüm bilişim sorunlarının muhattabının kendisinin olmasını istediği için mi?
    Görevi olmamasına rağmen, bir sürü ekstra vakit harcayıp, yaptıklarının hiçbir kıymetinin olmadığını tekrar tekrar anlamak için mi?
    "İdare bana böyle derse ben de şöyle diyeceğim" diyerek kendi kendine konuşmak, şizofreniye doğru ilk adımları atmak için mi?
    Daha az maaş almak için mi?

Uzun oldu bitiriyorum. Merak etmeyin cevabı size bırakıyorum.

.

sfym' Alıntı:
.
Genel tekrar olmamakla birlikte yazılanları incelerken ilgimi çeken, diğer katılmadığım yorum kıymetli BaRBaRYaN hocama ait.

BaRBaRYaN' Alıntı:
bir ürün satın alıyorsunuz. ama araştırma yapmıyorsunuz. sonra bu ürünün özelliklerinden memnun değilim diyorsunuz. Şimdi soruyorum size hocam
- bu durumun sorumlusu kim
- özelliklerini beğenmediğiniz ürün için üreticisine şikayette bulunup alın bu ürünü modifiye edin yeni özellikler ekleyin diyebilirmisiniz???
BaRBaRYaN hocam verdiğiniz örnek sizce çok güzel olabilir. Ancak hayat bu örnektekinden çok daha karmaşık yapıda ve daha ılımlı olmayı gerektiriyor.Sizin örneğinizle izah etmeye çalışayım:
1-Durumun sorumlusu olmak o sorunu çözüme kavuşturmamayı gerektirmez. Yani kişi iyi araştırmadı diye siz onun iyileştirme isteğini geri çevirmeniz iyi niyetli olmayacaktır.
2-Eğer kişi bilgisayar istedi de yanlış oldu ben aslında traş makinesi talep etmiştim derse, ne alaka denilebilir. Ama bilgisayar istedi ve bilgisayarın modifiyesini talep ediyorsa işte burada iyi niyetinizi kullanabilir, sorunu çözebilirsiniz.
.
benimle ilgili bir alıntı oldu diye cevap vereyim dedim. konudaki diğer mesajlarıma da bakarsanız
)
2. FARK DERSLERİ olayı
Forumda TEF - BÖTE kavgalarının olduğu başlıkları incelerseniz BÖTE li arkadaşların büyük bir çoğunluğunun bu işi hiç dillendirmeden ARMUT PİŞ - AĞZIMA DÜŞ mantığı ile BİZ BİLİYORUZ - BİZ YAPARIZ - BİZDE ATANMALIYIZ yorumu yaptığını göreceksiniz.

4. Bir üst kazanımı alabilene helal olsun
Kesinlikle katılıyorum. Bir üst kazanımı alabilene helal olsun. Ama bu kazanımı burda tartışma açarak alınmaz. 1000 böteli atansın, 999 tef li atanmasın derse böte liler bu hakkı kazancak gibi burda gereksiz başlıklar açılıyor. Sizinde söylediğiniz gibi, aynı bilişim dersinin zorunlu olması için yapılan çalışma gibi, sosyal medyada - yazılı ve görsel basında, somut eylemlerle sesini duyurmak için çalışmalar yapılmalı, bunun için gerekli örgütlenme başlıkları burda açarak destek aranmalı. işte o zaman TEF mezunu arkadaşlarda derki "HELAL OLSUN ADAMLARA, ÇATIR ÇATIR HAKLARINI ARADILAR VE KAZANDILAR."
şeklindeki mesajlarımı da okumuşsunuzdur. Bu mesajlarda da belirttiğim gibi (yine aynı örnekten devam edecek olursak açıklamaya
- siz üste hiç para vermeden bilgisayarınızı modifiye ettirmek istiyorsunuz. Sizce bu ne kadar makul bir istek !!!

