yerel ag var internet baglantisi yok

Kodla Büyü

gizems38

Üye
Merhaba arkadaslar. Bilgisayar sinifinda birkac bilgisayarda internet vardi. Okulun modemi yandi modem degistirildi modeme switch takilip dagitim yapildi her yerde internet var bilg. Sinifinda yok. Kabinetteki switch I degistirdim yine yok. Yerel ag baglantisi var diyor internet yok bazen paket geliyor bazen sifir. Elle ip veriyorum olmuyor otomatik diyorum yine olmuyor. Cozemedim gitti. Okulun hattini ben cekmedim o yuzden sinifa gelen hatti bulamiyorum nerde acaba diye. Sorun nedir. Duvardaki internet soketlerine kabloyu takiyorum bilgisayarda ag kablosu takili degil diyor. Kabinetteki patch panellerden switche gelen baglantilarda her girisin ledi yanmiyor. Kafayi yiyecegim. Yardimci olursaniz sevinirim bir anda ne olmus olabilir.

hocam ya sondan başlıyacan ya baştan.
tüm herkesi iptal et, internetim yok diyerlere tek tek bağla.
sondan başlamak için ise
sistem de ap var ise bunları çek, çünkü bunlar ip vermeye çalışıyorsa modemle çakışır.
ya da apler ayarlanmıştır ancak sistem de iki ap var ve bunlar tek modeme giriyorsa bu da sıkıntı oluşturur.
ya da wnetvacher programı ile internete giren ve girmeyen cihazlara kurarak bir yokla...
ip verebildiğin aplere switch vs cihazlara sabit ip ver, modem bunlarınip aralığı hariç tüm cihazlara kendisi ip versin. diğerlerin dhcp sini kapat

Sistemde ip dağıtan cihaz (ap vb.) varsa kapatıp deneyin hocam, zira beni de günlerce uğraştıran bu sorunu ap'yi kapatarak çözmüştüm.

Modemin arayuzden kurulumunu yaptik ama switchlere dokunmadik kablolari takinca direkt calisti ayar mayar yapmadik. Ap yok .okulda idarede bir modem ve switch var ordan dagilim oluyor. Tek tek takip cikarma isleminide yaptim yok internet gelmiyor :(

wnet programıyla bakarsan hangi ucu taktığında hatta kopma olduğu belli olur....
o zaman önce donanımı kontrol edin. kabloların ethernet giriş yerleri kararmış olabilir toplu iğne ile rj45leri tek tek bir parlatın ya da yeniden çakın.
eğer lab da bazı bilgisayarlarda hala intenet var bazısında yok ve tanımlanmayan ağ uyarısı alıyorsanız sistemde dhcp dağıtan bir cihazdaha vardır bunu bulmanız gerek hala bulamıyorsanız modem veya hub bozulmuş olabilir. wnet proğramanı kurduktan tüm bilgisayarları bir görün, görmediğiniz bilgisayarlar üzerinden incelemeye başlayın, o bilgisayarın sorununu yazansanız belki daha hızlı olur,
bizde de ağ sorunu vardı ağ haritasını çıkardık en azından hangi kablo nerden geliyor nereye gidiyor belli..

Dns nizi değiştirip deneyin geçen başıma geldi çok saçma bağlantı var ama internete girmiyordu bilgisayarın dns sini google dns yapınca girdi

Dns de denedim olmuyor koca okulda bir benim sinif cekmiyor mudurun hattida benim labdan gidiyor cok karisik cozemedim

tek bilgisayar açtım switch ışığı yanıyor ıp vermeyince sınırlı bağlantı diyor ama paket gelmiyor sıfır yazıyor. elle ıp verince bağlandı yazıyor ama internet yok. ya sorununu bulamıyorummmmmmmmm :(

Ama kablolarla kimse ugrasmadikii ayni yerinde hersey modem degisti idarenin odasina tplink switch takildi her yerde var labdo yok :?

Aynı sorun bende de var öğretmen bilgisayarında internet var ama öğrenci bilgisayarlarında yok bir türlü çözemedim

modemle swicht arasındaki kablo ucları aynı yada farklı olması gerekiyordu belki ondan kaynaklıdır :shock:

Simdi saglama islemi yapsak belki gozden kacirdigim birsey vardir. Olay soyle mudur yardimcisinin odadan bir kablo switche takili ve benim sinifa geliyor o kablo benim ordan patch panelde ama hangi portta bilmiyorum. Patch panelden switche eethernet kablolarini takiyorum. Duvardaki soket girislerindende bilgisayarlara baglanti oluyor. Mudurun odasinia giden kablo benim sinifta patch panelde 24.porta gidiyor. Onda internet var onun odasindanda switchle ogretmenler odasina gidiyor ordadaint var bir benim sinifta yok iste neden 24.port mudure internet verirken bizde yok

Geri