Sayın sfym hocam, bize tef mezunu olup teknik liselerde çalışanlarla, ortaokulda çalışanların istatistiğini çıkarabilir misiniz? Yani kaç tane teknik lisede çalışan ve kaç tane düz lise ve ortaokulda çalışan tef mezunu var bunları öğrenebilir miyiz? Hiçbir tef mezunu teknik lisede çalışmak istemez demişsiniz bu sadece bi tahminden ibarettir. Ayrıca da kendi adınıza böyle bi çıkarımda bulunmuşsunuz. Binlerce tef mezunu adına konuşamazsınız diye düşünüyorum çünkü hepsini tanıma şansınız yok. Puanı alan gidebilsin demişsiniz. Puanını alır ilindeki teknik liselere bakar açık yoktur ortaokul yazar. Çok çok çok özel durumlarda gider demişsiniz. Bu çok çok çok özel durumlarda gidenler kaç kişidir 1-2 kişi midir yoksa bu özel durum dediğimiz binlerce kişi midir? Madem öyle neden böte ve tef diye bi ayrım vardır? Tef her yere atanabiliyorsa böte denen bölüm neyin nesidir? Böte varsa ve bötenin atanacağı yerlerin tanımı varsa tef neyin nesidir? O halde 1. öncelik olarak puanı ne olursa olsun bir ortaöğretime önce tercih etmişse böteliyi tercih edilmemişse tefliyi alalım mı? Bu seçenek de düşünülebilir mi? Saygılar.

Ben şöyle bir istatistikte istiyorum o zaman, butun tefliler kivirmadan yazsın. Bu gune kadar kac defa gitmek istediği ile ilköğretim veya meslek lisesi olmayan bir okulu basamak olarak kullandı?
Daha oncede farklı başlıklarda yazdım.
A ilinde 5 tane meslek lisesi ve 5 tane ortaokul tercih edilebilsin. Ben Böte'li olarak; 80 puana sahip olayım. 5 TEF'li 80den düşük 5 taneside yüksek puana sahip olsun. Yüksek puanlılar ortaokulu tercih etsin, düşük puanlılar meslek lisesini... Sonuç ilk atamaysam eşitsizlik sebebiyle açıkta kaldım. Tayin istiyorsamda atanamadım. Bu kadar uç örneğin yaşanması düşük olsada mesele bundan ibaret. BÖTE'li her atama ve tayin döneminde kör tercih yapmaktadır, önünü görememektedir.

pisagorean' Alıntı:
Sayın sfym hocam, bize tef mezunu olup teknik liselerde çalışanlarla, ortaokulda çalışanların istatistiğini çıkarabilir misiniz? Yani kaç tane teknik lisede çalışan ve kaç tane düz lise ve ortaokulda çalışan tef mezunu var bunları öğrenebilir miyiz? Hiçbir tef mezunu teknik lisede çalışmak istemez demişsiniz bu sadece bi tahminden ibarettir. Ayrıca da kendi adınıza böyle bi çıkarımda bulunmuşsunuz. Binlerce tef mezunu adına konuşamazsınız diye düşünüyorum çünkü hepsini tanıma şansınız yok. Puanı alan gidebilsin demişsiniz. Puanını alır ilindeki teknik liselere bakar açık yoktur ortaokul yazar. Çok çok çok özel durumlarda gider demişsiniz. Bu çok çok çok özel durumlarda gidenler kaç kişidir 1-2 kişi midir yoksa bu özel durum dediğimiz binlerce kişi midir? Madem öyle neden böte ve tef diye bi ayrım vardır? Tef her yere atanabiliyorsa böte denen bölüm neyin nesidir? Böte varsa ve bötenin atanacağı yerlerin tanımı varsa tef neyin nesidir? O halde 1. öncelik olarak puanı ne olursa olsun bir ortaöğretime önce tercih etmişse böteliyi tercih edilmemişse tefliyi alalım mı? Bu seçenek de düşünülebilir mi? Saygılar.

Aslında bahsettiğiniz sorun, benim talep ettiğim şey gerçekleştiğinde ortadan kalkacaktır.Yani zaten isteyen istediği yeri tercih edecektir. Sistemin şu haliyle siz de burada dediklerinizde haklısınız.zulfikar1985 hocamın değindiği sorun da yine şuanki sistemden kaynaklanmaktadır. Dediğim gibi, benim yazdıklarım şu an varolan atama kısıtlamalarının ortadan kalkması durumu içindir. Saygılar.

ben de bir şey söyleyeyim, "BÖTE tercih edenler başta meslek liselerine atanamayacaklarını biliyorlardı" cümlesine cevap olarak. benim tercih ettiğim yıllarda BÖTE okuyanlar meslek lisesine atanabiliyordu. son sınıfta ticaret lisesi ve çpl'de staj yaptım. ikisi de BÖTE mezunuydu.
bunun için kavga etmeye gerek yok bence. bizim dersimiz bir matematik dersi gibi değil, zamanla gelişen ve değişen bir içeriğe sahip. bakın en basiti scratch diye b,r program var değil mi? hangimiz üniversitede bunun dersini aldık(belki yeni mezunlar ya da hala okuyanlar almıştır). üniversitelerde müfredatlar zamanla değişiyor. elektronik, atelye gibi teknik dersleri içeren derslere zaten istesek de giremeyiz. ama web alanında ya da yazılım geliştirme alanında derslere girebiliriz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar saçmalık yökten geliyor. Teknik eğitim fakülteleri açıyor. Bu fakültelerin amacı teknik eğitimin yapıldığı kurumların kadrolarına personel yetiştirmektir. Adı da üstündedir teknik eğitimdir. Bu açıdan bakıldığında hangi ortaokulda teknik eğitim vardır? Hangisinde atelye vardır? Ülkemizde teknik eğitime rağbet yoktur. Teknik liseler azdır ama tef mezunu çoktur. Bötenin yaygınlaşmadığı zamanlarda bu fakültelerden mezun olanları eritmek amacıyla ortaokullara da atama yapılmıştır. Fakat böte mezunları artınca kaos oluşmaya başlamıştır. Hatta eskiden tef mezunları teknik lise kadrolarını dolduramayınca bötelerden bile teknik liselere atama yapılmıştır. Bu dediğim olaylar zibil gibi eğitim ve teknik eğitim fakültesinin olmadığı zamanlardı. Şimdi sürüsüne bereket böte var. Tef de çoğaldı böteye nazaran az ama mezunu şu an teknik lise bulamıyo. Böte mezunları ortaokulları patır patır dolduracak duruma geldi. Kargaşa bu noktada oluşmaya başladı. Bir an önce fakültelerin kapasiteleri kısıtlanmalıdır. İhtiyaçlar belirlenmelidir. Ortaokulun ve teknik liselerin öğretmen ihtiyacı belirlenmeli ve kaos giderilmelidir.

pisagorean' Alıntı:
Arkadaşlar saçmalık yökten geliyor. Teknik eğitim fakülteleri açıyor. Bu fakültelerin amacı teknik eğitimin yapıldığı kurumların kadrolarına personel yetiştirmektir. Adı da üstündedir teknik eğitimdir. Bu açıdan bakıldığında hangi ortaokulda teknik eğitim vardır? Hangisinde atelye vardır? Ülkemizde teknik eğitime rağbet yoktur. Teknik liseler azdır ama tef mezunu çoktur. Bötenin yaygınlaşmadığı zamanlarda bu fakültelerden mezun olanları eritmek amacıyla ortaokullara da atama yapılmıştır. Fakat böte mezunları artınca kaos oluşmaya başlamıştır. Hatta eskiden tef mezunları teknik lise kadrolarını dolduramayınca bötelerden bile teknik liselere atama yapılmıştır. Bu dediğim olaylar zibil gibi eğitim ve teknik eğitim fakültesinin olmadığı zamanlardı. Şimdi sürüsüne bereket böte var. Tef de çoğaldı böteye nazaran az ama mezunu şu an teknik lise bulamıyo. Böte mezunları ortaokulları patır patır dolduracak duruma geldi. Kargaşa bu noktada oluşmaya başladı. Bir an önce fakültelerin kapasiteleri kısıtlanmalıdır. İhtiyaçlar belirlenmelidir. Ortaokulun ve teknik liselerin öğretmen ihtiyacı belirlenmeli ve kaos giderilmelidir.
..
merak ettim de hocam. TEF hakkında bu kadar araştırma yapan siz acaba BÖTE hakkında da araştırma yaptınız mı !!!
Lütfen BÖTE lerin neden kurulduğunu / kurulma amacını bir araştırın bakalım. o amaçlar için öğretmenlik varmıymış! yoksa sonradan bölümü cazip hale getirmek için böte mezunlarına da öğretmenlik hakkı mı verilmiş ???

BaRBaRYaN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
..
merak ettim de hocam. TEF hakkında bu kadar araştırma yapan siz acaba BÖTE hakkında da araştırma yaptınız mı !!!
Lütfen BÖTE lerin neden kurulduğunu / kurulma amacını bir araştırın bakalım. o amaçlar için öğretmenlik varmıymış! yoksa sonradan bölümü cazip hale getirmek için böte mezunlarına da öğretmenlik hakkı mı verilmiş ???
Ben 1998 yılında Böte ye ilk girdiğimde bölümün adı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği idi. Yani cazip hale getirmek için öğretmenlik olmuş değildir. Ayrıca 17 yaşında bölüm seçerken mezun olunca meslek lisesine mi atanır ortaokula mı atanır diye araştırmayı akıl eden arkadaşları tebrik ediyorum. Benim aklımın ucundan bile geçmemişti. Rehber öğretmenim tef yazmayı isteyince ne yapacaksın orada hep erkekler okuyor demişti bende vaz geçmiştim.
Ha bugün diyelimki Bötenin meslek lisesine atanamıycağından haberdar olarak aynı seçimi yapmak zorunda kalsam yine aynı tercihi yaparım. Orda çalışan öğretmenlerim alınmasın. Evet ortaokul mesleki açıdan köreltici olabiliyor ancak yaptığı işte gözü olmayan insan nerde olursa olsun körelir. Beni bir öğrencimde bile farkındalık yaratmak herzaman memnunn etmiştir.

DaMieN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:

şuan eml'de çalışıyorum. bu sene başında ikamet edeceğim ilçede eml'de açık olmadığı için(eml hariç bir sürü okul açıktı) komşu ilçeye tayinimi eml'ye istedim. dönem arasında eş durumundan yine eml açık olmadığı için gidemedim. dönem arası yine bir sürü okul bana açıktı. aralarında ortaokul, çpl, halk eğitim vardı. hatta ticaret meslek lisesi bile vardı.

BaRBaRYaN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
..
Hocam eğitim fakültesinde açılan bir bölüm en başından beri adında öğretmenlik vardı :D Yani böteyi bu derece yok saymaya çalışmanın anlamı nedir? Böte bugün bal gibi de öğretmenlik bölümüdür. En başından beri bu işe hizmet etmektedir. Fen edebiyat fakültesinde olup formasyonla öğretmenlik verilmiş olsa eyvallah senin dediğine katılırım. Malesef bu işin çözüleceği yok. Tef mezunu meslek lisesine böte mezunu ortaokullara atanacak. İkilik çıkacaksa çıkacak. Bunun başka yolu yok. böte mezunu arkadaşlar özellikle atanamamış olan arkadaşlar bu konuda ilgili yerlere her türlü müracaatı yapmamız lazım. 1 tane böteli açıkta kalırsa bunun vebali sorulacak. Başka yolu kalmadı. bir kesim kendini her türlü garantiye almış konuşuyor. Hakkınızı yedirmeyin derim. Ben atandım fakat hala savunduğum budur. Bırakın meslek liseleri içinde yer bulabiliyolarsa kendi içlerinde yarışsınlar.

Tef mezunları ortaokullardan vazgeçemez. Orada çalışmak istemezler kendilerini o okulların öğretmeni olarak görmezler ama bazen şartlar buna zorlayınca da yine de cepte dursun derler. İlinde açık teknik lise bulamaz gider. İlk atamada istediği yerde teknik lise bulamaz ortaokul seçer elbet açılır sonra, eşinin yanına gidecektir açık olmaz ortaokul açıktır gider. İstemem yan cebime koy diye bi olay olmamalı. Ortaokullar teflilerin geçiş için kullandığı ara basamak olarak kullandığı okullar olmamalı. Bu konu önemlidir. Yabana atılamaz. Tefli arkadaşlar itiraf etsin bu yazdıklarımı. Bu şekilde düşünmeyeniniz var mı?

pisagorean' Alıntı:
Tef mezunları ortaokullardan vazgeçemez. Orada çalışmak istemezler kendilerini o okulların öğretmeni olarak görmezler ama bazen şartlar buna zorlayınca da yine de cepte dursun derler. İlinde açık teknik lise bulamaz gider. İlk atamada istediği yerde teknik lise bulamaz ortaokul seçer elbet açılır sonra, eşinin yanına gidecektir açık olmaz ortaokul açıktır gider. İstemem yan cebime koy diye bi olay olmamalı. Ortaokullar teflilerin geçiş için kullandığı ara basamak olarak kullandığı okullar olmamalı. Bu konu önemlidir. Yabana atılamaz. Tefli arkadaşlar itiraf etsin bu yazdıklarımı. Bu şekilde düşünmeyeniniz var mı?

Var ben...

Eski tayin başlıklarına da bakılabilir İzmir'e gelmek için 3 sene arka arkaya tayin istedim ancak geçen sene oldu...

Meslek lisesi harici okullarla işim olmadı olmayacak da...

zulfikar1985' Alıntı:
Ben şöyle bir istatistikte istiyorum o zaman, butun tefliler kivirmadan yazsın. Bu gune kadar kac defa gitmek istediği ile ilköğretim veya meslek lisesi olmayan bir okulu basamak olarak kullandı?
A ilinde 5 tane meslek lisesi ve 5 tane ortaokul tercih edilebilsin. Ben Böte'li olarak; 80 puana sahip olayım. 5 TEF'li 80den düşük 5 taneside yüksek puana sahip olsun. Yüksek puanlılar ortaokulu tercih etsin, düşük puanlılar meslek lisesini... Sonuç ilk atamaysam eşitsizlik sebebiyle açıkta kaldım. Tayin istiyorsamda atanamadım. Bu kadar uç örneğin yaşanması düşük olsada mesele bundan ibaret. BÖTE'li her atama ve tayin döneminde kör tercih yapmaktadır, önünü görememektedir.

Yazıyla sıfır

DaMieN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:

Var ben...

Eski tayin başlıklarına da bakılabilir İzmir'e gelmek için 3 sene arka arkaya tayin istedim ancak geçen sene oldu...

Meslek lisesi harici okullarla işim olmadı olmayacak da...
Senin işin olmaz da hocam olan çok, istemem yan cebime koycu da çok.

DaMieN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:

Yazıyla sıfır
Benden size 100 hocam. Bu kadar kendinizle bu kadar çelişebildiginiz için... Allah' tan hic sizin gibi bir öğretmenim olmadı. :) ) ) )

zulfikar1985' Alıntı:
Ben sonucu kökten çözme taraftarıyım... Tefli arkadaşlar alsınlar meslek liselerinin bilişim bölümlerini, bizde alalım fen liseleri, anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, ilköğretimlerin orta kısımları v.b. olsun bitsin... Hep beraber kamuoyu oluşturalım branşlar ayrılsın... Yeter artık ilk atama ve tayin dönemlerindeki eşitsizlik...

aynen katılıyorum branşların ayrılması gerekiyor. ortaokul ve liselerde bir çok BT açığı var. bu kontenjanlarda eğitim fakülteleri öğrencileri tarafından kullanılmış. bir mesajda yazdığı gibi her kez yerini bilmiş olur.

pisagorean' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
..
Hocam eğitim fakültesinde açılan bir bölüm en başından beri adında öğretmenlik vardı :D Yani böteyi bu derece yok saymaya çalışmanın anlamı nedir? Böte bugün bal gibi de öğretmenlik bölümüdür. En başından beri bu işe hizmet etmektedir. Fen edebiyat fakültesinde olup formasyonla öğretmenlik verilmiş olsa eyvallah senin dediğine katılırım. Malesef bu işin çözüleceği yok. Tef mezunu meslek lisesine böte mezunu ortaokullara atanacak. İkilik çıkacaksa çıkacak. Bunun başka yolu yok. böte mezunu arkadaşlar özellikle atanamamış olan arkadaşlar bu konuda ilgili yerlere her türlü müracaatı yapmamız lazım. 1 tane böteli açıkta kalırsa bunun vebali sorulacak. Başka yolu kalmadı. bir kesim kendini her türlü garantiye almış konuşuyor. Hakkınızı yedirmeyin derim. Ben atandım fakat hala savunduğum budur. Bırakın meslek liseleri içinde yer bulabiliyolarsa kendi içlerinde yarışsınlar.
..
eğitim fakültelerindeki tüm bölümlerin adında ÖĞRETMENLİĞİ ibaresi varken neden sadece BÖTE de EĞİTİMİ ibaresi var !!!

BaRBaRYaN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
..
..
eğitim fakültelerindeki tüm bölümlerin adında ÖĞRETMENLİĞİ ibaresi varken neden sadece BÖTE de EĞİTİMİ ibaresi var !!!
Ya hoca konu ne konu? Burdan cikan adam ezelden beridir ogretmen unvani alir. Sen neyi tartisiyosun neyi ispat etmeye calisiyosun anlamis degilim. Birak boteyi falan da kim hangi okulda gorev alsin onun ayrimini yapalim istersen.

zulfikar1985' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:

Yazıyla sıfır
Benden size 100 hocam. Bu kadar kendinizle bu kadar çelişebildiginiz için... Allah' tan hic sizin gibi bir öğretmenim olmadı. :) ) ) )

Kendimle çelişmek? Yahu meslek lisesi harici okulla işim olmadı asla diyorum. Demişsin ki kıvırmadan yazsın, "bugüne kadar kaç defa gitmek istediği ile ilköğretim veya meslek lisesi olmayan bir okulu basamak olarak kullandınız" Ben de yazıyla sıfır demişim. Neresinde bunun çelişme?

Kusura bakmayın TEF tüm kademelerde çalışır, çalışacaktır.
BÖTE nin de her kademede çalışması istediğim şey, ancak dediğim gibi maliye'de tanımlanamıyor, olay bundan ibaret.

Internet' Alıntı:
BÖTE nin de her kademede çalışması istediğim şey, ancak dediğim gibi maliye'de tanımlanamıyor, olay bundan ibaret.
Peki hocam o zaman su sacmaliga da bi aciklik getirebilir misin? Tef ve bote ayrimi neden yapilmis. Madem oyle bu isi tefler yurutsun. Her kademede calisabilen eleman yetistiren tef varken bote neyin nesidir? Neden bu kadar bote var bu ulkede. Bote her kademede calisacaksa tefe ne gerek var. Ben anlamiyorum bunu. Herkes kafasina gore isine geldigi gibi kendinde calisma hakki buluyo. Tip okuyan doktordur. Hukuk okuyan avukattir. Sinif ogretmenligi okuyan sinif ogretmenidir. Ilkogretim matematik okuyan ilkogretim kademesinde matematik ogretmenidir. Matematik okuyan lisede matematik ogretmenidir. Keza fizik ogretmenligi okuyan liseye atanir. Fen ve teknoloji okuyan ortaokuldadir. Bak ne guzel ayirmislar. Fen ve teknoloji okuyan liseye atanabilir mi? Fizik ogretmenligi okuyupta ortaokulda calisan gordunuz mu? Fizik okuyup acikta kalan ortaokula gidebiliyo mu? Gidemez. Ayir bakalim tefi sadece teknik lise diye noluyo? Kapat bakalim ortaokullari tercihine noluyo? Ben de tefli olsam istemezdim bu ayrimi sahsen. Ortaokul gibi buyuk bi havuzdan mahrum kalmak istemem. Oyle dusunmuyo musunuz?

Forumda arkadaşlardan birisi kim hatırlamıyorum hiç hemşire doktorluk yapabilir mi böteci teflerde çalışsın demişti. Verilen örnekten yola çıkarak şunu belirtmeden geçemiycem doktorlarda hiçbir koşulda hemşirelik kadrosuna atanmaz.

Internet' Alıntı:

hocama tamamen katılıyorum devletin suçu diyebiliriz böte tef ayırma işini .

ben böte liyim. ama meslek lisesi mezunuyum bötenin ne olduğunu bilsem konyaya 339 la atandım 335puan la kuonya da tef i okuyabilirdim. meslek lisesinde ilk üçretli öğretmenlik yaptım atanamadığım için bilgisayarı sevdiğim için anlattığım konuları daha öncede gördüğüm için sıkıntı olmadı. :)

ama fen lisesi yada öğretmen lisesi mezunu olup ünv ikinci sınıfta iken daha format atmayı bilmeyenler asla meslek lisesinde ders veremez . öyle şahısların da bilgisayar öğretmeni olmasına karşıyım ben...

arakdaşım ilk atamada 26. tercih meslek lisesi çıktı böteli ama meslek lisesinde çalışıyor. yani ne diyelim.

asıl sorun DEVLETİN YAPTIĞI SİSTEMDİR. BÖTE , TEF DİYE AYIRMIŞ OLMASIDIR BUNU DA BURDA ÇÖZEBİLECEK KİMSE YOKK VALLA DOĞRU SÖYLÜYORUM BURADA BUNU ÇÖZEMEZSİNİZ ...

DaMieN' Alıntı:
Kendimle çelişmek? Yahu meslek lisesi harici okulla işim olmadı asla diyorum. Demişsin ki kıvırmadan yazsın, "bugüne kadar kaç defa gitmek istediği ile ilköğretim veya meslek lisesi olmayan bir okulu basamak olarak kullandınız" Ben de yazıyla sıfır demişim. Neresinde bunun çelişme?

Hakkımızı savunmaya çalıştığımız kadar hatamiz varsa kabul etmesinide biliriz. Genel teflilerin üslubuyla yazdiginizi ve kendinizce dalga gectiginizi sanarak cevap vermiştim. Ayrıca, Barbaryan hocamın mesajıyla sizin yazınızı karıştırarak çelişkili olduğunuzu yazmıştım. Bunun icin Özür dilerim.

Bote mezunu arkadaslarla oturup birlik olup bu konuyu cozmek gerek. Biri egitim fakultesi digeri teknik egitim fakultesi. Simdi teknik egitim fakultelerindeki diger ogretmenliklere bir bakalim. Yani bilgisayar haricindeki mobilya dekarasyon, talasli uretim vs. gibi branslarda var yanlis miyim tef mezunu arkadaslar? Benim aklima gelenler bunlar siz daha iyi bilirsiniz ve ekleyebilirsiniz. Simdi bu ogretmenlik bolumleri teknik liselerde calisir degil mi? Dogru olan odur. Adi ustunde teftir. Ve teknik liselerin personel ihtiyacina cevap verir? Siz de bu kategoride olmuyo musunuz? Tef mezunu olup sizden baska ortaokulda calisan bir ogretmen gormedim. Bu noktada fakulte amacina aykiri hareket etmektedir. Bu emsallerle ilgili yerlere muracaat etmek gerekir diye dusunuyorum.

zulfikar1985' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
hakkımızı savundugumuz kadar hatamiz varsa kabul etmesinide biliriz. Genel teflilerin üslubuyla yazdiginizi ve kendinizce dalga gectiginizi sanarak cevap vermiştim. Oncelikle bunun icin
Özür dilerim.
Celiskiye gelince benim oradaki hitabim, sizin bir önceki mesajlarınızda hakki alabiliyorsaniz helal olsun deriz şeklindeki soylemlerinze rağmen hala burada kendi meslek lisesi tutumunuz uzerinden genellemeler yaparak botelilere cevap yazmanizadir. Hiç bir kazanim farkındalık olusmadan alınmaz. Ne zaman burada bir boteli farkindalik olusturayim diye baslik açsa biz boteliler aramizda konusamadan tartışmaya dönüşüyor.
..
hocam "HELAL OLSUN DERİZ" diyen benim. yine sözümün arkasındayız HELAL OLSUN DERİM.
ama siz HAKKI YANLIŞ YERDE ARIYORSUNUZ. Hak forumda aranmaz. daha önceki mesajlarımı okuyun lütfen. siz hak aramak yerine burda klavye delikanlılığı yapıyorsunuz. bunun adına da hak arama diyorsunuz...

Geri